Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 716203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #540 : 26 Mart 2014, 10:17:35 »
HQ-9C fuzesi Active Radar Homing prensibi ile calisiyor, yani kendi radar komlesini (MMW radar) tasiyor. Zaten active Radar homing fuzesi secilmeseydi SSM buyuk aptallik yapmis olurdu.

SARH gudumlu PAC2 lerin miyadi dolmak uzere, bircok ulke stealth tipi ucaklar kullanmaya basliyor ve SARH gudum stealth karsisinda aciz kalacak.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #541 : 26 Mart 2014, 23:25:41 »
PAC2/3 geçelimde füze PAAC4 de solluyor daha ortaya çıkmadan..

O harita o şekilde olacağını sanmıyorum açıkcası. Batarya batarya olarak yerleştirilmeyecek sistemler.. Mesela 12 batarya var 4e bölün 3 batarya.. Belirlenen bir konumu misal İstanbul ve Ankara kesin 3 batarya koruyacak. 3 Bataryada 1 tabur'a tekabül. Aslında batarya sınıflandırmasıda söz konusu değil. HvKK tabur olarak alıyor sistemleri.. Bu arada iddiam vardı bir aralar füzenin Search&Track radarının Aselsan ailesinin olabiliceğini düşünüyorum. En kötü ihtimal zaman faktöründen T/R modülleri vs.. aselsan menşeili olur.

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #542 : 17 Nisan 2014, 14:26:12 »
Türkiye Çin füzesinden vazgeçsin

Türkiye'nin Çin ile sözleşme görüşmelerine başladığı, ‘uzun menzilli hava savunma füzesi’ ihalesinde ABD ve Avrupalı savunma şirketlerinin Türkiye’yi kararından vazgeçirme çalışmaları sürüyor.

Çin’in rakibi olan savunma şirketlerinin, askeri ve diplomatik temaslarının yanında Türkiye’nin büyük savunma firmalarıyla da görüşerek “Devleti bu karardan vazgeçirin” telkininde bulunduğu kaydedildi. Türkiye’nin rakip firmalara tanıdığı yeni teklif süresi ise 30 Nisan’da dolacak. 26 Eylül 2013’de yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında Türkiye uzun menzilli füze ihalesi için Çin ile sözleşme görüşmelerine başlama kararı aldı. ABD NATO ve Avrupa’dan Türkiye’nin Çin kararına yönelik eleştirileri  sürerken rakip firmalar da  ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TAI gibi büyük savunma şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle görüşüyor.

Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin büyük savunma firmalarının kapısını çalan ABD’li Raytheon, Lockheed Martin ile Avrupalı MBDA, Eurosam temsilcileri, “Türkiye, Çin’den füze alırsa bazı alanlardaki ortaklıklarımız biter” notunu iletti. Teklif yenileme çalışmalarının da olduğunu aktaran yabancı firmalar, ortak üretime de Çin kadar olmasa bile girebileceklerini kaydetti. Türkiye’nin milyar dolarlık askeri projelerinde ortak olan firmalar, yakın zamanda netleşecek Çin füzesi kararına göre ortaklık paylarını tekrar gözden geçireceklerini bildirdi. Türkiye’nin bu firmalarla savaş uçaklarından helikopterlere kadar geniş yelpazede ortaklıkları bulunuyor.Patriot füzelerini üreten ABD’li Raytheon şirketi, füzelerin en önemli parçalarından birini ASELSAN’a ürettiriyor. Patriot füzelerinin “Antenna Mast Group (AMG)” adı verilen parçaları Türkiye’de üretiliyor.

