Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 721973 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2700 : 22 Temmuz 2021, 14:26:30 »

Barak Er tarsinda  Hisar U cikacaktir

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2701 : 22 Temmuz 2021, 14:32:06 »
S-400 menzil ve irtifa Hisar-U'ya kiyasla daha iyi degil mi?

Alinsin diye demiyorum da karislastirmak acisindan
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2021, 14:33:01 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2702 : 22 Temmuz 2021, 15:10:06 »
ikinci bir parti S400 alimi konusu uzun zamandan beri konusulmakta olan bir konu dogru. Arkadaslarimiz bir cogu ikinci bir parti alimin da elzem oldugu gorusunu belirtmislerdi bu da dogru.Ancak bizler eldeki S400 konusunda ne kadar hazirlikliyiz? yani gerekli tum testleri tamalayabildikmi yurt icerisinde yoksa eksik kisimlari baska yerdemi tamamladik? Diger bir konu ise  ikici partideki  katilimve teknoloji transferi konusu ne oldu?Son olarak da ikinci parti alim hakkindaki haber yine Rus kaynakli sonradan bizim medya islemeye basladi. Bu alim aciklamasinin zamanlamasi ozellikle Ruslar tarafindan simdi tekrardan sisitilip aciklanmasinin amaci ne olabilir?

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2703 : 22 Temmuz 2021, 15:31:23 »
ikinci bir parti S400 alimi konusu uzun zamandan beri konusulmakta olan bir konu dogru. Arkadaslarimiz bir cogu ikinci bir parti alimin da elzem oldugu gorusunu belirtmislerdi bu da dogru.Ancak bizler eldeki S400 konusunda ne kadar hazirlikliyiz? yani gerekli tum testleri tamalayabildikmi yurt icerisinde yoksa eksik kisimlari baska yerdemi tamamladik? Diger bir konu ise  ikici partideki  katilimve teknoloji transferi konusu ne oldu?Son olarak da ikinci parti alim hakkindaki haber yine Rus kaynakli sonradan bizim medya islemeye basladi. Bu alim aciklamasinin zamanlamasi ozellikle Ruslar tarafindan simdi tekrardan sisitilip aciklanmasinin amaci ne olabilir?

Pazalik taktigi olabilir..

Rus tarafindan anlasma imzalansin diye

Ya da bizden..

Bizimkiler hala ABD'nin donecegini dusunuyor olabilirler..

Ey ABD, f-35 vermezseniz ya da CAATSA kalkmazsa daha fazla aliriz ona gore tarzinda..

Bence kulliyen yanlis bir dusunca ama insallah yanililrim..
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2021, 15:35:55 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2704 : 22 Temmuz 2021, 16:17:06 »
Bırakın 2. S-400 partisini bu aldığımız S-400 bizim ne işimize yaradı acaba?

Biraz kafası çalışan, bu S-400 bataryası ile ülkenin Yüksek irtifa hss ihtiyacının giderilemeyeceğini bu alımın Abd'ye bir uyarı amacıyla alındığını görür...
Yani biz "Ey ABD bize karşı politikalardan vazgeç Rus'lara kayarız" diye gittik S-400 aldık...

Peki bu blöf ABD nezdinde itibar gördü mü? Hayır Abd iplemediği gibi ambargo yedik. İyice aramız soğudu...

An itibariyle artık S-400 meselesi kapandı.

Hiç değilse eldeki S-400'ler ile bir hedef uçak vuraydık da yıllardır dalga geçtiğimiz " Rus Hss'lerinin hiç hedefi vuruş görüntüsü yok" efsanesini sona erdirseydik. Bizim S-400'lerin vuruşunu da göremedik...

Dağılabilirsiniz arkadaşlar ✌✌✌

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2705 : 22 Temmuz 2021, 17:43:28 »
Bırakın 2. S-400 partisini bu aldığımız S-400 bizim ne işimize yaradı acaba?

Biraz kafası çalışan, bu S-400 bataryası ile ülkenin Yüksek irtifa hss ihtiyacının giderilemeyeceğini bu alımın Abd'ye bir uyarı amacıyla alındığını görür...
Yani biz "Ey ABD bize karşı politikalardan vazgeç Rus'lara kayarız" diye gittik S-400 aldık...

Peki bu blöf ABD nezdinde itibar gördü mü? Hayır Abd iplemediği gibi ambargo yedik. İyice aramız soğudu...

An itibariyle artık S-400 meselesi kapandı.

Hiç değilse eldeki S-400'ler ile bir hedef uçak vuraydık da yıllardır dalga geçtiğimiz " Rus Hss'lerinin hiç hedefi vuruş görüntüsü yok" efsanesini sona erdirseydik. Bizim S-400'lerin vuruşunu da göremedik...

