Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 721835 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ムゲン (Mugen)

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -108
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1850 : 10 Temmuz 2019, 02:41:33 »
Sayın UYVAR Onlarda bilmiyorlar , lakin pirince gelen zam ile S400ün nedeni aynıdır bu ülkede dıj gucler. Bu ülkeyi kim neden vuracakmış diye sorsan hepsi mal mal bakar ama sorsan "S400 ankaraya kurulmalı çünki tehdit var"... Ne tehdidi var la ? şekere zam dıj gücler , petrole zam dıj gücler , dolar yükselir dıj gücler , yozgatın bilmem ne köyünde muhtarlık seçimi olur dıj gücler... Ankaraya saldırabilecek tek ülke Amerikadır e 1 hafta önce ""el ele tutuşup sözler verilmişti , kankalardı. Kim bu tehdit Hapua Yeni Gine mi ? 10 gram akıllarıyla savaşcılık oynayanlar var bu sitede bayağada bir yalakada var.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2019, 02:43:01 Gönderen: ムゲン (Mugen) »
Süt kokan beyinler , barut kokan ellere dönüştü...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1851 : 10 Temmuz 2019, 02:51:48 »
S-400' lerin Ankara' ya konuşlandırılmasında bana göre her hangi bir beis yoktur. Bu sistemler netice itibariyle seyyar sistemlerdir. İhtiyaç halinde, herhangi bir stratejik noktaya intikal ettirilebilir. Üstelik bu sitemlerin hali hazırda kurulum işi var, eğitimi var... yani bu kadar mesele edecek mevzu değildir. Henüz sitemi tanımıyoruz bile! Eğitim alacak askerler daha geçen ay mı ne Rusya' ya gönderilmedi mi? 

Sarayı korumak için mi alıyoruz? mevzusuna gelirsek... Yav, gerekirse sarayı' da korur; ne var bunda! Korumasın mı yani? Mevzu muhalif olmaksa; benden daha muhalifini bulamazsınız. Hemde AKP kurulduğu günden itibaren muhalifim. Benim gibi Türkçü, Atatürkçü, Kemalist bir insanın, Siyasal İslamcı bir partiyi desteklemesi mümkün mü canım! Olmaz, olamaz, olabilemez...! Şu Siyasal islamcılar, memleket hayrına ömrü hayatlarında üç tane hayırlı iş yaptılarsa;

1- Kapalı alanda sigara içme yasağı,
2- Açılım sürecinden vazgeçip terörle mücadeleye başlanması,
3- Amerikan gladyosunun deşifre edilmesidir. Yalnız bu mevzu biraz şüpheli! FETÖ, METÖ falan diyorlar demesine de... Tam olarak mücadele ediliyor mu? işte orada büyük soru işaretleri var. Ama en azından Amerikan Gladyosu deşifre dilmiştir. Şimdi bu deşifre işini biz kemalistler yapmaya çalışsaydık; yok efendim, başörtülü bacıma bilmem ne yaptılar! yok efendim camiyi ahır yaptılar! yok, ekmeği karneye bağladılar! Boşver arkadaşım, böylesi iyi oldu... Aksi taktirde bu adamların ipliğini pazara çıkartmak mümkün değildi. Biz hakikati doğduğumuz günden itibaren biliyoruz gerçi de... gel bunu cami cemaatine anlat!

Neyse konuya gelecek olursak; mesele etmeye gerek yok arkadaşım. S-400 sitemini bir ''duruş'' olarak algılamak gerekiyor. Yani meseleyi teknik boyutuyla değerlendirmeyeceksin. Bu stratejik bir duruştur; ait olduğun yeri ve mevziyi tanımlıyorsun. Evvela bunu böyle değerlendirmek lazım. Yok, salt teknik boyutuyla  değerlendirecek olursak; vay efendim, niye oraya konuşlandırmadın da şuraya konuşlandırdın! gibi bir mantık yürütmek zorunda kalırız ki, bu durumda değerlendirmemiz yanlış olur.

