Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715891 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2250 : 22 Şubat 2020, 17:31:28 »
Türk dün ne ise bugünde o. Kendi milli ve yerli ordun olmayınca Dedelerimizde denge siyaseti yapıyordu şu an bizde.

Dedeler derken, II. Abdülhamit' ten bahsediyor olsanız gerekir... Nasıl bi' dengeyse artık, o denge siyaseti yüzünden 1.6 Milyon km² toprak kaybettik. II. Abdülhamit' e özenenler; yanlış adama, yanlış siyasete, yanlış tarihe güveniyorlar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2251 : 22 Şubat 2020, 17:39:21 »
Abdülhamit denge siyaseti güttü , güttü de o bile bir ay İngiltere bir ay Fransızları demedi... Yahu dış politikada bir tutarlılık süresi olur biz bu süreyi haftalara indirdik ... "Oğlum F-35 görünmez değilmiş , S-400'ler 600 metreden F-35'i görüp-vuruyormuş , asıl görünmez uçak SU-57 imiş yaşasın Putin , Rusya kahrolsun ABD , kahrolsun Sarı kafa " diyenler ;

Şimdi ise " Müjde sınırımıza uçanı-kaçanı vuran ABD-Nato patriotları geliyor , Trump şehitlerimiz için taziyede bulundu Kahrolsun gominist Rus ayıları kahrolsun KGB ajanı Putin " demeye başladı...

Bu kadar oynak politika bana  "1984 "kitabını hatırlattı.Okuyanlar ne demek istediğimi anladılar... Olan gariban askere oluyor üzüldüğüm aslında sadece mehmetçik....
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2020, 17:48:00 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2252 : 22 Şubat 2020, 17:46:09 »
Hisar A gelse bence elimiz güçlenir. Manpads 'dan iyidir. 15 km menzil 5 km irtifa iti bir değer. Uçtaki birlikleri hava saldırılarına karşı korur. En azından Rejim, uçak ve helikopter kullanamaz. RuAF ı bilemem. Ama Ruslar ciddi ciddi bütün askeri birliklerimizi takip ediyor. Hisar' ı vurabilir.

Hisar-a'dan üstün bir performans bekleme. Savaş uçağı olarak ancak frogfoot'u tehdit altına alır. Helikopterler içinde zaten manpads veya atılgan vs. var. Hisar-o olsaydı o ayrı. Ha oda vurulur. Ancak stratejik füzeler gerekir. Ancak bu rusyanın filen savaş ilan etmesi demek olacağından bayağı avantaj sağlardı.

Doğru Sn Battlestar!
Yalnız HisarA 5 değil 10km irtifada tesirli 16+km menzili var. 10km irtifa modern hiç bir jeti etkilemez.
HisarA , helikopterleri atış menziline girmeden vurur. Seyir füzesi vurur. Aptallık edip 10km irtifanın altına inen uçakları vurur!
HisarO ise 20 km irtifada ve 25 km menzilde ne varsa vurur. (Pac3 e benziyor)
İdlip’te bize Hisar-O lazım.

Aşağıdaki siteden alıntı:
HISAR Missile Family Development Studies   
HISAR   
Hisar MANPAD 4km altitude, 6km range (Service Year 2018)
Hisar-A Altitude Altitude 10 km altitude, 16+ km range, 4m length, 230kg weight (Service Year 2020)
Hisar-O (Height) 20 km )
Hisar-ON (Point) Long Height Medium Range, RF (Radio Frequency) guided, 20 km altitude, 50 km range ( Medium Altitude, IIR guided, 15 km altitude,
Hisar-OD (Sea) Rim-7 Sea Sparrow replacement, equivalent to RIM-162 on performance.
Hisar-U Long Altitude Long Range, IIR-RF seeker, 20 + km altitude, 100-150 km range

https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/hisar.htm

Hisar-A'nın irtifası şu an için muamma ki etine buduna bakılınca'da ben sanmıyorum. Top yekün savaşlarda artık iki tarafında kontrolü kaybettiği anlar dışında da o sistemin irtifasına inecek ve klasik mühimmat kullanacak bir pilotta tanımıyorum. Ancak hisar-O tabikide daha mantıklı. Pac-3 ile hisar-o'nun alakası yok. Pac-3 fakirin anti balistik füzesidir.

Türk dün ne ise bugünde o. Kendi milli ve yerli ordun olmayınca Dedelerimizde denge siyaseti yapıyordu şu an bizde.

Dedeler derken, II. Abdülhamit' ten bahsediyor olsanız gerekir... Nasıl bi' dengeyse artık, o denge siyaseti yüzünden 1.6 Milyon km² toprak kaybettik. II. Abdülhamit' e özenenler; yanlış adama, yanlış siyasete, yanlış tarihe güveniyorlar.

