Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 719916 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2720 : 15 Haziran 2022, 11:45:45 »
Rusya'ya karşı kurulan cephe zaten sanki bizi Rusya gibi değerlendirmekte. Rusya'nın Ukrayna Savaşındaki askeri güçsüzlüğünü  hepimiz gördük. Rusya nükleer güce sahip olmasaydı çoktan yok olmuştu! Gelinen nokta gösteriyor ki artık bizim de varlığımızı devam ettirmede sorun yaşamamız için nükleer güce sahip olmamız şart. Batı ile her alanda işbirliği yapabilmek için her alanda eşit olmamız gerekiyor. Buna nükleer güce sahip olmak da dahil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AeroSpaceEngineering

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2721 : 15 Haziran 2022, 12:17:28 »
Akkuyu NGS ben hiçbir zaman sadece elektrik üretimi için kullanıp başka hiçbirşey yapmıcaz demek çok masumca geliyor. Evet belki anlaşmada zenginleştirilmiş plütonyum vb. Reaktif ürünleri Ruslara vereceğiz. Ama bu anlaşmanın bozulması bizi çok büyük  siyasi krize sokar fakat nükleer güce ulaşmamız çok yakın hale getirir ve Akkuyu sayesinde 500 tane mühendis yetişitirildi yetişiyor ve gelecek yıllarda sayı daha da hızlanacak. Akkuyu NGS sadece elektrik için aldıysak daha saçma bir proje yok. Hem risk hem maliyet hem inşaa etme zorluğu vs.
Sadece Akkuyu'da değil Ayap 1 projesinden elde edeceğimiz roket sistemleri bizi ICBM ve Uzun menzilli balistik füzeler için hem ön açıcı hem de bir perde. Tıpkı zamanında İsrail-Fransızlar ortak uzay projeleri vardı. Sonra bir baktık ki İsrail Lora füzeleri çıkarmış. Ama bugün yapmaya kalksak teknik olarak yaparız. Ama ülkenin hem ekonomisi hem siyasi gücü çok ağır bir şekilde çöker. Kendi gıda ihtiyacını bile karşılayamayan ülkeyiz. Geçtim enerjiyi elektroniği felan. Yapmamız için enerji olarak hür tarımsal olarak kendi kendimize yetmemiz (tohum, mazot gübre aşı gıda fabrikaları vs.)lazım. Bide MMU, TF2000 Milden felan üretilmeye başlanması lazım ki ani bir savaşta caydırıcı olalım

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2722 : 15 Haziran 2022, 12:18:29 »
Rusya'ya karşı kurulan cephe zaten sanki bizi Rusya gibi değerlendirmekte. Rusya'nın Ukrayna Savaşındaki askeri güçsüzlüğünü  hepimiz gördük. Rusya nükleer güce sahip olmasaydı çoktan yok olmuştu! Gelinen nokta gösteriyor ki artık bizim de varlığımızı devam ettirmede sorun yaşamamız için nükleer güce sahip olmamız şart. Batı ile her alanda işbirliği yapabilmek için her alanda eşit olmamız gerekiyor. Buna nükleer güce sahip olmak da dahil!

Eşit olmaman için ellerinden geleni yaparlar demek istiyorum.. Rusya gibi dogalgaz petrol de yok bizde..

Sonuçta karar vermeye bakar..Pakistan zamaninda hindistan nükleer güç olmaya koşarken icabinda 10 seni çim yemek zorunda da kalsak nükleer güç olmalıyız demişti ve oldu..

Bende olmamızı isterim ama caydırıcıligimizi nükleer güç olmadan da arttıracak bin türlü yol var..bedeli de nükleer güç olmak için gerekli bedellerden az..

Uzun lafin kisasi nükleer güce gelene kadar yapmamız gerekenleri yapalım(askeri,ekonomi, diplomasi egitim vs), baktık ki istediklerimizi almaya yetmiyor o zaman bakariz...
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2022, 12:23:32 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2723 : 15 Haziran 2022, 12:31:42 »
sene 2022 nüklerin  yoksa parcalanmaya mahkumsun  yugoslavya ukrayna daha var

bizi kuran MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN mezarina sahip cikmak icin kendimizi korumak icin

nükler sart

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 130
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2724 : 15 Haziran 2022, 12:38:02 »
Bilindiği üzere 1960 yılında ilk ve tek nükleer reaktörümüz,  Çekmece TAEK açıldı ve 1962 yılında reaktör kritik oldu. Muhtemelen burada uranyum zenginleştirme de yapıldı ve dedikodu halinde 1984 yılına kadar nükleer bomba yapma kapasitemiz vardı. Ancak bu tarihte imzaladığımız uluslararası anlaşma gereği altyapı kapasite kullanılmadı, büyük ihtimal kal oldu.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2022, 14:46:31 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2725 : 15 Haziran 2022, 14:16:12 »
Bence bir an önce nükleer başlık bulmalı/yapmalıyız! Artık o seviyeye geldik!

Katılıyorum ama o yol sadece teknik kapasite işi değil...yeni bir dünya düzeni kurmaya çalışmak demek olur, bedeli ağır olabilir...başarılı yönetmesi zor bir süreç

Kimse kolay kolay tamam Türkiye nükleer güç olsun demez..Rusyaya karşı kurulan cephe bize karşı kurulacak cephenin yanında küçük kalabilir öyle bir yola girersek..

