Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 715801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #2020 : 26 Temmuz 2019, 12:02:40 »
Amerika bize hava savunma sistemi satmak ile alakalı karşı çıkmadı biz satışın yanında Patriot sisteminin bazı noktalarda teknoloji paylaşımı şartı koyduğumuzdan ötürü  kabul görmedi.

Yoksa Suudiler gibi parasını verseydik rahat alırdık hatta İncirlikte konuşlu Patriotları Amerika zaten teklif etmişti satılmasını.

Hadi satmadılar diyelim EUROSAM sistemleri işimizi gayet iyi görürdü hemde bazı konularda bize teknoloji desteği vericeklerini beyan etmişlerdi biz peki neden kabul etmedik veya sürümcemede bıraktık ?

Hem siz alternatik olarak işgalci statusundeki bir ülkeden hava savunma sistemi alıyorsunuz.Yani 2.dünya savaşından sonra yasaklanmış bir konuda kimseyi dinlemeyen bir ülkeden ambargoya rağmen silah sistemi alıyorsunuz.Amerika karşı çıkmasında kim çıksın ?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2021 : 26 Temmuz 2019, 12:12:09 »
Erdoğan'dan ABD'ye S-400 mesajı: ABD'nin aklıselimle davranacağını umuyorum
ABD’den gelen “S-400’leri aktif etmeyin” çağrısına yanıt veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “S-400’lerin nisan ayında aktif hale getireceğiz” dedi. F-35’lerin satışının durdurulmasına ilişkin de “S-400 meselesinde Türkiye’ye daha fazla adaletsizlik yapılmamalı” açıklamasını yapan Erdoğan ABD’nin ‘aklı selimle’ davranacağını umduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, "Daha fazla yaptırım gelebilir. Açıkçası S-400'lerin operasyonel hale getirilmemesini istiyoruz, amacımız bu." açıklamasından hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 hava savunma sistemleri konusunda ABD'nin aklı selim hareket edeceğini umuyorum. Nisan 2020'de bu sistemleri aktif olarak kullanmaya başlayabileceğiz" açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

"ABD'NİN AKLI SELİM DAVRANACAĞINI UMUYORUM"

Pençe-1 ve Pençe-2 harekatlarıyla Fırat'ın doğusundaki teröristlerinde Kuzey Irak'la irtibatını kesmiş olacağız. Erbil'deki konsolosluk görevlimize saldırı, harekatımızın ne kadar isabetli olduğunun teyididir. Konsolosluk görevlimizi şehit eden teröristlerin tamamını da yakaladık. Eksik varsa ya da başarılı bir operasyonla inlerinde etkisiz hale getirdik. S-400'leri Nisan 2020 bu sistemleri aktif olarak kullanmaya başlayabileceğiz. ABD'nin aklıselimle davranacağını umuyorum.Montaj ve eğitim safhalarının ardından Nisan 2020’de bu sistemleri aktif olarak kullanmaya başlayabileceğiz. F-35’ten dışlanmak başta olmak üzere tehditlerin hiçbiri bizi alıkoymayacağını bir kez daha ifade etmek isterim. Bu meselede Türkiye'ye daha fazla adaletsizlik yapılmamalıdır. Biz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek peşindeyiz. Kendi hava savunma sistemlerimizi, harp alt yapımızı geliştirme konusundaki çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Türkiye gemisinde delik, Türkiye kalesinde gedik açtırmayacağız."

"Cumhur İttifakı’nın lokomotifliğini yaptığı büyük ve güçlü Türkiye hedefine doğru ilerliyoruz. Eksikliklerimiz ve hatalarımız olabilir ama hiç kimse samimiyetimizden şüphe edemez. Bugüne kadar elde ettiğimiz tüm başarıların gerisinde de işte bu anlayışla hareket etmemiz vardır. Önümüzdeki dönemde de eksikliklerimizi gidererek, hatalarımızı düzelterek devam edeceğiz."

