Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2120 : 16 Kasım 2019, 17:33:30 »
Bir S-400 alımı daha yaparsak başımıza daha çok şey gelir. Onun için 1 seçeneğimizin olduğunu düşünüyorum:

1- Hisar ailesine hız verilmeli, çalışmalar hızlanmalı ve menzili artırılmalı.

Son çare artık Patriot almak yanında F-35. Bi şekilde S-400'lerden vazgeçmeliyiz.

S-400 leri 1 sistem almakla daha fazla almak arasında fark yok.Hisar ailesine zaten gereken önem veriliyor.S-400 den vazgeçmeyi unutun artık 2,5 milyar USD bayılmışız çöpe mi atalım gerek Cumhurbaşkanı gerekse bugünkü CNN Turk deki röportajda SSB İsmail Demir böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını açıkça söylediler.S-400 leri depoda çürütmek için değil ihtiyacımıza binaen kullanmak için aldık.Bu iş çocuk oyuncağı değil verilecek en ufak bir taviz yoktur bu konuda.Bu tür şeyleri söyleyenleri diğer malum forumda görmeye alışığız da burada görmek üzücü doğrusu

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2121 : 16 Kasım 2019, 17:44:58 »

Son çare artık Patriot almak yanında F-35. Bi şekilde S-400'lerden vazgeçmeliyiz.

Benim bu konudaki yaklaşımım daha başka... Amerikan tehdidinin bitip tükeneceği yok! Bağımsız ve onlara rağmen hareket etmemizi kabullenemiyorlar. Her zaman için muhtaç, biçare ve ezik olmamızı istiyorlar. Gel çekice, git körüğe misali; her söylediklerini yapmamızı istiyorlar... O nedenle Amerika' ya iplerin kopartılması taraftarıyım. Bu adamlarla yürüyebileceğimiz menzil kalmamıştır.

Yok F-35' di, yok efendim Patriot' du...! Alsın başına çalısın diyorum.

Bazıları diyor ki; Amerika' yla ipleri kopartırsak bize daha çok zararı dokunur. Örneğin yarım kalmış savunma projelerimiz yarım kalmaya devam eder; kazanabileceğimiz bazı yetenekleri kazanamayız... O nedenle köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyelim -diyorlar.

Bu yaklaşım mantıklıymış gibi görünse de yetmiş yıldır bi' türlü köprüyü geçemedik! Sürekli sırat köprüsünün üstündeyiz. Ha düştüm, ha düşeceğim diye diye yetmiş senemiz heba oldu gitti... Yetmiş sene öncede gelişmekte olan ülkeydik, yetmiş sene oldu halen gelişmekte olan ülkeyiz. Bi' türlü gelişemedik gitti! Yani, gerçek hayatta ayıya dayı diyerek köprüyü geçmek mümkün değilmiş! Çünkü bu ayı hem akıllı, hem de kurnaz. O nedenle inceldiği yerden kopsun diyorum. Amerika' nın şamar oğlanı değiliz. Alsın F-35' ini başına çalsın.

İşte olay budur Partikül hocam gayet güzel özetlemiş.S-400 artık bir kaledir ve bu kaleyi kendi elimizle yıkarsak kalenin ardındakiler de tehlikeye girecektir.Nedir onlar Doğu Akdeniz,Suriye,Kıbrıs,Ege,vs.Çünkü ugün S-400 leri bahane edip F-35 ve Patriotu bu şarta bağlayan abd nin böyle bir durumda aynı şantajı diğer konularda da kullanmayacağının garantisi yoktur.Yani S-400 den vazgeçsek depoya kaldırsak da bu sistemlerin geleceği garanti değildir.Abd karşılıklı çıkarlara dayalı tarafların birbirine saygılı olduğu dengeli bir müttefiklik istemiyor tam tersi efendi-köle ilişkisi istiyor sözümden dışarı çıkmayacaksın ne istersem yapmak zorundasın anlayışı hakim adamlarda.Kısaca hiçbir çıkarımız uyuşmuyor.Kusura bakmasınlar artık öyle bir dünya yok Türkiye de eski soğuk savaş yıllarının Türkiyesi değil.Dayatmayla tehditle şantajla bu ülkeye birşey yaptıramayacaklarını artık anlamaları lazım

