Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 722493 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1270 : 26 Mart 2019, 15:11:04 »
Biraz ironic oluyor ancak S-400 gercekten bize gercek dost, dusman kim oldugunu gosteriyor

Ruslar ihrac ettikleri her urunu export versiyonuyla gonderir.

Dost-dusmani tr'nin belirlemesi demek, rus ucaklarina da kilitlenebilmesi demektir. Cevremiz artik hep rus silahi dolu.

Sahsi kanaatim mumkun olmadigi yonunde.

S-400 lerin bir rus uçağına kitlenmesi veya ateş edebilmesi için illa düşman görmesi gerektiğini zannetmiyorum.Çünkü IFF sistemi sadece karşıdakinin durumunu tanımlar ateş edip etmemek yine sizin elinizdedir.Geçmişte bunun örnekleri var Amerikan Patriotunun İngiliz Tornadosunu düşürmesi yine Abd Patriotunun Abd F-16 sına kitlenmesi gibi.Kaldı ki S-400 ler rus uçaklarına kitlenmek amacıyla da alınmıyor onların önceliği Ege,Akdeniz ve Doğu Akdenizden yönelecek tehditler olacak.
Nede tez kanka oldunuz ruslarla... Bilhassa şu "Kaldı ki S-400 ler rus uçaklarına kitlenmek amacıyla da alınmıyor onların önceliği Ege,Akdeniz ve Doğu Akdenizden yönelecek tehditler olacak."... Tam bir saçmalık. Bu şekilde ülke korunmaz. Bu şekilde milli güvenlik oluşmaz. Milli güvenlik sizin için nedir bilmiyorum ama benim bildiğim kadarı ile bir silahı "şu ülke için almıyoruz" demek değildir. 3 yıl önce kahrolsun Putinlerden , akşam namazını moskovada kılmaktan söz eden bir millet vardı ne ara bu kadar kaynaştınızda arkanızı sağlama aldınız siz ben anlamıyorum. Egedeki en son savaşında Ruslar ermeni çetelere silah dagıtıyordu. Bunuda dipnot olarak aklınızda bulundurun malum bu aralar çok çabuk unutuyorsunuz bazı şeyleri
    Ruslarla kanka olduğumuzu kim söyledi? Ama konjüktür onlarla işbirliğini gerektiriyorsa da yapacaksın.Türkiyenin şu an tehdidi doğu akdenizden ve burada kendisine karşı ittifak kurmuş ve bunların destekçisi ülkelerden hissetmesinin nesi saçmalık yanlış birşey mi söylüyoruz burada? S-400 leri ruslara karşı kullanamazsınız da demedim elbet kullanırsınız ama yeteri kadar etkili olacağını sanmam çünkü herşeyini bildikleri bir sistemi nasıl etkisiz hale getirileceğini de biliyorlardır.Ne yapalım peki artık işi iyice düşmanlığa vurmuş olan ve aslında hiçbir zaman müttefikimiz olmamış olan abd ile kankalığa devam mı edelim diyorsunuz? Celladımıza aşık olmaya devam yani.Ha ben de bir hatırlatma yapayım madem öyle anti emperyalist Kurtuluş Savaşındaki Sovyetlerin gerek silah gerekse mali yardımları olmasa o savaştan galip çıkabilecek miydik acaba.Ha buna rağmen büyük önder Atatürk gidip komünist olmadı eli kolu Sovyetlere kaptırmadı araya mesafe koymayı bildi.Şİmdi de o şekilde yapılması gerekiyor.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2019, 15:44:31 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1271 : 26 Mart 2019, 15:37:42 »
Bunuda beğendim ama ne yazık bir saat beklemem gerekiyor.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1272 : 26 Mart 2019, 15:57:30 »
...3 yıl önce kahrolsun Putinlerden , akşam namazını moskovada kılmaktan söz eden bir millet vardı ne ara bu kadar kaynaştınızda arkanızı sağlama aldınız siz ben anlamıyorum. Egedeki en son savaşında Ruslar ermeni çetelere silah dagıtıyordu. Bunuda dipnot olarak aklınızda bulundurun malum bu aralar çok çabuk unutuyorsunuz bazı şeyleri

