Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #270 : 23 Ağustos 2011, 12:16:54 »
birader sen nerenle okudun benim yazımı ya.... durduk yere polemik yaratıyorsun.

Cevabı en sonda verdim.

Bağımsızlıktan dem vuran sen değilmisin? bende soruyorum kimmiş o tam bağımsız yeryüzünde? bana söyle ben bi bileyim.

Elalem rezervuar köpeği ise onları mı örnek alman lazım, kimse bağımsız değil diye tam bağımsızlıktan neden vazgeçeyim.

'Ben ezelden beri hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım' M.A.E

biz kendi sistemimizi üretiyormuyuz? hayır. daha önceden mi üretiyorduk da şimdi üretmiyoruz? hayır. E ne demeye bağımsızlıktan bahsediyorsun. kimleri iğnelemek ki maksadın? amacın ne yani?

Allahım sen soktun sen çıkar yarabbim. Üretimyorsak paramızla kendimiz alalım, ona buna muhtaç olmayalım o zaman. Yukarı da da aynısını yazdım zaten yahu.

ben tam bağımsız olacağımız gün gelecek şeklinde mi yazmışım oraya? okuduğunu anlamalı önce.

Doğru söyledin yazmamışsın, yazsan zaten zer-şinas olurdun.

ben orda yazmışım ki biz de onları kullanalım. nasılsa kendi sistemimizi kuracağız. o zamana kadar yani  köprüyü geçinceye kadar diye...

Sultan Vahdettin'de yakın çevresine 'Şimdilik işgal güçleri İstanbul'a girsinler, şu an bu zaruri' der, çevresini bu şekilde teskin ederdi. Sen ve Vahdettin aynı kafadansınız demekki. Ama senin gibilerin yediği haltı, tam bağımsızlıktan taviz vermeyen insanlarımız şehit kanları ile temizledi unutma hemde hiç unutma.

He bide alakası yok belki ama 'YES BE ANNEM' sözünü hatırladım birden. AB'ye girecektik ya, köprüyü geçene kadar yani, anlayana ...

parayı basıp alacakmışız... bas bas paraları leylaya... aynı zihniyete devam demek ki.

Parayı basıp kendi güvenliğini kendin sağlayamazsan, elalem gelir basar. He sen dersen ki bassın köprüyü geçene kadar tamam sana bassın ama arada vatan toprağına da basar.

bir de lafı yine Atatürke getirir bağlar senin gibiler. sanki Atatürk sizin gibilerin tekelinde ya... Atatürk senin gibi yalnızca adını anıp yan gelip yatanlar yüzünden yerinde rahat değil işte.

Yan gelip yattığımı nerden biliyorsun, sabahları koynumda mı uyanıyorsun? Atatürk sevgimi, vatan sevgimi, çalışkanlığımı, evime aldığım 1 şişe suyun markasından, kıçıma giydiğim pantolonun üretildiği yere kadar herşeye dikkat edip etmediğimi, yurt dışında PKK itleri ile mücadele verip vermediğimi, neler yaptığımı geçmişimi geleceğimi nereden biliyorsun. Atatürk tüm Türk milletinin tekelindedir ve dünyaya mal olmuş bir liderdir. Atatürk'ten neden bahsettiğimi yazımı yeniden oku anlarsın. Atatürk zamanında bağımsızdık dedim, bugün değiliz dedim, hani yine bağımsız olabiliriz dedim, anladın?

Atatürk basın paraları alın hepsini demedi hiç bir zaman? Türk öğün, çalış, güven dedi. soruyorum bu zamana kadar kim dinledi?

Senin dinlemediğin belli, sen bizim yazdıklarımızı bile okuyup anlamıyorsun ki. Birader ihtiyaç varsa al, zamanın ihtiyacından fazla ise üret. Ama hiç bir şartta yabancılardan kendi topraklarını korumasını isteme.

burası siyaset meydanı değil birader. hatırlatıyorum. artık şu damgalamaları bırakıp çalışanlara engel olunmamalı. düşünürsen ne demek istediğimi anlarsın.

Kimi damgaladım, doğru şeyler söylemek ne kadar zoruna gitmiş böyle. Burası Milli, ve manevi değerlere hakaret ve eleştiri haricinde, herkesin fikrini açıklayabileceği bir site. Beğenmiyorsan buradaki muhabbeti, her zaman dediğim gibi git kendine ve tebaana www.badembiyik.com ya da www.fetomilitary.com gibi adreslerle askeri forum sitesi aç, yemin ediyorum ben gelip rahatsız etmicem sizi o sitede. Yalnız her hangi bir parti şaklabanlığı yapma.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #271 : 23 Ağustos 2011, 12:31:38 »
Yanlış anlamaları önlemek için yazıyorum. Söz konusu iktidarın milli tank, anka, milli piyade tüfeği gibi ön ayak olduğu icraatlarını da sonuna kadar destekliyorum. Ammma ve lakin, birileri kusura bakacak diye de yanlış icraatlara göz yumamam.

