Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 720483 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #330 : 18 Haziran 2012, 16:40:31 »
Bu sualinizin cevabını ihale  sonrasında  öğrenebiliriz  , rus  firması  s-300 ün  geliştirilmiş modelinin  tüm haklarıyla  bize verilmesine  sıcak bakıyor  lakin  pac serisi  için  bırakın üretim hakkını ortak üretime bile  yanaşmıyorlar  ,  teklifler  ne yönde sunuldu bilemiyorum ama  4  firmanın teklifleri içerisinde sadece  pac füzelerinin hazır alıma olacağına inanıyorum  ,  dediğim gibi bütün herşey ihale sonrasında ortaya çıkacak.
Füze kalkanı ve  suriye olayından sonraki  rus türk  ilişkilerinin  tazelenmesi amacıyla bu projede rusların  secilmesi  doğru olur  ayrıca  sistemleri çok  üstün yani hakeden bir  hava savunma  sistemi  ama yinede  pac füzelerinin tercih edileceğini düşünüyorum.  :-\

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • Ne Mutlu Türküm Diyene...
« Yanıtla #331 : 18 Haziran 2012, 18:50:41 »
Aslında ülkemiz tutarlı bir duruş sergilerse ya Çin ya da Rusya kazanacaktır. Çünkü Amerika sizin de dediğiniz gibi teknolojisini asla vermiyor. Bu durum Türkiye'nin yerli üretim ilkesine aykırı. Samp-T' de ise Fransız ortaklığı var. Ermeni İddiaları sebebiyle bu sistem de elenir. Geriye 2 ülkenin teklifleri kalıyor. Ben de umarım teknoloji transferi yaparak Ruslar kazanır diyorum. Ama Amerika'nın bu tür ihalelerdeki etkinliği de beni endişelendirmiyor  değil.

Çevrimdışı cyctec

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #332 : 25 Haziran 2012, 21:36:39 »
Reel düşünmek gerekirse iktidar belli mi belli Ruslar s-400 satar mı muamma kesin değil s-300 satmak isterler.E doğal olarak tek füze sistemi var o da patriot yani bu kadar düşünmeye gerek yok diye düşünüyorum :D

halaaaaa yüksek irtifa savunma sistemimiz yok. rezalet.
Eğer bir Türk devleti olmasaydı mutlaka yaratmak gerekirdi.
( THIERS )

Çevrimdışı Türkistan

• İntikam Sıcak Yenen Bir Yemektir !!!
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • '' ... Bekle Beni İntikam !!! ... ''
« Yanıtla #333 : 25 Haziran 2012, 22:39:48 »
   Geçmiş Olsun , Artık Çok Geç ... Keşke Sayın Başbakanımız Erzurum Kış Oyunları Tesisini Yunan Mevki Daşıyla Açılışını Yaparken Söylediği '' Biz Ordudan Kesip Parayı Eğitime Aktarıyoruz '' Sözü Yerine '' Türkiye Cumhuriyetinin İlelebet Devamı Ve Müdafası İçin Güçlü Bir Orduya Bütün İmkanları Aktarıyoruz '' Diyebilseydi
''  İntikam'ın Kanlı Olanı Makbüldür !!! ... ''

Çevrimdışı cyctec

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #334 : 26 Haziran 2012, 08:42:53 »
   Geçmiş Olsun , Artık Çok Geç ... Keşke Sayın Başbakanımız Erzurum Kış Oyunları Tesisini Yunan Mevki Daşıyla Açılışını Yaparken Söylediği '' Biz Ordudan Kesip Parayı Eğitime Aktarıyoruz '' Sözü Yerine '' Türkiye Cumhuriyetinin İlelebet Devamı Ve Müdafası İçin Güçlü Bir Orduya Bütün İmkanları Aktarıyoruz '' Diyebilseydi
yüksek irtifa hava savunma sistemlerine yaklaşımınız gerçekten çok doğru. ama brezilyadaki seçimlerde eski başkan yerine o bayan gelmeseydi erzurum oyunları olmayacaktı! sonra o oyunlarda o laflar edilmeyecek ve yüksek hava irtifa sistemimiz olacaktı. kelebek etkisi!

yaklaşımınıza paralel bir şeyler.
( THIERS )

Çevrimdışı Rampage

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #335 : 26 Haziran 2012, 12:20:01 »
Ne ucuzsa o olsun,bu sistemlerin olmaması büyük eksik ama askeri tedarikte ne ithal edersen et 5-10 sene sonra eski sistem oluyo.Kesemize ne uygunsa az sayıda alalım, kalanı yerli geliştirme için bütçe ayırır bişeyler geliştiririz.Bizim s-400 için tonla para ayırıp Ruslara onca siyasi taviz verip rus malı aldığımız için natodan eksi notu yediğimize değmez.Bence rakam olarakta çok yüksek tedariğe gerek yok elimizde olmasının caydırıcılığı yeter.

Yüksek irtifa hava savunmanın geleceği lazer sistemleridir, herkes biliyor ama ne zamana kullanılabilecek seviyeye gelir belki gelişmesine  onyıllar belki yüzyıllar var.Yinede hava savunma lazeri geliştirildiğinde tüm füzeler atıl hale gelecek.enerjiyi sağladıktan sonra her bataryanda bitmeyecek kadar vurucu gücün olacak ve hız 4,5-5 machtan ışık hızına çıkacak.Önemli olan geleceği görebilmekse Türkiye bu işe yatırım yapmalı ve gelecekte kombine etmek üzere nükleer enerji santralleri, hava savunma radarı ve askeri kullanıma uygun olsun olmasın lazer üretecek bataryalar üzerine çalışmalar başlatmalı.

