Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 723023 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2300 : 14 Mart 2020, 19:12:35 »
Ben de tam olarak bunu anlatıyorum.  Hiçbir hava savunma sistemi bunları ilelebet durduramaz.
Ama bunların en zayıf yanı "canları çok kıymetli "
3-5 Balistik füzeyle canlarını yaktın mı,  iç kamuoyları bunlara baskıya başlar...

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2301 : 14 Mart 2020, 19:19:33 »
Mantıkla olsaydı bu iş Amerika bize F-35leri verirdi. Ama Amerika'nın Türkiye'ye karşı tutumu maalesef mantık çerçevesinde değil.
Mantık, İsrail güdümünde olan ABD mantığı. İsrail uçağın ne kadar önemli bir oyun değiştirici olduğunun farkında. Bölgede kendisine en büyük rakip ve tehlike olarak gördüğü Türkiye’ye bu uçakların verilmemesi için ABD ye baskı yaptı.
Tabii bizimkilerde almamak için elinden geleni yaptı.
Konuyu değiştirmek istemem ama İsrail Abdye Türkiye'ye Türkiye'ye Mısıra verilen F 15ler gibi kısıtlı özellikleri olan F 35lerin verilmesini istemişti. Türkiye'nin elinde olan F 35 için bir tehdit değil hatta kavgalı olduğumuz Suriye rejimine karşı işlerine yarardı. Düşünsenize Bahar kalkanı harekatı sırasında rejimin hava savunma sistemlerini F 35lerle bertaraf edip, çok sayıda uçağını dusurseydik Israil'in işine gelmez miydi?
Neden işine gelsin yahu. Adam için Suriyenin elinde ki uçaklar bir hamlelik iş. 230 F-16, 100 F-15, 25 F-35 dahada gelecek. Bu filoya kim dayanır ? Öyle bir SEAD operasyonları yapar ki. 1 gecede rejim diye birşey bırakmaz. 8 tanker uçak daha alacakmış geçen haberi çıktı. Öyle büyük bir hava operasyonlarına hazırlık yapıyorlar ki gerisini sen düşün.
ellerinde kullandıkları eski nesil SA-5in iki stehalt uçağı düşürdüğünü de es geçmemek lazım ki
Sende buna inandın öyle mi  ;D buna gerçekten inandıysan bence bu tür konulara merak sarma. Bu kadar forumlarda vakit geçiripte bu işle detayına kadar araştırıp bu yalanlara nasıl inanılıyor anlamış değilim.
Haklısın kardeş foruma bir daha girmiyorum.
Teşekkürler beni aydınlattığın için

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2302 : 14 Mart 2020, 21:14:39 »
Mantıkla olsaydı bu iş Amerika bize F-35leri verirdi. Ama Amerika'nın Türkiye'ye karşı tutumu maalesef mantık çerçevesinde değil.
Mantık, İsrail güdümünde olan ABD mantığı. İsrail uçağın ne kadar önemli bir oyun değiştirici olduğunun farkında. Bölgede kendisine en büyük rakip ve tehlike olarak gördüğü Türkiye’ye bu uçakların verilmemesi için ABD ye baskı yaptı.
Tabii bizimkilerde almamak için elinden geleni yaptı.
Konuyu değiştirmek istemem ama İsrail Abdye Türkiye'ye Türkiye'ye Mısıra verilen F 15ler gibi kısıtlı özellikleri olan F 35lerin verilmesini istemişti. Türkiye'nin elinde olan F 35 için bir tehdit değil hatta kavgalı olduğumuz Suriye rejimine karşı işlerine yarardı. Düşünsenize Bahar kalkanı harekatı sırasında rejimin hava savunma sistemlerini F 35lerle bertaraf edip, çok sayıda uçağını dusurseydik Israil'in işine gelmez miydi?
Neden işine gelsin yahu. Adam için Suriyenin elinde ki uçaklar bir hamlelik iş. 230 F-16, 100 F-15, 25 F-35 dahada gelecek. Bu filoya kim dayanır ? Öyle bir SEAD operasyonları yapar ki. 1 gecede rejim diye birşey bırakmaz. 8 tanker uçak daha alacakmış geçen haberi çıktı. Öyle büyük bir hava operasyonlarına hazırlık yapıyorlar ki gerisini sen düşün.
ellerinde kullandıkları eski nesil SA-5in iki stehalt uçağı düşürdüğünü de es geçmemek lazım ki
Sende buna inandın öyle mi  ;D buna gerçekten inandıysan bence bu tür konulara merak sarma. Bu kadar forumlarda vakit geçiripte bu işle detayına kadar araştırıp bu yalanlara nasıl inanılıyor anlamış değilim.
Haklısın kardeş foruma bir daha girmiyorum.
Teşekkürler beni aydınlattığın için
Bide alınganlık mı yapıyorsun ? 2 stealth uçak düştü nedir ya :) Facebook 'ta bile olmaz bu kadarı. Suriye'ye bakarsan  Türk uçaklarında patır patır düşüyor.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2303 : 14 Mart 2020, 22:31:54 »
Sen ABD ile savaşmayı düşünüyorsan geçmiş olsun. ... Süper güç ile savaşılmaz. Direnirsin ülkeni işgale uğratamaya çalışırsın bunun içinde Atak, Siha, Altay, hisar gibi projelere gerek yok. Onları vurmak bir kaç gün. Senin hava üslerini imha etmek birkaç gün onun için. Sen bu projeleri; Yunanistan, Suriye, Ermenistan, Iran gibi bölgesel tehditlere karşı geliştiriyorsun...

