Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 722513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1260 : 23 Mart 2019, 23:21:14 »
S-400'ün yerine patriot, thaad koyabiliyor muyuz? Koyamıyoruz. F-35'in yerine koyabileceğimiz T-50leri koyabilir miyiz? Koyamayız. Gerçekten iki ucu sivri değnek. Yapılacak en iyi şey Siper gelene kadar, TFX de önemli bir aşamaya gelininceye kadar idare etmek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1261 : 25 Mart 2019, 08:31:23 »
S-400’e ‘dost-düşman’ı Türkiye tanıtacak

Rusya Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi eski Başkanı Kıdemli Orgeneral Leonid İvaşov, Türkiye’de konuşlandırılacak S-400 füze savunma sistemlerinin F-35 uçaklarını vurabileceğine dair endişelerin gerçekçi olmadığını, bu füzelerdeki dost-düşman tanıma sisteminin Ankara tarafından tanımlanacağını vurguladı.

ABD Savunma Bakanı’nın uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu yardımcısı Katie Wheelbarger, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “S-400 bir bilgisayar. F-35 de bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşman bir bilgisayara bağlamazsınız; yapacağımız şey temelde bu olacak” demişti. Henüz resmi bir karar olmasa da Wheelbarger, ABD’nin Türkiye’ye F-35 teslimatı için hazırlıkları askıya alabileceğini söylemişti.

Wheelbarger’in sözlerini “Sputnik” ajansı için yorumlayan İvaşov, ABD’nin endişesinin temel nedeni olarak silah pazarındaki payını kaybetme korkusuna işaret etti. Rus uzman, “ABD’li yetkililer, ABD Silahlı Kuvvetleri için satın almakta özellikle acele etmediği kendi çok pahalı uçaklarının pazardaki durumu nedeniyle endişe duyuyorlar. ABD, Türkiye ve Rusya arasındaki S-400 anlaşmasını itibarsızlaştırmak için bahane ve argüman arıyor” dedi.

İvaşov, ABD’deki S-400 ve F-35’lerin olası entegrasyonuna dair kaygıları da yorumladı. S-400’lerin F-35’in bazı teknolojik özelliklerini keşfedeceğini söylemek ciddi bir tutum değil. Bu tür sistemler tedarik edildiğinde, dost-düşman tanıma sistemi tanımlanıyor. Türk uzmanlar, bu sistemi kendileri sipariş edecek ve Rusya’nın bilmemesi için bu sistemi kendi tanımlayacak. F-35’in yanlışlıkla vurulabileceğinden korkmak gerçekçi değil. Türkiye NATO üyesi ve eğer dost-düşman tanıma sistemi devreye alınırsa, NATO’nun dost-düşman tanıma sistemiyle uyumlu olacak” ifadelerini kullandı.

http://www.milliyet.com.tr/s-400-e-dost-dusman-i-turkiye-dunya-2847381/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1262 : 25 Mart 2019, 10:14:50 »
Dost düşman tanımlamasının Türkiye tarfından yapılması  güzel.

ABD S400 alımını baltalamak için bu ve benzer konuları sadece bir mazaret olarak kullanmakata olduğu konusunda çoğu arkadaşımız mutabık. Bu günkü teknolojik çağda bizlerin dost düşman tanıtımını yapmakle tanımlamanın başkaları tarfından elde edilemeyeceğini düşünmek te  hayal.Bilgisayar ortamındaki hiç bir bilginin gizli kalma imkanı yoktur .

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1263 : 25 Mart 2019, 10:23:36 »
Biraz ironic oluyor ancak S-400 gercekten bize gercek dost, dusman kim oldugunu gosteriyor

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1264 : 25 Mart 2019, 11:47:47 »
Biraz ironic oluyor ancak S-400 gercekten bize gercek dost, dusman kim oldugunu gosteriyor

Ruslar ihrac ettikleri her urunu export versiyonuyla gonderir.

Dost-dusmani tr'nin belirlemesi demek, rus ucaklarina da kilitlenebilmesi demektir. Cevremiz artik hep rus silahi dolu.