Bu sınav değil ki 2 yanlış 1 doğruyu götürsün, bende göz yumayım. Gerçek hayatta bazen 1 yanlış tüm doğruları götürüyor.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #272 : 23 Ağustos 2011, 13:06:13 »
büyük  yalnıştı  bencede ,  8 milyar dolar  gibi bir  rakamdan bahsediliyorki  bu  para  dille  söylendiği kadar  ufak bir  rakam  değil , aksine  akıllara zarar bir  miktar.  :(   ayrıca  ruslar  üretime  izin  veriyorlardı  s-300 ün  en üstün modelinin teknolojisini   vermeye  hazırdılar ve  bu  füzeninde  paç-3 ten  geri kalır  yanı yoktu  ,ruslarla anlaşsaydık   bu sayede birçok  müslüman  ülkeye  satış yapma imkanımızda vardı   ama amerika  abimizin  sözünden  çıkamadık , şartlanmış bir  şekilde  birilerini savunmaya  alışmışız  buda  gözümüzü  kör  ediyor.

Çevrimdışı Şahin Ağa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #273 : 23 Ağustos 2011, 13:43:51 »
Yanlış anlamaları önlemek için yazıyorum. Söz konusu iktidarın milli tank, anka, milli piyade tüfeği gibi ön ayak olduğu icraatlarını da sonuna kadar destekliyorum. Ammma ve lakin, birileri kusura bakacak diye de yanlış icraatlara göz yumamam.

Bu sınav değil ki 2 yanlış 1 doğruyu götürsün, bende göz yumayım. Gerçek hayatta bazen 1 yanlış tüm doğruları götürüyor.

Daha ne denilebilir ki ? İyi olmak zor değil. Zor olanı adil olmak.Takım tutar gibi parti desteklemek değil .Doğruya doğru yanlışa yanlış demek önemli olan.
Düşmanını ve kendini çok iyi tanırsan, her zaman kazanırsın. Eğer kendini çok iyi tanır düşmanını tanımazsan, bazen kazanır bazen kaybedersin. Ancak hem  düşmanını hem de kendini tanımazsan, sonuç daima yenilgi olacaktır...

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
« Yanıtla #274 : 23 Ağustos 2011, 15:37:09 »
sayın enes38'e önce cevap vereyim. daha öncede karşılıklı yazışmıştık, okuduğunu anlamak amacı güdüyor, sorusu oluncada soruyor. bunun zor olmadığı ortada...işin güzel tarafıda işte bu, forumlar çok şey öğretir insana.

büyük  yalnıştı  bencede ,  8 milyar dolar  gibi bir  rakamdan bahsediliyorki  bu  para  dille  söylendiği kadar  ufak bir  rakam  değil , aksine  akıllara zarar bir  miktar.  :(   ayrıca  Ruslar  üretime  izin  veriyorlardı  s-300 ün  en üstün modelinin teknolojisini   vermeye  hazırdılar ve  bu  füzeninde  paç-3 ten  geri kalır  yanı yoktu  ,Ruslarla anlaşsaydık   bu sayede birçok  müslüman  ülkeye  satış yapma imkanımızda vardı   ama amerika  abimizin  sözünden  çıkamadık , şartlanmış bir  şekilde  birilerini savunmaya  alışmışız  buda  gözümüzü  kör  ediyor.

''8 milyar$'', ne derece doğru? ve neleri kapsıyor biliyormuyuz?
''ayrıca ruslar üretime izin veriyorlardı'', ne kadarına? ( f16 üretim maceramızı ve bize servis edilişini hatırlamanı isterim.)
''Ruslarla anlaşsaydık bu sayede birçok  müslüman  ülkeye  satış yapma imkanımızda vardı'', neredeyse tüm müslüman ülkelere silah satan rusyadan mı bahsediyorsun? sebep ne ki bizi bu pazara ortak etsin?

s serisi füzeler hakkında kötü demedim dikkat etmişsindir. bize yaramaz dedim. izahı zor hakikaten. bu sebepten kendi fikridir dersen kabulümdür.

kanas kardeşime gelince... ( Tsk ya mühendis olarak hizmet etmiş ve türkiyenin savunma zaafiyetlerini az-çok bilen biri olarak); şu sorularıma bir cevap versen olurmu?

