Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 716130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2190 : 21 Ocak 2020, 18:00:08 »
Teknoloji transferi derken direkt olarak Rusya bize 40N6E teknolojisini ver demek ve onların bize bunu vereceğini beklemek saçma duruyor. Ancak mesela Rus mühendisler Siper projesinde füzede bizi çok uğraştıran bazı konularda veya atıyorum sıvı yakıtlı roket motorunun yakıt bileşimi olur, Cold Launch olur vb. konularda yardım edebilirler. Bu daha mantıklı . Hem adam ulusal savunmasını tamamiyle emanet ettiği bir sistemi de tehlikeye atmaz.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2020, 18:00:59 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2191 : 21 Ocak 2020, 18:56:30 »
S400 TOT konusunda benzer gorus icerisindeyiz. Normalde Technology transfer yapilabilmesi icin belirli sartlar tercih edilir. Or. Ortak uretim, veya miyadi dolmak uzere olan bir sistemin /modelin buyuk oranda satiminda "or Mangusa helikopterin T129 Atak donusumu..

Ben Ruslarin teknoloji transferine yaklasmadiklarina veya yapmadiklarini da pek indirici bulmuyorum mutlak surette gizli kapakli on anlasma dahilinde veya bir sonraki partide konu ile ilgili bir takim konularda yardimci olabileceklerine inaniyorum. Aksi durumda Rusyanin ABD veya AB sirketlerinin izlemis oldugu yontemden farki kalmaz ki bu da Rusyanin  hedefi olan Turkiye silah pazarindaki payini artirmasinin onunu limitler. "Ruslar bunu dusunebilecek kadar akillilar"

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2192 : 21 Ocak 2020, 19:15:03 »
Lisans Altı Üretim, Lisans Haklarını Satın Almak, Teknoloji Transferi, Ortak Üretim, İş Payı vb. şeyler bu tarz projelerde birbirine çok benzer ama farklı şeylerdir. Bunların mana ve anlamlarını kafada kesinleştirip bu tarz projeleri öyle okursak daha keskin sonuçlar elde edebiliriz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2193 : 21 Ocak 2020, 20:25:00 »
Sizce biz Ruslardan S-400 teknoloji transferinde ne talep etmeliyiz? Radar veya elektronik açısından eksikliğimiz olmaz bence ama özellikle füze teknolojisinde ne talep etmeliyiz Ruslardan?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2194 : 21 Ocak 2020, 20:38:48 »
Sizce biz Ruslardan S-400 teknoloji transferinde ne talep etmeliyiz? Radar veya elektronik açısından eksikliğimiz olmaz bence ama özellikle füze teknolojisinde ne talep etmeliyiz Ruslardan?

Bunun için kendi ülkemizin gizli kabiliyetlerini bilmemiz lazım. Ancak şöyle bildiğimiz kadarıyla düşünürsek Pasif radar, Katı Yakıtlı Roket Motoru ve Yakıt bileşenleri ve 2. Aşama boosterlar, burun vektörel iticileri, terminal aşama güdüm sistemleri, uzun menzilli rf veri link vb. bir çok sistem olabilir.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2195 : 21 Ocak 2020, 21:31:25 »
S400 hava soluyan hedeflere karşı etkili, balistik füzelerle etkisi muamma. Dolayısıyla doğuya değil batıya, ege ve Akdenize kurmak gerekir. Mersin, Antalya, mugla,  İzmir, Balıkesire hava savunma mevzilerimize yerleri hazırlanmalı ve koşullara göre yer değiştirmeli. Bugünlerde Anamur ve Datça olabilir. Doğu sınırımızda balistik engelleyici sistemleri bulmalı ve kurmalıyız. Yeni S400 anlaşması yapmayalım ki f35ler de gelsin. En azından f35b lerin gelmesi lazım. Seri üretime sokabildiğimize göre hisarAları, hisarO ve hisarU[siper] larda da gelişme var demektir. Bahsettiğiniz füze teknolojileri alabileceğimiz tek yer Pakistan dır bence.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2196 : 21 Ocak 2020, 21:47:42 »
Her ne kadar asıl hava soluyan hedefler için geliştirilmiş olsa da, Çinliler s400 lerle testlerde 2000km menzilli balistik füzeyi vurduklarını söylemişlerdi. Zaten s400’ün bu özelliğini geliştirerek s500 yapılıyor. S500’ün ana görevi uzun menzilli balistik füzeleri vurmak olacak.
Bu sistemi bir şekilde beraber üretmek işine girmeliyiz Ruslarla.
TOT işine gelince; şöyle bir örnek vereyim. TEİ ve TAİ kurulduğunda ABD nin uçak endüstrisinin bazı parçalarını ucuza yapan , f16 ları ucuza montaj eden kurumlardı. Öğrendiler, geliştiler, araştırdılar ve şimdi ts1400 motoru çalıştı, t129 atak ve Hürkuş uçtu. Şimdi Hürjet , MMU ve onun motorunu yapmaya soyundu bu iki şirket. Bu TOT dur bana göre. Önemli olan kapıyı aralayabilmek. Sonrası çorap söküğü!!

