Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 722054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2540 : 24 Ağustos 2020, 14:10:55 »
Cevaplamamiz gereken temel sorular su;

1. Bu alinan S400'ler, tum Turkiyeyi kapsayan entegre, nereden gelirse gelsin, katmanli ve saturasyon saldirilarina cevap verebilecek bir sistemin kurulmasina katkida bulunuyormu, bulunmuyormu?

2. Bulunuyorsada, bu verdigi katki odedigimiz bedele deger mi (para, potansiyel yaptirimlar, diger projelerin onunun kesilmesi vs) Yaktigimiz yorgan pireye degiyormu?

3. Baska seceneklerimiz var mi ? (Ortak uretim olmasa bile Patriot al, Siperi bekle gibi)

Bu 3 soruyu tarafsiz olarak enine boyuna incleleyip kararin verilmesi lazim

Kimse tukurdugunu yalamayi ya da baski karisinda geri basmayi sevmez ama soz konusu kisisel cikarlar degil, milletin ve devletin cikarlari. Ileride daha buyuk belaya sebep olacaksa geri donulur..Yanlis bir kararda israr etmenin anlami yok..

Sahsi dusunceme gelirsek, cevaplarim soyle olur;

1-Sadece iki parti alinip stand-alone olacaksa hayir
2- Hayir degmez, ozellikle ciddi teknoloji transferi ve ortak uretim yoksa. Butun herseyini verseler bile bir daha dusunurum, bence bu yorgan pire buyuk de olsa daha onemli..
3- Evet, alternatifler var

Bu 3 soruyu temel alarak cevaplarinizi merak ediyorum..
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2020, 14:14:33 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2541 : 24 Ağustos 2020, 15:01:17 »
Vallahi kimse ne , nedir bilmiyor...

Nato savunma ağına bağlı olmayacak. Bu etkinliğini  kesinlikle azaltacak.
Diğer Türk radarlarıyla yazılımlar sayesinde uyumlu olacak deniliyor ama biraz karışık bir konu...

Patriot,Samp-T olur muydu? Bizim istediğimiz teknoloji transferine olumlu yaklaşmadılar diye biliyorum.Gerçi S-400'de ne gibi teknoloji transferi var o da bilinmiyor...Olmazsa zaten Turkiye'nin tüm argümanı çöker... 

Yaktığımız yorgan değiyor mu ?
Forumda bazı arkadaşlar "S-400 bahaneydi zaten F-35 bir bahaneyle verilmeyecekti "diyorlar ama Abd , F-35 almayan Hindistan,Mısır  gibi ülkelere de ambargo tehditinde bulunuyor...İki ülkenin çoğu konuda çatıştığı da bir gerçek...

Bizimkiler S-400'ü aktive etmiyor hâlâ , en azından aktive edildiği ile ilgili resmi bir açıklama yok. Eğitim çalışmaları deyip geçiştiriyor konuyu bizimkiler .ABD seçimlerinden sonra kıyamet kopar... Şimdilik bu mesele buzdolabında

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2542 : 24 Ağustos 2020, 15:19:10 »
S400 de neyin teknolojisini verecekler ki bize. Yakıt, radar, güdüm, datalink v.s herşeyin kralı bizde var zaten. Ramjet i bile yapmış Tübitak. Hatta en son Tübitak pifpaf sistemi videosu vardı, onun bile en etkilisini yapmışlar. Bizim ne rus a, ne abd ye, nede fransız/italyan a ihtiyacımız yok. Sadece zamana ihtiyacımız var.

Ha, s400 de olacak olan bundan sonra sadece offset üretim olur başka da bi işe yaramaz. Malum Rus un üretim hızı düşük. Bel ki, s600 ü beraber yaparsak o olabilir. Gayette güzel bir cihaz çıkar ortaya.uzay önlemeli bi sistem olur.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #2543 : 24 Ağustos 2020, 15:33:56 »
Vallahi kimse ne , nedir bilmiyor...

Nato savunma ağına bağlı olmayacak. Bu etkinliğini  kesinlikle azaltacak.
Diğer Türk radarlarıyla yazılımlar sayesinde uyumlu olacak deniliyor ama biraz karışık bir konu...

