Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 721537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2230 : 10 Şubat 2020, 14:34:51 »

Sizin söylediğiniz sadece varsayım. Trump, Pentagon, Senatörler hepsi S400'den kurtulun F-35'leri alın diyor. Adamlar son ana kadar pilotlarımızı bile eğittiler. Pilotlarınız F-35 uçuruyordu. Taki S-400 tedarik süreci başladı sonra uçuşlar sonlandı, Pilotlar yurda döndü. ABD sütten çıkmış ak kaşık değil. Fetö, Ypg desteği vs hepsinin farkındayız. ABD bize en fazla teröris ile ayağımıza çomak sokar. Rusya ile öyle değil iş ciddi. Belki Ruslar ile savaşmayız ama rejim ile doğrudan savaş riski var. Rusyada buna doğrudan destek verir. Biz er yada geç rejim ile kafa kafaya gelicez.

Varsayım değil. Bize istediğimiz halde hava savunma sistemini vermeyenler de kendileri değil mi? Zamanında verselerdi şimdi bunu tartışıyor olmazdık değil mi?
Aynısını Ruslarda yaptı fahiş fiyatlara S300 verdiler T-Loramist ihalesinde son sıradaydı Rusların teklifi. Patirot verdiler ama Pac3MSE olmadığı için biz kabul etmedik. ABD'nin  Türkiyeye bakış açisı diger müttefiklerinden farklı kabul ediyorum. Ama verdikleri zarar kadar fazlasıyla çeşitli imkânlarından yararlandık. Buğun Türk hava kuvvetleri bolgenin en güçlülerindense bu ABD'nin sagladiğı imkânlar sayesindedir. Yoksa antika Rus uçaklariyla kendi askerlerimizi yanlışlıkla vuruyorduk. Ben diyorum ki vereceği zararı minimize edelim. O devasa imkânlarından faydalanalım. Tabi bu işler Zekâ ister. Yeterki sen eşek olma. Çozüm sureci baslatıp pkk'yı şehirlerin içine soktuktan sonra ağlamayacaksin. Fetöye hocam deyip övgüler dizdikten sonra, alnı secdeli deyip ordunun içine sızmalarına gözyumduktan sonra aynı örgüt dönüp seni vurunca ağlamayacaksın. Bak şimdi doğru politikalar uygulanınca nasıl çil yavrusu gibi dagıldılar. Demek ki meselen neymiş ? Mesele eşek olup olmama meselesiymiş. Yoksa buğün ABD yarın Rusya koyar öbür gün Çin koyar.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2020, 14:37:56 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2231 : 10 Şubat 2020, 14:47:53 »
Amaç F35 ile savaşmaktan çok F35 İ KAVRAMAK. Bu nedenle F35 e sahip olma taraftarıyım ve sayın Mermi'ye katılıyorum. S400 meselesine gelince bence S400 sistemini almak başta hata idi onun yerine SAMP/T almak akıllıca olurdu. Çünkü ihtiyaç karşılayacak düzeyde HSS yapmak ihtiyaç karşılayacak düzeyde 5th nesil uçak yapmaktan kolaydı. Ne yazık ki iş işten geçeli çok oldu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2232 : 10 Şubat 2020, 15:01:34 »

Aynısını Ruslarda yaptı fahiş fiyatlara S300 verdiler T-Loramist ihalesinde son sıradaydı Rusların teklifi. Patirot verdiler ama Pac3MSE olmadığı için biz kabul etmedik. ABD'nin  Türkiyeye bakış açisı diger müttefiklerinden farklı kabul ediyorum. Ama verdikleri zarar kadar fazlasıyla çeşitli imkânlarından yararlandık. Buğun Türk hava kuvvetleri bolgenin en güçlülerindense bu ABD'nin sagladiğı imkânlar sayesindedir. Yoksa antika Rus uçaklariyla kendi askerlerimizi yanlışlıkla vuruyorduk. Ben diyorum ki vereceği zararı minimize edelim. O devasa imkânlarından faydalanalım. Tabi bu işler Zekâ ister. Yeterki sen eşek olma. Çozüm sureci baslatıp pkk'yı şehirlerin içine soktuktan sonra ağlamayacaksin. Fetöye hocam deyip övgüler dizdikten sonra, alnı secdeli deyip ordunun içine sızmalarına gözyumduktan sonra aynı örgüt dönüp seni vurunca ağlamayacaksın. Bak şimdi doğru politikalar uygulanınca nasıl çil yavrusu gibi dagıldılar. Demek ki meselen neymiş kardeş ? Mesele eşek olup olmama meselesiymiş. Yoksa buğün ABD yarın Rusya koyar öbür gün Çin koyar.

Katılıyorum.

Ne yazık ki aklımız başımıza gelen kadar ayakta uyuyoruz. Ruslar o zaman yapmıştı. Şimdi tam tersini yapıyorlar. Biz bugündeyiz. Şimdideyiz. O tarihte yüksek fiyat verenlerin hepsi elendi. Bugün de füzeyi vermeyenlerin hepsi elendi. İhtiyacımızı karşılayacak sistemi en uygun kim verirse onu aldık. (Nokta)

Bu durumu halen ABD'nin mi Rusya'nın mı yanında olacağız şeklinde algılıyorsunuz. Cevap aslında hiç biri...
Cevap sadece, kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz giderene kadar alabileceğimiz en uygun yerden temin etmek!
Özellikle 15 Temmuz sonrası, sözde müttefiklerimizin bizi sömürü aracı olarak kullanma baskılarına karşı ciddi bir direnç oluştu.
Yıllardır yaptıkları neydi? Sana silahı veririm, ama kongredeki ermeni lobisine karşı lobi faaliyetleri için şu kadar....
Sana silahı veririm ama o silahları ülkenin şu bölgelerinde kullanamaz...
Sana silah veririm ama siz barbar Türkler...
Başkalarının kolayca sahip olabildikleri silah sistemlerine bizim sahip olamamamız için böyle bir yığın sebep.
Bugün üstü kapalı olarak şunu diyoruz: Sen o silahı al da münasip...
Biz eşek değiliz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2233 : 10 Şubat 2020, 15:11:40 »
NATO müttefiki dediğimiz ülkeler, Türkiye' nin modern Hava Savunma Sistemlerine sahip olmasını istemedi. Hava hakimiyetinin sadece kendilerine ait olmasını istediler. Müttefikleri için bile hinlik düşündüler. S-400 sistemleri O nedenle alındı.