Sahsi kanaatim mumkun olmadigi yonunde.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1265 : 25 Mart 2019, 13:18:23 »
Çok gri bir dönemden geçiyoruz dost düşman kim göremiyor ya da görmek istemiyoruz. Bence küresel askeri güçlerden hiçbiri dostumuz değil bu güçler kendi çıarları için bizi kullanıyor kullanamadıklarında da arıza çıkartıyorlar. Hal böyle olunca tek bir ülke yada bloğa yaslanmak bugün için çok mantıklı gelmiyor bana. Rusya'dan ABD'ye karşı ABD'den Rusya'ya karşı silah almaksa ekonomik açıdan yıkıcıve saçma.. Bizim için en doğru seçenek bazı stratejik ürünler pahalıya gelse bile yerli savunma sanayini güçlendirmeye devam etmek.. Bugün S400 almak durumundayız ve muhtemelen bunun f35 alamamaktan çok daha büyük sorunlara yol açacağını ön görmemiz gerekiyor. Asıl mesele şu halkımız ekonomik refahımızdan mı ülkemizin geleceğinden mi feragat etmeyi tercih edecek?
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1266 : 25 Mart 2019, 19:11:10 »
S-400 Uuzun menzilli hava savunma sistemini korumak için yanına mutlaka TOR - Panthır alçak irtifa hava savunma sistemleri şartmış....

Peki bu Patriot veya ASTER sistemlerinin yanında da bunları koruyacak  alçak irtifa hava savunma sistemleri oluyor mu?

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1267 : 26 Mart 2019, 12:35:59 »
S-400 Uuzun menzilli hava savunma sistemini korumak için yanına mutlaka TOR - Panthır alçak irtifa hava savunma sistemleri şartmış....

Peki bu Patriot veya ASTER sistemlerinin yanında da bunları koruyacak  alçak irtifa hava savunma sistemleri oluyor mu?

Her yüksek irtifa HSS sistemi korunmaya muhtaçtır çünkü onun göremeyeceği kör noktaları diğer katmanlarda görev yapacak HSS ler ile doldurmak gerekir.Etkili bir hava savunma şemsiyesi de bu şekilde kurulabilir zaten.S-400 leri korumak için illa TOR veya Pantsir şart değil.Elbette bunlar S-400 le aynı dili konuşacağı için daha etkili olabilir ancak çok da elzem değil aynı işi Korkut,Hisar-A ve O da görecektir.Bu projeler yürürken Türkiyenin Pantsir,TOR veya BUK gibi diğer rus HSS lerini alacağını sanmıyorum şahsen.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1268 : 26 Mart 2019, 12:39:33 »

Dost-dusmani tr'nin belirlemesi demek, rus ucaklarina da kilitlenebilmesi demektir. Cevremiz artik hep rus silahi dolu.

S-400 lerin bir rus uçağına kitlenmesi veya ateş edebilmesi için illa düşman görmesi gerektiğini zannetmiyorum.Çünkü IFF sistemi sadece karşıdakinin durumunu tanımlar ateş edip etmemek yine sizin elinizdedir.Geçmişte bunun örnekleri var Amerikan Patriotunun İngiliz Tornadosunu düşürmesi yine Abd Patriotunun Abd F-16 sına kitlenmesi gibi.Kaldı ki S-400 ler rus uçaklarına kitlenmek amacıyla da alınmıyor onların önceliği Ege,Akdeniz ve Doğu Akdenizden yönelecek tehditler olacak.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1269 : 26 Mart 2019, 14:39:55 »

S-400 lerin bir rus uçağına kitlenmesi veya ateş edebilmesi için illa düşman görmesi gerektiğini zannetmiyorum.Çünkü IFF sistemi sadece karşıdakinin durumunu tanımlar ateş edip etmemek yine sizin elinizdedir.Geçmişte bunun örnekleri var Amerikan Patriotunun İngiliz Tornadosunu düşürmesi yine Abd Patriotunun Abd F-16 sına kitlenmesi gibi.Kaldı ki S-400 ler rus uçaklarına kitlenmek amacıyla da alınmıyor onların önceliği Ege,Akdeniz ve Doğu Akdenizden yönelecek tehditler olacak.
Nede tez kanka oldunuz ruslarla... Bilhassa şu "Kaldı ki S-400 ler rus uçaklarına kitlenmek amacıyla da alınmıyor onların önceliği Ege,Akdeniz ve Doğu Akdenizden yönelecek tehditler olacak."... Tam bir saçmalık. Bu şekilde ülke korunmaz. Bu şekilde milli güvenlik oluşmaz. Milli güvenlik sizin için nedir bilmiyorum ama benim bildiğim kadarı ile bir silahı "şu ülke için almıyoruz" demek değildir. 3 yıl önce kahrolsun Putinlerden , akşam namazını moskovada kılmaktan söz eden bir millet vardı ne ara bu kadar kaynaştınızda arkanızı sağlama aldınız siz ben anlamıyorum. Egedeki en son savaşında Ruslar ermeni çetelere silah dagıtıyordu. Bunuda dipnot olarak aklınızda bulundurun malum bu aralar çok çabuk unutuyorsunuz bazı şeyleri
« Son Düzenleme: 26 Mart 2019, 14:41:38 Gönderen: Mugen »
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.