Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 367402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfman87

• Umudumun bittiği yerde nefretim güç verir !!!
  • DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +14/-2
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1270 : 07 Ekim 2017, 09:09:25 »

Tabii ki savunma ürünlerinin ekstra bir ilgiye ihtiyacı var. Ancak akıllı sistemlerin günümüzde yadsınamayacak kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Öğrenen sistemler günden güne yayılıyor ve endüstri 4.0'ın bugünlerde lansman haline getirilmesi rastlantı değil .

Karanlık fabrika dedikleri olay standart haline getiriliyor. Amazon depoları bunun en güzel örneklerinden biri hatta. Tabii bu durumu takiben işçi ayaklanmaları, bir çok mesleğin robotize Hale gelmesi ve işsizlik çok da uzak bir gelecek değil.

Malesef öyle!
Sürekli üretim yapan, insanlar gibi ısı, ışık, gıda vb gereksinimleri olmayan, hastalanmayan, olumsuz duygusal etkiler nedeniyle aksamayan robotlar...
Peki insanlar ne yapacak!

Üreticilerin küresel rakiplerle mücadele edebilmesi için teknolojiye uyumlu olmaları, giderlerini azaltıp kar marjlarını artırmaları zorunlu! Ama ya işçiler?
Konunun uzmanları insanların artık kas gücü yerine beyin güçlerini kullanacakları işlere yoğunlaşacağını söylüyor. Diğer bir yandan artan kar ile devletin alacağı vergi de artabilir ve bunun vatandaşa katkısı daha fazla olabilir! Ülkemizde ne kadar olacağı ise şüpheli tabi!

Yapay zekanın tam olarak uygulamaya girmesiyle seri üretim yaparak tek bir üreten robotlar, daha az sayıdaki farklı ürünleri daha hızlı üretebilecek şekilde, hızla programlayabilecekler kendilerini. O zaman konuda bahsi geçen füze üretiminin ilkelliği gibi üretim çeşitleri, farklı üretimlerle birleşerek modernleşecek. Yani siparişe dayalı üretim yapan bir fabrika; siparişini aldığı ürünü robotlarla hızla ürettikten sonra, başka bir ürün için hızlı bir şekilde üretim hattını programlayarak farklı bir ürünü üretebilecek! Çok amaçlı üretim tesisleri ve bu günler fazla uzak değiller artık!

+1  kuzenimle bu konuyu 1 hafta önce konusduk ve dediki abi burda  oluşturulan yapay zeka programı ile japon eğtim sisteminde öğrencilere sorulan soruları test ettiklerinin vede yapay zekanın  japon öğrencilerin yüzde 87 sinin gectiğini vede japonların şok olduğunu anlattı. İlave olarak yapay zekanın yaratıcılık gerektiren  sorularda sonuç alamadığının, rutin işlerde çok başarılı oldugundan bahsetti  ve ekledi abi paran varsa bir 10 sene arkana bakmayacağın panasoniğin hisse senetlerinin al dedi 5 6 sene içinde patlama bekliyorum dedi cünkü devamlı yapay zeka üzerine çalışma yapıyorlarmış ve  üretimde kullanılacak yapay zeka araçları tasarımına yoğunlaşmışlar bir patlarsa diyor sadece yaratıcı zekaya sahip ve problem çözen insan değerli olur diyor gerisine yapacak iş kalmaz diyor.
Türkiye sadece Türkiye den ibaret değildir. Tüm Türk halkları ve İslam aleminin lideri ve umududur.

Çevrimdışı Denizci

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +1/-1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1271 : 07 Ekim 2017, 15:23:14 »
Yapay zeka alanindaki patlama "deep learning" île yasaniyor. Bilmiyorum bu Forum un kanusuna girip girmedigini ama
Merakli olanlar Tenserflov, Gensim, gibi yeni teknolojilere göz atabilirler. Bu teknolojiler klasik yapay zeka yaklasimini tamamiyle kirdi. Böylece sisteme expert bilgileri girmeye gerek kalmiyor, sistem kendi kendine klasifikasyolari yapabiliyor.
 Python programlama dili île iigilenen merakli arkasalara tensorflow : https://www.tensorflow.org ve gensim https://radimrehurek.com/gensim/index.html
Bir göz atmalarini tavsiye ederim.  Sistem nöronal ag  olarak çalisiyor. Teoriyi anlamak icin biraz ihtimaliyet ve matris cebiri gerekli olabilir.  Koral gibi sistemlerde  yapay zeknin kullanilip kullanilmadigini  bilmek zor  ama  bana kullaniliyor gibi geliyor. Bazi  teknik yazilarda Aselsan in NLP yapay zeka île çalismalar yaptigi gözüme çarpti.
Uzun süreden beri  yurt disinda oturdugum için  türkçe terimlerde yaptigim hatalar için özür dilerim.