Tehdit değerlendirmeleri, güncel ve gelecek öngörüsü dikkate alınarak yapılır. Mevcut durumda Rusya, İran, Irak veya Suriye' den herhangi bir tehdit beklemiyoruz. Zaten Irak İle Suriye' nin kendine hayrı kalmamıştır. İran desen, tamamen izole edilmiş durumda. Kendisine nefes aldırabilecek müttefiklere ihtiyacı var. Daha doğrusu, o kadar sıkıntıya birkaç sıkıntılı durum daha eklemek istemeyecektir. Kaldı ki İran' la ne gibi bir çıkar çatışmamız olabilir ki! Hiç bir derdimiz yoktur. Bazıları ''Şii Hilali'' falan diyebilir gerçi de... bunlar palavradır, propaganda malzemesidir. Şurasıda var ki... tabi ki her ülke hinterlandını genişletmek isteyecektir... fakat mevcut durumda İran için ne kadar gerçekçi! O politikanın, en azından Türkiye açısından hiç bir geçerliliği yoktur. Arabistan'ı çevrelemek için yapacağı hamleleri, Türkiye açısından tehdit olarak algılamamak lazım. Arabistan' la olan sürtüşmesi başka, Türkiye' yle olan komşuluk ilişkileri başka! ''Şii Hilali'' değerlendirmesini yapanlar, son derece yanlış bir bakış açısıyla hareket ediyorlar. Çünkü TÜRKİYE DİN DEVLETİ DEĞİLDİR. Türkiye Cumhuriyeti, Laik bir devlettir. Şimdi laik devlet olunca, Şİİ HİLALİ kuramı havada kalıyor. Benim dinle şunla bunla bir işim yok kardeşim! Ben Laik bir devletim. benim ülkemde din ve vicdan hürriyeti var. Bi' derdin varsa git Arabistan' la hallet -diyoruz yani...

Türkiye' nin jeopolitik durumu yukarıda ki durumdan ibaretken, peki bizim için asıl tehdit nereden geliyor, dersek... İşte tam orada yaman bir çelişki vardır. Sözüm ona müttefik ülkelerden dost kazığı bekliyoruz. Hal böyle olunca... yok Rusya bizim kadim düşmanımızdı, yok efendim Çar Deli Petro şunları yapmıştı. Yok efenim Hemşehrim Baltacı Mehmet Paşa, Çariçe Katerina' ya mandik atmıştı.. bunun intikamını almak için Rus orduları Ayastefonos' a (Yeşiköy) kadar gelmişleridi... falan!

Arkadaşlar gün bugün, durum bu durum, zaman bu zamandır. Yok efenim geçmişte şu olmuştu bu olmuştu! Yahu bunların bir anlamı var mı? Biliyorsunuz ki ''geçmişe mazi'' derler:) Diğer forumlarda, şurada burada aynen bu şekilde ki değerlendirmeleri gördükçe şaşırıyorum doğrusu. Neymiş, Rusya bizim geleneksek düşmanımız mış(!) Ondan sonrada Lord Palmerston' a ithafen; Bizim ebedi düşmanlarımız yoktur ebedi çıkarlarımız vardır -cümlesini kullanmazlar mı (!) İlginç  ::)     

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1273 : 26 Mart 2019, 16:26:10 »
...3 yıl önce kahrolsun Putinlerden , akşam namazını moskovada kılmaktan söz eden bir millet vardı ne ara bu kadar kaynaştınızda arkanızı sağlama aldınız siz ben anlamıyorum. Egedeki en son savaşında Ruslar ermeni çetelere silah dagıtıyordu. Bunuda dipnot olarak aklınızda bulundurun malum bu aralar çok çabuk unutuyorsunuz bazı şeyleri

