Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 720575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı acabuco

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #710 : 20 Mart 2015, 21:25:38 »
Artik ne zaman sonuclanacaksa sonuclansin, zaten onay verdikten sonra tum detaylarin bitirilip imza asamasina gelmesi cok uzun surecek. 2023 e kadar %100 sekilde bitirilirse iyidir.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #711 : 21 Mart 2015, 00:50:11 »
Türkiye'ye füze savunma sistemini Çin de doğruladı
Çin askeri yetkilileri Türkiye'nin hava savunma füze sistemi ihalesini Çinli şirketin kazandığını doğruladı.

NTV'de yer alan habere göre, Malezya’daki Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda konuşan Çinli askeri yetkili Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma füze sistemi ihalesini Çin'in kazandığını belirtti. Çinli yetkili, Türkiye'ye satılacak modeli Malezya’daki fuarda sergilemeye büyük önem verdiklerini söyledi. Türkiye Çin füzelerine karşı çıkan NATO ve Batı'nın baskısıyla ihale süresini 5 kez uzatmıştı.

Türkiye'nin şartlarından biri olan ortak üretime tek "evet" diyen Çinli şirket ihalede 3.4 milyar dolarla en düşük teklifi vermişti.

kaynak: www.milliyet.com.tr/turkiye-ye-fuze-savunma-sistemini/ekonomi/detay/2030968/default.htm

aynı haberin uzun versiyonu fakat orjinal hali sanırım. china daily sitesinde. china daily de bunlarda bizim trt gibi bişey zannedersem.

Missile sale to Turkey confirmed

By PENG YINING (China Daily)
Updated: 2015-03-19 07:24

System has been chosen for its cost-effectiveness and for technological reasons, say analysts

Missile sale to Turkey confirmed
China Central Television (CCTV) aired a footage showing Chinese military's drills with its newly-developed FD-2000 air defense missle system. [Photo/CCTV]

China confirmed an agreement to sell the HQ-9 air defense missile system to Turkey on Tuesday, during the Langkawi International Maritime and Aerospace exhibition in Malaysia.

A representative of China National Precision Machinery Import & Export Corporation said it was well-known that the Chinese FD-2000 system, a HQ-9 model for export, was chosen for the contract with Turkey in 2013.

The representative said in an interview with China Central Television that the FD-2000 is one of the most important products the corporation brought to the LIMA, Asia's largest defense and security exhibition.

Besides the FD-2000, Chinese military industry businesses also brought the F-22P frigate and LPD dock landing ship to the exhibition.

When Turkey chose the China National Precision Machinery Import & Export Corporation to co-produce a $4 billion long-range air and missile defense system in September 2013, China sold air defense weapons to a NATO member for the first time.

According to a report from CCTV's website, the winning Chinese FD-2000 system beat the US Patriot, the Russian S-400 and the French-Italian Eurosam Samp-T.

Turkish analysts said their choice of a Chinese firm was for technological reasons as well as cost effectiveness. The contract enables Turkey to have its own long-range missile defense system for the first time, according to CCTV.

After Turkey announced the decision to award the contract to China on Sept 26, NATO Secretary-General Anders Fogh Rasmussen said a few days later that he expected Turkey to choose a system that was compatible with those of other allies, according to the Xinhua News Agency.

The United States expressed serious concerns to Turkey, saying the Chinese missile defense system would not work with NATO systems, Xinhua reported.

Foreign Ministry spokeswoman Hua Chunying expressed hope that the parties involved will view the normal military trade between China and Turkey in an objective light and not politicize standard commercial competition.

The Chinese government has all along adopted a prudent and responsible attitude toward military trade cooperation with foreign countries, she said.

http://www.chinadaily.com.cn/china/2015-03/19/content_19850713.htm
« Son Düzenleme: 21 Mart 2015, 00:53:28 Gönderen: azarax »

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #712 : 25 Mart 2015, 18:23:38 »
Çin silah sanayinde kilit ihale!

Çin yapımı HQ-9 uzun menzilli hava savunma füze sistemi alacağı doğrulanan Türkiye'nin, askeri-teknik işbirliği alanında Çin'in kilit ortağı konumuna gelebileceği ifade ediliyor.

Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi uzmanı Vasiliy Kaşin, konuyla ilgili Radyo Sputnik'e yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kararının önemli siyasi sonuçlarının olacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Çin ve Türkiye askeri-teknik etkileşim ile teknolojilerin teslimatları alanında başarılı bir işbirliği deneyimine sahip. Örnek vermek gerekirse; Türkiye’de Çin’in desteğiyle ağır top ateşli silah sistemleri ve taktik balistik füzelerin üretimi başlatıldı. Kendi savunma sanayisinin geliştirilmesiyle ilgili iddialı planları ortaya koyan Türkiye, beşinci nesil savaş uçaklarını üretmeyi hedefliyor. Gelecekte Türkiye askeri-teknik işbirliği alanında Pakistan’ın yanı sıra Çin'in kilit ortağı konumuna gelebilir. Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi ve ortak üretim kapasitelerinin artırılması, Çin yapımı sistemlerin Azerbaycan ve Türkçe konuşan Orta Asya ülkelerine ihracat hacminin artmasını sağlayacak. Çin teknolojilerinin Türkiye’ye teslim edilmesi, diğer İslam dünyası ülkelerinin de Çin ile benzer anlaşmalar yapmasını teşvik edebilir. Böylece Türk silah pazarı Çin'in askeri ihracatının gelişimi için kilit rol oynayabilir. Çinli ihracatçılar bu başarıya, Rusya'yı zayıflatma çabalarıyla değil, Batılı şirketlerin hakimiyeti altında bulunduğu ifade edilen dünya silah piyasasının bir kısmını fethetmeleriyle imza attılar. Gelişmekte olan ülkelerin Batı’dan bağımsız bir politika izleme isteği, Çin ile askeri-teknik işbirliğini ilerleten en önemli faktör" dedi.
http://kokpit.aero/turkiye-kilit-rol-oynayacak
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #713 : 27 Mart 2015, 17:13:44 »
ABD'nin çin füzelerine izin vermeme nedeni
YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ balistik füzelere yada ABD'nin kullandığı cruise tipi füzelere karşı da etkiliydi.Bu teknolojiye sahip olanlar da bir elin parmakları kadardı.Türkiye ihaleyi açarken teknoloji transferi istemiş ABD bu noktada durmuştu.Bizim bakış açımızda,silah sistemim bana ait olmalı,diye düşünüyoruz ama bir Amerikalı bu talebe şüpheyle bakar ben bu sistemi Avrupa ya da verdim ama kimse benden teknoloji transferi istemedi diye düşünür  acaba bir güven sorunu mu var diye düşünür.Diş politikada bizim bilmediğimiz,gelecekle ilgili bir senaryo mu var,diye bakarlar
Amerika ,kendi sattığı silahın kendisine karşı kullanılamayacağını düşündüğü için mi bu yazılım isteklerine hayır demekteydi çünkü bu sistemler direkt olarak düşmanin kim olduğunu belirliyordu.Hangi ülkeden aliyorsaniz o ülkeyle savaşmayacaksiniz demekti.Bu da gelecekte ABD'nin  karşisina gelme ihtimali olan ÇİN'i ortaya çikarıyordu Türkiye bir çin sistemi aliyorsa ÇİN ile savaşma ihtimali yoktu.oysa tersini ABD için söylemek mümkün değildi bu iki ülke aralarında sıcak temasa girme ihtimalini de değerlendiriyordu.Şimdi gördüğü,bölgedeki en kritik müttefikinin bu konuda onunla aynı noktada olmadığıydı
KAYNAK 60 yıllık ittifakin son günü,mete yarar
« Son Düzenleme: 28 Mart 2015, 14:53:42 Gönderen: inovasyon »
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #714 : 22 Nisan 2015, 13:59:36 »
Güzel ve özetleyici bir yazı olmuş. Uzun süredir kendi kendime sorduğum bir çok soruyu cevaplıyor. Her ne kadar bilgiler 100% kesindir diyemesek de içinde bulunduğumuz tabloya bakınca, yanlış olduklarını düşünmüyorum.

"Savunma ve Havacılık dergisinin son sayısında (166) derginin yazarlarından İbrahim Sünnetçi’nin Çin füzesi üreticisi CPMIEC firması yetkilileri ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen IDEX-15 fuarında yaptığı görüşme haberi benim için tam anlamıyla bir sürpriz oldu. Çinliler kısaca teknoloji transferi şeklinde bir sözlerinin olmadığını bunun ihale şartnamesinde bulunmadığına dikkat çekiyorlar.

Son makalemde Çin füzesi seçimini entegrasyon imkânsızlığı ve Balistik Füze önleme kabiliyetindeki zafiyetinden dolayı tartışmaya açmıştım hatta bazı okuyucularımız teknoloji transferi olacak diye çeşitli eleştirilerde bulunmuşlardı. Gerek SSM gerekse siyasi kişilerin çeşitli zamanlarda verdikleri demeçleri de aktarmıştım. Bu demeçlerde özetle Çinlilerle teknoloji transferi pazarlığı yapıldığı önemli olanın bu olduğu yerli Hava Savunma Füze sisteminin üretilmesi için başlangıç olacağı beyan ediliyordu.

