Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 721967 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #410 : 30 Ocak 2013, 12:37:03 »
Milyar dolarlık ‘füze’ dalaşı
Tolga TANIŞ/WASHINGTON
30 Ocak 2013

Milyar dolarlık ‘füze’ dalaşı
TÜRKİYE’nin ulusal füze ihalesindeki yarış kızışıyor. Yaklaşık 4 milyar dolarlık ihalede, Çin’in teklifi 3 milyar doların altına çekmesi işleri karıştırdı. ABD ‘Patriot’ için teklifi düşürecek.

ÇİN ve ABD arasında önümüzdeki dönem Pasifik’e damga vuracak çekişme, bundan bir süre önce Türkiye’nin ulusal füze savunma sistemi ihalesinde de gündeme gelmişti. Uzun süredir sürüncemede olan ihalenin geçtiğimiz ay toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında karara bağlanması beklenirken, sonuç ihaleye giren firmalara en az yüzde 50 yerli sanayi katılım oranı şartı getirilmesi  sebeple ertelendi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yerli katılıma ilişkin teklifler kapsamında firmalardan sistemin bazı parçalarının Türkiye’den tedarik edilmesi istendi.

REVİZE İÇİN ÇALIŞILIYOR

Daha sonra ise Amerikan firması Raytehon’un Patriot, Rusya’nın Antey 2500, Fransa-İtalya ortaklığının Eurosam Samp-T ve Çin’in FD-2000 füze sistemiyle yarıştığı ve normalde 4 milyar doları bulacağı düşünülen ihalenin, Çin’in teklifini 3 milyar doların altında çekmesi sonucu ertelendiği ortaya çıktı. Şimdi ihaleye katılan taraflar, tekliflerini revize etmekle meşguller, Raytheon Sözcüsü, Hürriyet’in sorusu üzerine bu aşamada bir açıklama yapmayacaklarını belirtti. Ancak kaynaklar, Raytheon’un Patriot sistemi için Türkiye’ye sunduğu teklifi iyileştirmek için yoğun bir çalışma içinde olduğunu belirtti.

PUTİN’E ONU SÖYLEDİM

Diğer taraftan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta katıldığı bir televizyon programında açıkladığı, Türkiye’nin Avrupa Birliği yerine Çin ve Rusya’nın liderliğinde kurulan Şangay İşbirliği Örgütü’ne üye olma niyeti içinde olmasına Washington’dan kinayeli bir yanıt geldi. Hürriyet’in sorusu üzerine basın toplantısında Başbakan’ın sözlerini yorumlayan ABD Dışişleri Bakanı Victoria Nuland, “Başbakan tarafından yapılan yorumu görmedim. Açıkçası, Türkiye’nin aynı zamanda NATO üyesi olduğu düşünülürse (Şangay örgütüne üyeliği) enteresan olurdu. Nasıl ilerleyececeğini görmek zorundayız” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22475148.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #411 : 30 Ocak 2013, 12:43:50 »

Bu sistemin alımı haberde belirtildiği gibi %50 yerli katkıyla ortak üretim mi olacak, yoksa SSM sitesinde belirttiği gibi hazır alım mı olacak?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #412 : 31 Ocak 2013, 08:18:43 »
SSM Murat Bayar tarafından son verilen bilgi yerli katkının artırılması yönünde,seçilen sistem hangisi olursa onun üreticisi firma bu %50 yerli katkı için müzakere yapacak ve hangi parçaların yerli üretileceği konusunda karar verilecek.Son durum bu.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #413 : 31 Ocak 2013, 10:31:44 »
S 300 leri T 300 yapsak, alçak orta (yerli) ve yüksek(ortak) irtifa hava savunma sistemleri tümden halolur

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #414 : 31 Ocak 2013, 10:32:21 »
Ben de müsteşarlığa bir elektronik posta göndererek durumu sordum. Ceva kısaca şöyle: İlgili Sanayi Katılımı / Offset (SK/O) Uygulamaları Yönergesi çerçevesinde UMBHFSS tedarik sözleşmesinin en az %50’si yüklenici tarafından taahhüt edilecek Sanayi Katılımı / Offset oranı olarak belirlenmiştir.

Durum resmi kurumdan onaylatılarak net olarak aydınlatılmıştır.  ;)

Çevrimdışı F-16

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #415 : 31 Ocak 2013, 16:31:18 »
........
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2013, 16:34:48 Gönderen: F-16 »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #416 : 31 Ocak 2013, 16:54:46 »
Bu konuda Janes dergisinde cikan haber:

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #417 : 31 Ocak 2013, 16:57:28 »
Janes'in haberinde bizim bildiğimizden farklı birşey yok.  :)

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #418 : 31 Ocak 2013, 18:11:56 »
Co-development model deyince benim aklima Cin geliyor. Adamlar su teklifi yapmis olabilir: Gel sana birkac HQ-9 satayim ve su an gelistirdigim HQ-18 veya daha gelismis bir modelini beraber gelistirelim diye.

Oyledir demiyorum ama olabilir, Cinliler hizla bu teknolojilerde cag atliyor ve yeni gelistirdikleri hava savunma sistemi Ruslarin S-400 sistemi gibi olacak deniliyor.

Bekleyelim gorelim bakalim, SSM'nin bir bildigi vardir herhalde  :)

Çevrimdışı F-16

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #419 : 31 Ocak 2013, 18:22:40 »
''co-develop'' birlikte geliştirmek demek. Ancak SSM'nin bahsettiği Türkiye'de üretim. Böyle bir durumda Patriotların seçilme ihtimali daha yüksek. Ancak, SSM yeni gelişmelerden e-mailde bahsetmek istememiş olabilir. Janes haber yaptığına göre ciddi bir duyumları olabilir.