POMPEO'DAN SKANDAL AÇIKLAMALAR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan basınına yaptığı açıklamada, "Daha fazla yaptırım olabilir ama açıkçası S-400'lerin operasyonel hale gelmemesi gerçek anlamda hoşumuza gidecek bir durum olacaktır" dedi. Dışişleri Bakanı Pompeo, "Türkiye'ye S-400'ün aktive edilmesini kabul edemeyeceğimizi söyledik. Kendilerini F-35 programından çıkararak kararlılığımızı gösterdik. Daha fazla yaptırımlar da olabilir. Asıl üzerinde durduğumuz ise S-400'lerin operasyonel hale gelmemesi. Amacımız bu. Türk yetkililere uzun süredir bu sistem ile F-35'lerin uyumlu çalışamayacağını anlatıyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Salı günü Senato Dış İlişkiler Komitesi'ndeki üst düzey Demokratlar, Başkan Donald Trump'a yazdıkları mektupta, Türkiye'ye yaptırım çağrısında bulundu. Beyaz Saray, 17 Temmuz'daki açıklamasında ise S-400 sisteminin satın alınmasının Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programında tutmayı imkânsız hale getireceğini söylemişti.

Pompeo, Tahran ile Washington arasında bu yıl artan gerilim nedeniyle gerekli görüldüğü takdirde İran'a gideceğini söyledi. Pompeo, Tahran'a gitmek isteyip istemediği sorusuna, "Tabii. Eğer çağrı gelirse ben de İran'a giderdim. Doğrudan İran halkıyla konuşma şansını yakalamayı isterim" cevabını verdi.

https://www.f5haber.com/siyaset/cumhurbaskani-erdogan-makamlar-kimsenin-tapulu-mali-degildir-5086068

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2022 : 26 Temmuz 2019, 12:53:23 »
...yine Rus sevicileri kızıcak ama...

Aha da geldim:) Rus sevicisi değilim ama yine de gelmiş olayım...

O yüzden S-400 bir truva atıdır.Silahlı kuvvetlerimizi ciddi zafiyete uğratıcak bir sistemdir.Ruslarında esas istediği durum budur.

S-400 bence Truva atı değildir. Asıl Truva atı Amerika' dır. Hatta Truva atı bile değildir! Amerikan çöllerinde başı boş dolaşan evcilleştirilmemiş vahşi Amerikan atı Mustang' dir! Ve hatta öyle bir başı boşluk ki, adamlar devletin her kademesine sızmış ve özgürce at koşturuyorlardı. Uyduya, sinyal istihbaratına, casus uçağa ihtiyaç duymadan; devlet içine sızdırdıkları sızıntıları vasıtasıyla her türlü bilgiye sahip oluyorlardı. Devletimizin gizli saklı hiç bir şeyi kalmamıştı. Öyle ki bi' tanecik kozmik odamız kalmıştı, onun bile içine girdiler. Üstelik kendi ajanlarıyla değil, Amerika Müptelası devşirmeler vasıtasıyla, devletin her türlü kozmik bilgisini araklıyorlardı. Yaver' di, subay' dı, müsteşar' dı, akedemisyen' di, yok efendim kıldı tüydü derken... devletin her kademesini ele geçirmek suretiyle, her türlü bilgiye zahmetsizce ulaşabiliyorlardı. Adeta devletimizi AMERİKA MÜPTELALARI zapdetmişti.

Amerika açısından durum bu kadar güzelken, topu topu iki sistem S-400 almışız çok mu(?) 

Sizde bu kadar anlaşmazlıklara sahip olup sürekli her 5 senede bir kriz yaşadığımız ülke bizim güçlü olmamızı neden istesin ?

Hocam siz demiyor muydunuz; Ebedi düşmanlıklar ve dostluklar yoktur, ebedi çıkarlar vardır'' diye. Tamam işte... şimdiki durumda hem Rus düşmanlığı bitti, hem de Amerikan dostluğu bitti. Dostluklar ve düşmanlıklar yer değiştirdi. Çünkü çıkarlarımız değişti. Şu sıralar yeni paradigmaya göre pozisyon alıyoruz. Meselenin bu kısmı niye anlaşılmak istenmiyor acaba?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2023 : 26 Temmuz 2019, 12:56:27 »
Amerika bize hava savunma sistemi satmak ile alakalı karşı çıkmadı biz satışın yanında Patriot sisteminin bazı noktalarda teknoloji paylaşımı şartı koyduğumuzdan ötürü  kabul görmedi.

