Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1070 : 18 Temmuz 2018, 12:47:41 »
Bu ''delikli ızgara''nın nasıl yönlendirme yaptığını anlatır mısın?

Bir kıtalararası balistik füzeler güdümleme yapmaz-dı. Hızla atmosfer dışına çıkar, orada bir süre kalır sonra hedef bölgeye doğru dalışa geçer-di. Yeni teknolojiler varsa bilemem.

Nasıl güdümleme yapamaz? Aygır gibi güdümlenir, delikli ızgara zaten hava akımına karşılık etkisini azaltma için yapılmıştır ki zaten atmosfer dışına çıkınca ızgaralı olan kısım bırakılır. 6 adet nükleer başlık ayrı ayrı hedefe doğru gider.

İskender balistik füzeleri evinin penceresinden girerek hedefi vurabilecek kadar hassas vuruş yapabilen güdüme sahiptir ve koskoca kanatları da var. ;)

« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2018, 12:48:13 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1071 : 18 Temmuz 2018, 14:44:22 »
Aygır gibi güdümlenir, delikli ızgara zaten hava akımına karşılık etkisini azaltma için yapılmıştır ki zaten atmosfer dışına çıkınca ızgaralı olan kısım bırakılır.

+1

Resimdeki arkadaş ya atmosfer dışına çıkmamış, ya da ızgaraları bırakmaya üşenmiş.  ;D ;D

« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2018, 14:46:10 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1072 : 18 Temmuz 2018, 15:19:55 »
Yahu atmosfer içinde o delikli ızgara ne işe yarıyor? Atmosfer dışına çıkınca da neden ufak ama bütün bir kanard yapmamışlar. Bana onu anlat. Bilmediğimden soruyorum.

@SKYWOLF

Muhtemelen o arkadaş kalkıştan kısa bir süre sonra saçmaladı. Atmosfer dışına çıkan füze mach5'le geri döner. Parçasını bulamazsın.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2018, 15:28:51 Gönderen: UYVAR »
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1074 : 18 Temmuz 2018, 17:29:49 »
Yahu atmosfer içinde o delikli ızgara ne işe yarıyor? Atmosfer dışına çıkınca da neden ufak ama bütün bir kanard yapmamışlar. Bana onu anlat. Bilmediğimden soruyorum.

@SKYWOLF

Muhtemelen o arkadaş kalkıştan kısa bir süre sonra saçmaladı. Atmosfer dışına çıkan füze mach5'le geri döner. Parçasını bulamazsın.

Ben de diyorum koskoca füze taaa uzaya kadar gidip geriye nasıl gıcır gıcır dönmüş?  :P :P ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1075 : 18 Temmuz 2018, 19:59:03 »
Türkiye'nin kararlılığı karşısında geri adım atmak zorunda kalan ABD'den itiraf gibi bir açıklama geldi. Patriot hava savunma sistemlerinin üreticisi Raytheon şirketinin Savunma Sistemleri Başkanı Wes Kremer, ABD'nin ilk etapta patriotları satmak istediğini, sonradan fikir değiştirildiğini söyledi.

ABD'de yayın yapan Defence News haber sitesinin aktardığına göre, Patriot hava savunma sistemlerinin üreticisi Raytheon şirketinin Savunma Sistemleri Başkanı Wes Kremer, ABD'nin ilk etapta Türkiye'ye satmayı kabul etmediği, Türkiye'nin S-400 kararının ardından yoğun ikna çalışmalarının başladığını söyledi.

ABD FİKİR DEĞİŞTİRDİ

Patriot hava savunma sistemlerinin üreticisi Raytheon savunma şirketinin Savunma Sistemleri Başkanı Wes Kremer, Türkiye'nin kararlılığı karşısında adeta zor durumda kaldıklarını itiraf etti. Kremer, ABD'nin Türkiye'ye ilk etapta patriotları satmadığı daha sonra fikrini değiştirdiklerini söyledi.

Kremer, şirketin Türkiye'yi ikna etme çalışmalarına katılmadığını, bu çalışmaların ABD Savunma Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü söyledi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2671759-turkiye-isteyince-vermemislerdi-abdden-itiraf

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1076 : 18 Temmuz 2018, 22:15:16 »

İlkokul ögrencisi gibi “bunda niye var, bunda niye yok, onu anlat, şunu anlat” gibi saçma sapan sorulara son verelim.

Delikli ızgaraya “stabilizatör” denir, atmosfer içinde havada füzenin dengesini sağlamak, yönlendirmek ve uçarken hava akımını etkili geçirebilmek için yapılmıştır, ızgaralar 90 derece dönebiliyor füzeyi yönlendirmek için.
Atmosfer dışında bir işe yaramıyor, bazı havadan havaya atılan füzelerde, güdümlü bombalarda ızgara stabilizatörler kullanılır. Artıları ise hafifliği ,füze gövdesine yapışık kalması ve uçarken açılması(yukarıda Topol resiminde belirttim).

Topolun ızgarasına gelince, bataklığa batmış kısmı yükselme aşamasında kullanılan itici motorla birlikte yere çakılmış kısmıdır. Fırlatıldıktan 3-4 dakika sonra atmosfer dışına çıkınca füzenin açısına göre bırakılır. Uzaya fırlatılan roketler için de geçerli.

@SKYWOLF

Bilmiyorsan susmak altındır derler ya, kimin saçmaladığı ortada.
Soyuz roketinin atmosfer dışına çıkınca bırakılan ilk aşamadaki itici motorlarına göz atalım ve  yere çakıldığındaki hali ortada, parçalanmaz ve evindeki konserve tenekesinden yapılmaz bunlar. Pahalı metalden yapılır, özel arama timleri tarafından radarla takip ederler, düştüğu yeri tespit ederek bulurlar. Fabrikaya getirilir, metal gövdeleri tekrardan kazanda eritilerek kullanılır değişik amaçlar için. Bunların aynısı Topol için de geçerli.

Izgaralı R-77 hava-hava füzesi

Izgaralı GBU-43/B bombasi

« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2018, 22:40:34 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1077 : 18 Temmuz 2018, 23:23:58 »
eğer hareketli roket motor nozulları olabilecek ebatlarda bir füzen varsa bu tarz ızgaraların yapacağı işi kontrol edilebilen nozular la çözersiniz.ıcbm ler uzay roketleri böyledir.ama ebatlar açısından kontrolü zor ve küçük gövdeli bir füzen varsa bu tarz ekstra dengeleyiciler ile işi kotarmaya çalışırsın.bunu füze tasarımcısı mühendise bırakırlar.nasanın ıss e yakıt su  yiyecek gibi ihtiyaç malzemesi taşıyan bir çok roketi düşmüştür sebebi is bu tarz roketlerde dikey eksende dairesel veya eliptik spinler meydana gelir.roket motorları bu salınım ve dönüşü dengeleyip sabitleyebilirse uçuş başarıyla tamamlanıyor yoksa taşınan yük yüksek dönüş sebebiyle sıvılaşarak roketin dengesini bozmasına sonrada düşmesine sebep oluyor.roketleri dikey eksende stabil kılmak için mühendisler bu ızgaralı çözümü üretmişler atmosfer içinde bu atmosfer dışında piff paff kullanılıyor

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1078 : 24 Temmuz 2018, 08:11:13 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1079 : 24 Temmuz 2018, 13:09:09 »
hepsi yanlis   bu adam  abd nin adami yoksa fetöcümü

S 400- S300  ayni kategori  arrow 2  /3  nerde youtube yok  kapali kutu

thaad srbm önleyici   pac-3  mse  bsrbm  önleyici