Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 720548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #80 : 19 Ekim 2010, 10:52:23 »
not:s-400 satışı bize yapılmıyor  yani s-400 alımını unutun  en azından şimdilik öyle görünüyor.

Bildiğim kadarıyla satışı değil, ortak üretimine izin yok.
olabilir  okuduğum yazıda daha önce hiçbir ülkeye satılmadığı yazıyor  sanırım orada yanılmışım  ama bundan sonra satılmayacağı söylenmiyor  zaten 2 yıl içerisinde s-500 üretimine geçileceği söyleniyor(ne kadar doğru bilinmez wikiden alıntıdır)  yani en iyi teknolojileri artık s-400 değil s-500 olacak.o yüzden satışını yapabilirler.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #82 : 27 Ekim 2010, 14:10:15 »
Füze kalkanında İsrail şokta

İsrail basını, Washington'un, Türkiye’nin taleplerini kabul ettiğini iddia etti.

ABD’nin, Türkiye’nin İran’ın füze kalkanının hedefi olarak ilan edilmemesi ve sistem bilgilerinin İsrail’e verilmemesi taleplerini kabul ettiği öne sürüldü.

İsrail’de yayınlanan Haaretz Gazetesi, Ankara’nın, NATO’nun füze kalkan projesine ilişkin taleplerini Washington yönetimine kabul ettirdiğini yazdı. Gazete, Türkiye’nin füze kalkanına onayını, sistemin aracılığıyla sağlanan bilgilerin, İsrail’e verilmemesi koşuluna bağladığını, halbuki ABD’nin öncülüğündeki NATO planının amacının örgüt üyelerini olası bir İran saldırısına karşı savunmak olduğunu belirterek, “Bu, esasen Türkiye’nin, İsrail’e İran füzelerine ilişkin hayati bilgilerin verilmemesini talep ettiği anlamına geliyor” yorumunu yaptı.

Gazete, Türk kaynaklarının ise, ABD’nin, Türkiye’nin füze kalkına ilişkin dört koşulu arasında yer alan İran’ın, sistemin hedefi olarak ilan edilmemesi talebini kabul ettiğini söylediklerini belirtti. Aynı kaynaklar,Washington’un İran’dan kaynaklanan tehditleri saptamak için kendi ileri füze tespiti sisteminin olduğu gerekçesiyle İsrail ile hiçbir bilginin paylaşılmamasını da kabul ettiğini kaydetti.

Gazete,Washington’un Türkiye’nin muhalefetinin, kalkan planını öldüreceği için kabul etmekten başka bir seçeneği olmadığı yorumunu yaptı.

http://www.aksam.com.tr/2010/10/27/haber/dunya/7223/fuze_kalkaninda_israil_sokta.html

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #83 : 27 Ekim 2010, 14:33:16 »
Benimde düşüncem S-300 yada S-400 ile Rusya idi ancak, son füze krizi sonrasında,ülkemin bir şekilde Patriot almak zorunda kalacağını hissediyorum  >:(

O yüzden oyumu Patriot'a attım maalesef :'(
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #84 : 28 Ekim 2010, 11:03:01 »
"Ayıdan post, moskoftan dost olmaz" diyen ceddimiz Osmanlı boşa dememiş dediğini, nasılda sattı İran'ı. Yıllarca İran'ı destekledi destekledi sonra verdi gazı, verdi gazı...Sonunda ise kamuoyuna yansıyan yada yansımayan talepleri konusunda  abd ve israil başta olmak üzere batı ile anlaşınca iki dakikada sattı İran'ı.

Neden; çünkü tarih boyunca sıcak denizlere inememiş bu nedenle ekonomik, askeri ve siyasi anlamda en buyük hegemon güç olmayı bir türlü başaramamış olan Rusya kendi menfaatlerini "mayın eşekleri" ile gerçekleştirmek yolunu seçmiş.Rusya'nın karşısındaki hegemon gücünde mayın eşekleri vardır elbet amma rusya için mayın eşekleri olmazsa olmazdır.

Rusya çoğrafyanın, ilkimin ve karşısındaki baskın hegemon gücün kendisine çizdiği sınır hattını ancak bu şekilde delip karşı bölgeye nüfuz edebiliyor. Elbette hiç kimseye tam olarak güvenemezsin, uluslararası ilişkiler dostluğa değil çıkara dayanır amenna ama Rus'a işte bu yüzden hiç güvenemezsin.

O yüzden Rusya'ya "hiç" güvenmiyorum..

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #85 : 28 Ekim 2010, 11:10:54 »
"Ayıdan post, moskoftan dost olmaz" diyen ceddimiz Osmanlı boşa dememiş dediğini, nasılda sattı İran'ı. Yıllarca İran'ı destekledi destekledi sonra verdi gazı, verdi gazı...Sonunda ise kamuoyuna yansıyan yada yansımayan talepleri konusunda  abd ve israil başta olmak üzere batı ile anlaşınca iki dakikada sattı İran'ı.

Neden; çünkü tarih boyunca sıcak denizlere inememiş bu nedenle ekonomik, askeri ve siyasi anlamda en buyük hegemon güç olmayı bir türlü başaramamış olan Rusya kendi menfaatlerini "mayın eşekleri" ile gerçekleştirmek yolunu seçmiş.Rusya'nın karşısındaki hegemon gücünde mayın eşekleri vardır elbet amma rusya için mayın eşekleri olmazsa olmazdır.

