Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2530 : 24 Ağustos 2020, 01:26:01 »
Açıkçası ben istiyorum. İstiyorum da, daha ilk sistemi aktif hale getirmedik. Üstelik Akdeniz'de kafa tutarken birilerine...
Corona nedeniyle sistem aktive edilmedi deniliyordu. Neredeyse hayat normale döndü, ama bu konuda halen ses yok.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2531 : 24 Ağustos 2020, 01:53:34 »
Açıkçası ben istiyorum. İstiyorum da, daha ilk sistemi aktif hale getirmedik. Üstelik Akdeniz'de kafa tutarken birilerine...
Corona nedeniyle sistem aktive edilmedi deniliyordu. Neredeyse hayat normale döndü, ama bu konuda halen ses yok.
  Hocam sistem aktif aslında.Eğitim faaliyetleri devam ediyorsa o sistem hangarda tutuluyor diyemeyiz sonuçta.Sistemler aktif ancak olması gereken yerlerde değil.Şu anki ortamda ne beklerdik bataryaların biri İzmire diğeri Anamura veya Kaşa kurulmuş olsun.Bunu neden yapmıyoruz sebebi açık bence.Abd seçimleri bekleniyor o seçimin sonuçlarına göre hala F-35 alabilir miyiz diye beklentiler var.Bence saçma sapan bir düşünce tarzı ha bir de Caatsa meselesi var tabi.Caatsadan çekiniyorsak o zaman nefen aldık diye sorarlar adama

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2532 : 24 Ağustos 2020, 01:59:08 »
Arkadaşlar ikinci savunma sistemini neden istemiyorsunuz ki zaten yaptırım gelmiş ve gelmeye devam edicek abd bu işi f35e taş koyarak bitirme niyetinde değil devamında getirme niyetinde yani artık dolarımı daha yükseltir yada diğer savunma projelerimizemidemi ket vurur t70blackhawk f16 gabyalar lm  gaztirbün gemi motorları(lm2500) lhtec 800 4a turboshaft motorlar(t129vegökbey) vesair vesair bununda zaman gösterir

Oysa bir sistem daha s400ümüz olsa buda 2 batarya olucağına göre birini Muğla diğerini İzmire yada Balıkesire konuşlandırsak yunanın dengesini alt üst ederiz.

Düşünsenize Muğla ve balıkesirden 250km lik bir alanı kapladığınızı düşünün yunanın erikson eriyee erken uyarı uçaklarını kaldıramadığını yada kullanmadığını düşünün 5000metre üstü özellikle 10000metre yükseklikteki f16ve miraj2000lerine kilit attığımızı düşünün yere yakın uçtuklarında ise daha fazla yakıt harcayıcaklarından uçaklarının menzilinin düşçeğini hayal edin

Hocam öncelikle dolar artar buda dış borcumuzu katlar gene  herşeye zam gelir doğal olarak. Halka yansır bu 1

2 savunma sanayii biraz duraklar hele hava kuvvetleri hala Amerika'ya bağlı f-16'lar üzerinden ambargo yersek vay halimize ilişkiler daha da kötüleşir ekonomi daha da derine gider bunları sadece görünen kısmı. Bir şey alcaz diye elimizdekinden olmalıyım.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2533 : 24 Ağustos 2020, 02:29:59 »
Arkadaşlar ikinci savunma sistemini neden istemiyorsunuz ki zaten yaptırım gelmiş ve gelmeye devam edicek abd bu işi f35e taş koyarak bitirme niyetinde değil devamında getirme niyetinde yani artık dolarımı daha yükseltir yada diğer savunma projelerimizemidemi ket vurur t70blackhawk f16 gabyalar lm  gaztirbün gemi motorları(lm2500) lhtec 800 4a turboshaft motorlar(t129vegökbey) vesair vesair bununda zaman gösterir

Oysa bir sistem daha s400ümüz olsa buda 2 batarya olucağına göre birini Muğla diğerini İzmire yada Balıkesire konuşlandırsak yunanın dengesini alt üst ederiz.