Tehdit değerlendirmeleri, güncel ve gelecek öngörüsü dikkate alınarak yapılır. Mevcut durumda Rusya, İran, Irak veya Suriye' den herhangi bir tehdit beklemiyoruz. Zaten Irak İle Suriye' nin kendine hayrı kalmamıştır. İran desen, tamamen izole edilmiş durumda. Kendisine nefes aldırabilecek müttefiklere ihtiyacı var. Daha doğrusu, o kadar sıkıntıya birkaç sıkıntılı durum daha eklemek istemeyecektir. Kaldı ki İran' la ne gibi bir çıkar çatışmamız olabilir ki! Hiç bir derdimiz yoktur. Bazıları ''Şii Hilali'' falan diyebilir gerçi de... bunlar palavradır, propaganda malzemesidir. Şurasıda var ki... tabi ki her ülke hinterlandını genişletmek isteyecektir... fakat mevcut durumda İran için ne kadar gerçekçi! O politikanın, en azından Türkiye açısından hiç bir geçerliliği yoktur. Arabistan'ı çevrelemek için yapacağı hamleleri, Türkiye açısından tehdit olarak algılamamak lazım. Arabistan' la olan sürtüşmesi başka, Türkiye' yle olan komşuluk ilişkileri başka! ''Şii Hilali'' değerlendirmesini yapanlar, son derece yanlış bir bakış açısıyla hareket ediyorlar. Çünkü TÜRKİYE DİN DEVLETİ DEĞİLDİR. Türkiye Cumhuriyeti, Laik bir devlettir. Şimdi laik devlet olunca, Şİİ HİLALİ kuramı havada kalıyor. Benim dinle şunla bunla bir işim yok kardeşim! Ben Laik bir devletim. benim ülkemde din ve vicdan hürriyeti var. Bi' derdin varsa git Arabistan' la hallet -diyoruz yani...

Türkiye' nin jeopolitik durumu yukarıda ki durumdan ibaretken, peki bizim için asıl tehdit nereden geliyor, dersek... İşte tam orada yaman bir çelişki vardır. Sözüm ona müttefik ülkelerden dost kazığı bekliyoruz. Hal böyle olunca... yok Rusya bizim kadim düşmanımızdı, yok efendim Çar Deli Petro şunları yapmıştı. Yok efenim Hemşehrim Baltacı Mehmet Paşa, Çariçe Katerina' ya mandik atmıştı.. bunun intikamını almak için Rus orduları Ayastefonos' a (Yeşiköy) kadar gelmişleridi... falan!

Arkadaşlar gün bugün, durum bu durum, zaman bu zamandır. Yok efenim geçmişte şu olmuştu bu olmuştu! Yahu bunların bir anlamı var mı? Biliyorsunuz ki ''geçmişe mazi'' derler:) Diğer forumlarda, şurada burada aynen bu şekilde ki değerlendirmeleri gördükçe şaşırıyorum doğrusu. Neymiş, Rusya bizim geleneksek düşmanımız mış(!) Ondan sonrada Lord Palmerston' a ithafen; Bizim ebedi düşmanlarımız yoktur ebedi çıkarlarımız vardır -cümlesini kullanmazlar mı (!) İlginç  ::)   

Bravo Patikül hocam çok iyi açıklamışsınız.Tamam geçmişte ne olmuş ne yaşanmış önemli olabilir ama daha da önemlisi bugünkü mevcut durum.Şu Stalin iyi ki istemiş bizden zamanında boğazları ve doğu Anadoluyu.Ee bugün de abd kurdurmak istediği terör devletiyle senin doğu ve güneydoğuna göz dikmiş durumda ne farkı kalıyor şimdi.Ruslar ebedi düşman ama abd ebedi dost mu(!) yoksa ebedi müttefik mi(!) Rus tehdidi halen geçerli olabilir ona birşey diyemem ama halihazırda zaten Nato üyesi değil miyiz çıkmayı düşünen de yok.Zaten ruslar da Suriyeye yerleşti sıcak denizlere açılmış oldular.Ama artık soğuk savaş dönemi de yok bitti o zamanki çıkarlarımızla şimdiki çıkarlarımız çok farklı artık.Geçmişte kendimizi rus tehdidine karşı korumaya çalışırken şimdi sözde müttefikimizin planlarına karşı toprak bütünlüğümüzü koruma derdine düşmüşüz,Doğu Akdenizde bize ait MEB bölgelerimizi ve çıkarlarımızı koruma derdine düşmüşüz.E bunları kaybettikten sonra o F-35 leri alsan ne olacak kardeşim neye yarayacak o uçaklar ne için kullanacaksın.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2019, 16:27:28 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1274 : 26 Mart 2019, 19:33:50 »
ABD'den son dakika F-35 ve Patriot açıklaması
ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programında rol almaya devam etmesini istediğini, ancak Türkiye'nin ABD'nin ürettiği Patriot füze savunma sistemini satın alması gerektiğini söyledi.
Temsilciler Meclisi'nin silahlı hizmetler komisyonuna açıklamada bulunan Shanahan, ABD'nin F-35 programında Türkiye'nin bulunmasını isteyip istemediği sorusuna, "Elbette istiyoruz; Türkiye'nin Patriot satın almasına ihtiyaç duyuyoruz" cevabını verdi.