Rusya çoğrafyanın, ilkimin ve karşısındaki baskın hegemon gücün kendisine çizdiği sınır hattını ancak bu şekilde delip karşı bölgeye nüfuz edebiliyor. Elbette hiç kimseye tam olarak güvenemezsin, uluslararası ilişkiler dostluğa değil çıkara dayanır amenna ama Rus'a işte bu yüzden hiç güvenemezsin.

O yüzden Rusya'ya "hiç" güvenmiyorum..

Şahinbey, söylediklerinizde pekde haksız değilsiniz ama bu olay biraz farklı.

S-300 ya da S-400'ün fiyatı aşağı yukarı belli (Ürün adedine göre), özellikleri de zaten net bir şekilde belirli. Basacağız parayı alacağız, tek sorun birlikte geliştirme gibi konular, buna dikkat etmek lazım.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #86 : 28 Ekim 2010, 12:38:38 »
PATRİOT
Teknik Veriler
• Üretici Firma(lar): Raytheon
• Üretici Ülke(ler): ABD
• Tipi: Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi
• Güdüm Sistemi: Yari Aktif Radar Güdümlü
• Harp Başlığı: 90 kg / 91 kg’lık parça tesirli M248
• Azami Etkili Menzili: 70 km / 120 km (PAC-3)
• Azami Etkili İrtifası: 20,000 m / 24,000 m (PAC-3)
• Sürati: 3 mach / 45 mach (PAC-3)
• İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
• Boyutları: 531 m uzunluk, 410 mm çap / 518 m uzunluk, 410 mm çap (PAC-3)
• Ağırlık: 914 kg / 900 kg (PAC-3)

S-300
Teknik Veriler

Aerodinamik Hedefler S-300PT S-300PMU S-300PMU1
Menzil,Max 90 Km 90 Km 150 Km
Irtifa,Max 27,000 m 27,000 m 27,000 m
Irtifa,Min 25 m 25 m 10 m
Hedef Hızı 4200 Km/saat 4200 Km/saat 10000 Km/saat
Balistik Hedefler
Menzil,Max 30 Km 30 Km 40 Km
Irtifa,Max 27,000 m 27,000 m 27,000 m
Hedef Hızı 4200 Km/saat 4200 Km/saat 10000 Km/saat
Füze Parametreleri
Uzunluk: 7,16 m 7,16 m 7,16 m
Çap: 45 cm 45 cm 45 cm
Kademe Sayısı: 1 1 1
Savaş Başlığı: 143kg 143kg 143kg
Patlayıcı Başlığı: parça tesirli HE parça tesirli HE parça tesirli HE
Hız: 45 mach 45 mach 45 mach
MaxIvme: 100g 100g 100g
Tapa: Yaklaşma Tapası Yaklaşma Tapası Yaklaşma Tapası
Füze: 46N6E 46N6E 46N6E
Hareket Yeteneği Taşınabilir Mobil Mobil
Çekici Tipi: URAL 375 MAZ 543M MAZ 543M
Radar Sistemleri
O/Y-I Hedef Tespit Radarı Big Bird/Tin Shield Big Bird/Tin Shield Big Bird/Tin Shield
Menzil: 300Km/200Km 300Km/200Km 300Km/200Km
Band: E/F Bandı E/F Bandı E/F Bandı
Al Tespit/Takip Radarı
Menzil: 200Km 200Km 200Km
Mod: 3D 3D 3D
Band: I Bandı I Bandı I Bandı
Atış Kontrol Radarı Flap Lid Flap Lid Tomp Stone
Menzil: 120 km 120 km gizli
Band: I Bandı I Bandı I Bandı
Güdüm Yöntemi: Füzeden Röleli Izleme/Takip Füzeden Röleli Izleme/Takip Füzeden Röleli Izleme/Takip
Kumanda Güdüm+ Kumanda Güdüm+ Kumanda Güdüm+
Yarı-aktif terminal güdüm Yarı-aktif terminal güdüm Yarı-aktif terminal güdüm

s-400
• Üretici Firma(lar): Almaz
• Üretici Ülke(ler): Rusya
• Tipi: Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi
• Güdüm Sistemi: Yarı Aktif Radar Güdümlü
• Harp Başlığı: 143 kg’lık parça tesirli HE
• Azami Etkili Menzili: 150 km
• Azami Etkili İrtifası: 30,000 m
• Sürati: 45 mach
• İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
• Boyutları: 71 m uzunluk, 515 mm çap
• Ağırlık: 1,500 kg

buna ilaveten pac-3 türevi füzeler  s-300 lere bakarak 2 kat daha pahalı   sanırım  4 batarya pac-3 sistemi ve 78 füze için 7.5 milyar dolar değer biçmişlerdi  bu değerin yarısı kadarda s-300 için istendi   s-400 ler  biraz daha pahalı ama pac-3 kadar değil  bu yüzdende s-300 kullanıcısı sayısı çok fazla  ve bana sorarsanız s-300 kesinlikle iyi bir yüksek irtifa hava savunma sistemi  tabi rusyanın son olaylardan sonra ne düşündüğünü bilemeyiz testlerde vuruş oranı oldukca yüksek çıkmış   1 tane s-300 bataryası aynı anda 6 hedefe  kilitlenebiliyor ve 6 füzeyi aynı anda yönlendirebiliyor ama menzil konusunda pac-3  ten çok geride kalıyor  ayni 40 km menzil bana sorarsanız  yüksek irtifa için az  bu yüzden pac-3 lerin fiyatı daha pahalı.

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #87 : 28 Ekim 2010, 20:53:45 »
Vatanda çıkan 7 milyar dolarlık fatura 13 batarya iddası içindi.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #88 : 28 Ekim 2010, 20:55:19 »
S-400 almak gayet mantıklı bence.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0