Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 723054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2340 : 21 Nisan 2020, 11:09:29 »
Tutumlarini anladik ama anlasilacak gibi degil. Dengesiz herif resmen Amerikan hükumeti bizden sorulur, Trumptan degil diyor.
Secimlerde Trum´in ilk isi tepesine cikan ic muhaliflerden arinmak olacak. Adam deli ama aptal degil.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2341 : 21 Nisan 2020, 11:36:41 »
Dünya hızla değişiyor ve gelişiyor. Tek kutuplu dünya artık yok! ABD'nin bunu artık kavraması gerekli. Müttefik olmaktan bahsettiğiniz ülkeleri sömürmek, demokrasilerine müdahale etmek, gizli ambargolar uygulamak, baskı ve tehditlerle istediğini yaptırmaya çalışmak ABD'nin çok kutuplu dünyada yapayalnız kalıp çökmesine neden olacaktır! Müttefiklik, karşılıklı çıkar ilişkisine dayanır. Kendilerinin veya başka bir müttefiklerinin (mesela İsrail) çıkarları için diğer müttefiklerin çıkarlarına aykırı hareket etme, onlara bir şeyler dayatma, engel olma lüksleri yok. Süper güçlerin devirleri artık kapanıyor.

Ben ülkemizi yönetenlerin yerinde olsam S400 konusunda şart koşardım. Mesela S-400'leri aktif halde kullanmamamız için, müttefikimiz olarak şunları kabul edin:

F-35 projesi kapsamındaki uçaklarımızı teslim edin.
F-35 projesindeki iş payımızı artırarak devam ettirin.
Patriot vermediğiniz için almak zorunda kaldığımız S400'lerin yerine kullanılmak üzere eşdeğer sayıda en son model Patriot sistemlerini hibe edin.
Kongre onayı, lobi faaliyetleri vs engellerine takılan bütün tedariklerimize derhal onay verin.
Suriye ve Irak'daki pkk/ypg terör örgütlerinin bir daha ortaya çıkmayacak şekilde yok etmemize engel olmayın.
Akdeniz'deki enerji krizinde bize destek verin.
Libya konusunda bize destek verin.
.
.
.
.

Müttefiklik ilişkilerimizde bizimle gerçek anlamda müttefik olabilmeleri için bu uzayıp giden maddeleri ciddi şekilde ele almadıkları sürece, komşunun bahçesinden sokakta geçen arabalara havlayan köpekler gibi gürültü çıkarmaktan başka bir şey yapmamış olacaklar. Biri bıkıp kendilerini zehirleyene kadar bu devam eder...
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2020, 11:37:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2342 : 21 Nisan 2020, 12:12:34 »
C4 defence de ekteki yazı çıktı
https://www.c4defence.com/Gundem/f35-e-s400-cozumu/9751/1

F35’e s400 çözümü diye.

Türkiye'nin Rusya'dan tedarik ettiği S-400 Triumf (NATO Kodu: SA-21 Growler) hava savunma sistemleri nedeniyle F-35 Lightning II'lerin Türk Hava Kuvvetleri'ndeki geleceği bir bilmeceye dönüştü.

Washington yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüksek irtifa hava savunma sistemi ihtiyacı kapsamında tedarik edilen S-400 sistemlerinin, F-35 Lightning II'lerde var olan sahip olduğu kritik teknolojiler için bir tehdit teşkil ettiğini öne sürerek, platformların teslimatlarını durdurmuş ve Türkiye'nin programdaki varlığını askıya almıştı. Görünen o ki ABD, söz konusu riskler için bir çözüm geliştirmiş.

Geçtiğimiz hafta Amerikan Hava Kuvvetleri (United States Air Force / USAF)'ne ait F-35A Lightning II'ler, Suriye'de görevlendirildi. IŞİD'e karşı yürütülen Kararlı Çözüm Harekâtı (Operation Inherent Resolve) kapsamında platformlar, ülkenin güneyinde yer alan Al Tanf bölgesi çevresinde devriye uçuşu icra etti. Bahse konu mahal, Rusya'nın S-400 hava savunma sistemlerini konuşlandırdığı Hmeymim Hava Üssü'ne kuş uçuşu yaklaşık 330 km uzaklıkta. Rus sistemlerinin radar kapsama menzili içinde uçan uçakların Luneberg radar yansıtıcılarıyla görev yaptığı tespit edilse de sistemlerin uçuş esnasında  çalışır durumda olup olmadığı bilinmiyor.

F-35 Lightning II kullanıcılarının, platformların radar kesit alanının tam olarak ölçülememesi için radar reflektör donanımlarını sürekli olarak kullandığı biliniyor.