''Allahım sen soktun sen çıkar yarabbim. Üretimyorsak paramızla kendimiz alalım, ona buna muhtaç olmayalım o zaman. Yukarı da da aynısını yazdım zaten yahu.''  ??? burada ne demek istedin? paramızla aldığımızda ona buna muhtaç olmuyormuyuz? tüm kodları sende mi oluyor? dost-düşman tanıması ne oluyor? bu güne kadar uygulanan politika bu değilmiydi -ihtiyacım var satın alalım-? bu bizi bağımlı ve muhtaç kılmamışmıydı? bu acizlikten kurtulmak için şu son zamanlarda ki savunma atılımları pilanlanmamışmıydı? neden uzun süredir beklemedeyiz peki? hiç düşündün mü?

''Parayı basıp kendi güvenliğini kendin sağlayamazsan, elalem gelir basar. He sen dersen ki bassın köprüyü geçene kadar tamam sana bassın ama arada vatan toprağına da basar.''  :o burada nedemek istiyon ki birader ya? ne saçmalıktır bu? ilkokul çocuğu bile böyle anlamsız ve amaçsız bir cümle yazamaz.

''Atatürk tüm Türk milletinin tekelindedir ve dünyaya mal olmuş bir liderdir. Atatürk'ten neden bahsettiğimi yazımı yeniden oku anlarsın. Atatürk zamanında bağımsızdık dedim, bugün değiliz dedim, hani yine bağımsız olabiliriz dedim, anladın?''
  ??? yooook anlamadım. deki Atatürk kimsenin tekelinde değil... anlıyayım. ve de bence sen bağımsızlık ne demektir bilmiyorsun.

''Kimi damgaladım, doğru şeyler söylemek ne kadar zoruna gitmiş böyle. Burası Milli, ve manevi değerlere hakaret ve eleştiri haricinde, herkesin fikrini açıklayabileceği bir site. Beğenmiyorsan buradaki muhabbeti, her zaman dediğim gibi git kendine ve tebaana www.badembiyik.com ya da www.fetomilitary.com gibi adreslerle askeri forum sitesi aç, yemin ediyorum ben gelip rahatsız etmicem sizi o sitede. Yalnız her hangi bir parti şaklabanlığı yapma.''

:o uvvvvvvv  şu bir paragrafta bile kaç damga var saydın mı? birkere doğru bişey söylesen zoruma neden gitsin bilmiyormuşum derim, susar kabul ederdim ama doğru birtane bile lafın yok maalesef.

''GİT KENDİ TEBAANA !!!!'' neymiş benim şu tebaam? söylesende bir öğrensem bende bileyim tebaamı.... nerden çıkardın hangi sözümden? hangi cümlemden?, PARTİ ŞAKLABANLIĞI?   ??? ne partisi birader parti lafı eden mi oldu yukarıda yada diğer yazılarımda. ne yi yansıtmak ki amacın? ŞAKLABAN SENSİN BE GAYET İYİ BİLİYORUZ BUNU. (Eminim şaklaban kelimesinin anlamını da bilmiyorsun.)
Bu kadar kompleksli olma bence yaaa. genç bünyelere zarar verir. Türk milletinin aklı başında gençlere ihtiyacı var. Böyle sağlıksız düşüncelere kapılma. Yazıktır.

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #275 : 23 Ağustos 2011, 17:05:44 »
Bu bu isten simdi birsey anlamadim
-Parayi biz veriyoruz dügme amerikadami olacak ?
-Nato semsiyesi altindaki koruma sistemi baska bir seymi ?
-Neden amerikan gemilerinden ateslenecek bir füze sisteminin Türkiyeyi koruyacagini sanan insanlar, hangi akla hizmet ederler ?
-Türkiyenin cekinceleri derken bizim yillardir Nato da ABD de askerlerimiz vardi stratejik müttefiktik falan filan ama cuval yine bize giydirildi müttefik dedigin bunu yapamaz  yapmazda ?  Allah askina bu cekinceler nasil giderildi ?
-Muavenet katliamini ne cabuk unuttunuz balik beyinliler nerde kendi hissiyatimiz ?
-Bu sistem bizim öz savunma ve üretme islerimize balta koyacakmi 8 milyarlik bir balta da bayaa agir olur ve olacak ?
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #276 : 23 Ağustos 2011, 18:06:15 »
hopeful73 kardeş pac-3  yada  s-300  meselesi  için  yazmadım  bu  sistemin  ulusal  güvenlikğimiz  için  tehdit  olduğunu düşündüğüm için  yazmıştım  ama  anlatmak  istediğimi anlatamamışım
bu  adamlar (abd) hakkındaki  endişelerimi  giderebilirmisin?
tam olarak bir  açıklama  yapılmıyor ,  sistemi kim kullanacak  türk subaylarmı  yoksa  abd lilermi? 
tabiki  abd liler....
bu sistem  neye  benzeyecek ? 
devasal  radarları  olacak   
ülkenin her  karışında  olan  en  ufak  hareketi  görecekmi  ? 
tabikli  görecek
bu radarları  korumak  adı  altında  fırkateyn  yada destroyer  getirilecekmi ?
elbetteki  getirilecek  hatta  dahada  ötesini  söyleyim  denizaltı bile  getirilebilir.
bu  sistem  yüksek  ihtimalle  destroyer  yada daha büyük  tonajlı  gemilerdenmi   kurulacak?
tabiki  evet  , son  teknolojiyle  donatılmış  ağır  tonajlı  hava  savunma  destroyerlerinden  oluşacaktır.
peki bu sistem istenildiğinde  bizim  uçaklarımıza  yada donanmamıza  karşı kullanılabilirmi? 
bununda  cevabınmı  sen ver.   hava savunma sisteminden çok  daha ciddi  olan  sorunumuz  bu   yoksa  rus  füzesi  yada  amerikan  füzesi   meselesini  aştım.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #277 : 23 Ağustos 2011, 18:42:22 »
-Neden amerikan gemilerinden ateslenecek bir füze sisteminin Türkiyeyi koruyacagini sanan insanlar, hangi akla hizmet ederler ?
-Türkiyenin cekinceleri derken bizim yillardir Nato da ABD de askerlerimiz vardi stratejik müttefiktik falan filan ama cuval yine bize giydirildi müttefik dedigin bunu yapamaz  yapmazda ?  Allah askina bu cekinceler nasil giderildi ?
-Muavenet katliamini ne cabuk unuttunuz balik beyinliler nerde kendi hissiyatimiz ?
-Bu sistem bizim öz savunma ve üretme islerimize balta koyacakmi 8 milyarlik bir balta da bayaa agir olur ve olacak ?

