Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 720454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #590 : 30 Haziran 2014, 22:00:05 »
hükümet bu isin icinden cikamayacak
Siz canınızı sıkmayın hükümet çıkılmayacak işe girmez.Ayrıca bu uzatmalar boş yere yapılmıyor herhalde.İsmail Demir bey en son çine başbakanın sözünü götürmeye gitmiş bazı kaynaklara göre.Bu habere göre ismail bey Çinden daha fazla teknoloji transferi istemiş.Ayrıca Aselsan ve Roketsan bu işi yapabilecek düzeydedir özellikle patriot ların Türkiyeye gelmesi bize çok şey kazandırdı :D
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #591 : 30 Haziran 2014, 23:33:42 »
hükümet bu isin icinden cikamayacak
Siz canınızı sıkmayın hükümet çıkılmayacak işe girmez.Ayrıca bu uzatmalar boş yere yapılmıyor herhalde.İsmail Demir bey en son çine başbakanın sözünü götürmeye gitmiş bazı kaynaklara göre.Bu habere göre ismail bey Çinden daha fazla teknoloji transferi istemiş.Ayrıca Aselsan ve Roketsan bu işi yapabilecek düzeydedir özellikle patriot ların Türkiyeye gelmesi bize çok şey kazandırdı :D

Tabi tabi ne demezsin! Hükümet 10 senedir bu sistemin temini işinden çıkamadı ne saçmalıyorsun sen! Tam çıktı derken iyice b...a sardı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #592 : 01 Temmuz 2014, 10:28:38 »
... özellikle patriot ların Türkiyeye gelmesi bize çok şey kazandırdı :D

Burasını anlamadım üstad.

İnciğini cinciğini incelemeyi geçtim, bizim askerlerin dahi kullanamadığı, kullandırılmayan, ecnebi radarını korumak için konuşlandırılan ve sadece ecnebi askerlerin kullanımına verilen bir füze sistemi bize nasıl çok şey kazandırıyor?

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #593 : 01 Temmuz 2014, 14:17:00 »
Sistemin başındaki hollandalı askerler gevşek olunca bizimkilerde biraz Çinlilere özenmişler :)
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı turkbordobereli

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #594 : 16 Ağustos 2014, 19:40:23 »
Tarafsızhaber.com'da savunma yazarlığı yapıyorum.Bu köşe yazımda genel anlamda basitçe hava savunma üzerinde durdum..

Türkiye bulunduğu coğrafyanın karışıklığı nedeniyle 1990lı yıllardan itibaren balistik füze tehdidi altında kalmıştır. Peki Türkiye bu tehdide karşı bu zamana kadar nasıl bir çözüm geliştirdi ?

Türkiye’nin bu tehditle tanışması 1991 Körfez Savaşı’na dayanıyor.

Irak’ın elinde olduğu varsayılan muhtemel kimyasal başlıklar ve bunları taşıma kapasitesine sahip Scud ve türevi balistik füze sistemleri Türkiye’nin balistik füze alanındaki ilk tehdit algılamasını oluşturmuştur.

Bu yıllarda yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’nin balistik füzelere karşı kendini koruyacak imkan ve kabiliyette olmadığı belirlenmiştir. NATO üyesi bazı ülkelerin Türkiye’nin hava savunma sistemi taleplerine karşı olan isteksizliği de Türkiye’ye acilen bu sistemlere sahip olması gerektiğini hissettirmiştir. Ancak bu konu uzun yıllar boyunca Türkiye gündeminde yer bulamamıştır.

Ta ki 2010’da Lizbon’da gerçekleştirilen NATO Zirvesi’ne kadar…

DEVAMI ..
    http://www.tarafsizhaber.com/yazarlar/samet-yurtsever/turkiye-nin-hava-savunma-seruveni/172/

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
    • DefenceTurk
    • *
    • 24
    • DefenceTurk.com
    « Yanıtla #595 : 16 Ağustos 2014, 21:44:13 »
     Ben de  İtalyan-Fransız ortaklı Eurosam şirketine  kalacagini  düşünüyorum..

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
    • DefenceTurk
    • 4
    « Yanıtla #596 : 16 Ağustos 2014, 21:59:00 »
    Benim gonlum Cin sisteminden yana. Allah Fransizin eline dusurmesin.

Çevrimdışı turkbordobereli

• DefenceTurk
    • *
    • 0
    « Yanıtla #597 : 17 Ağustos 2014, 15:21:53 »
    Benim gonlum Cin sisteminden yana. Allah Fransizin eline dusurmesin.

