Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #830 : 01 Şubat 2018, 15:50:50 »
S-400ün ne zararı olacak yahu..Rusya ne ise ABD de odur benim için. Bizim artık kandırılan/aldatılan/korkup bir yerlere sığınan taraf olmamamız gerekiyor. S-400ün hala ordu için değil bizzat RTEyi koruma amaçlı alındıgını düşünen biriyim. Ama alındığı takdirde askerimi de koruyacaksa , askerim için ülkem için caydırıcı bir güç olacaksa tabikide alınmalı. Ayrıca Amerikaya "sen vermezsen gider düşmanından alırım"ı hissettirmek güçlü bir ülkenin yapacagı birşeydir.. Artık ordu bakımından Amerika ve Rusya kutuplaşması dışında farklı bir güç olarak doğmamız gerekiyor -ki gariban müslüman ülkeler sığınabilsin. Bana göre yüksek irtifa hava savunmam sistemleri - balistik füzeler ve milli muharip uçak projeleriyle bu hastalıktan kurtuluruz. Tabiki en büyük ordu ekonomidir bunuda unutmamak lazım.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • -27
« Yanıtla #831 : 01 Şubat 2018, 16:09:25 »
Umarım vazgeçirmeyi başarırlar...

Ruslara rüşvet vermek için milyarlarca dolara S-400 gibi işimize pek yaramayacak bir sistem alıyoruz umarım vazgeçeriz.

Ruslarla ilişkilerimizin silah alacak,askeri olarak müttefik olabilecek kadar iyi olduğunu sanmıyorum, Çin'le bile olabilir ama Rusya'yla olmaz...ABD'nin on bin kilometre uzakta olması bölge'de komşu olmamız uzun vadede müttefik olmamızı kolaylaştırıyor...Şuan ülkemizde anti batı,anti-nato çok yüksek,  avrasyacılık rüzgarı da var ama orta-uzun vadede yine dengemizi buluruz..

1- Neden işe yaramasın?
2- Neden Rüşvet verelim?
3- Sınırımızdaki terör yığınağını yapan müttefik olmamızın kolay olduğunu söylediğin ABD değil mi?
4- ABD On binlerce kilometre uzaktan tüm dünyayı karıştırmıyor mu? Örnek 15 Temmuz!
1-Ağa entegre olmuyor, NATO standartlarına uymayan farklı bir sistem, altyapı...ilerleyen süreçte modernizasyon,yedek parça konularında sıkıntı çıkma ihtimali...Kendini kanıtlamış performasını tam olarak bilmediğimiz bir sistem.
2-Afrin'e Bab'a Jerablus'a girmek için Ruslardan izin almadık mı? Karşılığında illaki bir şeyler veriyoruz en azından bazı konularda taviz veriyoruz.Soçi'de oturmak içinde PYD'yi bölgeden silmek içinde Rusya'yanın iznine muhtaç durumdayız.
3-4-Şuan sınırımızda yaşananlar yüzünden ABD ile olan gerginliğimizi kalıcı olarak görmüyorum, orta ve uzun vadede bunu illaki aşarız...Ama Rusya'yla Balkan'lar,Kafkasya,Orta asya,Karedeniz daha pek çok bölgedeki rekabetimizin kalıcı ve uzun vadeli olduğunu düşünüyorum....ABD'nin on bin km uzakta okyanus ötesinde olması uzun vadede müttefik olmamızı kolaylaştırıyor.

Ben bu problemlerin çözüleceğine inanıyorum bence kalıcı değil.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #832 : 01 Şubat 2018, 16:19:03 »
ABD'li Komutan'dan Kriz Çıkaracak Açıklama: YPG'ye Destek Vermeye Devam Edeceğiz
ABD'li Komutan Joseph Votel,Türkiye'nin Afrin'deki operasyonuna rağmen YPG'yle işbirliğinin sürüp sürmeyeceği sorusuna, "Onlara desteğe devam edeceğiz. " diye yanıt verdi.