Yoksa Suudiler gibi parasını verseydik rahat alırdık hatta İncirlikte konuşlu Patriotları Amerika zaten teklif etmişti satılmasını.

Hadi satmadılar diyelim EUROSAM sistemleri işimizi gayet iyi görürdü hemde bazı konularda bize teknoloji desteği vericeklerini beyan etmişlerdi biz peki neden kabul etmedik veya sürümcemede bıraktık ?

Hem siz alternatik olarak işgalci statusundeki bir ülkeden hava savunma sistemi alıyorsunuz.Yani 2.dünya savaşından sonra yasaklanmış bir konuda kimseyi dinlemeyen bir ülkeden ambargoya rağmen silah sistemi alıyorsunuz.Amerika karşı çıkmasında kim çıksın ?

Yani!
Kendilerinin bile terörist olarak nitelendirdikleri bir örgüte binlerce tır gönderiyorsunuz. Sürekli çıkarlarımıza aykırı eylemleri hayata geçiriyorsunuz. Hatta askeri müdahale ile ülke yönetimini değiştirmeye bile çalışıyorsunuz. Her konuda olduğu gibi silah sistemlerinin temininde bile hep pürüzler çıkarıyorsunuz. O zaman çıkarlarımız için başkasından almayalım da kimden alalım? O başkası, sözde müttefikimizden daha mantıklı davranıyorken üstelik...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2024 : 26 Temmuz 2019, 14:11:39 »
Sayın Skywolf

Şu an evet güzel bir ilişkimiz var dışarıdan gayet güzel bir bahar havası esildiğini görüyoruz.Keşke bu güzel ilişkiler diğer ülkeler ilede yapılabilse ama şu an ülkenin dış politikadaki denge hesapları malesef dengesizliklerden oluştuğu için bu hale gelmiş bulunmaktayız.

Tamam Rusya bugün bize iyi peki ama yarın ya Suriyede çıkarlarımız ters duruma düşerse veya ya Doğu akdenizde bizi kızdırıcak hamleler yaparsa ? O zaman kimi yanımızda göreceğiz hiç düşündünüzmü ?

Dost kardeş dediğin para versene dediğin Katar bile Rumlarla beraber çalışıyor.

Tek başımıza Rus ayısı ile nasıl başa çıkacağız.Postayı koyduk Natodan çıkınca bizi koruyacaklarınımı sanıyorsunuz ?

Ha korurlar sakın üzülmeyin ama güzel şartlar ile korurlar bu sefer sana bir vida bile ürettirmezler.Bırak milli hayalciliği hayalini kurdurtmazlar.

G-20 de Cumhurbaşkanı hesapsız kitapsız postayı koydu yok efendim Nato dan çıkarız yok efendim incirliği kapatırız.Hadi yaptı tamamen koptuk diyelim senin %70 pazarın olan Avrupayı kaybediceksin.Bunun yanında Nato yu kaybediceksin.Ve bütün bunları Rusya bize iyi davrandı diye yapacağız öylemi ?

Nasıl bir düşünce yapısı inanın çözemiyorum ?

@Terör meselesine gelince.

Amerika ne kadar yardım etti ise Rusya da o kadar yardım etti.Hatta Amerika 1990 Körfez savaşından sonra bu örgüte yardım eder iken Rusya Ermenistan aracılıgı ile 1985 ten itibaren silah ve personel yardımı yaptı.O dönemlerde öldürülenlerin %80 i ermeni idi hatırlatırım.

Bu arada örgütün resmi bayrağında Sam amca yok Kızıl Sosyalist'lerin yıldızı var hatırlatırım :)

« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2019, 14:31:14 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2025 : 26 Temmuz 2019, 14:41:17 »
Sayın Skywolf

Şu an evet güzel bir ilişkimiz var dışarıdan gayet güzel bir bahar havası esildiğini görüyoruz.Keşke bu güzel ilişkiler diğer ülkeler ilede yapılabilse ama şu an ülkenin dış politikadaki denge hesapları malesef dengesizliklerden oluştuğu için bu hale gelmiş bulunmaktayız.