Bunun neresinde çözüm var birisi bana anlatabilirse memnun olurum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2343 : 21 Nisan 2020, 12:16:22 »
Dünya hızla değişiyor ve gelişiyor. Tek kutuplu dünya artık yok! ABD'nin bunu artık kavraması gerekli. Müttefik olmaktan bahsettiğiniz ülkeleri sömürmek, demokrasilerine müdahale etmek, gizli ambargolar uygulamak, baskı ve tehditlerle istediğini yaptırmaya çalışmak ABD'nin çok kutuplu dünyada yapayalnız kalıp çökmesine neden olacaktır! Müttefiklik, karşılıklı çıkar ilişkisine dayanır. Kendilerinin veya başka bir müttefiklerinin (mesela İsrail) çıkarları için diğer müttefiklerin çıkarlarına aykırı hareket etme, onlara bir şeyler dayatma, engel olma lüksleri yok. Süper güçlerin devirleri artık kapanıyor.

Ben ülkemizi yönetenlerin yerinde olsam S400 konusunda şart koşardım. Mesela S-400'leri aktif halde kullanmamamız için, müttefikimiz olarak şunları kabul edin:

F-35 projesi kapsamındaki uçaklarımızı teslim edin.
F-35 projesindeki iş payımızı artırarak devam ettirin.
Patriot vermediğiniz için almak zorunda kaldığımız S400'lerin yerine kullanılmak üzere eşdeğer sayıda en son model Patriot sistemlerini hibe edin.
Kongre onayı, lobi faaliyetleri vs engellerine takılan bütün tedariklerimize derhal onay verin.
Suriye ve Irak'daki pkk/ypg terör örgütlerinin bir daha ortaya çıkmayacak şekilde yok etmemize engel olmayın.
Akdeniz'deki enerji krizinde bize destek verin.
Libya konusunda bize destek verin.
.
.
.
.

Müttefiklik ilişkilerimizde bizimle gerçek anlamda müttefik olabilmeleri için bu uzayıp giden maddeleri ciddi şekilde ele almadıkları sürece, komşunun bahçesinden sokakta geçen arabalara havlayan köpekler gibi gürültü çıkarmaktan başka bir şey yapmamış olacaklar. Biri bıkıp kendilerini zehirleyene kadar bu devam eder...

+1
Bunu yapacak kaba tabirle koca “cojones” li devlet adamı lazım. Bize gereken o şu anda.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2344 : 21 Nisan 2020, 12:32:21 »
C4 defence de ekteki yazı çıktı
https://www.c4defence.com/Gundem/f35-e-s400-cozumu/9751/1

F35’e s400 çözümü diye.

Türkiye'nin Rusya'dan tedarik ettiği S-400 Triumf (NATO Kodu: SA-21 Growler) hava savunma sistemleri nedeniyle F-35 Lightning II'lerin Türk Hava Kuvvetleri'ndeki geleceği bir bilmeceye dönüştü.

Washington yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüksek irtifa hava savunma sistemi ihtiyacı kapsamında tedarik edilen S-400 sistemlerinin, F-35 Lightning II'lerde var olan sahip olduğu kritik teknolojiler için bir tehdit teşkil ettiğini öne sürerek, platformların teslimatlarını durdurmuş ve Türkiye'nin programdaki varlığını askıya almıştı. Görünen o ki ABD, söz konusu riskler için bir çözüm geliştirmiş.

Geçtiğimiz hafta Amerikan Hava Kuvvetleri (United States Air Force / USAF)'ne ait F-35A Lightning II'ler, Suriye'de görevlendirildi. IŞİD'e karşı yürütülen Kararlı Çözüm Harekâtı (Operation Inherent Resolve) kapsamında platformlar, ülkenin güneyinde yer alan Al Tanf bölgesi çevresinde devriye uçuşu icra etti. Bahse konu mahal, Rusya'nın S-400 hava savunma sistemlerini konuşlandırdığı Hmeymim Hava Üssü'ne kuş uçuşu yaklaşık 330 km uzaklıkta. Rus sistemlerinin radar kapsama menzili içinde uçan uçakların Luneberg radar yansıtıcılarıyla görev yaptığı tespit edilse de sistemlerin uçuş esnasında  çalışır durumda olup olmadığı bilinmiyor.

F-35 Lightning II kullanıcılarının, platformların radar kesit alanının tam olarak ölçülememesi için radar reflektör donanımlarını sürekli olarak kullandığı biliniyor.

Bunun neresinde çözüm var birisi bana anlatabilirse memnun olurum.

Sanıyorum reflektör nedeniyle uçakların stealth izlerini tespit etmeye engel olduklarından bahsediyor. Ancak bu zaten bilinen bir durumdu. Biz uçakları reflektörsüz kullanırsak ve bizim S400 sisteminin radarları uçağın izlerini tespit ederse, sistem bu izleri Ruslara otomatik olarak gönderebilir endişesi üzerinde duruluyor genel olarak.

Tamamen boş bir bahane!

Radara yakalanmaması için tasarladığın bir uçağın, o radarlar tarafından izi tespit edilecek diye korkmak!  ::) ;D

Bir geminin ıslanmaktan korkması gibi.  ;D ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2345 : 21 Nisan 2020, 12:47:40 »
Sayfalarca tartışıp , çok ender bir şekilde de olsa ortak şu karara varmıştık hatırlarsanız;
"F-35'lerin verilmemesinin S-400 ile ilgisi yok.Karar tamamen siyasi. F-35'in sırlarının açığa çıkacağı iddiası sadece bir bahane"

230 küsür sayfa sonucu herkes bu görüşe katılmamış mıydı? Ben mı yanlış düşünüyorum?