MENBİÇ'TEKİ ASKERLER ÇEKİLMEYECEK" DEMİŞTİ

YPG'YE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

https://www.haberler.com/abd-li-komutan-votel-ypg-ye-destek-vermeye-10516716-haberi/

bunu söyleyen müttefikimiz onlarin Atom bombasini incirlikde  oldugunu birileri onlara anlatmalidir

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #833 : 01 Şubat 2018, 16:24:30 »
Bunu bir zahmet yukarıdaki arkadaşımıza hatırlatınız sayın tumucin.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2018, 16:25:48 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #834 : 01 Şubat 2018, 17:18:20 »

1-Ağa entegre olmuyor, NATO standartlarına uymayan farklı bir sistem, altyapı...ilerleyen süreçte modernizasyon,yedek parça konularında sıkıntı çıkma ihtimali...Kendini kanıtlamış performasını tam olarak bilmediğimiz bir sistem.
2-Afrin'e Bab'a Jerablus'a girmek için Ruslardan izin almadık mı? Karşılığında illaki bir şeyler veriyoruz en azından bazı konularda taviz veriyoruz.Soçi'de oturmak içinde PYD'yi bölgeden silmek içinde Rusya'yanın iznine muhtaç durumdayız.
3-4-Şuan sınırımızda yaşananlar yüzünden ABD ile olan gerginliğimizi kalıcı olarak görmüyorum, orta ve uzun vadede bunu illaki aşarız...Ama Rusya'yla Balkan'lar,Kafkasya,Orta asya,Karedeniz daha pek çok bölgedeki rekabetimizin kalıcı ve uzun vadeli olduğunu düşünüyorum....ABD'nin on bin km uzakta okyanus ötesinde olması uzun vadede müttefik olmamızı kolaylaştırıyor.

Ben bu problemlerin çözüleceğine inanıyorum bence kalıcı değil.

1- Ağa entegre olamıyor diye herkesin dilinde bir laf var. Peki gerçekten olamıyor mu? Doğru mu? Bilen yok! Bir makine alıyorsunuz fabrikanıza, falanca ülkeden! Kullandığınız yazılımla makinanın yazılımı farklı! İkisi aynı dili konuşamıyor! Aynı işi yaptırmak için farklı bir dil gerekiyor. O zaman ne yapmanız gerek? Araya bir tercüman, yani bir ara yazılım yerleştirmeniz gerek! S400'de de durum aynı! Bir radar ağı nasıl çalışıyor? Sinyalleri bir merkeze topluyorlar! O sinyallere göre hava savunma sistemleri ve uçaklar görev alıyor. Bir radarın aldığı sinyali S400 neden değerlendiremesin! Akıl var mantık var! Zor bir şey değil ki bu!
2- Peki Ruslar da bizden izin almıyor mu? Karadeniz'den vızır vızır geçiyorlar.  ABD Rusları bırakın Akdeniz'i Karadeniz'den bile uzaklaştırmak için Gürcistan ve Ukrayna üzerinden oyun oynamıyor mu? Rusya'nın bu durumda bölgedeki en güçlü ülke ile stratejik işbirliği içerisine girmeye can atması gerekmiyor mu? Adamların uçağını düşürdük daha kısa süre önce! Eskiden olsa ne olurdu?
3- ABD olan gerginlik kalıcı falan değil! ABD'nin BOP çalışmasının kaçınılmaz sonucu. Bunu senelerdir dile getirmekten dilimizde tüy bitti. ABD Irak'ı parçaladığı gibi Suriye'yi de parçalayacak dediğimizde inanmayanların bir kısmı halen hayal aleminde yaşıyor. Sırf Fırat'dan Akdeniz'e kadar alanda İsrail güdümlü bir Kürt devleti kurmak ve İslam'ı dünyaya kötülemek için Işid adında bir terör örgütü türettiler. Işid bahanesiyle istedikleri gibi at koşturdular. Uzun vadede de kısa vadede de bu bölgedeki amaçları belli! Adamlar kendi uçaklarımıza kendi meclisimizi bombalattı, sen hala okyanus ötesinde olması diyorsun! Mesafelerin önemi mi kaldı? Hele ki ABD gibi bir ülke için! Hangi zamanda yaşıyoruz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • -27
« Yanıtla #835 : 01 Şubat 2018, 17:52:23 »
Zaman kimin haklı çıkacağını gösterir en iyisi zamana bırakmak ;)

BOP projesi başarısız olmuş çökmüş bir projedir arap baharının başarısız olması ve Suriye'deki iç savaşta muhalefetin başarısız olmasıyla proje tamamen bitti.Eğer BOP projesi devam ediyor olsaydı mevcut hükümetimizle ABD'nin arası bozulmuş olmazdı zaten BOP'un eş başkanıydı.BOP kapsamında Esad'ı ABD ile birlikte indirecektik ama olmadı sonrası malum.