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2122 : 16 Kasım 2019, 17:52:22 »
Hocam benim demek istediğim S-400 önemli zaten onu lafım yok ama CAATSA gelince neler yapacağız hava kuvvetleri abd bağlıyız tamamen olmasa'da. Bir gün Rusya ile sorun yaşadık mı S-400'ler üzerinden bir yaptırım yemeyelim.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2123 : 16 Kasım 2019, 18:09:09 »
   Caatsa uygulanacak olursa o zaman bu iş bitmiş ipler kopmuş demektir.Olay çok farklı yerlere gider bölgede dengelerin değişeceği radikal gelişmeler yaşanabilir.Bu işten zarar gören de sadece biz olmayız.Türkiyenin Avrasya macerası başlar abd kendi eliyle Rusya ve Çine itmiş olur Türkiyeyi ve Türkiye üzerindeki hakimiyetini tamamen kaybetmiş olur.Kısacası yeni bir dünya kurulur ve Türkiye yerini almaya başlar.Hadi bakalım göze alan alsın

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2124 : 16 Kasım 2019, 23:09:44 »
Ben S400 >F35  ve olasi CAATSA digerleri hakkindaki gorusum sizlerle ortusse de ugulamada daha degisik dusunmekteyim.
Neticede  ABD nin yapmakta oldugu santajlarin tumu S400 ler ile direk baglantili degil . TC  nin gecmis den simdiye dek ABD nin planlarinin karsisinda oldugu veya bu planlari bir fiil bozup ABD yi zora sokup veya basarasizliga ugrattmis oldugu tum nedenlerden dolayi TC ni cezalandirmak istemektedir. Onun icin S400 depoda tutmak,aktif etmemek vs bunlar sorunun cozumu icin yetersiz. Ancak yapilmamasi gereken her ne kadar da ABD bize karsin ust perdeden zaman zaman asagilayici da davransalar TC olarak bizim masayi devirememiz gerekiyor. Cunku masayi devirmek demek su anda bazilarimiza su an icin uysal gorunmekte olan azgin ayi ile basa bas kalmamiz demek olur. Boyle bir durum TC icin yuksek risk demek oluyor ve kanimca kesinlikle sakinilimasi gerekir. O zaman yapilmasi gereken guvenilmez santajci ABD ve hircin ayi ile de  diplomatik siyasal irtibatimizi  her ne olursa olsun sekteye ugratmamiz gerekir cunku her ikisi bir birini bazi konularda noturleyebilecek durumdalar . TC olarak kendi cikarimiz ne gerektiriyorsa onu yapmakle mukellefiz ,mutefiklik ,eski dostluk ,komsu hatiri, CB iyi anlasiyorlarmis vs bunlar bos ve umut vaadetmekten uzak politikalar .

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2125 : 16 Kasım 2019, 23:35:40 »
... TC olarak kendi cikarimiz ne gerektiriyorsa onu yapmakle mukellefiz ...

Zaten yapmak zorunda olduğumuz şeyleri yaptığımız için ipler kopma noktasına gelmiştir. ABD bağımsız hareket etmemizi istemiyor. Bizim bağımsız olma isteğimiz onlar açısından BAŞINA BUYRUKLUK olarak algılanıyor.

Örneğin;

- 74' Kıbrıs Barış Harekatı yapıyorum; başına buyruk hareket etmiş oluyorum!
- Kuzey Irak Operasyonu yapıyorum; başına buyruk hareket etmiş oluyorum!
- Suriye' de sınır ötesi harekat yapıyorum; başına buyruk hareket etmiş oluyorum!
- S-400 alıyorum; yine onlara göre başına buyruk hareket etmiş oluyorum...!

Amerikalıya demek lazım ki; arkadaş, biz senin bildiğin Muz Cumhuriyetlerinden değiliz. Bu ülkeyi can vere vere, kan döke döke kazandık. Bu topraklar bize ceddimizden mirastır. Bu ülkeyi sizlerin sayesinde kurmadık; hatta size rağmen kurduk. O nedenle hiç kimseden himmet beklemedik, hiç kimseye de eyvallahımız yoktur -diyebilmek lazım. İşte Amerikalı bunu içine sindiremiyor.