Tamam Rusya bugün bize iyi peki ama yarın ya Suriyede çıkarlarımız ters duruma düşerse veya ya Doğu akdenizde bizi kızdırıcak hamleler yaparsa ? O zaman kimi yanımızda göreceğiz hiç düşündünüzmü ?

Dost kardeş dediğin para versene dediğin Katar bile Rumlarla beraber çalışıyor.

Tek başımıza Rus ayısı ile nasıl başa çıkacağız.Postayı koyduk Natodan çıkınca bizi koruyacaklarınımı sanıyorsunuz ?

Ha korurlar sakın üzülmeyin ama güzel şartlar ile korurlar bu sefer sana bir vida bile ürettirmezler.Bırak milli hayalciliği hayalini kurdurtmazlar.

G-20 de Cumhurbaşkanı hesapsız kitapsız postayı koydu yok efendim Nato dan çıkarız yok efendim incirliği kapatırız.Hadi yaptı tamamen koptuk diyelim senin %70 pazarın olan Avrupayı kaybediceksin.Bunun yanında Nato yu kaybediceksin.Ve bütün bunları Rusya bize iyi davrandı diye yapacağız öylemi ?

Nasıl bir düşünce yapısı inanın çözemiyorum ?

@Terör meselesine gelince.

Amerika ne kadar yardım etti ise Rusya da o kadar yardım etti.Hatta Amerika 1990 Körfez savaşından sonra bu örgüte yardım eder iken Rusya Ermenistan aracılıgı ile 1985 ten itibaren silah ve personel yardımı yaptı.O dönemlerde öldürülenlerin %80 i ermeni idi hatırlatırım.

Bunlara ben de katılıyorum. Her zaman da dile getirdim, "ülkeler arasında dostluk olmaz, çıkarlar olur"! Gidelim Rusya ile kardeş olalım diyen yok! Ancak çıkarlarımız bugün neyi gerektiriyorsa onu yapalım. Dış siyasette bugüne kadar oldukça başarısız olduk. Özellikle darbe girişimine kadar olan süreç bir felaketti! Bunun nedenleri belli ve kısa bir cümle ile açıklamışsınız da. Ama artık bu noktadan sonra ne yapmamız gerektiğine bakmalıyız. Mesela şahsi düşüncemi belirteyim, ülkemizin NATO'dan çıkmasını istemiyorum. Ancak NATO veya batı ülkelerinin, bizi artık sağmal inek gibi görmek yerine gerçek anlamda müttefik olarak görmeleri şartıyla! Kendimi bildim bileli batının baskı ve tehditleriyle uğraşıyoruz. Onu vermeyiz, bunu vermeyiz, verdiğimi burada kullanamazsın, şunu yapamazsın, bunu yapamazsın, ekonomik yaptırım yaparız vs vs. Terör bahaneleriyle her yere savaş açıyorlar ve bizden sürekli asker talep ediyorlar. Ancak birlik üyesi bir ülke olan biz de yıllardır terörle mücadele ediyoruz ve bize yardım etmeyi bırakın, mücadele ettiğimiz teröristlere destek sağlıyorlar. Bir yığın olumsuzluk var, burada saymakla bitmeyecek.

Buna bir yerde dur demek gerekiyor. Bundan sonra biz şu şartların yerine getirilmesini istiyoruz, aksi takdirde bizden istenenleri yapmakta endişelerimiz olacaktır demeliyiz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2026 : 26 Temmuz 2019, 14:52:09 »
Sayın Skywolf

Dediklerinizin olabilmesi için o köprüyü geçmemiz lazım.Bende tam bağımsız kendi sistemleri ile kendine yetebilen ticaret-ekonomik dengeleri olan askeri olarak kendi ürünlerimiz ile övünebileceğimiz bir ülke en başında ben istiyorum.Hatta yarın böyle bir ülke olacak bunun için senden canını istiyorum desinler onada tamam hiç itirazım olmaz.Ama biz trenin son vagonundayız.Keşke 2.dünya savaşı sonunda planlı yatırımlarımız olsaydı dönemin Sovyetleri tehtit etmeseydi bizi Amerikanın kucağına itmseeydi.Belki Marshall yardımı olmazdı ve bugün çok farklı şeyler konuşuyor olurduk.Ama malesef bölgemiz gereği bazı şeylere göz yumup olabildiğince gelişme odaklı olmamız gerekiyor.

