Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715680 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2110 : 16 Kasım 2019, 09:26:40 »
Kalın: S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ve Türkiye arasında krize neden olan 'S-400' ve 'F-35'lerle ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı. S-400 ve F-35 için ortak mekanizmanın bugün itibarıyla çalışmalara başladığını duyuran Kalın, sürecin ABD ile ikili ilerleyeceğini ve S-400'lerin NATO sistemine entegre edilmeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber'de Aysun Torun Orhan'ın sorularını yanıtladı.

Kalın, S-400 ve F-35'lerle ilgili olarak yaşanan yeni bir gelişmeyi duyurdu:

"ABD, 'NATO'nun burada bir rolü yok' dediler. Beyaz Saray'daki görüşmede benle O'Brien ile biz görevlendirildik. Biz S-400'leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı."

'S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek'
Kalın sözlerine şöyle devam etti:

"S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek. Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki 'S-400'leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız.' Sonra dediler ki 'Türkiye'ye geldiği gün yaptırımı başlatırız.', bu aşamayı da geçtik. Şimdi 'Aktif hale getirdiğiniz takdirde' diyorlar. Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400'ü aktif edecek."

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201911151040635364-kalin-s-400-ve-f-35-icin-ortak-mekanizma-bugun-itibariyla-calismalara-basladi/

Kat sayı? ??? ??? ::)

Katsayı derken CAATSA demek istedi herhalde işgüzar Ruslarda okunuşuyla  yazdı :)
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2019, 09:28:28 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2111 : 16 Kasım 2019, 12:50:43 »
Alıntı
İkinci S-400 sistemi ne zamana gelecek.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail DEMİR; katıldığı canlı yayın esnasında, Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarikine yönelik açıklamalarda bulundu.

İlk S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi’nin teslimatlarının tamamlandığını ve bu ilk sistemin Nisan 2020’de operasyonel hale gelmesinin planlandığını açıklayan DEMİR, “Birinci sistem, doğrudan hazır alım formatında düşünüldü. Ancak ikinci sistemin zaten bilahare geliyor olması, bilahare devreye alınıyor olması, onunla ilgili müzakerelerin bilahare yürütülüyor olmasının arkasındaki sebep ortak üretim” dedi.

İkinci sistem ile ilgili takvimin başladığını belirten DEMİR, “Teknoloji transferi ve ortak üretim gibi parametrelerin hayata geçirilmesinin ve konuşulmasının belli bir süre almasından dolayı, ikinci sistemin devreye alınması 2020’den sonraya kalacak” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin ihtiyacı 4’den fazla sistem

Hava savunmanın kademeli bir sistem ve şemsiye olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. DEMİR, “Bizim Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemiyle (T-LORAMIDS) ilgili ilk ihalemiz, dört sistemi kapsamaktaydı. Şu anda aciliyetten dolayı iki sistemi aldık ama o dört sistem bile çok kısmi bir kapsama sağlayacak. Yani, Türkiye’nin ihtiyacı aslında dörtten de fazla sayıda hava savunma sistemi ve bunun kademelerinin de olması gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda, biz tabi ki hava savunma sistemleriyle ilgili olarak PATRIOT teklifini değerlendirmeye yine açığız. Başka teklifleri de değerlendirmeye açığız, EUROSAM (Fransa/İtalya Konsorsiyumu) ile belli çalışmalar var. O açıdan bizim hava ve füze savunma alanındaki açığımız devam ediyor.

Bu açıdan hem PATRIOT ve SAMP/T tekliflerine sıcak bakıyoruz hem de kendi sistemlerimizi zaten geliştirmeye devam ediyoruz.
https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1195611995380338688

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2112 : 16 Kasım 2019, 13:16:09 »
"bilahare" nedir yahu ? Bu yaşlı kesim eski kelimeleri kullanınca karizma mı olduklarını sanıyor acaba...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2113 : 16 Kasım 2019, 13:19:28 »
Bizimkiler hala anlayamadılar yada anlamak istemiyorlar galiba S-400 varken ABD sana ne Patriot satar, ne Samp-T sattırır, nede F-35'leri verir. ABD kongresi, Senatosu , Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı hep bir ağızdan ''yaptırım, yaptırım'' diye inleyip duruyor biz hala bozuk plak gibi aynı açıklamaları yapıp duruyoruz.

Pentagon F-35 parçaları için Türkiye'nin alternatifini bulduk diye açıklama yapıyor, dönek senatör  Graham, Türkiye S-400'lerde ısrar ederse Senato'dan yaptırım kararını çıkarmak için herşeyi yaparım diyor, hatta Erdoğan ABD'de iken yüzüne karşı S-400'lerle, Patriot ve F-35'lerin birarada olmasının imkansız olduğu anlatıldı diye açıklamalar var biz hala neyin kafasını yaşıyorsak artık.....