Dağılabilirsiniz arkadaşlar ✌✌✌

ABD ile neredeyse hemen her konuda  çıkarlarımız ters düşmüşken bunu halen S-400 meselesine indirgemekte ne bileyim....

Sanıyorum bunu defalarca tartıştık tekrar tartışmanın bir anlamı yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2706 : 22 Temmuz 2021, 17:56:06 »
Evet tartıştık... Bazen böyle meselelerde biraz zamana bırakıp , arkaya yaslanıp tekrar değerlendirmek en sagğlıklısıdır.

Ben bunu yaptığımızda S-400 alımının hiçbir işe yaramadığını görüyorum...
Abd politikasını değiştirsin diye uyarı amacıyla  bu alımı yaptıysak bu işe yaramadı ...

Hss ihtiyacımız için aldıysak ne aktif hale getirdiğimizi Dünya'ya açıklayabildik ne de gerekli koruma için ek S-400 siparişi verebildik...

Bu durum bana meşhur "Ağam iyi de biz boku niye yedik"  hikayesini hatırlattı...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2707 : 22 Temmuz 2021, 18:09:56 »
Evet tartıştık... Bazen böyle meselelerde biraz zamana bırakıp , arkaya yaslanıp tekrar değerlendirmek en sagğlıklısıdır.

Ben bunu yaptığımızda S-400 alımının hiçbir işe yaramadığını görüyorum...
Abd politikasını değiştirsin diye uyarı amacıyla  bu alımı yaptıysak bu işe yaramadı ...

Hss ihtiyacımız için aldıysak ne aktif hale getirdiğimizi Dünya'ya açıklayabildik ne de gerekli koruma için ek S-400 siparişi verebildik...

Bu durum bana meşhur "Ağam iyi de biz boku niye yedik"  hikayesini hatırlattı...

Bazen mantık dışı olmayı seçip: İkinci parti S-400'üde alalım, SU-57 hatta bana kalsa SU-75'e bile ortak olalım diye içimden geçirmiyor değilim.

ABD'nin kendi bölgesinde stratejik olarak önemli bir konumda bulunan bir ülkeye kendini beğenmiş bir şekilde etrafımızdaki hemen her olayda bize karşı pozisyon alması yenilir yutulur bir olay değil.

Adamlar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının korumalarına bile basit piyade tüfeklerinın satışını yasakladılar.

Bana kalsa ülkede tek bir Amerikan askeri varlığı bile bırakmam.

Allah'tan körfez krizi zamanında TBMM onurlu ve dik durdu da bu kendini bir şey sanan ülkenin onbinlerce askerini ülkeden içeri almayı reddetti yoksa bu Türkiye için büyük bir felaket olurdu..

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2708 : 22 Temmuz 2021, 18:20:50 »
Ben halen HSS acigimizin oldugunu dusunuyorum. Evet kendi HSS yapiminda yol kat edildi ancak halen mevcutta acigimiz oldugunu dusunuyorum hele de hasimlarimizin elindeki hava gucu aratan bir surec icerisinde ve bizim de o gucun karsisina su an kadar yeni sistemler koyamadigimiz goz onune alinirsa.  Ille de S400 allalim demiyorum ABD harici baska isimize uygun bir sistem de olabilir elbette.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2709 : 22 Temmuz 2021, 19:30:22 »
Ben halen HSS acigimizin oldugunu dusunuyorum. Evet kendi HSS yapiminda yol kat edildi ancak halen mevcutta acigimiz oldugunu dusunuyorum hele de hasimlarimizin elindeki hava gucu aratan bir surec icerisinde ve bizim de o gucun karsisina su an kadar yeni sistemler koyamadigimiz goz onune alinirsa.  Ille de S400 allalim demiyorum ABD harici baska isimize uygun bir sistem de olabilir elbette.

Artik belli basli projelerin hizla ilerlemesi hayati bir meseleye donustu..

Artik askeri/endustruyel casusluk mu yaparlar, cuval dolu para mi verirler, daha once konustugumuz gibi muhendisleri bir yerlesekeye kapatip "yapana kadar gun yuzu goremezsiniz mi" derler, yabanci sirketlerle satis hakki olmasa da sirf bizim kullanabilecegimiz sekilde bir teknoloji transleri anlasmasi yapip eksikleri giderirler bilemem ama bir yolunun bulunmasi lazim..

Yani artik kafayi yedim diyecem ki verin K.Kore'ye gemi dolusu bakliyat -pirinc alin bir fuze teknoloji adamlar ac acikta dinlemeyin yaptirim maptirim..

Kurallara uyan uslu cocuk modundan biktim..bir yere varilmiyor..:)

Biraz fazla abarttim tabii ama dertliyiz dertli..
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2021, 19:33:36 Gönderen: Gökbörü »