Şimdi burada denge politikası çok önemli.Bugün evet Rusya ile Astana sürecini sürüyoruz.Suriyede belirli alanda söz hakkımız oldu.Ama bunu burada tutmamız lazım.Amerikanın Avrupanın tepkisini çekmemiz bize yarar sağlamaz malesef.Önce bizim kendi iç dengemizi düzgün tutmamız gerekiyor ki dış dengemizi kabul ettirebilelim.

Amerika ve Rusya'nın durumunu kullanmak yerine biz bir tarafa geçip öteki tarafa nanik diyoruz.Bu yanlış bir durum madem çıkarlarımız var gerektiğinde F-35 ler için denge durumunu gözetir iken Rusya ile Suriye konusunda kalmalıyız.Yani biz birini kanka bellediğimizde hemen herşeye ortak olma hevesindeyiz halbuki bu yanlış bir durum.Yeri gelicek F-35 leri yeri gelicek Suriye yi kontrol içinde tutucaksın ki bu ülkelerin ikisi ile geçinmek senin yararına olacaktır.Bu şekilde Amerika ve Rusya ben buna yamuk yapayım deme şansına asla sahip olmasına müsade etmemeliyiz.

Orayı burayı yakar isek ortada dostluğu bırakın bizden çıkarı olanlar bile bizimle masaya oturmaz.

Biz Nato sayesinde de çok şey öğrendik.Ha kendi silahlarımızın üretim temelini oturtur.Ekonomik olarak bir Almanya seviyesine geliriz en başta ben elimle pankart ile Nato'dan çıkalım üslerini kapatalım derim.

Ama şimdi değil herşeyin bir zamanı süresi var.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #2027 : 26 Temmuz 2019, 17:26:18 »
Sayın Skywolf

Dediklerinizin olabilmesi için o köprüyü geçmemiz lazım.Bende tam bağımsız kendi sistemleri ile kendine yetebilen ticaret-ekonomik dengeleri olan askeri olarak kendi ürünlerimiz ile övünebileceğimiz bir ülke en başında ben istiyorum.Hatta yarın böyle bir ülke olacak bunun için senden canını istiyorum desinler onada tamam hiç itirazım olmaz.Ama biz trenin son vagonundayız.Keşke 2.dünya savaşı sonunda planlı yatırımlarımız olsaydı dönemin Sovyetleri tehtit etmeseydi bizi Amerikanın kucağına itmseeydi.Belki Marshall yardımı olmazdı ve bugün çok farklı şeyler konuşuyor olurduk.Ama malesef bölgemiz gereği bazı şeylere göz yumup olabildiğince gelişme odaklı olmamız gerekiyor.

Sovyetler Birligi bizi tam olarak ne zaman tehdit etti? Küba krizine girmek istemiyorum o Nükleer kapasiteli Jüpiter Füzeleri sadece pazarlik araciydi. Onun haricinde Jirinovski sapiklarindan öte resmi olarak Ruslardan ciddi bir tehdit gelmedi.

Konjünktür sizin dilediginiz gibi  yolunu alssaydi eminmisiniz farkli prosedürleri bugünlerde tartisacagimizi? 70 sene den beri Amerikan ayisina dayi dedigimiz halde kilit emniyet sistemlerden mahrum birakildik. Ve bu durum bugünlerimizde halen devam ediyor. Ve yeni dogan bebegin adi F-35 A/B.

Alıntı
Şimdi burada denge politikası çok önemli.Bugün evet Rusya ile Astana sürecini sürüyoruz.Suriyede belirli alanda söz hakkımız oldu.Ama bunu burada tutmamız lazım.Amerikanın Avrupanın tepkisini çekmemiz bize yarar sağlamaz malesef.Önce bizim kendi iç dengemizi düzgün tutmamız gerekiyor ki dış dengemizi kabul ettirebilelim.