Özetleyecek olursak; bağımsız hareket ettiğimiz için ipler kopma noktasına gelmiştir. Hayır, iplerin kopmasını istemiyoruz! -diyorlarsa; Amerikalının her dediğini dediğini yapmak zorundalar. Çünkü denklem bu şekilde kurulmuş ve çözüm yolu da bellidir. 

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2126 : 17 Kasım 2019, 00:12:39 »
CB' nin Amerika' ya gidişi, basın toplantısında yaptığı yarım yamalak açıklamalar... S-400/F-35 polemiğinde yaşanan gelişmeler; ve halen ortak çalışma gruplarından falan bahsedenler var... Güya bi' çözüm yolu aranıyormuş falan filan.

Yaşananlar gösteriyor ki, Türkiye büyük bir şantajla karşı karşıyadır. Halk Bank/ Hakan Atilla davası üzerinden geliyorlar, CB' nin mal varlığı üzerinden geliyorlar, sözde ''Ermeni Soykırımı'' üzerinden geliyorlar, ekonomik yaptırım üzerinden geliyorlar. Kısacası nerede bir açık buldularsa oradan saldırıyorlar.

Bu millet yeri gelirse ekonomik yaptırma, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısına, yok efendim Halk bank davasıymış... bunların hepsini sineye çeker de; CB kendi mal varlığı üzerinden yapılan saldırılara göğüs gerebilir mi? Asıl sıkıntı burada... Çünkü karar veren mercii orası. Şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid eder mi?

Benim naçizane önerim odur ki; bu şantajla yaşanmaz! O nedenle mal varlığının büyüklüğü konusunda açıklamayacak anormallikler varsa... getirip bu mal varlıklarını devletin hazine TAKDİM ETSİNLER! Dünya malı dünyada kalır... Öteki tarafa götüremeyeceklerine göre; sonraki dönemde haklarında yazılıp çizilecekleri de hesaba katarak; MAL VARLIĞININ AÇIKLANAMAYAN KISMINI GETİRİP DEVLET HAZİNESİNE TAKDİM ETSİNLER!!! (Öyle diyordu ya... mektubu Başkan Trump' a takdim ettim!) Üslerinde ki bu şaibeden kurtulsunlar, kendilerini arındırsınlar.

Örnekleri de çok... Örneğin beğenmedikleri Mustafa Kemal Atatürk; ölmeden önce bütün mal varlığını Türk milletine armağan etmiştir. Peki Atatürk, O mal varlığını şaibeli şekilde mi kazanmıştı? Ne münasebet...! İsteseydi, yeni devletin padişahı, halifesi bile olabilirdi. Bütün bir milleti kendi tebaası yapabilirdi. Üstelik teklif ettiler. Gel seni Halife yapalım, padişah yapalım; yeter ki Saltanatı, Hilafeti kaldırma dediler. Dinlemedi... Benim dünya malında gözüm yok, varlığım Türk milletine armağan olsun diyebilmiştir. Öldüğünde peş parasız olarak gömülmüştür. Doğru olan da budur.

O nedenle, her kimin kirli çıkısı varsa; getirip devlet hazinesine iade etsin. Ve Büyük Türk Milleti bu gibi şantajlardan kurtulsun diyoruz. Hiç kimsenin şahsi ikbali, devletin milli varlığı üstünde değildir. Şu dünyadan toprak olup gitmeden, mümkün mertebe arınarak gitmeye çalışmalıyız. Çünkü öldükten sonra kalem oynatan çok olur... Her şey bir bir ortalığa serilir; tarih olduğu şekliyle yazılır.
+1