Düşünsenize Muğla ve balıkesirden 250km lik bir alanı kapladığınızı düşünün yunanın erikson eriyee erken uyarı uçaklarını kaldıramadığını yada kullanmadığını düşünün 5000metre üstü özellikle 10000metre yükseklikteki f16ve miraj2000lerine kilit attığımızı düşünün yere yakın uçtuklarında ise daha fazla yakıt harcayıcaklarından uçaklarının menzilinin düşçeğini hayal edin

Hocam öncelikle dolar artar buda dış borcumuzu katlar gene  herşeye zam gelir doğal olarak. Halka yansır bu 1

2 savunma sanayii biraz duraklar hele hava kuvvetleri hala Amerika'ya bağlı f-16'lar üzerinden ambargo yersek vay halimize ilişkiler daha da kötüleşir ekonomi daha da derine gider bunları sadece görünen kısmı. Bir şey alcaz diye elimizdekinden olmalıyım.
  Zaten S-400 lerin ilk partisini almışsın ve bunları yok etmedikçe yaptırımla tehdit ediliyorsun.Abd ile bir ton anlaşmazlığın var S-400 leri benzin döküp yaksan veya 2.partiyi almasan da hiçbirşey değişmeyecek aramız daha iyi olmayacak.Abd anlaşmazlık yaşadığımız ypg,Irak,Kıbrıs gibi konularda bildiğini okumaya bizi sıkıştırmaya devam edecek.O zaman neden almayayım? Neden başladığım işi eksik bırakayım.Abd ağır Caatsa yaptırımları uygulamaya kalkarsa burada kaybeden sadece Türkiye olmaz bunu da bilelim.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2534 : 24 Ağustos 2020, 03:10:05 »
İyi işte sn. Commander abd bindiği dalı kesmiş olur merak etmeyin silahsız kalmayız alternatif çok uygulanan her ambargo da bize o teknolojiye ait alt sistemlerden tutun sistemin bütününe kadar üretme imkanı verir abd ise bazı projeleri geciktirip sistemin kendini envantere gördüğü ile kalır.
Yani neyi engellere veya engelledi ise ürettiğimiz gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalır. T129 bunun güzel örneğidir. Yakında motorunda yerli olacak transmisyonuda nasıl oldu bu iş  nasıl olacak abd vermediği için.

Dolarla da daha ne kadar oynuyabilirki oynucağı kadar oynadı oynamak isterse bizde ucuz Çin kredilerine yöneliriz belki katardan destek veren çıkar iş çözülür.

Silahlar niçin alınır?

milli politikalarımıza hizmet etsin diye Trump dediği şekilde ticaret olsun diye alınmaz.

S400 ve dahasına ihtiyacımız var.

ABD benzer oyunları denizkuvvetlerinede yaptı daha eski tarihlerde muavenatı vurmasının en büyük sebebi bizim başkalarından gemi almamızdı abd o tarihlerde bunu sakıncalı buluyordu uyarı amaçlı muavenatı vurdu ve tazminat olarak o geminin aynı cinsinin daha fazla adedini bizlere verdi.

Sözkonusu almamızı istemediği gemiler alman meko 200tranche1 ve 2gemileri idi fakat biz buna rağmen bu gemileri aldık bağımsızlığı kırma adına ve bunu denizaltı ile hücumbot projeleri ile devam ettirdik böylece donanma alman ekolü oldu ama Perry gibi abd eskilerini aldık ondan sonra yeni bir başlangıç için milgem projesi devreye girdi türkiyede ik defa dış kesiti 2000lerin ve ileri yıllarda kapsıyacak şekilde stealth bir geminin kızağa konulup ete kemiğe bürünmüş halini gördük belki silah donanımı yerli değil ve yetersiz Di ama ilk defa stealth gövdeli gemi üretmiştik bu deniz kuvvetleri ve armerkom'un başarısı idi bu seferde ergenekon ve balyoz kumpasları  yada başlarına çorapları geçirdiler komutanların önüne serdiler dün muavenatı vuranlar o günde bu yolu tercih etmişlerdi. Hali ile donanma programları askıda kaldı bocalama oldu.