Ne gibi? Sykes Picot konstrüksüyonun temeli sallanirken dogal olusumuna karsi gelerek mi? Pisliklere 5000 TIR´dan fazla cephane saglandi gözümüzün önünde. Bundan saglam denge tutumu  olurmu?
Alıntı
Amerika ve Rusya'nın durumunu kullanmak yerine biz bir tarafa geçip öteki tarafa nanik diyoruz.Bu yanlış bir durum madem çıkarlarımız var gerektiğinde F-35 ler için denge durumunu gözetir iken Rusya ile Suriye konusunda kalmalıyız.Yani biz birini kanka bellediğimizde hemen herşeye ortak olma hevesindeyiz halbuki bu yanlış bir durum.Yeri gelicek F-35 leri yeri gelicek Suriye yi kontrol içinde tutucaksın ki bu ülkelerin ikisi ile geçinmek senin yararına olacaktır.Bu şekilde Amerika ve Rusya ben buna yamuk yapayım deme şansına asla sahip olmasına müsade etmemeliyiz.

Siyasi konjünktürü sizin anlattiginiz gibi seneler evel kestirebiliyorsaniz ozaman Nostradamuzun pabucunu ben kendi ellerimle dama atarim. 2011 seneden sonra reel durum neyi gösterecegini bilen varsa o gözümde en büyük yalancidir. Sartlar her ay degisiyor ve ona göre herzaman hazirlikli olunmasi gerek.

Alıntı
Orayı burayı yakar isek ortada dostluğu bırakın bizden çıkarı olanlar bile bizimle masaya oturmaz.

Elinize tekrar haritayi alin ve Türkiyenin cografi konumunu arayin.

Alıntı
Biz Nato sayesinde de çok şey öğrendik.Ha kendi silahlarımızın üretim temelini oturtur.Ekonomik olarak bir Almanya seviyesine geliriz en başta ben elimle pankart ile Nato'dan çıkalım üslerini kapatalım derim.

Kendinizle celismediginiz gibi korkarim sizde ciddi bir analiz sorunu var. Askeri teknoloji ve idame alaninda  Almanyayi bir cok alanda fersah fersah gectik. Gecmeizin sebebi onlar ve bir cok AB ülkeleri gibi bu konuda tesvik ve desteklerin sinirli olmasinda dolayi konjünktürü yakalamakta zorluk cekiyorlar.

Alıntı
Ama şimdi değil herşeyin bir zamanı süresi var.

Size kalssa bu bir ömür alir.

Sizinle bir konuda tamamen mutabikim. S-400´lerin tedarigi hataliydi ve bunu ben bir cok kez dillendirdim. Tedarik kaynagi tümüyle Hisar-U ve SIPER projelerine yönlendirlimesi gerekiyordu. Bugüne kadar nasil idare ettiysek 2021 senesine kadar idare edebilirdik taki Hisar A-O envantere girmesiyle. Aksi halde Ispanyol dostlarimizdan Patriot sistemlerin konuslanmasiyla idare edebilirdik.

S-400 tedarik edildi  ve USA´nin cirkin yüzü meydana cikti. 70 sene sonra artik bu santaj kaldirilmaz olmaya basladi. Benim migdem hic kaldiramiyor hele Israil faktörü araya girince.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2028 : 26 Temmuz 2019, 17:28:26 »
Her şeyin bir süresi olduğu doğru da, bizim zamanımız kalmadı!

Onu anlatamıyorum.

Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olmamız gerekirdi. Ama seyrettik! Daha zamanı var dedik!

Mesela çözüm süreci saçmalığında terör örgütünün yeniden yapılanmasını seyrettik! Herhalde birileri daha zamanı var dedi kim bilir!
Fettullahçı terör örgütü devletin kademelerine yerleşirken de zaman var dediler sanırım. Ki o darbe girişimi yapılana kadar sadece bunla şöyle, bunlar böyle diyorlardı. Müdahale eden yoktu! İcraat yoktu!