Amaç bölgesel tehditleri caydırmaksa; yukarıda isimleri sayılan Yunanistan, Suriye, İran, Ermenistan gibi ülkeler Türkiye' nin rakibi olamaz. Yani mevcuttaki  kapasiteyle bu ülkelerle rahatlıkla baş edebilir veya gereken cevapları verebiliriz. Bizim asıl zafiyetimiz, küresel güçlere karşıdır.

Efendim... diyorlar ki; Amerika' yla savaşacaksınız, şimdiden size geçmiş olsun! S-400 sizi kurtarmaz. Diğer savaş araç gereçleriyle de  zaten Amerika' nın karşısında duramazsınız!

Evvela bu bakış açısı son derece sıkıntılıdır. Çünkü savaş sadece savaş araç ve gereçleriyle yapılmaz. Konvansiyonel savaş topyekün savaş demektir ve topyekün savaşın kendine göre bileşenleri vardır. Öncelikle milli birlik ve bütünlüğün  sağlamlaştırılmış olması gerekiyor. Bu bütünlük sağlandığı zaman zaten en büyük caydırıcılığı temin etmiş olursunuz. Diğer en önemli etmek; potansiyel dost ve müttefiklerdir. Yani bir küresel gücün karşısına ancak başka bir ittifak sistemiyle çıkabilirsiniz. Bu da stratejinin en temel kurallarındandır. Aksi taktirde, bir şövalye edasıyla düşman karşısında ezilir gidersiniz. Savaşı kazanmış olsanız bile kayıplarınızın telafisi mümkün olmayabilir. OYSAKİ TEMEL AMAÇ SAVAŞI KAZANMAK DEĞİL ZAFERİ KAZANMAKTIR. Zafer tek başına savaş meydanında kazanılmıyor. Evet sevgili dostlar, ne yazık ki en büyük mantık zafiyetini burada yapıyoruz.

Diğer nokta, dost-düşman tanımıdır. Bu konuda da büyük sıkıntılar var. Henüz dostumuz kim, düşmanımız kim bunun bile farkında değiliz. Dolayısıyla yanılmak, hata yapmak, yanlışa düşmek, kazık yemek kaçınılmazdır. Peki biz niye dostumuzu düşmanımızı bilmiyoruz; yoksa bizler salak mıyız?  Efendim, biraz enayi tarafımızın olduğu su götürmez gerçektir. Bir diğer sıkıntı, nesilden nesile aktarıla gelen öğretilmiş yanlışlardır. Vatandaş bir çeşit kalıbın içine girmiş bir türlü çıkamıyor! Örneğin Amerikancılık böyle bir kalıptır.