Haklısınız , Göktürk-1 projesinde az çektirmediler bize.Türk mühendisleri fabrikanın dışında bir konteynerda tuttuklarını duymuştum , çoğu ülkeye dönmek istiyormuş.Mobbing uyguluyorlar adeta.Ama sistemleri fena değil açıkcası , İtalya'nın bize karşı yakınığını kullanıp ortak üretim sözü falan verilirse bence bir sürpriz yaşayabiliriz.Ama ben Rusya konusunda da tereddütteyim.Rusya S400 satabiliriz başka ülkere falan demeye başladı.Ukrayna meselesinden dolayı ağır ambargolar yiyor , ekonomik olarak sıkıntıya düşmemek için bu ihaleye ihtiyaçları olabilir belki.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
    • DefenceTurk
    • 4
    « Yanıtla #598 : 17 Ağustos 2014, 16:54:24 »
    Egee proje iptale ugrarsa yuksek ihtimal ODC-T ayagina filan Amerikan Patriot sistemi secilecektir fakat buyuk tavizler verirlerse. Cin sistemi en ideal teklif bize projenin bu kadar uzamasinin altindan Aselsan komponent ve sistemlerinin bataryada azami sekilde kullanilmasi yatiyor. Ben her zaman soyledim simdide soyluyorum Aselsan'dan muhtemel bir search track radari yada FCR radari entegre edilme ihtimali bulunuyor HQ-9 sistemine bence.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
    • DefenceTurk
    • *
    • 24
    • DefenceTurk.com
    « Yanıtla #599 : 19 Ağustos 2014, 20:00:14 »
    Türkiye füze ihalesinde kararını verecek!

Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma füze sistemi ihalesinde firmaların tekliflerini vermeleri için tanınan süre 31 Ağustos’ta bitiyor.
    Türkiye füze ihalesinde kararını verecek!

Muhammet METİN/Kokpit.aero

Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) tarafından 2013 yılında Çin’le sözleşme görüşmelerinin başlama kararı alınmasıyla birlikte ABD ve NATO üyesi ülkelerin tepkisiyle karşılaşan Türkiye, uzun menzilli hava savunma füze sistemi ihalesinde son kararını 31 Ağustos'ta verecek.

3.4 milyar dolarlık ihalede finale kalan ABD, Çin ve Fransa-İtalya ortaklığındaki üç firmaya tekliflerini yenilemeleri için ihale süresi dört kez uzatıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Savunma Sanayi Müsteşarlığı, füze ihalesi ile ilgili görüşmeleri iki ay daha uzatma kararı almıştı. Bundan sonra Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir Çin’e gitmiş ve görüşmelere bizzat katılmıştı. Pekin’de gerçekleştirilen görüşmelerde, Çinli yetkililere ‘Verdiğiniz teknoloji transferi yeterli değil. Kazanmanız için daha fazla teknoloji transferi şart’ mesajı iletilmişti. Çin'in sunduğu teklifin dört adet sistem içerdiği, sistemin tamamında 12 atış ünitesi ile 288 füzenin bulunduğu ve teklifin toplam tutarının 3,44 milyar dolar olduğu kaydedilmişti.

ÇİNLİ FİRMA YAPTIRIM LİSTESİNDE

CPMIEC şirketinin ABD'nin yaptırım listesinde olması ve Çin sisteminin NATO sistemleri ile uyumlu olmayacağı yönündeki endişe nedeniyle özellikle ABD ve NATO ülkeleri Çin firması ile görüşmelere başlama kararını eleştirmişti.

ETKİLİ MENZİLİ 100 KM

Çin Ordusu'nun ana uzun menzilli hava savunma füzesi HQ-9'un ihraç modeli olan FD-2000'in ilk yabancı müşterisi Türkiye oldu. 2000'li yılların başından itibaren havada balistik füzeleri vurmak üzere yeni bir tasarıma yönelen Çinliler, FD-2000'in ilk denemelerini 2008'de gerçekleştirdi. Teknoloji transferi, Rus Almaz-Antey firması üzerinden yapılan füzelerin etkin menzilleri 7 ila 125 kilometre arasında değişiyor.

100 HEDEFİ AYNI ANDA TAKİP EDİYOR

Sistemin en önemli parçası, Çinlilerin çok güvendikleri, üç boyutlu C band HT-233 tipi arama, tespit ve takip radarı. Bu sistem 300 MHz band genişliğinde çalışıyor. Sistem tespit sonrasında 15 saniye içinde reaksiyon veriyor. Radarın etkin tespit menzili 120 kilometre. Radar aynı anda 100 hedefi takip ediyor. İstenildiğinde kilit atılan hedef sayısı 50'ye kadar çıkıyor.

Standart bir FD-2000 organizasyonu, bir Komuta Aracı, 6 Kontrol, 6 Takip Radarı, 6 Arama Radarı, her biri 4 füze taşıma kapasiteli 48 Lançer ve 192 adet FD-2000 füzesinden oluşuyor. Böyle bir yapı, Çin Ordusu'nda 'füze tugayı' olarak adlandırılıyor. Ayrıca sistemlere Konumlandırma, Haberleşme, Güç Kaynağı ve Destek Aracı gibi alt sistemleri de hizmet veriyor.

Teknik Özellikler:

·        Üreticisi: CPMIEC

·        Azami Etkili Menzil: 150 km

·        Azami Etkili İrtifa: 27 000 m ( 88.560 ft)

·        Sürati: 4+ Mach

·        Uzunluğu: 7,5 m

·        Çapı: 520 mm

·        Ağırlığı: 1800 kg

Kaynak: www.kokpit.aero    (Kulisler hareketlendi )