SÜRE YİNE UZAYABİLİR                                                                                   

Füze ihalesinde Çin ile masaya oturan Türkiye, 31 Ocak’a kadar beklediği yeni teklif verme süresini 3 ay daha uzatmıştı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, 30 Nisan’ın ardından tekrar bir süre uzatımının gündeme gelebileceğini kaydetti. Uzun menzilli Füze ihalesinde 3.4 milyar dolarla 1. sırayı alan Çin’in FD-2000 sisteminin ardından 2. sırada Avrupa’nın Eurosam SAMP/T, 3. sırada ise ABD’nin Patriot füzeleri yer alıyor.

http://kokpit.aero/bati-turkiyeye-hava-savunma-sistemi-projesinde-baski-yapiyor

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #543 : 17 Nisan 2014, 15:58:49 »
Savunma sanayimiz batı ambargosunu kaldırayabilir başbakanın seçim kazanmasına rağmen ya batı sistemi alınacak ya da hiç alınmayacak

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #544 : 17 Nisan 2014, 16:26:58 »
Devlet olarak silah ambargosundan korktugumuzu sanmiyorum. Basbakanin dedigi gibi "bize teget gecer" :) ama yillar süren bu büyük ihalede bir secim yapilmis ve cin firmasi kazanmis. Ihaleye teklifverme süresini devamli uzatmak dogru degil. SSM resmen blöf yapiyor ve batililar bu blöfü görüyorlar. Bu gidisle SSM batili bir firmayla anlasacak ve olan devletimizin itibarina olacak. Devlet olmak istikrarli ve ciddi kararalabiklmektir. Bugün medyanin ve halkin önünde sert cikip yarin kapali kapilar ardinda anlasip kabul etmek degildir. Eger bu ihale devletin stratejik politikasini bu kadar tehdit ediyorsa en dogrusu ihaleyi direk Aselsana vermektir. Böylelikle ne cin firmasiyla nede batili devletlerle kötüoluruz. Yeni palazlanan savunma sanayimizi ve gelecekte yapilacak silah ihracatlarina kendi elimizle zarar vermeyiz. Batili müttefiklerimiz bizi uyarabilecekleri en sert dille uyardilar zaten. Bu ihale müttefik bir firmaya verilmezse ortak oldugumuz tüm projeler tehlikeye girecektir. Gercekci olmamiz gerekiyor. Kas yapalim derken göz cikarmayalim. Isvecli bir atasözü: Kisi herkezle arkadas olamaz ve anlasamaz. Bu ihalede onun gibi bir sey. Cinli firma tüm isteklerimizi karsiliyor ve en mantikli secimdir ama eger bu secimi yaparsak sonuclarina katlanmamiz gerekecektir. Heleki son günlerdeki dünya konjonktürünü gözden gecirirsek. 2. bir soguksavas baslamis gibi. Bence biz bu sefer bu savasin disinda kalirsak bizim icin daha hayirli olur.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #545 : 17 Nisan 2014, 20:11:59 »
Ben hala Çin sisteminin alınacağını savunuyorum.
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #546 : 17 Nisan 2014, 21:04:36 »

Aslında istiyorsunuz

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #547 : 20 Nisan 2014, 00:54:42 »
HQ-9'un seçilmesinde en başından savunduğum ve tahmin ettiğim gibi oluyor sanırım. HQ-9A'nın zaten seçilmediğini biliyordum defalarca yazmaya çalıştım fakat HQ-9C hakkında çokda bir bilgi yoktu tahminde bulunmuştum CPMIEC'in ürün broşürü doğrular nitelikte...

S&H'den ufak bir alıntı..;
FD-2000(HQ-9C) sistemi göreceli olarak yenilenmiş ve elektrnik donanım açısından S-300 PMU-2, füze güdüm sistemi açısından da ASTER-30 Block 1 ve MIM-104F ayarına getirilmiştir. FD-2000 füzesi, füze üzerinden güdüm (TVM/SARH) tekniğinin kullanıldığı yarı aktif radar arayıcı başlığa sahip PAC-2, S-300 PMU 1/2 ve HQ-9A/B serisinin aksine ''Aktif Radar Güdümü'' teknolojisine sahiptir. Ürün broşüründe füzede kullanılan güdüm modu ile ilgili olarak ''Strapdown inertial/low speed command correction+Active Radar Terminal Homing'' bilgisi verilmiştir. Bu sistemde sanılanın aksine TVM teknolojisinin değil, dahili ataletsel seyrüsefer sistemi ve Angajman Kontrol İstasyonu'ndan gönderilecek komutlar ile hedefe belli bir uzaklığa kadar güdümlenecek füzenin terminal safhasında taşıdığı Aktif Radar Arayıcısını kullanarak hedefini imha edeceği anlamına gelmektedir. 1 FD-2000 Atış ünitesi aynı anda 8 hedefe angaje olabilmekte..