Patriot,Samp-T olur muydu? Bizim istediğimiz teknoloji transferine olumlu yaklaşmadılar diye biliyorum.Gerçi S-400'de ne gibi teknoloji transferi var o da bilinmiyor...Olmazsa zaten Turkiye'nin tüm argümanı çöker... 

Yaktığımız yorgan değiyor mu ?
Forumda bazı arkadaşlar "S-400 bahaneydi zaten F-35 bir bahaneyle verilmeyecekti "diyorlar ama Abd , F-35 almayan Hindistan,Mısır  gibi ülkelere de ambargo tehditinde bulunuyor...İki ülkenin çoğu konuda çatıştığı da bir gerçek...

Bizimkiler S-400'ü aktive etmiyor hâlâ , en azından aktive edildiği ile ilgili resmi bir açıklama yok. Eğitim çalışmaları deyip geçiştiriyor konuyu bizimkiler .ABD seçimlerinden sonra kıyamet kopar... Şimdilik bu mesele buzdolabında

Hindistan İsrail’e sınır mı?

Her bölgenin özel bir bahanesi olduğunu neden anlayamıyorsunuz?

İsrail bölgede kendisinden güçlü rakip kabul etmediğini anlata anlata ağızımda tüy bitti.

Seçimlerden sonra aynı tel devam edecek olursa S- 400’ler nasıl saat gibi çalışıyor görürler.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2544 : 24 Ağustos 2020, 16:21:57 »
Uzun zaman oncesi satin almis oldugumuz S400 kurulumunu ve calistirilmasini ABD secim neticesine baglanmis olabilir diyorsunuz. " Bu  sair CAATSA  ve diger olasiliklardan bir tanesi "

Ancak sunu sormak dan da kendimi alikoyamiyorum.
Bir hafta oncesine kadar hararetli sekilde olasi Turk Yunan savasindan bahsetmekteydik gerek tum TV kanallarinda gerekse formumuzda . Bir baska deyisle bu gerilim esnasinda emekli General ve Amirallerin  belirttigi uzere Yunan hava kuvvetlerinin  Yurdumuzun derinliklerine ani hava akinlari duzenleyebilecek kapasitede olduklari da dusunulunce bizler  su gerilim ortaminda bedelini agir odedigimiz S400 ler ister yeterli ama ister yetersiz sayida olsalarda depoda beklekmetle yuksek risk almadikmi? Peki o risk ortadan kalktimi ?
Boyle bir durumda bunun aciklamasi nasil yapilabilir? ???

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2545 : 24 Ağustos 2020, 16:32:00 »
S400 de neyin teknolojisini verecekler ki bize. Yakıt, radar, güdüm, datalink v.s herşeyin kralı bizde var zaten. Ramjet i bile yapmış Tübitak. Hatta en son Tübitak pifpaf sistemi videosu vardı, onun bile en etkilisini yapmışlar. Bizim ne rus a, ne abd ye, nede fransız/italyan a ihtiyacımız yok. Sadece zamana ihtiyacımız var.

Ha, s400 de olacak olan bundan sonra sadece offset üretim olur başka da bi işe yaramaz. Malum Rus un üretim hızı düşük. Bel ki, s600 ü beraber yaparsak o olabilir. Gayette güzel bir cihaz çıkar ortaya.uzay önlemeli bi sistem olur.
Sn Alpars,
S400 de kullanılan füzelerin hızı , roket motorları ve yakıtları bizim için hala ulaşamadığımız bir teknoloji. Çalışıyoruz. Ama daha o seviyede değiliz. 250km menzilli 48N6E3 füzesi 6 mach’a yakın hızda ve 60km irtifaya çıkan bir füze. Bu füze, max hızı 14 mach olan hedefleri vurabilecek bir füze.
Şu anda balistik füze olarak elimizde bulunan en ileri teknoloji ve menzilli füzemiz Bora füzesini incelerseniz; bunun Çin malı B611/BP12A füzelerinden türetildiğini ve Çin füzesinin de Rus malı İskander füzesinin ilk versiyonundan türetildiğini görürsünüz. Biz hala Rus İskander füzesi ayarında bir füzeyi envantere koyabilmiş değiliz. Adamlar zirkon füzesindeki katı yakıt+Scramjet motoru ile 9 mach terminal hızla ~1000 km deki hedefi vuruyorlar.
Koparabildiğimiz kadar TOT koparmamız lazım eğer ikinci sistemi alacaksak.
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2020, 16:35:01 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2546 : 24 Ağustos 2020, 17:09:08 »