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2197 : 21 Ocak 2020, 22:18:53 »
Her ne kadar asıl hava soluyan hedefler için geliştirilmiş olsa da, Çinliler s400 lerle testlerde 2000km menzilli balistik füzeyi vurduklarını söylemişlerdi. Zaten s400’ün bu özelliğini geliştirerek s500 yapılıyor. S500’ün ana görevi uzun menzilli balistik füzeleri vurmak olacak.
Bu sistemi bir şekilde beraber üretmek işine girmeliyiz Ruslarla.
TOT işine gelince; şöyle bir örnek vereyim. TEİ ve TAİ kurulduğunda ABD nin uçak endüstrisinin bazı parçalarını ucuza yapan , f16 ları ucuza montaj eden kurumlardı. Öğrendiler, geliştiler, araştırdılar ve şimdi ts1400 motoru çalıştı, t129 atak ve Hürkuş uçtu. Şimdi Hürjet , MMU ve onun motorunu yapmaya soyundu bu iki şirket. Bu TOT dur bana göre. Önemli olan kapıyı aralayabilmek. Sonrası çorap söküğü!!

Kapiyi aralayabimek hersey degil. O teknoljiyi ureten adamlar, pazarladiklari adamlardan daha zekiler. Yeni teknolojiler gelistirmeden eskisini satmazlar.

80'lerden beri ucak uretiyoruz. Daha ortada birsey yok. Bu devlet ceberrut rutbeli takiminin arpaligi degil! Yeter artik. Montaja, acengecilige, bayilige, cakmaciliga para yok artik!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2198 : 21 Ocak 2020, 22:20:19 »
S400 hava soluyan hedeflere karşı etkili, balistik füzelerle etkisi muamma. Dolayısıyla doğuya değil batıya, ege ve Akdenize kurmak gerekir. Mersin, Antalya, mugla,  İzmir, Balıkesire hava savunma mevzilerimize yerleri hazırlanmalı ve koşullara göre yer değiştirmeli. Bugünlerde Anamur ve Datça olabilir. Doğu sınırımızda balistik engelleyici sistemleri bulmalı ve kurmalıyız. Yeni S400 anlaşması yapmayalım ki f35ler de gelsin. En azından f35b lerin gelmesi lazım. Seri üretime sokabildiğimize göre hisarAları, hisarO ve hisarU[siper] larda da gelişme var demektir. Bahsettiğiniz füze teknolojileri alabileceğimiz tek yer Pakistan dır bence.

Abd-Rusya arasinda taraf farki yok. Siklet farki var.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2199 : 21 Ocak 2020, 22:22:22 »
Teknoloji transferi derken direkt olarak Rusya bize 40N6E teknolojisini ver demek ve onların bize bunu vereceğini beklemek saçma duruyor. Ancak mesela Rus mühendisler Siper projesinde füzede bizi çok uğraştıran bazı konularda veya atıyorum sıvı yakıtlı roket motorunun yakıt bileşimi olur, Cold Launch olur vb. konularda yardım edebilirler. Bu daha mantıklı . Hem adam ulusal savunmasını tamamiyle emanet ettiği bir sistemi de tehlikeye atmaz.

Hocam eger bu saydiklarinin hicbiri hakkinda bilgimiz yok ve disaridan almayi bekliyorsak, bir daha bu ordu benden zırnık alamaz! Darilmaca yok.