Darbe girişimine kadar pek çok konuda hiç bir şey yapılmadı. Daha zamanı olduğu düşünülüyordu belki!
Ama darbe girişimi ile o zamanın tükendiği anlaşılmış olmalı ki, seyredilen olayların çoğuna müdahale edilmeye başlandı!
Terör örgütü Suriye'de Akdeniz'e açılan bir koridor peşindeydi! Müdahale edildi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile önleri kesildi! Daha zamanı var denilmedi!
Fırat'ın doğusunda Işid öne sürülerek sürekli silahlandırıldılar ve bu devam ediyor. Daha zamanı var mı derseniz, önlerini kesmek bize biraz zaman kazandırdı.

Ama çok değil!

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2029 : 26 Temmuz 2019, 17:41:37 »
Sayın Skywolf

Suriye meselesinde yanlış yöne giren Sayın Davutoğlunun dış politikadaki kritik hatalı kararları olmuştur malesef.Suriye meselesinde birazda ateşe benzinle giden bizdik özellikle ayrılıkçı grupları Amerika'nın tavsiyesi ile  desteklememiz bunun yanında Mit tırlarının arka planlarına baktığımızda bütün dünya bizi teröre destek vermek ile itham etti.Belki doğru olabilir bilmiyoruz cephede destekledğimiz grupların bazıları işid tarafında olan kesimlerdi (sonradan öğrendiğimiz) arka planda bizi zor duruma düşürücek o kadar planlama hataları yapıldı ki burada saysak sanırım oldukça uzun analizler ortaya çıkar.

Bizim yapmamız gereken sizinde dediğiniz gibi bu kriz tam alevlenmeden tavrımızı ortaya koymaktı ama Şamda namaz kılalım der iken şu an İstanbul Fatihte Suriyeliler yüzünden camide yer bulamıyoruz.

Darbe girişimi ise malesef Amerika'nın desteklediği durum kadar iç siyasetinde desteklediği bir oluşumun kendilerine çıkar çatışması yüzünden doğrulması idi.Bugün gördüğümüz devletin en yüksek mevkileri hala onlarla bağlantılı kişilerin kontrolünde olduğu bu ayrı bir konu bu noktada tartışmak sıkıntı olabilir.

Dışarının yaptıklarını hazırlayan bizim iç siyasetimizde malesef bunu kabullenmemiz lazım.Önceki mesajlarımda iç dinamik ne kadar düzenli olursa dış dinamikleriniz o kadar etken olur demiştim.Bakın sizde söylediklerimi haklı çıkarıyorsunuz son 10 senede yaşanan olaylar iç dinamiklerin çatışması yüzünden zaten bunu bekleyen diğer dış dinamikler tarafından da kullanıldı.Siz size rakip olacak bir ülkenin karışması durumunda (mesela Yunanistan) dahada karıştırırmısınız yoksa ona yardım edip düzelmesinimi sağlarsınız ?

Düzeldiğinde size gelicek tehtit daha büyük olur dolayısı ile sizde bunu kullanırsınız.Bu en doğal ülke güdüsüdür.

Fırat doğusunda yapılan Harekat malesef Rusya'nın izni ile gerçekleşen bir harekat uçaklarının düşürülmesinin akabininde sınırı tamamen kapatmışlardı hatırlarsanız "HAVA SAHASI DAHİL".Bölgede Amerika ve Rusya'nın izni olmadan müdahale edemezsiniz.Bakmayın gündemde gireriz ederiz moduna arka planda askeri ateşeler ve diplomatlar harıl harıl izinleri ayarlamak ile meşguldüler eğer o harekatın içerisinde olan yönetici komutan varsa özelden detayları paylaşırım.Ama sizin düşündüğünüz gibi Türkiye kafasına göre giriş yapmadı.Belirli sorumluluklar alarak ancak izin verildi.Tabi diyetide S-400 füzeleri oldu.

Bugün Rusya da Amerikada YPG tarafı ile görüşüyor ve aracı olarak Türkiye ile görüşmeler sağlamakta.Zaten şu an harekat yapılabilseydi çoktan yapılırdı.Bu kadar beklenmesi ve heyetlerin gidip gelmesi ne kadar içeriye girileceği konusundaki anlaşmazlıktır.Ve taraflar anlaşamaz ise Türkiye oraya malesef operasyon yapamaz.
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2019, 17:43:35 Gönderen: Hilal-i Ahmer »