Nedir mesela, ben Kemalist' im diyelim. Peki benim duruşum ve mevziim neresidir? Çağdaş, Laik, Demokrat, Tam Bağımsız Türkiye... öyle değil mi? İşte S-400 meselesi de buna benzer bir duruşun ifadesidir. Konuyu bu şekilde yorumladığımızda, sistemin nereye konuşlandırılacağının bir ehemmiyeti kalmıyor. Kaldı ki, istediğim yere konuşlandırırım. O da işin teknik boyutu.

Kısacası, ben meseleyi bu şekilde yorumluyorum. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1852 : 10 Temmuz 2019, 09:02:21 »
2 sistem S400le savaşa mı girmeyi düşünüyorsunuz klavye artisleri hayırdır ? Klimalı evinizde oturup twitterda - facede bilmem ne ülkelerin canını okumak kolay oluyordur tabi sizde haklısınız... Bilhassa bazılarınızda S400 gelmese Türkiye işgal edilecekmiş ölecek bitecekmişiz kafası var. S400lerin kuruldugu yerlere bakcaz bakalım. Eğer Akdeniz ve Egeye kurulursa gerçekten bu vatan evlatlarını korumak için alınmış sistemlerdir diyeceğim yok bunca akdeniz/Ege yaygarasına götürüp Ankaraya kurulursa kimi koruyacagı belli olmuş olacak.Birde üstüne olası bir çatışmada bu sistemler o bölgelere kurulmadıgı için bir tane askerimin kılına zarar gelirse ben burdaki aman aman şovcularını tek tek bulup yazdıklarını gözlerine sokacam.. İnşallah ben yanılırım , inşallah bazılarının sarayı korunacak diye benim askerim El Babdaki gibi bir kazaya kurban gitmez.. Görecez. Dua edin ben yanılıyım eğer yanılmış olmazda askerimin kılına zarar gelirse burda ülke olarak bitecez ölecez aman aman S400ler çok lazımcıların o utanmayan suratlarına yazdıklarını teker teker çakmaya yemin ettim.

Ne itici, ne antipatik, ne hastalıklı bir ifade tarzı bu...

22 sene TSK 'da görev yapmış bir emekli subayım. Sizin kadar iddialı konuşmaktan haya ederim. S-400 'lerin nereye koyulacağına TSK karar verecektir. Bu kararı verirken de rasyonel bir şekilde tüm artıları ve eksileri ile tüm opsiyonlar değerlendirilecektir. Hükümetin buradaki fonksiyonu, TSK 'nın karar verdiği yere imzayı atmaktır. TSK bu kararı ülkeyi hangi partinin yönettiğinden bağımsız olarak alır.

Ankara S-400 'ler için gayet bir opsiyon olabilir. Ama buna "sarayı korumak için alındı" tarzı bir yorum yakıştırmak tamamen sağlıksız bir düşünce tarzı.  Ankara Türkiye Cumhuriyeti 'nin başkentidir.

Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik tümü Ankara 'dadır.
Bakanlıkların tümü, TBMM, tüm siyasi partilerin merkezi Ankara 'dadır.
Atom Enerjisi Kurumu, TAI, ASELSAN, Havelsan vb. gibi yüzlerce kritik kurum ve şirket Ankara 'dadır.
Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Barolar Birliği Merkezi Ankara 'dadır.

Bu liste böyle uzar gider. İşin özü, gireceğimiz muhtemel bir harp, Ankara 'dan yönetilecektir. Hal böyle iken, bir bataryanın veya sistemin Ankara 'da konuşlanmasından daha doğal ve mantıklı bir senaryo olamaz. Ama bu benim şahsi kanaatim. Mutlaka görevdeki silah arkadaşlarımız en doğru kararı verecektir.

+1
Daha önce de aynı şekilde görüş belirtmiştim. Ankara bu ülkenin başkenti, kalbi! Bütün resmi kurumların merkezi. Tabi ki Ankara'nın hava savunma şemsiyesi içerisinde olması yadırganamaz!

S-400' lerin Ankara' ya konuşlandırılmasında bana göre her hangi bir beis yoktur. Bu sistemler netice itibariyle seyyar sistemlerdir. İhtiyaç halinde, herhangi bir stratejik noktaya intikal ettirilebilir. Üstelik bu sitemlerin hali hazırda kurulum işi var, eğitimi var... yani bu kadar mesele edecek mevzu değildir. Henüz sitemi tanımıyoruz bile! Eğitim alacak askerler daha geçen ay mı ne Rusya' ya gönderilmedi mi? 