Çevrimdışı UYVAR

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +9/-36
« Yanıtla #1272 : 07 Ekim 2017, 15:35:08 »
Yapay zeka alanindaki patlama "deep learning" île yasaniyor. Bilmiyorum bu Forum un kanusuna girip girmedigini ama
Merakli olanlar Tenserflov, Gensim, gibi yeni teknolojilere göz atabilirler. Bu teknolojiler klasik yapay zeka yaklasimini tamamiyle kirdi. Böylece sisteme expert bilgileri girmeye gerek kalmiyor, sistem kendi kendine klasifikasyolari yapabiliyor.
 Python programlama dili île iigilenen merakli arkasalara tensorflow : https://www.tensorflow.org ve gensim https://radimrehurek.com/gensim/index.html
Bir göz atmalarini tavsiye ederim.  Sistem nöronal ag  olarak çalisiyor. Teoriyi anlamak icin biraz ihtimaliyet ve matris cebiri gerekli olabilir.  Koral gibi sistemlerde  yapay zeknin kullanilip kullanilmadigini  bilmek zor  ama  bana kullaniliyor gibi geliyor. Bazi  teknik yazilarda Aselsan in NLP yapay zeka île çalismalar yaptigi gözüme çarpti.
Uzun süreden beri  yurt disinda oturdugum için  türkçe terimlerde yaptigim hatalar için özür dilerim.

Nlp ne? Yapay zeka ne? Aselsan ne?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimiçi chngr

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +13/-46
« Yanıtla #1273 : 07 Ekim 2017, 19:39:34 »

Tabii ki savunma ürünlerinin ekstra bir ilgiye ihtiyacı var. Ancak akıllı sistemlerin günümüzde yadsınamayacak kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Öğrenen sistemler günden güne yayılıyor ve endüstri 4.0'ın bugünlerde lansman haline getirilmesi rastlantı değil .

Karanlık fabrika dedikleri olay standart haline getiriliyor. Amazon depoları bunun en güzel örneklerinden biri hatta. Tabii bu durumu takiben işçi ayaklanmaları, bir çok mesleğin robotize Hale gelmesi ve işsizlik çok da uzak bir gelecek değil.

Malesef öyle!
Sürekli üretim yapan, insanlar gibi ısı, ışık, gıda vb gereksinimleri olmayan, hastalanmayan, olumsuz duygusal etkiler nedeniyle aksamayan robotlar...
Peki insanlar ne yapacak!

Üreticilerin küresel rakiplerle mücadele edebilmesi için teknolojiye uyumlu olmaları, giderlerini azaltıp kar marjlarını artırmaları zorunlu! Ama ya işçiler?
Konunun uzmanları insanların artık kas gücü yerine beyin güçlerini kullanacakları işlere yoğunlaşacağını söylüyor. Diğer bir yandan artan kar ile devletin alacağı vergi de artabilir ve bunun vatandaşa katkısı daha fazla olabilir! Ülkemizde ne kadar olacağı ise şüpheli tabi!

Yapay zekanın tam olarak uygulamaya girmesiyle seri üretim yaparak tek bir üreten robotlar, daha az sayıdaki farklı ürünleri daha hızlı üretebilecek şekilde, hızla programlayabilecekler kendilerini. O zaman konuda bahsi geçen füze üretiminin ilkelliği gibi üretim çeşitleri, farklı üretimlerle birleşerek modernleşecek. Yani siparişe dayalı üretim yapan bir fabrika; siparişini aldığı ürünü robotlarla hızla ürettikten sonra, başka bir ürün için hızlı bir şekilde üretim hattını programlayarak farklı bir ürünü üretebilecek! Çok amaçlı üretim tesisleri ve bu günler fazla uzak değiller artık!

+1  kuzenimle bu konuyu 1 hafta önce konusduk ve dediki abi burda  oluşturulan yapay zeka programı ile japon eğtim sisteminde öğrencilere sorulan soruları test ettiklerinin vede yapay zekanın  japon öğrencilerin yüzde 87 sinin gectiğini vede japonların şok olduğunu anlattı. İlave olarak yapay zekanın yaratıcılık gerektiren  sorularda sonuç alamadığının, rutin işlerde çok başarılı oldugundan bahsetti  ve ekledi abi paran varsa bir 10 sene arkana bakmayacağın panasoniğin hisse senetlerinin al dedi 5 6 sene içinde patlama bekliyorum dedi cünkü devamlı yapay zeka üzerine çalışma yapıyorlarmış ve  üretimde kullanılacak yapay zeka araçları tasarımına yoğunlaşmışlar bir patlarsa diyor sadece yaratıcı zekaya sahip ve problem çözen insan değerli olur diyor gerisine yapacak iş kalmaz diyor.

Tabi o zaman en az üç çocuk söyleminin bir anlamı kalıyor mu?Yada bizim genç nüfusumuz var diye övünmenin...Yani diyorum ki düşünen topluluklar daima bir yolunu bulur kazanır.Düşünmeyip çalışmayan ama başkalarının batmasını bekleyenler kaybeder.

Artık daha fazla nüfus veya niteliksiz kuru kalabalığın bir önemi yok....Az sayıda gencimiz öğrencimiz olsun, 3 çocuğumuz olacağına sadece 1 tane olsun ama iyi eğitelim.Yoksa gelecekte dediğiniz gibi bu kalabalık bize anca aya bağı olur.