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2127 : 17 Kasım 2019, 02:14:15 »
adamlar "çıkardık artık gidin , yerinizi doldurduk" diyor ,bizimkiler "biz F35 proje ortagıyız görüşmeler devam ediyor" diyor. Bizimkiler sanıyorki Amerikada işler bizdeki gibi en baştaki ne derse o olur ama öyle değil. Trump ile ne kadar kanka olursanız olun CİA ve Pentagonla aranız kötü oldugu sürece düşman ülke pozisyonundasınızdır. Trump+pentagon dost CİA düşman olsa yine düşman ülke pozisyonundasınız. Trump+Pentagon+Cia hepsiyle dost , senato düşmanınız olsa yine düşman ülke pozisyonundasınız. Kısacası Amerikayla asla dost olamazsınız. Trump istediği kadar "Erdoğan iyi biri" desin bu Amerikan devletinin size olan bakış açısı değildir sadece Amerikan Birleşik Devletleri Başkanlık koltugunu işgal eden bir sarı kafalının iltifatıdır. Dünyadaki en güçlü kişi Amerika başkanı değildir , Amerikan başkanlık koltugu+pentagon+Ciadır. Bunları neden söylüyorum çünki hala en başımızdan en sondakine kadar bunu anlamamışız. F35i Trumpla istediğiniz kadar konuşun elinize birşey geçmez. Natodaki 50 ülkenin 49uyla kanka olup sadece Amerikan ordusuyla aranız kötüyse Natoylada aranız kötü demektir. 49 ülkeyle düşman Amerikan ordusuyla aranız iyi ise Natoylada aranız iyi demektir. Bunları bilmeden "diğer ortaklar Amrika gibi düşünmüyor" gibi saçma bir laf edemezsiniz. Amerikanın arasının en iyi oldugu İngilteredir çünki kurucuları İngiliz-İrlandalı -İskoç göçmenlerdir. Birde İngiltere Kraliçesinin Kanada - Avustralya ve Yeni Zelandanın fahri devlet başkanı olması nedeniyle bu ülkelerle arası iyidir. Gerisi boş. Bunları karşınızdaki ülkeyi tanıyın diye yazıyorum.Trump daha kendi koltuguna sahip çıkamıyor heran postalanmak üzere birde Türkiye yüzünden senatoyu karşısına mı alacak ? İbrahim haskoglu'nun cok güzel bir tespiti vardı "Doğru düzgün ingilizce konuşabilen devlet adamlarımız yok" demişti. Sonuna kadar katılıyorum. Birkez yurtdısına giden dışişleri Bakanlıgı yetkililerinin bilmem kaç saat tercüman beklediğini okumuştum. Biz devletciliği yada daha açık anlamıyla devlet adamlıgını biraz basite alıyoruz sanki.... Bu iş atölye dükkanına vasıfsız eleman almak kadar saçma bir hal almış. Devlet , öngörülü , durumsal farkındalığı açık , analiz yeteneği üstün , belirli konularda donanımlı insanlar tarafından yönetilir. Bu sadece CB yada o koltukta oturan için değil En kıytırık ülkedeki büyükelçinizden başlar bu mevzu. Hatra Egemen Bagıs bilmem ne kavakcı gibilerin büyükelçi yapılmalarının bu ülkeye yararı değil en fazla zararı olur. Çünki o ülkelerle etkileşimi o insanlar saglar. Malesef ben devlet kültürümüzün oldugunu düşünmüyorum düşünenler varsa Trumpın saçma iltifatlarıyla orgazm olmaya devam etsin.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2128 : 17 Kasım 2019, 04:40:20 »
Nsa bu islerin neresinde peki? Elektronik istihbarat ve uydular onlarda. Fd2000'in yatmasinda da onlar var saniyorum.

Pentagon, nsa, usaf'a mukabele yapmak istiyorsak F35 alimini iptal edelim. Kaparomuz ile bir miktar f16  modernize edelim. O kadar!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2129 : 17 Kasım 2019, 15:27:13 »
Aslında bu saatten sonra en iyi cevap hiç cevap vermemektir. Halen S400'ün iptal eidlmesini ve buna karşılık F-35'lerin verileceğini, ilişkilerin yoluna gireceğini düşünenler var. S400 sisteminin iptal edilmesi söz konusu bile değil! F-35 konusunda ortak olduğumuz ve bu nedenle projedeki payımızı istememiz kadar normal bir şey de olamaz. İster versinler ister vermesinler. Kendilerini dünyanın zirvesi, diğer insanlar da köle olarak gören aptallar kongresinin şantaj ve tehditleri asla sona ermeyeceğine göre bırakalım istedikleri kadar havlasınlar. Onlara mecburmuşuz gibi davranarak kendimizi bağımlı hale getiriyoruz. Oysa değiliz. Her şeyin bir altenatifi var. Biz hiç cevap vermez ve yolumuza devam edersek kendilerine en büyük cezayı vermiş oluruz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com