Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

S-400(Rusya)
S-300(Rusya)
Patriot(ABD)
HQ-9(Çin)
Arrow(İsrail)
Aster-30

Gönderen Konu: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ  (Okunma sayısı 719876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
« Yanıtla #1020 : 27 Haziran 2018, 09:57:39 »
Bu aşamadan sonra her kim ne tehditinde bulunursa bulunsun  Türkiyenin S400 alımı konusunda geri adım atması söz konusu olamaz.

S400 konusunda Türkiyenin olası geri adım algısı dahi ,tehditte bulunan ülkeleri daha da güçlendireceği gibi , ileride daha değişik konularda sürekli üzerimize baskı şantaj yapmalarının önünü açar.

Aksine, siyasi iktidar gayet ustaca çark edecektir. ABD ekipmanı kullanmayan neredeyse hiç bir araç yok ki.

Çok çok Rusya'ya derler ki "bize füzelerin teknik bilgilerini o para karşılığında verin." Rusya kabul etmez.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1021 : 27 Haziran 2018, 10:05:16 »
Zaten Amerikanin derdi S-400 degil, Cin HQ-9 fuzelerine de karsiydilar.

Amac Turkiyedeki fuzelerde kontrolu elinde tutmak bence.

Merzifonlu'nun dedigi gibi genel ambargo bize fazla pahaliya mal olur, sadece parasal yonden de degil ordunun zaafiyeti soz konusu

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1022 : 27 Haziran 2018, 10:31:33 »
Bu iş sarı öküz hikayesine benziyor.
Biz ABD'nin sömürgesi falan değil, bağımsız bir devletiz. ABD'nin bunu anlaması gerek! Eğer Türkiye gibi bir müttefiki kaybetmek istemiyorsa bu tip dayatmalardan vazgeçmek zorunda! ABD açısından, Türkiye'nin kendileriyle mi müttefik olması çıkarlarına uygun, yoksa başkalarıyla mı? Bunu iyi özümsemezlerse bu işten her iki tarafta büyük zarar görür!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 195
« Yanıtla #1023 : 27 Haziran 2018, 10:46:33 »
Bence simdilik iptal edilmeli, ambargo ile tehdit edildigimiz konularda kendimizi guclendirmeli ve ondan sonra S-400'u almaliyiz.

Inatla degil akilla yurutmek lazim bu konuyu

Kesinlikle iptal edilmemeli .

Ondan sonraki konuma hiç düşünmek istemiyorum

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1024 : 27 Haziran 2018, 10:56:37 »
Bu kadar tatava yapılacağına bizimkiler şu Boeing firmasına verilen yolcu uçağı siparişini iptal etse ya. Anca laf üretiyoruz icraat sıfır.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1025 : 27 Haziran 2018, 11:07:54 »
Nutuk ve Merzifonlu arkadaşlarım görüşleriniz mantıklı.

Alınacak olan S400 veya türevi sistemlerin ABD menşeli olmamasından dolayı hali ile tedirgin. Bunun bir nedeni ticari, teknolojik olduğu kadar alınacak sistemlerin belirli ölçüde kendi menfatlarına karşı tehdit unsuru görmesidir. 

Yerli üretim bir hava savunma sistemimizin olması en ideal çözüm oldğu knusunda sizlerle hem fikirim. Ancak an itibarı ile bunu gerçekleştirebilecek seviyeye henüz ulaşmadık.  Sırf bu nedendenlerden dolayı ''yüksek hava savunma şemsiyemiz olmayısından '' yıllardan beri Nato kapsamında dost ülkelerin sağlamakta olduğu patriot desteği ile oluşabilecek riskleri karşılamaya çalışıyoruz. Yani mutlak surette acilen Yüksek hava savunma sorunumuza kalıcı çözüm bulmamız gerek aksi taktirde Türkiye hava hava sahası dahil olmak üzere ,Kıbrıs, Suriye ,Ege hava savunmamızda zafiyet oluştuğunu düşünüyorum.

Son olarak da S400 alımı nedeni ile uygulanabilecek ambargonun etkisin de öneminin farkında olmama rağmen , devlet olarak da şantajlara prim vermeyeceğimizi göstermeliyiz aksi halde ne içerde ne disarda saygınlığımız kalmaz.