ABD'nin orta doğuda doğru düzgün bir stratejisi planı olduğu sanmıyorum Suudilerin ılımlı islama geçiyoruz şeklinde bir açıklaması oldu anlaşılıyor ki buradan yürüyecekler ama bununda pek bir etkisinin olacağını sanmıyorum...Kafalar iyice karışık.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #836 : 01 Şubat 2018, 17:57:05 »

BOP projesi başarısız olmuş çökmüş bir projedir arap baharının başarısız olması ve Suriye'deki iç savaşta muhalefetin başarısız olmasıyla proje tamamen bitti.Eğer BOP projesi devam ediyor olsaydı mevcut hükümetimizle ABD'nin arası bozulmuş olmazdı zaten BOP'un eş başkanıydı.BOP kapsamında Esad'ı ABD ile birlikte indirecektik ama olmadı sonrası malum.

ABD'nin orta doğuda doğru düzgün bir stratejisi planı olduğu sanmıyorum Suudilerin ılımlı islama geçiyoruz şeklinde bir açıklaması oldu anlaşılıyor ki buradan yürüyecekler ama bununda pek bir etkisinin olacağını sanmıyorum...Kafalar iyice karışık.

BOP eşbaşkanı herhalde o dönem bu işte sıranın kendisine geleceğini fark edemedi. 15 Temmuz'dan sonra uyandı! BOP'a sekte vuran kilit ülke Türkiye! Başkası değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #837 : 01 Şubat 2018, 17:58:51 »
Skywolf kesinlikle haklı. Nato sistemi dediğin nedirki hedef bilgisidir başka ne olacak. Hedef bilgisi Türkiye ye verilmişse nasıl S400 onu kullanamayacak. Bizim sistemimiz içinde düşman uçaklarının yeri belli olacak biz HAWK lara hazır olun diyeceğiz S400 e diyemeyeceğiz öylemi. Kendi sistemimiz zaten kendimiz yaptık tafics filan var onunla savaşıyoruz biz bilgi onun içinde dolaşıyor nasıl S400 e hedef bilgisi gidemezmiş. S400 ün haberleşme protokolü neyse ona göre ayarlanacak elbetteki. Şu olmayabilir. S400 ün kendi şahane radarından elde edilen bilgi nato taktik resmine kabul edilmez belki. Oda edilmezse edilmesin ne yapalım. Ama NOTO nun sistemleri ile elde edilmiş hedef bilgilerini S400 tabiki kolayca kullanır biz bu işi hallederiz çünkü zaten kendi yazılımlarımızı kullanıyoruz ülke genelinde
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2018, 18:00:53 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #838 : 01 Şubat 2018, 21:18:14 »

Bu son cümleniz cok hosuma gitti. Evet üstadim kafaniz beya karisik. Hemde öyle bir karisik ki  artilari ile ve eksikleri ile siyasi konjüktürü takip edememeniz. Siyasi könjünktür icin de yasamak ne anlamina gelir, mevcut olan duruma ayak uydurma. 2012 senesinde o zamannin sartlarinda bize en uygun S200 devsirmeden HQ- 9 isimize geldi. Onlardan alabilecegimiz teknoloji transferiyle kendi özgün hava savunma sistemimiz gelistirelecekti. Ama senin Amerikan Baban CPMIEC kurulusu yaramaz cocuk kategorisine soktu. Neymis Kuzey Kore ile flört etmis.
Bu senin hayran kaldigin dostlarin  Cin Cumhurriyetiyle sonuclanan  ihaleyi baltalamasalardi bugün belki UMHSS prototipini denemis olacaktik. Rusya ise elbette kendi cikarlarini da göz önüne koyarak Türkiyeye arka cikiyor.

Size olan Tavsiyem Türkiye-Rusya iliskilerini bir geriye dönük arastirin ve bize kimlerden fayda geldigini inadinizi kenara atip arastirin.

Su gercegi bir kere kafaniza sokun. Cumhurriyet tarihimizde Demir Celik ve Petro-Kimya sanayisinin ilk adimlarini Ruslara borcluyuz.
 Bakmisiniz ileride onlarin sayesinde fezaya ulasimi onlarin bilgi birikimleriyle kurabiliriz.

Canim Amerikaya ise onlardan ithal ettigimiz silah sistemlerin ve tüketim ürünleriyle borclandik.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #839 : 01 Şubat 2018, 21:53:38 »
Eskiden askeri sanayi forumlarda gezen HARZEMŞAH nikiyle bir zat vardı, bazılarınız hatırlıyordur. ABD adamı tecavüz etsin gene ABD`yi savunurdu. FETÖ ve PYD gibi başımıza bela olanların asıl destekçisi ABD`yi haklı çıkarmak barbarlıktır.