Ve yine milden tasarımı ile type214 6 adet inşası ile bu sefer denizaltımızı yerli olarak üreteceğiz

Ve yine i sınıfı ile fırkateyn üreten ülkeler arasına gireceğiz şimdi abd bu sistemlerde gizli ambargo uyguluyor olabilir buda bazı gelişmeleri kendi eksikliklerimizi gidermemize sebep oluyor örnek abd essm veya essm blok2vermedi önemli değil bizde g40gibi proje ile hem önlemini alıyoruz hem yerlilik payını artırıyoruz.

Kısaca abd şöyle yapar böyle yapar diyorsunuz yaa abd zaten  hem öyle hem böyle yapıyor yani yapacağından geri durmuyor en son 2016darbesinde bunu gösterdiler

Merak etmeyin geciktirilebiliriz ama durdurulamayız sn. Comander

Bağımsızlık için abd ile didişmeyi göze almak zorundayız.
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2020, 03:17:29 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2535 : 24 Ağustos 2020, 08:54:34 »
Ilk parti S400 alimindan bunca zaman sonra halen , almis oldugumuz S400 leri kullanir hale getirememis olmamiz oldukca dusundurucu. " Bu durum efendim kasayi actik denedeik ama S400 leri sahada olmasi yerlere kurmadik demek ise isin behanesi" O zaman adama sorarlar niye acele edip bu meretin anlasmasini yaptin da F-35 projesinden atilmamizin onunu actin.

Efendim aslinda bizler ABD secimlerini bekliyoruz ve halen F-35 lerin gelebilme olasiligi oldugunu dusunuyoruz dusuncesinin de hic bir inandiriciligi yok ABD THK kuvettetleri icin uretilmis olan Ucaklarimizin ABD hava hava kuvvetlerine tahsisi icin butcesine para ekleyip onayladi. Bizlerin F-35 parca uretimine kisitlama getirmesi yaninda uretimin azalarak hangi tarihte son bulacagini da ilan edip yerimizi dolduracak olan olasi ulkeler ile dirsek temesina ve ilerisine gecti. Bu nedenle F-35 su asamada ve kisa,orta donemde THK bunyesine katilabilmesi hayal.

Gelelim CAATSA ya adam tehditini yaptiktan sonra ilgili onergeleri temsilciler meclisine ,kongresine  ulastirdi yani eninde sonunda CAATSA gelecek . CAATSA nin hangi maddeleri onaylanip gelecek orasi su anda muamma. Bu konunun sonucu da ABD baskanlik secimleri sonrasi ortaya cikar. Halen CAATSA dan kurtuluruz dusuncesi bos.

Efendim S400 leri sahaya surmemiz su anda kirilgan olan ekonomimizin ABD nin verecegi tepkiden dolayi daha da olumsuz etkilenmesini saglayacak. Bu dogru ancak Ekonomimiz her zaman kirilgan onun icin bu tehdit her zaman icin gecerli.

kullanmaktan bu kadar cekindigimiz S400 leri niye satin aldik . " Aldik ama  kullanmiyoruz/Kullanmaktan cekiniyoruz mevcut seklin savunmamiza bir katkisi oldugunu sanmiyorum.

Formumuz dahilinde mevcut S400 sayisinin tam istedigimiz sekilde yurt sathini korumasinda yetersiz oldugunu defalarca tartistik .Yani istenilen sekilde koruma saglayabilmemiz icin halen mevcut olan S400 sayisinin artirilmasinin gerekligi ortaya cikiyor. Biz bu adimi atmaktan cekiniyoruz cunku ABD nin tehtilerinden cekiniyoruz. Biz bu adimi atmaktan cekiniyoruz cunku aldigimiz ilk parti S400 bunca zamandir deneyip gercekten istedigimiz urun olup olmadigini,bunyemize entegrasyonda bir sorun olup olmadigini sahadaki kullanimini gormedigimiz icin ek siparis gecmekten cekiniyoruz.

S400 alimi yanlisti demiyorum,S400 alimindan baska alternatifimiz yoktu ancak S400 leri depoda ne kadar uzun tutarsak bu kilic kellemizde o kadar cok zaman daha sallanacak onun icin bir an once karar verilip ve alinmis olan sitemleri kullanmamiz en dogrusu oldugu kanaatindayim .

« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2020, 09:05:41 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2536 : 24 Ağustos 2020, 09:59:55 »

Amaç füze üretiminin Türkiye'de yapılması.Yani teknoloji transferi.
2.parti anlaşmasında bu öngörülüyor, diye biliyorum.
Adını HİSAR-S diye değiştirip, üretimi kendimiz yaptığımız için, tüm yaptırımlardan kurtuluruz. 
Bu durumda ilk partiyi aktif hale getirmesek de olur.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2537 : 24 Ağustos 2020, 10:47:12 »

Amaç füze üretiminin Türkiye'de yapılması.Yani teknoloji transferi.
2.parti anlaşmasında bu öngörülüyor, diye biliyorum.
Adını HİSAR-S diye değiştirip, üretimi kendimiz yaptığımız için, tüm yaptırımlardan kurtuluruz. 
Bu durumda ilk partiyi aktif hale getirmesek de olur.

Sn Galanth , Yorumunuzdan sunu anliyorum S400 alinmasinin bir nedeni de teknoloji transferi amacli.  Bu konu evet dillendirilmisti ama sanirim olasi ikinci paket icin gecerli olacakti   diye hatirliyorum. Teknoloji transferi icerisi ise gizlilik politikasi nedeni ile yoruma ve istismara acik kimisi sadece tasima organlari gibi daha yuzeysel transferden bahsederken kimileri de sizin gibi daha kapsamli olandan.

O zaman su soruyu sormami maruz gorun " Cevabini bilmiyorum"  S400 sisteminin teknoloji transferi ile yerli muadili Hisar S mi olacak sistem olarak  yoksa sadece roket teknolojisimi S400 den esinleniyor ?   Ikinci sorum ise S400 konusunda forumdaki arkadaslarin one surmekte oldugu bir takim yetersizliklerden bahsedilmekte " Israilin Suriyeye rahat giris cikislari ...."   Biz elimizdeki S400 sistemini etkinligini sahada goremeden kendi oz sistemimizin gelistirilmesinde baz aliyoruz?

Son olarak da Hisar-S uzerinde calissak da veyahut Hisar-S su an icin S400 kurulumunu gerektirmesede kanimca S400 alip kurup faal hale getiremememiz ne ice ne disa donuk olarak hos bir tavir olmaz. Su durumda ABD nin tehdi karsisinda sindigimiz izlenimi veriyoruz ve bu durum gerek simdi gerekse ilerisi icin bizi baglayici tehdide donusur kanisindatim.

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2538 : 24 Ağustos 2020, 12:24:20 »
Sn Metin 62 ,

Sizin,  forum üslubunuzu takdir ile izliyorum.

NATO sebebiyle, S-400’lerin Stand Alone çalışacak olması, zaten menzilini ve etkisini çok düşürmekte.

S-400 de yanlış hatırlamıyorsam 3-4 farklı füze kullanılıyor. Radar teknolojisini vereceklerini sanmam, sadece füzeler ve yedekleri Türkiye’de üretilecek diye biliyorum.

Sputnik dün, haberden 2 saat sonra satış sözleşmesini imzalandığını yalanladı.

Herhalde mali konularla birlikte, teknoloji transferi de konuşuluyor.

Nihayetinde, benim kişisel olarak  olmasını umduğum varsayım .

https://tr.sputniknews.com/rusya/202008231042706176-fsvts-turkiyeye-ek-s-400-sevkiyati-icin-anlasma-imzalamadik-gorusmelerde-ileri-safhadayiz/
https://www.savunmasanayist.com/s-400un-fuzeleri-turkiyede-uretilecek/

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2539 : 24 Ağustos 2020, 13:13:13 »
S-400'ün radarından alınacak bir teknolojiye ihtiyacımız yok.
Bize füzesi lazım. Füze yönlendirme teknolojisi , arama başlığı teknolojisi lazım. Füze motoru teknolojisi lazım.(Diye biliyorum)