Belki Amerikayı Rusyayı geçemeyiz bu konuda ama yarışa erken başlarsak bu tarz sistemlere ilk geçiş yapan ülkelerden biri oluruzda parayı kime yedircez tartışması yerine,isteyen çok satalım mı tartışması yapar çocuklarımız.

Çevrimdışı cyctec

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #336 : 26 Haziran 2012, 12:27:15 »
Ne ucuzsa o olsun,bu sistemlerin olmaması büyük eksik ama askeri tedarikte ne ithal edersen et 5-10 sene sonra eski sistem oluyo.Kesemize ne uygunsa az sayıda alalım, kalanı yerli geliştirme için bütçe ayırır bişeyler geliştiririz.Bizim s-400 için tonla para ayırıp Ruslara onca siyasi taviz verip Rus malı aldığımız için natodan eksi notu yediğimize değmez.Bence rakam olarakta çok yüksek tedariğe gerek yok elimizde olmasının caydırıcılığı yeter.

Yüksek irtifa hava savunmanın geleceği lazer sistemleridir, herkes biliyor ama ne zamana kullanılabilecek seviyeye gelir belki gelişmesine  onyıllar belki yüzyıllar var.Yinede hava savunma lazeri geliştirildiğinde tüm füzeler atıl hale gelecek.enerjiyi sağladıktan sonra her bataryanda bitmeyecek kadar vurucu gücün olacak ve hız 4,5-5 machtan ışık hızına çıkacak.Önemli olan geleceği görebilmekse Türkiye bu işe yatırım yapmalı ve gelecekte kombine etmek üzere nükleer enerji santralleri, hava savunma radarı ve askeri kullanıma uygun olsun olmasın lazer üretecek bataryalar üzerine çalışmalar başlatmalı.

Belki Amerikayı Rusyayı geçemeyiz bu konuda ama yarışa erken başlarsak bu tarz sistemlere ilk geçiş yapan ülkelerden biri oluruzda parayı kime yedircez tartışması yerine,isteyen çok satalım mı tartışması yapar çocuklarımız.

misal ; suriye ile harbe girdik
soru; ellerindeki 1500 km menzilli çakma füzelerden kendimizi nasıl korucaz?
soru; adam ya acıyla bunlardan birkaç tanesini büyük şehirlerimize , boğaz köprülerine sallasa f16 ile mi önleme yapıcaz ?

ciddi ciddi rezalet başka bir şey değil.alın size ciddi bir savaş riski, sallamasyon bir devlet olan suriyeye bile anında cevap verebilecek stratejik sistemlerimiz hala yok hala yok.
( THIERS )

Çevrimdışı Rampage

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #337 : 26 Haziran 2012, 13:08:04 »
misal ; suriye ile harbe girdik
soru; ellerindeki 1500 km menzilli çakma füzelerden kendimizi nasıl korucaz?
soru; adam ya acıyla bunlardan birkaç tanesini büyük şehirlerimize , boğaz köprülerine sallasa f16 ile mi önleme yapıcaz ?

ciddi ciddi rezalet başka bir şey değil.alın size ciddi bir savaş riski, sallamasyon bir devlet olan suriyeye bile anında cevap verebilecek stratejik sistemlerimiz hala yok hala yok.

Ordu dediğin çok yönlü olacak bi orduya son model 10000 tank ver,uçağı yoksa yenilir 10000 uçak ver pistlerini koruyacak hava savunma sistemi yoksa yenilir.Haklısın bu konu ordumuz için bir karadelik ve bizi güçsüz hale getiriyor,benim ifade ettiğim abartılı bizi zora sokacak tedariklerden uzak durmamız ne uygunsa onu almamız sonuçta bu sistemlerin hepsi aynı işi yapıyor ve teknoloji gelişimi 80'lerdeki gibi olmadığı için kısa sürede yenilemeye ihtiyaç duyabileceğimiz.

Körfez savaşından bi anektod: Amerika kuveyt'e patriot bataryalarıyla yığınak yapmak için kendine güvenli bi bölge kurmuş,Irak başlıyor 3. sınıf işe yaramaz füzeleri sallamaya çoğunda başlık bile yok.Patriotlar hepsini başarıyla vuruyor ama olayın Amerika'ya maliyeti devasa boyutlardayken ırak zaten envanterden çıkacak eski füzeleri ile amerika'yı bölgeye yeni patriotlar getirmek zorunda bırakmış.

Yani sonuç dükkanda işin çoksa doblo alacaksın,eşten dosttan borç alıp mercedes alırsan o arabayı hırpaladığında keyif alacağına keyfin kaçar.olay bu esnaf olacaksın :D

Çevrimdışı sorenson

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #338 : 26 Haziran 2012, 13:14:02 »
türkiye içinde en uygunu patroit sistemleridir

Çevrimdışı swat

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #339 : 26 Haziran 2012, 19:23:19 »
Çok uzamış bir ihale süreci elimizde aktif olarak varsa bile hala Nike-Hercules sistemi var. onun dışında en modern hava savunma sistemimiz orta irtifada I-HAWK ki füze önleme kapasitesi hakkında herhangi bir şey duymadım. Suriye krizindeki rusya tavrı belli biz Rusya'dan bu derece kritik bir sistemi almayız bu sebeple patriot alınır.

Not:herkese merhaba