Yazacak çok şey var, konu konuyu açıyor ama... S-400 Amerikan tehdidine karşı alınmış bir sistemdir. Rusya' yla İdlib' te dalaştık. Rus ayısına güven olmaz... S-400 alacağız diye F-35' ten olduk. Elimizde F-35 olsaydı Esad' ı daha sıkı bombalayabilirdik diyorlar. Bu düşünceye karşı verebileceğin tek bir cevap olabilir; İLK OKULDAN İTİBAREN ÇOCUKLARIMIZA MANTIK EĞİTİMİ VERİLSİN.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2020, 22:34:48 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2304 : 14 Mart 2020, 22:36:36 »
Kafamı duvara vurma emolojisi forumda yok galiba. Sa-5 adlı füzenin iki tane stehalt uçak dusurugunu yazdım benden bu kadar savunma formundayiz biraz saksıyı çalıştır ne demek istediğimi anlarsın.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2305 : 15 Mart 2020, 00:12:09 »
Ya ben merak ediyorum. Yunanistan'dan kalkan bir Amerikan F35i Türkiye üzerinden Ermenistan'a gitse kimin ruhu duyacak ? İstediğin kadar S400al , F35i radarda goremiyorsan bir halta yaramaz. Ne zaman F35i radarda gördük diye haber çıkar o gün tamam biraz rahatlayabiliriz derim lakin S400 radarinin F35i göreceğini hiç sanmıyorum. Ülkenin tepesinde gezip Türkçe "nanik" yazsalar haberimiz olmayacak.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2306 : 15 Mart 2020, 01:31:33 »
F-35 radar gorunurlugu düşük stehalt bir uçak mı yoksa tamamen radarda görünmeyen bir uçak mı? Eğer öyleyse neden radar izini saklamak için reflektor takılır. Yoksa Amerika'nın bizi kandırmak için uydurduğu bir şey mi?
Edit: F 35 S 400du konuşup gidiyoruz kendi F 35imizi kendi S400ümüzü yapmak için BAĞIŞ yazıp 1987'ye göndererek Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme vakfına 10 tlcik yardım yapabiliriz.
Detay ve doğruluk için: https://www.tskgv.org.tr/tr/bagis/nakit-bagis-esaslari
« Son Düzenleme: 15 Mart 2020, 02:05:58 Gönderen: Bogü Alp »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2307 : 15 Mart 2020, 09:10:19 »
F-35 radar gorunurlugu düşük stehalt bir uçak mı yoksa tamamen radarda görünmeyen bir uçak mı? Eğer öyleyse neden radar izini saklamak için reflektor takılır. Yoksa Amerika'nın bizi kandırmak için uydurduğu bir şey mi?
Edit: F 35 S 400du konuşup gidiyoruz kendi F 35imizi kendi S400ümüzü yapmak için BAĞIŞ yazıp 1987'ye göndererek Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme vakfına 10 tlcik yardım yapabiliriz.
Detay ve doğruluk için: https://www.tskgv.org.tr/tr/bagis/nakit-bagis-esaslari
öncelikle şahsen (altını çiziyorum şahsen diyorum) hiçbir yere yardım yapma gibi bir amacım yok. Depremde evlerinden olan insanlara kış ayında yazlık yırtık çadır veren ama amerikaya 10 milyon TL'lik yurt bağışı yapan kizilaydan sonra benim bu ülkenin bağış sistemine karşı bir onyargim olustu. 15 temmuz gazileri için topladıkları bağışları dahi vermeyen zihniyete bağış falan yapmam. Bu yolsuzluk bataklığında kimseye güvenim yok. Gelelim uçak mevzusuna... Bildiğim kadarıyla reflektorsuz haliyle düşük bir radar izine sahip lakin reflektor takınca hiç görünmüyor diye biliyorum cunkı Amerika'daki eğitimlerde radarlaer uçağı görebilsin diye ozellıkle reflektorler sokulmuştu.

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2308 : 15 Mart 2020, 11:41:04 »
Sn tongyabgu, yanlış biliyorsunuz ya da hatalı yazmışsınız.
F35’lere reflektör takılmazsa uçak radar izi küçük bir serçe büyüklüğünde. Yani savaş modunda.
Reflektör takıldığında ise radarda parlıyor normal uçak gibi.
Dolaysıyla uçağı normal eğitim vs kullanım sırasında reflektörlü kullanın diyor ABD. Böylece hasım radarlar bilgi edinemesin istiyorlar.

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2309 : 15 Mart 2020, 11:52:11 »
http://www.chinatopix.com/articles/113970/20170505/f-22-35-stealth-fighters-evade-detection-device-makes-visible.htm#

Ekte göründüğü üzere reflektörler uçağın gövdesindeki bazı çıkıntılar. Radar sinyalleri buna çarparak uçağın çok rahat görülmesini sağlıyor. Bunları kaldırdığınızda uçak radar izi çok ufak hale geliyor.