Sarayı korumak için mi alıyoruz? mevzusuna gelirsek... Yav, gerekirse sarayı' da korur; ne var bunda! Korumasın mı yani? Mevzu muhalif olmaksa; benden daha muhalifini bulamazsınız. Hemde AKP kurulduğu günden itibaren muhalifim. Benim gibi Türkçü, Atatürkçü, Kemalist bir insanın, Siyasal İslamcı bir partiyi desteklemesi mümkün mü canım! Olmaz, olamaz, olabilemez...! Şu Siyasal islamcılar, memleket hayrına ömrü hayatlarında üç tane hayırlı iş yaptılarsa;

1- Kapalı alanda sigara içme yasağı,
2- Açılım sürecinden vazgeçip terörle mücadeleye başlanması,
3- Amerikan gladyosunun deşifre edilmesidir. Yalnız bu mevzu biraz şüpheli! FETÖ, METÖ falan diyorlar demesine de... Tam olarak mücadele ediliyor mu? işte orada büyük soru işaretleri var. Ama en azından Amerikan Gladyosu deşifre dilmiştir. Şimdi bu deşifre işini biz kemalistler yapmaya çalışsaydık; yok efendim, başörtülü bacıma bilmem ne yaptılar! yok efendim camiyi ahır yaptılar! yok, ekmeği karneye bağladılar! Boşver arkadaşım, böylesi iyi oldu... Aksi taktirde bu adamların ipliğini pazara çıkartmak mümkün değildi. Biz hakikati doğduğumuz günden itibaren biliyoruz gerçi de... gel bunu cami cemaatine anlat!

Neyse konuya gelecek olursak; mesele etmeye gerek yok arkadaşım. S-400 sitemini bir ''duruş'' olarak algılamak gerekiyor. Yani meseleyi teknik boyutuyla değerlendirmeyeceksin. Bu stratejik bir duruştur; ait olduğun yeri ve mevziyi tanımlıyorsun. Evvela bunu böyle değerlendirmek lazım. Yok, salt teknik boyutuyla  değerlendirecek olursak; vay efendim, niye oraya konuşlandırmadın da şuraya konuşlandırdın! gibi bir mantık yürütmek zorunda kalırız ki, bu durumda değerlendirmemiz yanlış olur.

Nedir mesela, ben Kemalist' im diyelim. Peki benim duruşum ve mevziim neresidir? Çağdaş, Laik, Demokrat, Tam Bağımsız Türkiye... öyle değil mi? İşte S-400 meselesi de buna benzer bir duruşun ifadesidir. Konuyu bu şekilde yorumladığımızda, sistemin nereye konuşlandırılacağının bir ehemmiyeti kalmıyor. Kaldı ki, istediğim yere konuşlandırırım. O da işin teknik boyutu.

Kısacası, ben meseleyi bu şekilde yorumluyorum. 

+1

Mugen Partikül'ü izle ve öğren!

Muhalefet olmak ne demektir?

Alıntı
muhalefet Ar. mu´lefet
a. (muha:lefet) 1. Bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olma durumu, aykırılık. 2. Karşı görüşte, tutumda olan kimseler topluluğu. 3. Demokraside iktidarın dışında olan parti veya partiler.

Evet bir duruma, bir tutuma, bir davranışa karşı olmaktır. O karşı olduğunuz şey size göre yanlış olan bir şey olmalıdır! Ancak size göre yanlış olması, o olayın gerçekten yanlış olması anlamına gelmiyor.