Adamlar Hindistan S-400 alacak diye Hindistan'ı da tehdit ettiler. Hindistanda F-35 mi var?
ABD yani mahallenin kabadayısı sahip olduğu , herkesin parasını vererek istediği bir silah sistemini şantaj unsuru olarak kullanıyor... Hepsi bu...

Rusya güdümünde bir devlet olsaydık ve F-16 isteseydik aynı şantajı bu sefer Ruslar yapacaktı .

Hâlâ  bazılarınızın F-35 / S-400 olayına teknik gerekçeler sunmanız açıkça saflık.ABD; "siz benim hegomonyam altındaki bir devletsiniz,  ben neyi alın dersem onu alacaksınız yoksa cezayı keserim" diyor...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2346 : 21 Nisan 2020, 14:00:21 »
Sayfalarca tartışıp , çok ender bir şekilde de olsa ortak şu karara varmıştık hatırlarsanız;
"F-35'lerin verilmemesinin S-400 ile ilgisi yok.Karar tamamen siyasi. F-35'in sırlarının açığa çıkacağı iddiası sadece bir bahane"

230 küsür sayfa sonucu herkes bu görüşe katılmamış mıydı? Ben mı yanlış düşünüyorum?

Adamlar Hindistan S-400 alacak diye Hindistan'ı da tehdit ettiler. Hindistanda F-35 mi var?
ABD yani mahallenin kabadayısı sahip olduğu , herkesin parasını vererek istediği bir silah sistemini şantaj unsuru olarak kullanıyor... Hepsi bu...

Rusya güdümünde bir devlet olsaydık ve F-16 isteseydik aynı şantajı bu sefer Ruslar yapacaktı .

Hâlâ  bazılarınızın F-35 / S-400 olayına teknik gerekçeler sunmanız açıkça saflık.ABD; "siz benim hegomonyam altındaki bir devletsiniz,  ben neyi alın dersem onu alacaksınız yoksa cezayı keserim" diyor...

Aynen öyle, konunun buraya çekilmesi bizimkilerin de işine geliyor. Konu siyasi-politik değil de teknikmiş gibi halka lanse ediliyor. Halbuki biz bambaşka bir sebeple adeta cezalandırıldık ve halkın bunu merak edip sorması istenilen bir şey değil.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2347 : 21 Nisan 2020, 17:07:51 »
  Abd önce kendi poposunu kurtarmaya baksın S-400 lerle uğraşacağına.Şu an Koronadan dolayı en perişan halde olan ülkelerden biri.Bir uçak gemisi devre dışı kaldı bu yüzden hergün 4000-5000 insanı ölürken hala S-400 lerde gözleri.Ancak benim anlamadığım Covid19'u bahane ederek biz nefen ertelemeye kalkıyoruz aktive etmeyi? Covid19 ile S-400 ne alaka? Dün Reutersde çıkan habere göre soruyorum bunu. Ayrıca şunu da belirteyim güvenilir bir kaynaktan aldığım bilgiye göre ki kaynak bir arkadaşım ve onun da kaynağı S-400 lerin jeneratör kısmına bakan bir personelin dediğine göre S-400 lerin herşeyi hazırmış.Şu an uçan herşeyi indirebiliriz demiş.Başka bir üsse nakli düşünülüyormuş.Başka da bir bilgi veremem soru sorma daha fazla demiş.Yani sistem hazır eğitimler tamamlanmış bundan sonrası siyasi otoriteye bakar.İnşallah kıvırmaca yapmaz bizimkiler.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2348 : 21 Nisan 2020, 17:23:26 »

Aynen hocam olay tamamen bundan ibaret.Yok radar izlerini çalacakmış yok ruslara casusluk yapacakmış bunlar boş işler.Asıl casusluğu ALİS sistemi ile kendi F-35 leri yapıyor bütün yatak odanın mahremiyeti ortaya çıkıyor.Ayrıca madem F-35 konusunda endişeliler bunu anladık güzel o zaman Patriot vermek için neden S-400 şartı ileri sürüyorsun? S-400 Patriotların da mı sırlarını ruslara servis edecek tövbe tövbe.Yani olay teknik değil politik F-35 de işin bahanesi

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2349 : 21 Nisan 2020, 17:29:31 »
Bence de sistem hazır. Çünkü geçenlerde sistem ile F-16'lar uçuş yapmıştı. Komple sistem gelmiş kurulmuş. Bizimkiler bilerek aktive etmiyor bence. Ben kuvvetin bu işe sıcak bakmadığını düşünüyorum. Hava kuvvetleri F-35'leri çok istediği ortada eğer S400'lerde de umduklarını tam bulamadılarsa sıcak bakmıyorlar bence. ABD 'nin genel tutumu ne zamandır pazitif. Idlib krizi vs ılımlı konuşuyorlar. Tamda bu buna paralel Rusya ile ilişkiler sorunlu. Covid-19 sonrası tekrar idlib için harekete gerçeklerin söyleniyor. Bakalım ne olacak.