Ben F-35'lerin eninde sonunda Türkiye'ye geleceğine inanıyordum fakat ABD'nin neredeyse tüm yetkilerinin ve kurumlarının S-400 açıklamalarında ne kadar ciddi olduğunu görünce umutlarım iyice azaldı maalesef.  Bu anlamsız ve tutarsız açıklamalarla bir yere varılamayacağını anlamamız lazım artık. Türkiye nihai seçimini yapmak zorunda ya S-400'ler, ya da Patriot ve F-35'ler...
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2019, 13:39:57 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2114 : 16 Kasım 2019, 13:25:05 »
Bir S-400 alımı daha yaparsak başımıza daha çok şey gelir. Onun için 1 seçeneğimizin olduğunu düşünüyorum:

1- Hisar ailesine hız verilmeli, çalışmalar hızlanmalı ve menzili artırılmalı.

Son çare artık Patriot almak yanında F-35. Bi şekilde S-400'lerden vazgeçmeliyiz.

Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2115 : 16 Kasım 2019, 13:33:30 »
Bizimkiler hala anlayamadılar yada anlamak istemiyorlar galiba S-400 varken ABD sana ne Patriot satar, ne Samp-T sattırır, nede F-35'leri verir. ABD kongresi, Senatosu , Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı hep bir ağızdan ''yaptırım, yaptırım'' diye inleyip duruyor biz hala bozuk plak gibi aynı açıklamaları yapıp duruyoruz.

Pentagon F-35 parçaları için Türkiye'nin alternatifini bulduk diye açıklama yapıyor, dönek senatör  Graham, Türkiye S-400'lerde ısrar ederse Senato'dan yaptırım kararını çıkarmak için herşeyi yaparım diyor, hatta Erdoğan ABD'de iken yüzüne karşı S-400'lerle, Patriot ve F-35'lerin birarada olmasının imkansız olduğu anlatıldı diye açıklamalar var biz hala neyin kafasını yaşıyorsak artık.....

Ben F-35'lerin eninde sonunda Türkiye'ye geleceğine inanıyordum fakat ABD'nin nerdeyse tüm yetkilerinin ve kurumlarının S-400 açıklamalarında ne kadar ciddi olduğunu görünce umutlarım iyice azaldı maalesef. Bakalım gelecek günler ne gösterecek.
hayatında hiç tavuğa dokunamamış horoz , rüyasında atmaca öpermiş...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2116 : 16 Kasım 2019, 16:22:20 »

Son çare artık Patriot almak yanında F-35. Bi şekilde S-400'lerden vazgeçmeliyiz.

Benim bu konudaki yaklaşımım daha başka... Amerikan tehdidinin bitip tükeneceği yok! Bağımsız ve onlara rağmen hareket etmemizi kabullenemiyorlar. Her zaman için muhtaç, biçare ve ezik olmamızı istiyorlar. Gel çekice, git körüğe misali; her söylediklerini yapmamızı istiyorlar... O nedenle Amerika' ya iplerin kopartılması taraftarıyım. Bu adamlarla yürüyebileceğimiz menzil kalmamıştır.

Yok F-35' di, yok efendim Patriot' du...! Alsın başına çalısın diyorum.

Bazıları diyor ki; Amerika' yla ipleri kopartırsak bize daha çok zararı dokunur. Örneğin yarım kalmış savunma projelerimiz yarım kalmaya devam eder; kazanabileceğimiz bazı yetenekleri kazanamayız... O nedenle köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyelim -diyorlar.

Bu yaklaşım mantıklıymış gibi görünse de yetmiş yıldır bi' türlü köprüyü geçemedik! Sürekli sırat köprüsünün üstündeyiz. Ha düştüm, ha düşeceğim diye diye yetmiş senemiz heba oldu gitti... Yetmiş sene öncede gelişmekte olan ülkeydik, yetmiş sene oldu halen gelişmekte olan ülkeyiz. Bi' türlü gelişemedik gitti! Yani, gerçek hayatta ayıya dayı diyerek köprüyü geçmek mümkün değilmiş! Çünkü bu ayı hem akıllı, hem de kurnaz. O nedenle inceldiği yerden kopsun diyorum. Amerika' nın şamar oğlanı değiliz. Alsın F-35' ini başına çalsın.   

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2117 : 16 Kasım 2019, 16:30:39 »
Bence amerikan stratejisi şu:

Abd, kabuguna cekiliyor ve kendinde yeniden güç hissedene kadar geri gelmeyecek. Bu geri cekilme surecinde emrinden cikmayacak kolelere ihtiyaci var. Bu koleler iliskileri koparmayacak, ama muhalifmis gibi de yapacak. Bu surede kamuoyundaki anti-amerikanciligin sonecegini umuyor. Olur da köleleri iktidardan duserse, yeni gelen iktidarin kendisiyle ipleri koparmasini arzuluyor. O zamana kadar da yeniden guc toparlamis olacak ve kendine dusman yonetimi bahane ederek ulkeyi isgal edecek. Tipki saddam gibi...