Ben de Partikül gibi pek çok konuda muhalefetim. Bu site üzerinden geçmişe yönelik bakarsanız pek çok konuda çok önceden karşı olduğum konularda haklı çıktığımı görebilirsiniz. Laf olsun diye karşı çıkmadım! Kişileri sevmediğim için karşı çıkmadım! Düşünce yapımız farklı diye karşı çıkmadım! Mantığımı kullanarak olasılıkları sıraladım ve geçmiş tecrübelerle kıyaslayarak sonuçların neler olabileceğini belirttim. Pek çok kişinin farkında bile olmadığı gerçeklere ulaştım. Bazıları sadece ileride bir karanlık görürken ben, tüneli ucundaki ışığı görmekle yetinmedim. O ışığın kaynağını, gelen treni, o trenin geldiği istasyonu vs hep araştırdım!

Bunları yaparken asla kendimi haklı çıkarmak için alakasız konuları öne sürmedim. Asla tanımadığım insanlara hakaret edercesine ithamlarda bulunmadım. Kimseyi ayrıştırmadım!

Yazdığın iletileri dışarıdan bir gözle tekrar değerlendirmeni tavsiye ediyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #1853 : 10 Temmuz 2019, 09:27:20 »
Sanırım biz muhalefet olmakla benim olmalı egosunu birbirine karıştırıyoruz. Yıllardır bu alışkanlığımızı bir türlü bırakamadık. Herhalde bu alışkanlık sosyokültürel genlerimizde var olan hırs dan kaynaklanmakta. Osmanlıdan ( son zamanlarından ) bu güne kadar hep muhalefet / iktidar güç mücadelesinde olmuş. Bazen öyle boyutlara ulaşmış ki devletin bekâsını etkileyecek derecelere yükselmiş. 1980 darbesi öncesi yaşananları kaba taslak hatırlar isek, sağ görüşlü insanlarda tam bağımsız Türkiye diyordu, sol görüşlü insanlar da tam bağımsız Türkiye diyordu. Sonuç kardeş katli.. Sanırım biz bu anlayışı hep karıştırıyoruz. S400 konusuna gelince ; mantıklı olan devletin saldırı/savaş zamanında da devamlılığını sağlamak gerektiğinden başkentin korunması önceliklidir. Bir darbede dahi ilk önce karargah hedef alınıyorsa savaş zamanında herhalde başka bir yer öncelikli hedef olmayacaktır. Bence muhalefet iktidarın el freni olmalı ( karşılıklı diyalog ile ). Hele böyle konularda belki iktidardan daha fazla araştırma/inceleme yapmalı fakat gel gör ki bizim muhalefet partileri yıllardır iktidar olmak mücadelesinden bu tür ehemmiyetli konuları hep ıskalamıştır.. Bu nedenle körü körüne muhalefet değil akılcı, yapıcı muhalefet her zaman geçerlidir. Şunu unutmayalım doğduğumuzda hepimiz aciz, korumasızdık bir nevi eşittik.. Kimse ideolojik olarak birbirinden daha fazla bilgiyle doğmadı..

Çevrimdışı ムゲン (Mugen)

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1854 : 10 Temmuz 2019, 10:47:58 »
S400 daha dogrusu HSS denilince benim aklıma HSSmiz olmadıgı için üstlerinde uçan bir uçağın El Babda askerlerimizin tepesine bomba bırakması geliyor. Neymiş S400 bir duruşmuş. Benim askerimi korumayan duruştan banane ya ? Benim tüm muhalifliğim 4 batarya içindir. Al 10-15 batarya Akdenizi - Egeyi koru sonra geri kalanların istersen topunu Ankaraya al saraymış köşkmüş umrumda olmaz. Ama sen askeri zor koruycak sayıda al bunun çogunu kendine kullan sonra Mehmet şehid olunca üzerinden prim yap.. Yok böyle bir dünya... 22 yıllık emekli subay barolar birliğini koruyuversin benim için Akdeniz ve egedeki askerlerimin güvenliği daha ön planda kimsenin siyasetcisini düşünecek halim yok... Neymiş Kritik üsler Ankaradaymış. Eğer kritik tesis korumayı düşünüyorsan bu ülkedeki tüm Askeri limanları - pistleri- tren yollarını -barajlarıda koruycaksın. O zaman derimki evet biz korunmak için almışız. Hep dedim yine diyorum. S400ler 15 temmuzda indiremedikleri Türk uçaklarından dolayı acil alınmaya karar verilmiş bir sistemdir ve kimi koruyacagıda gayet ortadadır. CB korunmasın mı ? korunsun tabi. Piyade birliğiyle geziyor zaten birde mekanize birlik kursun. Topçu birliğide verilsin. Bildiğin Tugay seviyesinde korunsun. Yazık. Ankarada deniz yokki fırkateynle koruyalım. TF2000 falan..Anca keser bizimkileri.
Süt kokan beyinler , barut kokan ellere dönüştü...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1855 : 10 Temmuz 2019, 11:38:50 »
....Şunu unutmayalım doğduğumuzda hepimiz aciz, korumasızdık bir nevi eşittik.. Kimse ideolojik olarak birbirinden daha fazla bilgiyle doğmadı..