Ben de Çinlilerin bir çok askeri teknolojide ileri olmasına rağmen (balistik füze gibi) anti-balistik füze alanında çok başarılı olmadıklarını kendilerinin daha başarılı balistik füze önleme sistemleri kullanırken bize önerdikleri HQ-9 (FD-2000) füzesinin çok kısa menzilli balistik füzeler haricinde sadece uçaklara karşı etkili olacağını yazmıştım.

Türk ve NATO radar ağı ile balistik füze savunma sistemine entegre olmayan bir sistemin verimli çalışmayacağını ve neden entegre olmayacağını da uzun uzun anlatmıştım. Ayrıca Çinliler madem bu işi biliyorsa neden Ruslardan S-300 hatta S-400 alıyor diye sormuştum. İbrahim Sünnetçi’nin haberine geçmeden önce son araştırmalarımda edindiği bilgiyi de paylaşayım. Öğrendiğim kadarı ile yüksek irtifa hava savunmasını Rus S-300/400 ve kendi üretimi HQ-19 emanet eden Çinliler, HQ-9’u daha çok güney kıyılarında dolaşan Amerikan Elektronik dinleme/karıştırma ve donanma uçaklarını caydırmak için sınır boyunca dizerek kullanıyorlar.

Haberde CPMIEC şirketi şöyle diyor:

“Devam eden görüşmelerin başarı ile tamamlanmasının ardından bu yıl içinde Türkiye ile sözleşmeyi imzalayacaklarından umutlu olduklarını dile getiren üst düzey bir CPMIEC yetkilisi, Türkiye’de gündeme gelen CPMIEC’in teknoloji transferinde sorun çıkardığı yönündeki haberleri hatırlatmamız üzerine, bu tip haberlerin kendilerini de zor duruma düşürdüğünü ve son yaşananlardan mutsuz olan Çin hükümeti’nin şirkete baskı yaptığını söyledi. İhale şartnamesinde herhangi bir teknoloji transferi (ToT) isterinin yer almadığını, şartnamede sadece Sanayi Katılım ve Offset (IPO) isterinin bulunduğunu ve bu istere de Aselsan, Roketsan, Ayesaş ve BMC gibi yerli firmalara yönelik iş paketlerini içeren %30’un üzerindeki IPO teklifleri ile en iyi ve en yüksek çözümü kendilerinin sunduğunun altını çizen yetkili, ‘Şartnamede olmayan bir şey için CPMIEC teknoloji transferine yanaşmıyor deniliyor. Oysa biz kontratta ne varsa veriyoruz “ diye konuştu. Şartnamede bu yönde bir ister olsaydı tekliflerinin de ona göre hazırlanacağını hatırlatan yetkili, bu aşamadan sonra şartnamede yer almayan bir şeyin masaya konuluyor olmasının kendilerini de şaşırttığını belirtti. CPMIEC yetkilisi özgün sistemin geliştirilmesine yönelik teknoloji kazanımı (ortak AEGE ve ortak geliştirme gibi) çalışmalarının bu proje kontratından ayrı bir şekilde ele alınacak başka bir kontrat altında yürütülebileceğini dile getirdi.

Edindiğimiz bilgiye göre Projede Aselsan haberleşme sisteminin tamamını ve JM Gözetleme Radarının üretimi (HT-233 Atış Kontrol Radarı teknolojisi paylaşıma açık değil), Roketsan aktif radar güdümlü FD-2000 füzelerinin parça üretimi ve nihayi montajı, Ayesaş FD-2000 sisteminin milli sitemlere entegrasyonu ve BMC (5 tonluk BMC-245-16P 4x4 ve 10 tonluk BMC-380-26P 6x6) taşıyıcı araçların teslimatından sorumlu olacak. Roketsan FD-2000 füzelerinin harp başlığı ile motorunun yurt içi üretiminden ve füzelerin nihai entegrasyonu ile atış testlerinden sorumlu olacak.”

Başka bir paragrafta haber şöyle devam ediyor;

“CPMIEC yetkilisinin şartnamede teknoloji transferi istenmediği yönündeki ifadesini doğrulayan bir Aselsan yetkilisi ise CPMIEC’in IPO kapsamında Türk şirketlere sadece fason imalat yaptıracağını belirtti.