Abd, Türkiye'den vazgecemez. Vazgececekmis blofu ceker ama yapamaz. 3 ulkeyle karasinirimiz var. Bu sahane konumdan vazgecemez. Bagimsiz politika izleyecek adamlari sessizce ortadan kaldirir. Muhsin başkan, karlov, vs... (Tamamen benim cikarimimdir)
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2118 : 16 Kasım 2019, 16:53:15 »
Gerekirse tabi Amerikan silahlarından vazgeçilir, benim kızdığım nokta Amerika ''vermem,yaptırmam,yaptırım uygularım'' diye bas bas bağırırıken baştakilerin buna kulak tıkayıp hala S-400'lerin yanına Patriot, F-35 gibi sistemleri kullanılabileceğini sanması ve ısrar etmesi, böyle açıklamalar yapılması. Artık bir karar vermemiz lazım. S-400'leri almışız hatta aktif edilmesine az bir süre kalmış biz hala yok F-35 proje ortağıymışızda, yok 1.4 milyar dolar para vermişizde, S-400'leri aldığın gün senin F-35'lere ortaklığın felan kalmadı kardeşim adam seni projeden dışladı işte daha ne ısrar ediyorsunki parçaları üretecek senin yerine alternatif bile buldu daha neyin ısrarı bu vazgeçtim alın uçağınızı ne yaparsanız yapın deyin bu iş bitti. Hem ABD için 1.4 milyar dolar vazgeçilemeyecek bir para değil. Ne yardan vazgeçiyoruz ne serden seçeceksin arkadaşım başka çaren yok.

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2019, 16:54:49 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2119 : 16 Kasım 2019, 17:24:44 »
CB' nin Amerika' ya gidişi, basın toplantısında yaptığı yarım yamalak açıklamalar... S-400/F-35 polemiğinde yaşanan gelişmeler; ve halen ortak çalışma gruplarından falan bahsedenler var... Güya bi' çözüm yolu aranıyormuş falan filan.

Yaşananlar gösteriyor ki, Türkiye büyük bir şantajla karşı karşıyadır. Halk Bank/ Hakan Atilla davası üzerinden geliyorlar, CB' nin mal varlığı üzerinden geliyorlar, sözde ''Ermeni Soykırımı'' üzerinden geliyorlar, ekonomik yaptırım üzerinden geliyorlar. Kısacası nerede bir açık buldularsa oradan saldırıyorlar.

Bu millet yeri gelirse ekonomik yaptırma, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısına, yok efendim Halk bank davasıymış... bunların hepsini sineye çeker de; CB kendi mal varlığı üzerinden yapılan saldırılara göğüs gerebilir mi? Asıl sıkıntı burada... Çünkü karar veren mercii orası. Şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid eder mi?

Benim naçizane önerim odur ki; bu şantajla yaşanmaz! O nedenle mal varlığının büyüklüğü konusunda açıklamayacak anormallikler varsa... getirip bu mal varlıklarını devletin hazine TAKDİM ETSİNLER! Dünya malı dünyada kalır... Öteki tarafa götüremeyeceklerine göre; sonraki dönemde haklarında yazılıp çizilecekleri de hesaba katarak; MAL VARLIĞININ AÇIKLANAMAYAN KISMINI GETİRİP DEVLET HAZİNESİNE TAKDİM ETSİNLER!!! (Öyle diyordu ya... mektubu Başkan Trump' a takdim ettim!) Üslerinde ki bu şaibeden kurtulsunlar, kendilerini arındırsınlar.

Örnekleri de çok... Örneğin beğenmedikleri Mustafa Kemal Atatürk; ölmeden önce bütün mal varlığını Türk milletine armağan etmiştir. Peki Atatürk, O mal varlığını şaibeli şekilde mi kazanmıştı? Ne münasebet...! İsteseydi, yeni devletin padişahı, halifesi bile olabilirdi. Bütün bir milleti kendi tebaası yapabilirdi. Üstelik teklif ettiler. Gel seni Halife yapalım, padişah yapalım; yeter ki Saltanatı, Hilafeti kaldırma dediler. Dinlemedi... Benim dünya malında gözüm yok, varlığım Türk milletine armağan olsun diyebilmiştir. Öldüğünde peş parasız olarak gömülmüştür. Doğru olan da budur.

O nedenle, her kimin kirli çıkısı varsa; getirip devlet hazinesine iade etsin. Ve Büyük Türk Milleti bu gibi şantajlardan kurtulsun diyoruz. Hiç kimsenin şahsi ikbali, devletin milli varlığı üstünde değildir. Şu dünyadan toprak olup gitmeden, mümkün mertebe arınarak gitmeye çalışmalıyız. Çünkü öldükten sonra kalem oynatan çok olur... Her şey bir bir ortalığa serilir; tarih olduğu şekliyle yazılır.