Halen ben çözümün S400 alımına devam ,paralelde ise  Nato sistemlerine entegre edilebilecek patriot sistemi alımına olumlu baktığımızı belirtip müzakereye başlanılmasının yararlı olacağı kanısındayım. Evet zengin bir devlet değiliz ama her yere para bulabildğimiz gibi  bu sorunu da akılcı ve biraz daha harcama yaparak çozüm bulabileceğimizi sanıyorum. ( Bu süre dahilinde de yerli üretimi yapmak için gereken öz veriyi yapmalıyız)

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1026 : 27 Haziran 2018, 11:09:14 »
Bu iş sarı öküz hikayesine benziyor.
Biz ABD'nin sömürgesi falan değil, bağımsız bir devletiz. ABD'nin bunu anlaması gerek! Eğer Türkiye gibi bir müttefiki kaybetmek istemiyorsa bu tip dayatmalardan vazgeçmek zorunda! ABD açısından, Türkiye'nin kendileriyle mi müttefik olması çıkarlarına uygun, yoksa başkalarıyla mı? Bunu iyi özümsemezlerse bu işten her iki tarafta büyük zarar görür!

ABD'nin somurgesi degiliz ancak bircok yonde cok fazla bagimliyiz, onun otesinde zaten ekonomik olarak biz ABD'nin canini yakamiyoruz ama onlar bizim ekonomiyi cokertebilir.

Somurge degiliz inadiyla degil gerceklere bakip ona gore adim atilmali, yoksa Amerika muteffik kaybedermis, bizim konumuz stratejiktir, biz kimseye boyun egmeyiz laflariyla zarara oturan taraf olacagiz bu gidisle

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1027 : 27 Haziran 2018, 11:21:28 »
Bu aşamadan sonra her kim ne tehditinde bulunursa bulunsun  Türkiyenin S400 alımı konusunda geri adım atması söz konusu olamaz.

S400 konusunda Türkiyenin olası geri adım algısı dahi ,tehditte bulunan ülkeleri daha da güçlendireceği gibi , ileride daha değişik konularda sürekli üzerimize baskı şantaj yapmalarının önünü açar.

Aksine, siyasi iktidar gayet ustaca çark edecektir. ABD ekipmanı kullanmayan neredeyse hiç bir araç yok ki.

Çok çok Rusya'ya derler ki "bize füzelerin teknik bilgilerini o para karşılığında verin." Rusya kabul etmez.
Çark edecek olsaydılar Rusya ile anlaşma aşamasındayken anlaşamadık deyip işin içinden çıkardılar.Bu ülkede kimlerin çarkçilikta meşhur oldugunu kimlerin ulu önderin askeriyiz diyipte pkkye oy bastığını  , kimlerin bi oturuşta çeyrek domuzu mideye indirdiğini  ,1915  için kimlerin Ermeni yasını tuttuğunu çok iyi biliyor Sayın Merzifonlu !

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1028 : 27 Haziran 2018, 11:33:43 »
Bu kadar tatava yapılacağına bizimkiler şu Boeing firmasına verilen yolcu uçağı siparişini iptal etse ya. Anca laf üretiyoruz icraat sıfır.

ABD İran'a 30 Milyar dolarlık sivil uçak satışını engelledi. Yetmedi, Airbus'un satışına da taş koydu. Çünkü Airbus uçak imalatında ABD ara malı kullanıyor.

Siyasi iktidar THY ile övünüp duruyor. Uçak ve yedek parçası alamayınca ne olacağını sanıyorsunuz?

NOT: Sersemin teki galiba S-400 ile ilgili çark yorumuma eksi basmış. Çark edilince ileride bir gün, kendi beyninin resetleme düğmesine de basıversin bir zahmet! Rus uçağını düşürme olayında kim, nasıl çark etti akıllı?!
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, 16:35:14 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1029 : 27 Haziran 2018, 11:36:47 »
Bu ise particilik gozu ile bakmamak gerekir, milli menfaat hepimiz icin gecerlidir!

Su anki durum Amerikanin santaj ve tehdidi gecmis olmasidir, adamlar yasa tasarilarini hazirlamis onaylama durumuna getirmis durumda. Artik laylaylom yapacak zaman da kalmadi.

Kararimiz ya topyokun ambargo ya da S-400 iptali getirecek (her ikisi de kotu evet ama umarim en az zararla atlatiriz, gidisat kotu gibi)