SSM ile CPMIEC arasındaki görüşmeleri yakından takip eden ikinci sıradaki EuroSam yetkilisi ise görüşmelerin tıkanması ve ihalenin iptal edilmesi durumunda yeni bir ihale süreci yerine en iyi çözümün Türkiye’nin EuroSam Konsorsiyumu’na katılarak bir yandan SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sitemlerini tedarik ederken, diğer yandan da Aster 30 Blok 1 +(Blok 1 NT-yeni teknoloji) ve Blok 2 gibi yeni füze sistemlerinin tasarım ve geliştirme çalışmalarında bir ortak olarak yer alması olacağını kaydetti. Türkiye’ nin kendi imkanları ve bilgi birikimi ile bir uzun menzilli hava ve füze savunma sistemini geliştirmesinin hem oldukça uzun bir zaman, hem de yüksek bir mali yükümlülüğü beraberinde getireceğine dikkat çeken yetkili, Türkiye’nin bunun yerine EuroSam Konsorsiyumu’nun üçüncü ortağı olarak konsorsiyum üyelerinin (MBDA ve Thales) bu alandaki birikimlerinden yararlanabileceğini ve Türk şirketlerin bu sayede sistemin geliştirme çalışmalarında yer alabileceğini vurguladı.”

Anlaşılan;

Çinliler, şartnamede olmadığı için biz bir vaatte bulunmadık 3,4 Milyar USD’ye hem füze hem teknoloji neden verelim diyerek kibarca işinize gelirse bu paraya bu kadar demekte. Savunma çevrelerindeki yaygın iddiaya göre Gezi olaylarında batının tavrına kızıp ders vermek isteyen siyasi karar mercileri ise madem batı firmalarını eleyip Çinlilere kaldık balistik füze bile vuramayacak bari bastırıp teknolojide alalım derdinde. Ama galiba Çinliler oralı olmuyor.

EuraSam da fırsat bu diyerek hem reklamını yapıp hem de yeni teklifte teknoloji ve konsorsiyum üyesi olma durumu var deyip 4,4 Milyar USD teklifi iyice artırmış.

Bize gelince bizde yıllardır teknoloji transferimi, balistik füze savunma kabiliyeti mi tercih etsek diye boşuna tartışmış bir önceki makaleyi sanki boşuna yazmışız. Birileri bizi kandırıyor gibi gelmiyor mu?

Görünen o ki;

3,4 Milyar USD’ye 200-300 adet arası FD-2000 füzesini alıp NATO sistemlerinden ve Kürecik radarına uyumsuz kullanacak ve teknoloji transferini de unutacağız. Kişisel görüşüm çok zaman alsa da milli yüksek irtifa hava savunma füzesini geliştirebilecek seviye ye geldiğimiz yönünde. Ancak işin içine bu füzenin balistik füze önleme kabiliyeti de eklenirse (ABM-anti-balistik füze) EuroSam yetkilisinin söylediği zaman, para ve bilgi birikimi eleştirilerinin doğru olduğunu düşünüyorum. Dünyada çok az ülkenin üretebildiği ABM füzesi geliştirmek ise yerli üretim SOM, Cirit, Hisar, Atmaca, Umtas, Omtas, Gezgin (ARGE) gibi sitemlerden çok daha ileri teknoloji gerektirmektedir.

Kaynak: http://kokpit.aero/cin-fuzesi-teknoloji-transferi-mumkun-mu

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #715 : 23 Nisan 2015, 11:19:00 »
Hükümete bir şey diyenmi var ? Kusura bakma ama söylemeden edemeyeceğim ne kadar bağnaz olduğunuzu bir kez daha gösteriyorsunuz.

Projenin neden bu kadar uzadığına, sözleşmede sıkıntılar olduğuna sözleşmede yer almayan şeyleri istediğimize dikkat çekilmiş yazıda. Ayrıca bu uzun menzilli füze alım ihalesi senin çok sevgili hükümetinin öncesine de dayanıyor. Bu tür konularda amaç üzüm yemek olmalıdır, kimsenin burada bağcı dövmeye niyeti yok.

Neyse ne yazarsam yazayım zaten at gözlüğüyle bakacağın için bir şey değiştirmeyecek sen bu kafayla devam et.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #716 : 23 Nisan 2015, 11:44:12 »
Cengiz34'ün iletisi site kurallarına uygun olmadığı için "gereksiz veya yasaklı konular ve iletiler" bölümüne kaldırılmıştır. Lütfen kurallara dikkat edelim!