Şu eleştiri sanırım banaydı:) Doğduğumuz günden itibaren, bazı şeylerin farkındayız derken; bu ifade şekli ironik bir ifadedir. Çağdaş, laik, Atatürkçü bir ailede büyümüş olmayı; kendi açımdan bir şans olarak görüyorum. Çünkü hiçbir dogmatik kalıba sığamayacağımız için, fikir dünyamız sonuna kadar özgürdür. Orta doğu insanı için kronik hastalık haline gelmiş olan zihin tutulması hastalığına karşı bağışıklıyım yani:) Fikri, irfanı, vicdanı hür bir insanım. Bunu da Başbuğ Atatürk' e borçluyuz. Aslında Atatürk' de bu fikri Teyfik Fikret' den almış; biliyor muydunuz? Teyfik Fikret bir şiirinde diyor ki;

“Kimseden ümmîd-i feyz etmem, dilenmem perr-ü-bâl
 Kendi cevvim, kendi eflâkimde kendim tâirim,
 İnhinâ tavk-ı esâretten girandır boynuma;
 Fikri hür, irfanı hür, vicdânı hür bir şâirim.”

Ayrıca gelenek olarak, çocuklar doğduğu zaman konacak isim kulağına fısıldanır ya... Bize de ''Arif'' demişler hocam:) Arif olduğumuz için, meseleleri analiz ederken güçlük çekmiyoruz:)

Anti parantez: Bu da bir ironidir! 
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2019, 11:39:30 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #1856 : 10 Temmuz 2019, 11:48:36 »
Diyosun ki Arife' e tarif gerekmez..:-)

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1857 : 10 Temmuz 2019, 11:50:04 »
Diyosun ki Arife' e tarif gerekmez..:-)

Konuyu el birliğiyle saptırdık ama olsun yine de +1  :)

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #1858 : 10 Temmuz 2019, 11:51:30 »
Aynen, forum ahalisinden özür diliyorum, hakkınızı helal ediniz..

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1859 : 10 Temmuz 2019, 12:02:34 »
Bence s-400'ün nereye konuşlanması gerekliliği bizim ona hangi konuda ihtiyaç duyduğumuz konusudur. Anti balistik mi ? Yoksa yüksek irtifa hava önleme mi ? Yani hedef awacs, yüksek irtifa bombardıman ve ikmal uçaklarıysa sınıra koyulmalı.

Burada belirleyici unsur temin edilecek radar ve alt sistem sayısı. Bilindiği gibi 18 atıcı araç gelicek ancak kaç batarya halinde kullanılacak belli değil. Rus sistemi değilde Batılılar gibi 4 atıcı/1 batarya sistemi kullanabiliriz. 3 batarya sınırlara( karadeniz dışında) geri kalan 6 atıcı aracıda 3 atıcı/1 batarya İstanbul'a 3 atıcı/1 batarya Ankaraya konuşlandırırız. Burada önemli olan fazla radar seti almak.

Şehir başı 12 atıca hazır füze yani 6 balistik vurma kabiliyeti dersek yeterli zaten bize uygun karşı saldırı imkanı verilir.  16 atışa hazır füzede yani 8 uçak vurma kabiliyet 100'e yakın uçaklı bir organize hava saldırısının yüksek irtifa unsurlarıını susturmaya yeter. Zaten savaş uçaklarıyla alakadar olması gereken füzeler orta menzilliler ve orta ile s-400'ün arasını tutacak sistemlerdir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;