Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 722608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2460 : 24 Temmuz 2020, 21:21:15 »
196 adet sayı doğru mu ? Hakan kılıç 2 filo için 144 adet diyordu. Tek filo 196 diyor sizin görselde.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2461 : 24 Temmuz 2020, 21:53:24 »
196 adet sayı doğru mu ? Hakan kılıç 2 filo için 144 adet diyordu. Tek filo 196 diyor sizin görselde.

Asıl sayı 196+ 144 sayısı 36 lançer x4 = 144 füze geri kalanıda yedek füze mantığından ileri gelmekte ama 196+ denmesinin sebebi zannımca sistemdeki füzelerin türü ve konfigürasyonunu belirtmemek içindir.

Ben tekrar söyleyim 400 km'lik füzeyi vereceklerini sanmıyorum zaten s-400'ü tam kapasite vermedik dediler.  250 km menzil + 60 km irtifalı füze anti balistik amaçlı quadpack 120 km menzil ve 30 km irtifalı olan füze uzun menzil için gayet güzel konfigürasyon bence.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2462 : 24 Temmuz 2020, 22:25:22 »
Bence bizim aldığımız füzeler yada füze

250 km menzilli 48 6n3 füzesi yani s300lerde de kullanılan füzenin en son sürümü

1-Hevesinizi kaçırmak istemem benim bildildiğim 4 lü lançerlerin tam arkasına 5.lançer gibi duran 4lü bir fırlatma tüpü ekleniyor ince fırlatma lançerlerinden oluşan lançerin çapı 9m96e füzesinin kalınlığında yani kısaca standart s400 lançerinin içine quadpack şeklinde 9m96e2 füzelerinin yerleştirilmesi gibi durum söz konusu değil.Benim bildiğim bu şekilde.

Bu yüzden füze fırlatma tel araçlarında da 4lü tüp dışında 5. Tüp olan ve 4lü tüp şeklinde dışardanda gözüküp seçılebilen bir konfigirasyon olduğu için fakat bize satılanlarda bu konfigirasyonu görmediğimiz için 9m96e2 füzeleri bu satışa dahil değil diyebilirim.

2-400 km menzilli 40n6 füzesi var sipariş verdik mi bilmiyorum fakat sosyal medyada ve resmi sitelerde resmine ilskin bir görsel paylaşılmamakta.

Bu füze için spekilasyonlarından biride füzenin irtifasına yönelik

Bazı kaynaklarda 400km menzil 100-150 km irtifa verilsede hatta füze güdümü ar+ıır şeklinde hibrid güdüm densede ve bu bilgiler ışığında füze için balistik füze önleyicisi gibi algı oluşabilir veya söylentiler var

Diğer kaynaklarda ise füze için ar+ıır güdümü 400 km menzil 30 km irtifa şeklinde bilgiler mevcut ve yine bu hali ile bu füzenin düşman bombardıman ve awacs,elint sigint,soj gibi platformları hedef yelpazesine aldığı ve bu gibi platformlara geçişe yasak bölge oluşturmak için geliştirildiği düşünülebilir yada akla gelebilir.

Kısaca ikinci ihtimal daha yüksek

Peki biz 40 n6 füzesi konusunda ne noktadayız diye sorulursa ?

Bu 40 n6 füzelerinin mevcut 48n6 füzeleri ile aynı fırlatma tüpünü kullanıp kullanmadığını bilmediğimiz için kesin ve net bir cevap veremiyoruz.

Bazı kişilere göre 40n6 füzesinide siparis ettik diye biliyorum

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2463 : 24 Temmuz 2020, 22:37:03 »

Asıl sayı 196+ 144 sayısı 36 lançer x4 = 144 füze geri kalanıda yedek füze mantığından ileri gelmekte ama 196+ denmesinin sebebi zannımca sistemdeki füzelerin türü ve konfigürasyonunu belirtmemek içindir.

Ben tekrar söyleyim 400 km'lik füzeyi vereceklerini sanmıyorum zaten s-400'ü tam kapasite vermedik dediler.  250 km menzil + 60 km irtifalı füze anti balistik amaçlı quadpack 120 km menzil ve 30 km irtifalı olan füze uzun menzil için gayet güzel konfigürasyon bence.

Sn BATTLESTAR,

Satin aldigimiz S400 sistemi haricinde enventerimizde  kiyaslayabilecegimiz muadil bir sistem olmadigindan S400 mevcutun iyisi diyebiliriz. Bir de  S400 lerimizi poerasyonel olduklarini gorursek daha da guzel olacak .
O zaman elimizde calisan bir sistem mevcut diyebiliriz.

S400 sistemi hakkinda bazi arkadaslarin supheleri mevcut , S400 lerin soylenildigi kadar etkili bir sistem olmadigina dair suphelerin giderilmesi icin ulkemizde veya baska bir ulkedeki S400 sistemlerinin kullanimi sonrasi  cikan neticenin analiz edilebilmesi her kesin suphesinin dagilmasina yardimci olabilir. Iste o zaman da elimizde etkili bir sistem vardir diyebiliriz. Ne zaman kendimizin gelistirmis ve denemis oldugumuz bir sistem yaparsak o zaman da guvenilir bir sistemimiz mevcut diyebiliriz.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2020, 23:31:03 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2464 : 24 Temmuz 2020, 23:14:02 »
Bence bizim aldığımız füzeler yada füze

250 km menzilli 48 6n3 füzesi yani s300lerde de kullanılan füzenin en son sürümü

1-Hevesinizi kaçırmak istemem benim bildildiğim 4 lü lançerlerin tam arkasına 5.lançer gibi duran 4lü bir fırlatma tüpü ekleniyor ince fırlatma lançerlerinden oluşan lançerin çapı 9m96e füzesinin kalınlığında yani kısaca standart s400 lançerinin içine quadpack şeklinde 9m96e2 füzelerinin yerleştirilmesi gibi durum söz konusu değil.Benim bildiğim bu şekilde.