Yaa ben hopeful73'ün yorumlarını okuyunca cidden yorum yazmaktan soğudum. Biz hakediyoruz bazı şeyleri gerçekten.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #278 : 23 Ağustos 2011, 18:51:26 »
sayın enes38,

natoya girişimizden buyana, üsler ve radar istasyonları, gizli anlaşmalar(istihbari) ile amerika tarafından zaten izlenmiyormuyuz? ve yalnızca bize söylenilenleri bilebiliyoruz değil mi? ben bu meselenin 80 öncesi yankılarını da sonrasında ki yankılarını da bilirim. bu bağımsızlık söylemi hep devam edip gidecektir. işte benim derdim bu; dünyada bağımsız devlet yoktur. kim güce sahipse (ki burada güç 1.bildiğimiz askeri güç, kaba kuvvet, höt deyip oturtabilme gücü ve 2. ekonomik güçten terkiptir.) kullanır, ve çıkarları çerçevesinde herşeyi yapar, politik güce dönüştürür ve ezer. amerikanın yerinde biz de olsak aynını yapardık. yapılmalıdır çünkü.

Türk' ün tarih boyunca bir tane dostunu söyleyebilecek var mı? Türk'ün Türkten başka dostuda yardımcısı da yoktur. beklenemez de...
mevzu amerikanın, rusyanın, ab nin, iranın v.s. nin güvenilir veya güvenilmez olması değil. üyesi olduğun bir pakttan, natodan bağımsız hamlelerinde ne olduğu ve ne olacağı. sonrasında neler doğurabileceği. Çünkü bizim düşmanımızın sayısı yoktur. bir tane çekirge hiçbirşeydir ama çekirge sürüsü yokeder.

bu noktada bende diyorum ki nasıl onlar bizi kullanıyorsa bizde onları kullanmasını bilelim. varsın nato şemsiyesi altında olsun ama olsun..(şimdilik). bizim hasletlerimiz var onları heba etmek olmaz. akıllı olmalıyız diyorum. planlanmış, yürüyen projelerimizi bitirelim. hem askeri güce hem ekonomik güce ulaşalım. tarihten biliyoruz ki... sonrasında biz höt diyeceğiz. buna adım gibi eminim.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #279 : 23 Ağustos 2011, 19:25:23 »

Yaa ben hopeful73'ün yorumlarını okuyunca cidden yorum yazmaktan soğudum. Biz hakediyoruz bazı şeyleri gerçekten.

çok ilginç hakikaten. amonyak ın yorumunu alıntılamış sonrada hopeful73 diyerek..... bağlamışsın be kanas.

kardeş direk yaz bana ben cevaplarım. ne o öyle başkalarını yanına çekmeye çalışmak falan....??

varsa argümanların dök ortaya paylaş. bana yazacağın varsa hopeful73 diye başla devam et. başkalarından yardım bekleme. benden direk alıntıla olsun bitsin.

yazdıklarımı çarpıtman yetmezmiş gibi ,elinde argümanı olmayan konuşacak sözü olmayan bir adam görüntüsü çiziyorsun.

bu acizliktir birader. dik dur biraz.