SAMP/T meselesinde İtalyanların sorun çıkarttığı söyleniyor. Demek ki, hava savunma sistemleri en stratejik sistemler miş! Adam yeri gelince F-35' i, F-16' yı, EF' yi, Rafale, Mirage veriyor ama hava savunma sistemini vermiyor. Çinliler teknolojisiyle birlikte verecekti; allem edip, kullem edip ihale iptal ettirdiler. 15 Temmuz olmasaydı S-400' ü de alamayacaktık. Amerikan lobisinin bu kadar güçlü olduğu bir ülkede Amerika' ya laf söylemek ne mümkün!

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2234 : 10 Şubat 2020, 15:28:11 »
Sayın Partikül benim bildiğim SAMP/T konusunda ortak üretim ve geliştirme konusunda bazı sorunların olduğu. vakti zamanında SAMP/T alınabilirdi hatta ilk sistem olarak güney sınırında görev yapan bataryanın alınabileceği ilgili kişilerce söylenmekteydi.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2235 : 10 Şubat 2020, 15:40:40 »
NATO müttefiki dediğimiz ülkeler, Türkiye' nin modern Hava Savunma Sistemlerine sahip olmasını istemedi. Hava hakimiyetinin sadece kendilerine ait olmasını istediler. Müttefikleri için bile hinlik düşündüler. S-400 sistemleri O nedenle alındı.

SAMP/T meselesinde İtalyanların sorun çıkarttığı söyleniyor. Demek ki, hava savunma sistemleri en stratejik sistemler miş! Adam yeri gelince F-35' i, F-16' yı, EF' yi, Rafale, Mirage veriyor ama hava savunma sistemini vermiyor. Çinliler teknolojisiyle birlikte verecekti; allem edip, kullem edip ihale iptal ettirdiler. 15 Temmuz olmasaydı S-400' ü de alamayacaktık. Amerikan lobisinin bu kadar güçlü olduğu bir ülkede Amerika' ya laf söylemek ne mümkün!
En stratejik sistemler değil. Teknoloji transferi ve ortak üretim istendiği için olmadı. Rafale, EF veriyorlar ama teknoloji transferi olmadan veriyorlar aynı şey farkı yok. Tok satıcı sen almazsan başkası alır onun için sorun olmaz.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #2236 : 10 Şubat 2020, 16:15:19 »
Amaç F35 ile savaşmaktan çok F35 İ KAVRAMAK. Bu nedenle F35 e sahip olma taraftarıyım ve sayın Mermi'ye katılıyorum. S400 meselesine gelince bence S400 sistemini almak başta hata idi onun yerine SAMP/T almak akıllıca olurdu. Çünkü ihtiyaç karşılayacak düzeyde HSS yapmak ihtiyaç karşılayacak düzeyde 5th nesil uçak yapmaktan kolaydı. Ne yazık ki iş işten geçeli çok oldu.

Bu konuda sizinle tamamen hemfikiriz. Varsın olsun  Uçakların dümeni ABD de kalsın. Onların hakkında kazandığımız tecrübe için değer.

Tam bu yüzden İsrail  bölgesinde başkaların bu high tech flyerlerin sahip olmaması için yoğun çaba sarf ediyor.

S400 leri almamızın sadece bir bahane. Almasaydık başka bahane uydururlardı. İsrailin başkenti Tel Aviv değil Washington D.C.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-X Milli Jet Eğitim / Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2237 : 10 Şubat 2020, 16:42:39 »
Biz F-35 alsaydık da istediğimiz gibi kullanamayacaktık ne demek?

Bu F-35 özelinde bir durum mu yoksa bu durum F-16 'lar için de geçerli mi? 

İçinde 200  ABD askeri olan Münbiç'e 3 sene giremedi koca Türk ordusu. Biraz realist olmak lazım , adamlar izin vermeseler jandarma karakolunda doldur boşalt bile yaptırmazlar bize... Adam F-16'nın parçasını vermezse uçak uçuramazsın Çanakkale şehitliğinin üzerinde

Trump Doların fiyatını 2 gün artırdı , elimiz ayağımıza dolaştı... Hala F-35'i kavramaktan bahsediyorsunuz... Zayıf olduktan sonra F-35'i kavrasan ne olur kavramasan ne olur...

Atatürk'ten saparsan işte böyle alemin manivelası olursun... Acilen tüm kaynakları MMU için harcamalıyız....
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2020, 16:53:07 Gönderen: serkan1976 »

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2238 : 10 Şubat 2020, 17:07:23 »
Sayın serkan1976  F35 e sahip olmak isteminin tek sebebi TFX için yapılabilecek en etkili teknoloji transferi olmasından dolayıdır. Bununla birlikte alınabilirse F35 sadece bir filo kadar Deniz Kuvveleri için alınmalı görüşündeyim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2239 : 10 Şubat 2020, 17:24:51 »
Ben tfx başlığına yorum yazdım burada uzun menzilli hava savunma yazıyor... ??? Hatlar karıştı galiba