Türkiye Rusya'dan satın aldığını açıkladığı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmeyeceğini söylerken, ABD S-400'lerin varlığının F-35 uçaklarının güvenlğini tehlikeye atacağını savunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/abdden-son-dakika-f-35-ve-patriot-aciklamasi-41162721?utm_source=f5haber&utm_medium=f5haber&utm_campaign=f5haber

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1275 : 26 Mart 2019, 20:03:10 »
Ne damek bu ?

S-400+Patriot+F-35 olursa sesimizi çıkarmayız mı diyorlar ?
Bizim  F-35+S-400'den vazgeçmiyeceğimizi anladıkları için Patriot da alırsanız  bu iş olur mu diyorlar?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1276 : 26 Mart 2019, 20:39:24 »
Ne damek bu ?

Bizim  F-35+S-400'den vazgeçmiyeceğimizi anladıkları için Patriot da alırsanız  bu iş olur mu diyorlar?

SANA GÖRE Mİ YAPİCAZ LAN PLANLAMALARİMİZİ?!

Diyemeyen siyasetci ülke yonetiyorum diye gezmesin ortalikta!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1277 : 26 Mart 2019, 20:55:11 »
Ne damek bu ?

Hocam, yangına köruklemi gidiyorsun. Patriot, S400, F-35 Harika olur.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2019, 20:56:11 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1278 : 26 Mart 2019, 20:58:02 »
Ne damek bu ?

Hocam, yangına köruklemi gidiyorsun. Patriot, S400, F-35 Harika olur.

Hic de olmaz. O herifci karadenize donanma sokamayinca patriot ile var olmak istiyor.

Harcayacak paran bolsa F35+S400+FD2000'e ne dersin?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Denizci

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1279 : 26 Mart 2019, 21:07:25 »
Ne damek bu ?

ABD bin bu sekilde yön degistirmesi beni sasirtti. Acaba Türkiye'nin kararliligi karsisinda  ABD li uzmanlar oturup enine boyuna düsündüler ve özel dizayn edilmis Patriotlarin S-400 lerin yaninda olmasinin kendileri için karli oldugunami karar verdiler ?.
Muhtamelen alacagimiz Patriotlar (umarim PAC3), bilmedigimiz ve yaklasip bakma imkaninimizin bile olamayacagi özel fonctionlarla donatimis olacaktir diye düsünüyorum(Sadece ABD kontrolunda çesitli fonksyonlar).
Bakarsiniz Ruslar da bu sartlarda  S-300 ayari bir S-400 yutturmaya kalkabilirler. Karsi çiktigimizda ne olur? yeni sartlar koyabilirlermi ? satisi durdurabilirlermi?
Birden kendimizi ABD( Patriot), Rusya(S-400) arasinda  teknoloji savasinin ortasinda bulabiliz ve yine yüksek irtifa hava savunma sisteminden senelerce mahrum kaliriz diye endiseliyim.
Kusura bakmayin spekülasyon yapiyorum, ama kendime bu sorulari sormak mecburiyetinde kaldim. Konunun detaylarina vakif degilim. Uzman arkadaslarin kiymetli görüslerini duymak isterim.