Söz konusu füze Çin ayağına kopya ayağına karalandı söz konusu listedeki sistemlerin aslında en gelişmişi HQ-9C sistemidir vede en günceli.. Bu arada S-300 PMU2'nin sadece elektronik donanım açısından alınıp know how yapıldığını düşünmüyorum menzil, yakıt bağlamındada incelemelerde bulundular asıl sebep bu.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #548 : 20 Nisan 2014, 10:48:03 »

Aslında istiyorsunuz

Aslında hem istiyor hemde savunuyorum :D
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #549 : 27 Nisan 2014, 13:29:56 »
Çin füzesine derin müdahale

Türkiye’nin Çin ile yürüttüğü uzun menzilli füze sistemi görüşmeleri sürerken nihai karar için kritik önemde olan fizibilite raporlarında hükümetin müdahalesiyle ABD ve AB firmaları lehine değişikliğe gidildiği ortaya çıktı

Türkiye’nin Çin firması CPMIEC ile görüşmelere başladığı uzun menzilli füze sistemi ihalesinde hükümetin dengeleri değiştirecek bir müdahalede bulunduğu ortaya çıktı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda ardarda gelen görev değişiklikleriyle birlikte Müşteşarlığın füze sistemi ihalesiyle ilgili hazırladığı fizibilite raporlarında ABD ve AB firmalarına lehine revizyona gidildiği öğrenildi. Fizibilite raporlarına ABD’li Lockheed Martin ve Raytheon firmalarının sınırlı düzeyde ortak üretime hazır oldukları yönünde ifadeler eklenirken Çin füzelerinin entegrasyon sorunlarına yapılan vurgular arttırıldı.

Müşteşarlıkta görev değişiklikleri

Savunma Sanayi Müsteşarlığı kaynaklarına göre fizibilite raporlarının değiştirilmesinde Hükümetin Müsteşarlığa yönelik müdahaleleri etkili oldu. Hükümet önce uzun menzilli füze sistemleri konusunda Çin ile çalışmaya devam edilmesi yönünde ısrar eden Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ı görevden aldı. Entegre Lojistik Destek birimlerinin kurulması ve savunma sanayi firmalarına bu konuda zorlayıcı önlemler alınması konusundaki girişimleriyle bilinen Bayar’ın görevden alınması bu kapsamda kritik karar olarak değerlendirildi. Savunma Sanayi Müsteşarlığınaysa Erdoğan’a yakın bir isim olan Türk Havayolları A.Ş. Genel Müdürü İsmail Demir atandı. Görev değişiklikleri yalnızca Bayar ile sınırlı kalmadı. Müsteşarlığın Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’nda görev yapan Lütfi Varoğlu da Şubat ayında kurumdan ayrıldı. Müsteşarlık kaynakları ayrıca, Çin firması CPMIEC ile uzun menzilli füze sistemi görüşmelerini sürdürmekle görevli olan Hava Savunma Sistem Projeleri Grup Müdürlüğü’ndeki uzmanların Hükümetin attığı son adımlar dolayısyla baskı altına girdiğini belirtti.