Bu yüzden füze fırlatma tel araçlarında da 4lü tüp dışında 5. Tüp olan ve 4lü tüp şeklinde dışardanda gözüküp seçılebilen bir konfigirasyon olduğu için fakat bize satılanlarda bu konfigirasyonu görmediğimiz için 9m96e2 füzeleri bu satışa dahil değil diyebilirim.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2465 : 25 Temmuz 2020, 00:02:20 »
Evet sn. Battlestar gösterdiğiniz broşür resimlerde böyle gösteriyor fakat işin pratiği farklı.

Birkere tüm s400 fırlatma tüpleri soğuk fırlatma özellikli

Yani istesede quadpack özellikli 4lü lançerde 9m96e2 füzesi yüklenemez .

Böyle bir durumda her 9m96e2 füzesi için ayrı ayrı kanister gerekir.
Anlatmak istediğim bu olay idi.o yüzden tek tübün içine 4 adet 9m96e2 füzesi yerleştirmek iyi niyetten öteye geçemez.

Zaten bizim sipariş ettiğimiz tüm füzeler yedekleri de dahil olmak üzere kanisterler içinde fabrika çıkışlı basınçlı gazlar katılarak ki ,basınçlı bir şekilde elimize ulasıyor,hazır dolum olarak geliyor. Soğuk fırlatma tekniğinin özelliğinden ötürü

Biz istesekde fırlatılan tüpü tekrar füze doldurarak kulanamıyoruz fabrikasının yapabildiği bu özellik bizde yok yada bu anlaşma yapıldı mı bilemiyoruz.

Kısaca yedek füzeler dahil kanister içinde olmak zorunda yoksa kanisterin içine füze tak yerleştir ateşle gitsin şeklinde işlem gerçekleşmiyor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2466 : 25 Temmuz 2020, 00:11:12 »
Evet sn. Battlestar gösterdiğiniz broşür resimlerde böyle gösteriyor fakat işin pratiği farklı.

Birkere tüm s400 fırlatma tüpleri soğuk fırlatma özellikli

Yani istesede quadpack özellikli 4lü lançerde 9m96e2 füzesi yüklenemez .

Böyle bir durumda her 9m96e2 füzesi için ayrı ayrı kanister gerekir.
Anlatmak istediğim bu olay idi.o yüzden tek tübün içine 4 adet 9m96e2 füzesi yerleştirmek iyi niyetten öteye geçemez.

Var zaten .

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2467 : 25 Temmuz 2020, 11:12:58 »
Sayın Battlestar hocam sayfalardır S-400 hakkında yorumlarınızı veriyorsunuz.
S-400'leri gerçekten beğeniyor musunuz ?

Siyasi sebepleri bir kenara bırakacak olursak ; S-400 HSS ,  F-35'leri feda edebilecek kadar oyunu değiştirebilecek  etkinlikte olduklarını düşünüyor musunuz?
Ben olası bir çatışmada kısa sürede etkisiz hale getirileceklerini düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2020, 11:13:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #2468 : 25 Temmuz 2020, 11:57:45 »

Kaplama alanlari 400 km cikarabilirsin

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2469 : 25 Temmuz 2020, 12:21:01 »
Sayın Battlestar hocam sayfalardır S-400 hakkında yorumlarınızı veriyorsunuz.
S-400'leri gerçekten beğeniyor musunuz ?

Siyasi sebepleri bir kenara bırakacak olursak ; S-400 HSS ,  F-35'leri feda edebilecek kadar oyunu değiştirebilecek  etkinlikte olduklarını düşünüyor musunuz?
Ben olası bir çatışmada kısa sürede etkisiz hale getirileceklerini düşünüyorum.

S-400'lere bu kadar laf ediliyor da misal Patriot alsaydık ne işe yarayacaktı peki? Arabistan'daki Aramco tesislerine saldırıldığında Patriot'ların ruhu duymadı. SAMP-T diyeceksiniz şimdi ona da sürekli Fransızlar taş koyacaktı.Çinliler kendi ürettikleri hava savunma sistemleri yerine S-400 almayı tercih ettiler. F-35'ler diyoruz bize verilecek F-35'leri ABD Hava Kuvvetleri modifiye edip kullanacak kimbilir ne kadar düşük ve kısıtlı bir versiyondu alacağımız F-35'ler kendi açıklamarıyla kendilerini belli ettiler iyice. Sözde birde biz proje ortağıyız. Zaten bizi projeye soktukları için pişman oldukları belliydi birde İsrail işin içine girince S-400'ler projeden çıkarılmamız için bahaneden başka bir şey olmadı.

Bu seçenekler arasında en mantıklı olanları MMU projesi ve SİPER - HİSAR projelerinin aciliyetle bitirilmesi olacak. Çünkü ister haklı olalım, ister hatalı dünyanın neredeyse tüm güçlü ülkeleriyle ya kavgalı haldeyiz ya da bir ihtilaf halindeyiz. Bu da bu saatten sonra artık kendi işimizi kendimiz görmek zorunda olduğumuz gerçeğini ortaya çıkarıyor bize.Ruslarla bu kadar çıkar çatışması yaşıyorken ikinci parti S-400 sisteminin de alınacağına  pek ihtimal vermiyorum.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2020, 12:27:20 Gönderen: fırtına06 »