Not: Çin'in ABD'den bile gelişmiş savaş uçakları yaptığına dair bilgiye nerede sahip oldunuz cengiz34? Neymiş bu uçaklar? Özellikleri nelermiş? ABD savaş uçaklarından üsünlükleri nelermiş? Bir de yaşınızı ve mesleğinizi merak ettim?

Yüksek Hava Savunma Projesi kaç senedir var ve kaç arpa boyu yol alınmış bu sürede?
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2015, 11:49:24 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı cengiz34

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #717 : 23 Nisan 2015, 12:04:54 »
Cengiz34'ün iletisi site kurallarına uygun olmadığı için "gereksiz veya yasaklı konular ve iletiler" bölümüne kaldırılmıştır. Lütfen kurallara dikkat edelim!

Not: Çin'in ABD'den bile gelişmiş savaş uçakları yaptığına dair bilgiye nerede sahip oldunuz cengiz34? Neymiş bu uçaklar? Özellikleri nelermiş? ABD savaş uçaklarından üsünlükleri nelermiş? Bir de yaşınızı ve mesleğinizi merak ettim?

Yüksek Hava Savunma Projesi kaç senedir var ve kaç arpa boyu yol alınmış bu sürede?
Gelip burda çakdırmadan saray maray konuşuyorusun siyasi propaganda yapıyorsun hükümet lehine yorum yapanları banlıyorsun yorumlarını siliyorsun sonrada söyle böyle çakdırmadan işi idare ediyorsun ama hükümet alehine olumsuz bir yazı yazanlarda çakdırmadan müsade ediyorsun Çin'den füze alınmasının sebebi ortak üretim ve bu teknolojiyi zaman kaybetmeden elde edebilmekdir. Bu Çin içinde çok önemlidir çünkü bir nato ülkesine amerikanın müttefiki olan bir ülkeye silah satmak çin için amerkaya atılmış bir tokatdır. Evet çin ile ortak üreteceğiz zoruna giden gidip israil'e 150 milyar dolar verip hurda alabilir çok eski deil millet o günleri unutmadı. Kaldıki çin füze sistemi amerikanınkinden daha iyidir savaş uçağına gelince çin j-20 savaş uçağı düşük görünürlük özelliğ bakımından dünyanın en iyi savaş uçağıdır f-22 raptor ve t-50 savaş uçaklarından daha iyidir bu konuda hala çin'i böcek yiyip kung-fu filmleri çeviren millet sanıyorsunuz şimdi sorsam bruce lee nereli diye japon diceksin :)

Çevrimdışı cengiz34

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #718 : 23 Nisan 2015, 12:08:33 »

ha unutmadan şimdi bana işimi soruyorsunya altında yatan tuzak ben şuyum ben buyum diceksin  ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #719 : 23 Nisan 2015, 12:32:08 »
Daha önce de SANA veya SENİN GİBİLERE belirttiğim gibi siyasi propaganda yapmıyorum. Seçimle, vaadlerle gelenlerin, kendilerini seçen insanlar tarafından ELEŞTİRİLMESİ, siyasi propaganda değildir. Bu en doğal vatandaşık hakkıdır. Konuya bakarsan Yüksek İrtifa Hava Savunma Projesi mevcut hükümetten bile eski, 10 seneyi aşmış durumda ve elde halen hiçbir şey yok! Var mı?

Ama seçenlerin, seçtiklerinin hatalarını eleştirenlere saldırarak seçilmişlerin hatalarını örtbas etmeye çalışmaları açık bir şekilde siyasi propagandadır. Artık şu işin iyi bildiğiniz aslını bilmemezden gelme huyunuzdan vazgeçin! Burada sosyal medyada at koşturup insanları salak yerine koyarak uyutmaya çalışan ve "trol" olarak tabir edilen hasta ruhlu varlıklara asla yer yoktur biliniz!

"J-20 savaş uçağı düşük görünürlük özelliği bakımından dünyanın en iyi savaş uçağıdır, F-22 ve T-50 savaş uçaklarından daha iyidir" demek, bu dediğinizin gerçek olarak kabul edileceği anlamına gelmiyor. Biri de çıkıp "Hürküs bunların hepsini it dalaşında harcar" diyebilir. O durumda onu da gerçek kabul etmemiz gerekir aynı mantığa göre. Bunu iddia edebilmek için, iddiayı destekleyecek sağlam kaynaklara dayalı bilgiye sahip olmalısınız ki biri sorduğunda mantıklı cevaplar verebilesiniz!

Not: Ayrıca kurallara uygun olarak yazım kurallarına dikkat ediniz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com