Sn Alpars,
S400 de kullanılan füzelerin hızı , roket motorları ve yakıtları bizim için hala ulaşamadığımız bir teknoloji. Çalışıyoruz. Ama daha o seviyede değiliz. 250km menzilli 48N6E3 füzesi 6 mach’a yakın hızda ve 60km irtifaya çıkan bir füze. Bu füze, max hızı 14 mach olan hedefleri vurabilecek bir füze.
Şu anda balistik füze olarak elimizde bulunan en ileri teknoloji ve menzilli füzemiz Bora füzesini incelerseniz; bunun Çin malı B611/BP12A füzelerinden türetildiğini ve Çin füzesinin de Rus malı İskander füzesinin ilk versiyonundan türetildiğini görürsünüz. Biz hala Rus İskander füzesi ayarında bir füzeyi envantere koyabilmiş değiliz. Adamlar zirkon füzesindeki katı yakıt+Scramjet motoru ile 9 mach terminal hızla ~1000 km deki hedefi vuruyorlar.
Koparabildiğimiz kadar TOT koparmamız lazım eğer ikinci sistemi alacaksak.
+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2547 : 24 Ağustos 2020, 17:14:02 »
Sayın Yaşar'a katılıyorum. Bize füze teknolojisi lazım...
S-400 pazarlığında en azından S-400 füze tiplerinden en az birinin sırlarını kapmalıyız.

Mesela 48N6 model füzenin (250 kilometre menzil) sırlarını almak için pazarlık yapsınlar...

Yoksa neden bu kadar maceraya girdik ki? Patriot'u alıp geçerdik , başımıza da ambargo derdi çıkmazdı...

Sayın Tigerfish hocam ; madem bu F-35 işinin arkasında İsrail var , seçimden sonra yine F-35 verilmemesi durumunda siz ABD tepkisini boşverip S-400'leri aktive etmemizi mi öneriyorsunuz?

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2548 : 25 Ağustos 2020, 19:30:41 »
Sayın Yaşar'a katılıyorum. Bize füze teknolojisi lazım...
S-400 pazarlığında en azından S-400 füze tiplerinden en az birinin sırlarını kapmalıyız.

Mesela 48N6 model füzenin (250 kilometre menzil) sırlarını almak için pazarlık yapsınlar...

Yoksa neden bu kadar maceraya girdik ki? Patriot'u alıp geçerdik , başımıza da ambargo derdi çıkmazdı...

Sayın Tigerfish hocam ; madem bu F-35 işinin arkasında İsrail var , seçimden sonra yine F-35 verilmemesi durumunda siz ABD tepkisini boşverip S-400'leri aktive etmemizi mi öneriyorsunuz?

Elbette aktive edilecek çöpe atacak halimiz yok ya 1,3 milyar USD vermişiz.Aslında normal olan yapılması gereken şu an Akdenizde gerilim varken abd seçimlerini falan beklemeyip bararyaların Ege ve Akdenize kurulmasıydı.Kıbrısa savaş uçağı gönderen yunana arka çıkan Fransaya yine bölgeye tatbikat adı altında en gelişmiş F-16 türü olan Block60 gönderen BAE ye de iyi mesaj olurdu.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2549 : 02 Eylül 2020, 16:30:18 »
Alıntı

Rusya, S400'ler konusunda Türkiye'ye tüm parçaların aktarımını ve Türk uzmanların eğitimini tamamladı. Bundan sonra S400 konusunda inisiyatif sadece Türkiye'dedir. 1 saat içinde aktif edebilme yeteneğine sahipler.
https://mobile.twitter.com/KRCBEY28/status/1301139119062626304
https://mobile.twitter.com/rusencenter/status/1301069373319380993