K.Korede nükleer güç ama neyine yarıyor onu da unutmayalim..

Ona yapılacak yatırım konvansiyonel şeylere yatırılarak daha fazla fayda sağlanabilir

Bu baskı Eyyyy AB , Üyyyy ABD yaklaşımıyla aşılamaz bizi daha da soyutlar Dünya'dan.Batı Rusya'ya birşey yapamıyor diyorsanız da adamlar UEFA kupasına bile katılamıyorum. K.Kore gibi soyutlanıp nükleer güç olmak da fena...
Daha demokratik bir hükümet gelirse bu geçiş mümkün olabilir...
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2022, 14:19:14 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2726 : 15 Haziran 2022, 15:06:47 »

Bu baskı Eyyyy AB , Üyyyy ABD yaklaşımıyla aşılamaz bizi daha da soyutlar Dünya'dan.Batı Rusya'ya birşey yapamıyor diyorsanız da adamlar UEFA kupasına bile katılamıyorum. K.Kore gibi soyutlanıp nükleer güç olmak da fena...
Daha demokratik bir hükümet gelirse bu geçiş mümkün olabilir...

Emin misin? Tek çözüm bu mu sence? Yani Ne enerji kaynakları paylaşımı , ne Suriyeli, Afgan vs göçmenler, ne NATO, ne Rusya, ne Ukrayna, ne F-35, ne Ermeni soykırımı masalı, ne pkk ve diğerleri vs yığınla sorun sadece hükümet yüzünden mi var? Hükümet değişirse ve her dediklerini yaparsa her şey düzelir öyle mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2727 : 15 Haziran 2022, 16:02:20 »
Hocam burası savunma sanayi sitesi. Benim görüşümü az çok biliyorsunuz. Bu durumumuzu %70 nedeni bizimkiler...
Öyle mi , öyle mi diye dik dik sorsanıza bence nedenin %70'i bu yönetim...

Gel Şii Esad'ı değiştirelim dediklerinde atladıktan sonra Suriye sorunu bizi bölecek deme hakkına sahip değilsin; teröristlerin dinlenme tesisinde yediği lahmacunu bile biz ödeyerek Suriye'ye törenle geçirdik yahu daha ne Batı'sı diyorsun...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 195
« Yanıtla #2728 : 15 Haziran 2022, 16:51:08 »
Hocam burası savunma sanayi sitesi. Benim görüşümü az çok biliyorsunuz. Bu durumumuzu %70 nedeni bizimkiler...
Öyle mi , öyle mi diye dik dik sorsanıza bence nedenin %70'i bu yönetim...

Gel Şii Esad'ı değiştirelim dediklerinde atladıktan sonra Suriye sorunu bizi bölecek deme hakkına sahip değilsin; teröristlerin dinlenme tesisinde yediği lahmacunu bile biz ödeyerek Suriye'ye törenle geçirdik yahu daha ne Batı'sı diyorsun...

Yazdıklarını lütfen tekrar  okur musun?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2729 : 15 Haziran 2022, 17:17:50 »
Ben buna katılmıyorum. Hükümetin büyük hataları olduğunu konusuna hak veriyorum. Ancak hükümetin değişmesi ile her şeyin tersine mükemmele döneceğine inancım yok! Sorun sadece hükümetin yaptığı hatalardan kaynaklanmıyor. Yaptığı doğrulardan da kaynaklanıyor. Batı hiçbir zaman Türkiye'nin tam bağımsız olmasını istemiyor. Kendi savunma sanayimizin olmasını istemiyorlar mesela. Ekonomik olarak asla güçlü olmamızı istemiyorlar mesela. Bu örnekler çoğaltılabilir. Bizi nedense hiçbir zaman kendileri gibi görmediler. Her zaman önümüze engeller çıkardılar. Ekonomik yaptırımlar, terör örgütlerine destek sağlamalar, siyasi baskılar, yalanlar vs her zaman vardı. Biz ne kadar güçlendiysek bu çabaları da buna paralel arttı.

Önceki hükümetler de bunun farkındaydı. Batı ile ılımlı ilişkiler peşindeydiler. Batının baskısını en az seviyede tutacak siyaset izliyorlardı. Buna bağlı olarak da gelişimimiz çok azdı. Mevcut hükümet de başlangıçta aynı pozisyondaydı. Ancak yıllardır bu forumda belirttiğimiz vahim hatalar nedeniyle o baskı arttıkça pozisyonu da değiştirmek zorunda kaldılar. Türbinlere oynama siyaset, dış politikada işe yaramaz. Bunu fark etmekte geç kaldılar.

Bundan sonra hükümet değişirse batı, ne kadar demokratik olursa olsun yeni hükümetten de her konuda taviz isteyecek. Mesela Akdeniz'deki haklarımızdan feragat isteyecekleri çok açık. Suriye'de de benzer durumla karşılaşacağız. Pek çok projeyi askıya almamızı isteyecekler. Kısacası uzaktan kumandalı bir robotları gibi olmamızı isteyecekler. İsteklerinin sınırı var mı? Ki bunları zaten şu an da istiyorlar.

Hiç kimseye, hiç bir konuda asla taviz vermemeliyiz!