Abdülhamitten rahat 100-150 sene öncesine dayanan ancak onla ünlenmiş bir siyasettir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2253 : 22 Şubat 2020, 19:11:10 »
“Pac-3 ile hisar-o'nun alakası yok. Pac-3 fakirin anti balistik füzesidir. “
Sn Battlestar,
Menzil açısından benziyor anlamında yazmıştım. Menzil açısından Hisar O ya benziyor pac3 füzesi. Ana kullanım yeri dediğiniz gibi balistik füzeler. (Hit-to-kill)

Menzil : 40km
Yükseklik : 20km
Uçaklara karşı zayıf kalıyor zaten.
Hisar O ise seyir füzeleri ve hava soluyan hedeflere karşı koruma yapıyor.

http://www.military-today.com/missiles/patriot_pac3.htm

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2254 : 22 Şubat 2020, 19:48:56 »
Pac3 alacak kadar bile fakir değiliz :D

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2255 : 22 Şubat 2020, 20:33:31 »
Sn Battlestar,
Menzil açısından benziyor anlamında yazmıştım. Menzil açısından Hisar O ya benziyor pac3 füzesi. Ana kullanım yeri dediğiniz gibi balistik füzeler. (Hit-to-kill)

Hocam hisar-o 'nun irtifasının 20 km olması gibi bir durum söz konusu değil ne yazıkki. Ancak hedef 15 km'den düşük irtifadaysa oraya tırmanmak için kullanacağı yakıtı menzil için kullanabileceğinden 25 km biraz uzayabilir.

Diğer yandan füzeleri sadece menzil ve irtifa yakınlıklarından birbirine benzetemeyiz. Bunu bir çok şey değiştirir. Mesela; Güdüm yöntemi, harp başlığı, elektronik karıştırma koruma seviyesi vb. diğer yandan zaten pac-3'ün cri ve mse gibi çok farklı versiyonları da var. Belkide rusların yaptığı gibi tek sistemde orta uzun menzilli füzelerin karma kullanılabilmesi gibi bir durum var hissine kapılmış olabilirsiniz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2256 : 22 Şubat 2020, 22:09:21 »
Sn Battlestar,

Hocam hisar-o 'nun irtifasının 20 km olması gibi bir durum söz konusu değil ne yazıkki. Ancak hedef 15 km'den düşük irtifadaysa oraya tırmanmak için kullanacağı yakıtı menzil için kullanabileceğinden 25 km biraz uzayabilir.

Diğer yandan füzeleri sadece menzil ve irtifa yakınlıklarından birbirine benzetemeyiz. Bunu bir çok şey değiştirir. Mesela; Güdüm yöntemi, harp başlığı, elektronik karıştırma koruma seviyesi vb. diğer yandan zaten pac-3'ün cri ve mse gibi çok farklı versiyonları da var. Belkide rusların yaptığı gibi tek sistemde orta uzun menzilli füzelerin karma kullanılabilmesi gibi bir durum var hissine kapılmış olabilirsiniz.

Üstat, Hisar sisteminin birkaç değişik modelden oluştuğunu ve her modele dönük değişik füze ve güdüm/arayıcı başlık kullandığını biliyorum.
Hisar-a : alçak irtifa (10km)
Hisar-o : orta irtifa (15km)
Hisar-o nokta : hawk sisteminin yerine geçecek 15/20 km irtifa da uzun menzilli bir sistem
Hisar-O Nokta için aşağıda verdiğim sitede yüksek irtifa orta menzil diyor ve güdüm başlık farkı var diyor
RF Guided versiyonu 20km irtifa da
IIR Guided versiyonu 15km irtifada ve uzun 50km menzilli diyor. Olay yakıt miktarı, irtifa ve arayıcı başlık ile bağlantılı sanki.
RF+IIR Guided versiyonu olanı ise Hisar-u olacak ve 100-150 km menzilli 20+ km irtifa da diyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2257 : 22 Şubat 2020, 23:30:04 »
Sn Battlestar,

Üstat, Hisar sisteminin birkaç değişik modelden oluştuğunu ve her modele dönük değişik füze ve güdüm/arayıcı başlık kullandığını biliyorum.
Hisar-a : alçak irtifa (10km)
Hisar-o : orta irtifa (15km)
Hisar-o nokta : hawk sisteminin yerine geçecek 15/20 km irtifa da uzun menzilli bir sistem
Hisar-O Nokta için aşağıda verdiğim sitede yüksek irtifa orta menzil diyor ve güdüm başlık farkı var diyor
RF Guided versiyonu 20km irtifa da
IIR Guided versiyonu 15km irtifada ve uzun 50km menzilli diyor. Olay yakıt miktarı, irtifa ve arayıcı başlık ile bağlantılı sanki.
RF+IIR Guided versiyonu olanı ise Hisar-u olacak ve 100-150 km menzilli 20+ km irtifa da diyor.

Hocam o site bu konuda doğru bir kaynak değil. Büyük ihtimal şu görseli referans alarak yapımışlar ;

Bu görselde ilk zamanlarda üyelerden birisi tarafından hazırlanan söylentiler ışığında hazırlanmış bir tablo idi yanlış hatırlamıyorsam.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2258 : 23 Şubat 2020, 13:37:24 »
O işin altından çok sular aktı. O tablo belki 50 kere değişmiştir. Sn@Yasar geriden geliyorsunuz. Benim gözlemlediğim. Korkut/Hisar A/Hisar O ayden devam. Bunlar nokta savunma sistemlerimiz olacak. Hisar O nokta ile Hisar O, D(Deniz) olmayacak. Deniz için ESSM yerine G-40 olacak. Yüksek irtifa Siper ise 2 farklı olcak. Biri hava soluyan uçaklar için diğeri daha sonraları Antibalistik füze olacak. Bu işi başarabilirsek hakikaten katmanlı hava savunmayı oluşturabiliriz.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2259 : 24 Şubat 2020, 16:15:34 »
hükümetin   hava savunma sistemini alacak  parasi yokmuydu 

maliye bakanina sormak gerek  fazla   2 sistem aster30 alamazdik  erdogan

demek isterim yaziklar olsun