Son tarih Nisan

Uzun menzilli füze sistemleri ihalesinde Hükümetin dikkatini ABD ve AB firmalarına çevirmesi Çin ile yürütülen görüşmeleri de sekteye uğrattı. İlk olarak Nisan ayı içinde sonuçlandırılması planlanan görüşmeler Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın görevden alınmasıyla birlikte oluşan belirsizlik dolayısıyla Nisan ayı sonuna uzatıldı. Çin ile yürütülen görüşmelerle eşzamanlı olarak ABD’li Lockheed Martin-Raytheon ve Fransa - İtalya konsorsiyumu Eurosam yetkilileriyle de müzakereler derinleştirilmiş durumda. Son karar ise Nisan ayı sonunda toplanması beklenen Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından verilecek. Komitede Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel bulunuyor.

‘ABD seçeneği uydu projelerini de kilitler’

Uzun menzilli füze sisteminde Çin’in tercih edilmemesi durumunda önümüzdeki dönemde gündeme gelecek uydu fırlatma projelerinin de zora gireceğini kaydeden Ateş kritik uyarılarda bulundu: “Çin ile ortak üretim konusunda çalışmaları belirli aşamaya gelmiş olan orta irtifa hava savunma sistemi projesi, bu projeyi adeta çantada keklik gören ABD ve Avrupa firmaları açısından çok önemlidir. SSM, yaklaşık 17-18 yıldır Çinle ortak füze üretimi, teknolojik altyapı kurulması konusunu halletmiş, karadan-karaya uzun menzilli füzeleri üretmiştir. Aynı teknoloji altyapısının devamı olarak karadan-havaya füze üretme aşamasına gelinmiştir. Çin’le ortak olarak üretilecek füzenin çok önemli avantajları vardır. Yaklaşık 320 füze 3 milyar dolara malolacak, teknoloji transferi sağlanacak, yerli sanayi gelişecektir. Bu proje aynı zamanda, bir sonraki aşama olan ve 2800 km. menzilli yüksek irtifa hava savunma füzelerinin üretimi için gerekli altyapı ile uzaya uydu göndermeyi hedefleyen projeyi de destekleyecektir. Üretim Türkiye’de olacağından ambargo, bakım ve modernizasyon için dışa bağımlılık söz konusu olmayacaktır. Ancak, ABD firması Raytheon, füzenin ortak üretimi değil, elinde kalmış olan eski teknoloji füzelerin satışıyla bu konuyu halletmek istemektedir. Üstelik, Çin’e göre daha az sayıda füzeyi, en az 2,5 kat fiyata, yaklaşık 7-8 milyar dolara satmak istemektedir. Böylece Türkiye, bu sistemle entegrasyon sorunu olmaması için bir sonraki aşamada yüksek irtifa hava savunma füze sistemi ile uzaya göndereceği uyduyu da ABD firmasından satınalma durumunda kalacaktır.

‘Hava tehditlerinin ABD kaynaklı olduğu yerde ABD Füzesi kullanılmaz’

Savunma sanayinde danışmanlık da yapan emekli Kurmay Albay Dr. Haydar Ateş, Türkiye’nin uzun menzilli füze seçiminde Çin tercihinin kritik önemde olduğunu belirtti. Ateş Aydınlık’a şöyle konuştu: Çevremizdeki hava tehditlerine baktığımızda, bu uçak ve füzeler ABD ve Rusya imalatıdır. Yine bu ülkeler tarafından satılan veya üretilen füzeleri almamız durumunda, füze sistemleri savaş durumunda düşman uçak ve füzeleri için etkili olmayacaktır. Bu nedenle; üretilecek füze sistemlerinin kesinlikle ABD ve Rusya yapımı olmaması, güvenlik kodlarının yerli olması gerekmektedir. Bu nedenle Çin füzelerinin ortak üretimi bir tercih değil, mevcut ihaleye teklif veren 4 firma dikkate alındığında Türkiye için bir zorunluluktur. ABD firmasının entegrasyon iddiası, bu konuda NATO yönetimini devreye sokması gerçekçi değildir. Türkiye bu konuda gerekli tedbirleri almıştır.”

http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/38777-cin-fuzesine-derin-mudahale.html