Dediğin gibi yaratıcılık çok önemli eğitim sistemimiz buna yoğunlaşmalı fikri hür vicdanı hür gençler yetiştirmeliyiz...Ama bizim eğitimdeki asıl sorunumuz ne matematik ne fen ne başka bir şey...Özgüvensizlik,kendini ifade edememek,kişisel gelişim bunlar bizim asıl sorunlarımız, bunlar gerek eğitim hayatında gerek eğitim sonrası hayatta başarısız olmanın en büyük nedenlerinden biridir.Bunlar ayrıca çok ihtiyacımız olan girişimciliği de engeller tabi ...

Özgüveni,kendini ifade etmeyi ve kişisel gelişimi engelleyen asıl etken Türkiye'deki aile ve toplum düzenidir.Kesinlikle çocuklarınıza söz hakkı verin hatta bir şey alırken o hakkı verin,fikrini alın öz güvenini zedeleyecek davranışlardan kaçının ayrıca müziğe ve spor'a yönlendirmek kesinlikle özgüvenini artırır.Birde aşırı korumacılık var bizde bu bunu da kesinlikle bırakmalıyız bunun yanında ev işlerinde kız-erkek farketmez kesinlikle size yardımcı olmalılar buna alıştırmalısınız onları.

Anlayacağınız bizim gerek aile olarak gerek olarak toplum düzenimiz bu konuda çok kötü bunu değiştirmek için okul ve aileler sürekli koordinasyon içinde olmalı aileler konferanslarla bu konuda bilgilendirilmeli çocuklara nasıl davranılacağı gösterilmeli....Okul hayatı boyunca aile ve okul çocuğun kişisel gelişimi için yakın teması sürdürmeli...
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2017, 19:44:03 Gönderen: chngr »

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +3/-0
« Yanıtla #1274 : 08 Ekim 2017, 01:09:48 »
  Videoyu seyrettim ve izlenimlerim;İnsan gücüne dayalı basit çalışıyorlar.Biraz fabrika eski galiba teknolojisi geride.Misal kullandıkları vinç kumandaları benim çalıştığım fabrikada yasaklandı.Büyük risk taşıdıkları için şu an yasak.Şu an fabrikada uzaktan kumandalı vinçler var.Yük altına girmek ve yanına bile yaklaşmak yasak.İsg çok kötü,kaldırdıkları yüke basit bir aparat bağlamışlar ve kaldırıyorlar.Kopsa anında yerde güvenlik halatı yok.

Lakin adamlar basit çalışıyorlar ama çok etkili ürünler yapıyorlar. Yabana'da atmamak lazım.Mühendislik bilgileri baya iyi.

Bu arada Mercedes-Benz Kamyon fabrikasında çalışıyorum.

Çevrimdışı merzifonlu

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +4/-2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1275 : 08 Ekim 2017, 01:32:28 »
Tabi o zaman en az üç çocuk söyleminin bir anlamı kalıyor mu?Yada bizim genç nüfusumuz var diye övünmenin...

Aslında kalıyor. Mesele o 3 çocuğu nasıl yetiştireceğinde. Dindar nesiller yetiştireceğiz diye kalkıpta safsatalarla beyni çarpıtılmış, çağı ıskalayacak tipler yetiştirirseniz eğer -çok değil 1 nesil sonra- evveliyatında uluslararası ticaretten silinirsiniz, sonra da robot askerlerin atış talimine yararsınız!

Çevrimiçi İstiklalFM

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +23/-5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1276 : 08 Ekim 2017, 01:51:25 »
Bu arada S-400 sisteminin üreticisi Almaz-Antey'in yetişirse önümüzdeki yıl faaliyete geçecek  yeni fabrika kurduğunu okumuştum. 

Çevrimdışı fırtına06

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +4/-0
  • DefenceTurk.com
Kremlin'den son dakika S-400 açıklaması!
« Yanıtla #1277 : 09 Ekim 2017, 19:56:39 »
Kremlin'den Türkiye ile ortak S-400 üretimine ilişkin bir açıklama yapıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemlerinin üretim teknolojisinin Türkiye'ye verilmesi konusunda uzman düzeyinde görüşmeler yaptığını söyledi.

Rusya'nın Türkiye topraklarında ortak S-400 üretimi yapılması için Ankara'ya teknoloji transferi yapıp yapmayacağı sorulan Peskov, "Bu konuda temaslar ve görüşmelerin uzmanlar düzeyinde yürütüldüğünü söyleyebilirim" yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400'ler için Rusya ile "Ortak üretim konusunda prensipte anlaştık" demişti. Çavuşoğlu, ortak üretim konusundaki teklifi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bizzat yaptığını söylemişti.

http://www.haber7.com/dis-politika/haber/2443048-kremlinden-son-dakika-s-400-aciklamasi

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +3/-0
« Yanıtla #1278 : 09 Ekim 2017, 22:13:34 »
Hem F35 e hem de S400 e parça üreten bir ülke olacağız demek ki