Gönderen Konu: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 218158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ
« Yanıtla #210 : 01 Eylül 2018, 22:35:49 »
Serkan arkadaşımızın hayali kendimize özgün helikopter dizayn + üretim yapabilme diye  anlıyorum .   

Sanırım o noktaya erisebilmek için halen bir miktar zaman ve tecrübeye daha ihtiyacımız var. Geçmişten  şimdiye kadar yapmış olduklarımızı hatırlarsak sanki doğru yolda ilerliyoruz .

1980 li yılların ortasında UH1H  Montajları
199X li yıllarda UH60 yedek parça üretimi
200X li yıllarda AW129 dan T129 geliştirilip  üretimi
2017 de AW139 dan esinlenerek yerel materyal üretim tecrübemiz artırılmış bir proje

İnsallah bir sonraki aşama da 100% kendi dizaynımız olur.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #211 : 01 Eylül 2018, 23:12:24 »
Güzel yazmışsın ama ben o bir sonraki aşamanın zaten bu helikopter olduğuna inanıyorum. Yapacak aşacak bir şey yok son evreye gelmişiz bundan sonrası kolay. TEI de motoru yapıyor oda aşağı yukarı bu helikoperle birlikte yürüyen proje. İlk helikopterini yaparken kimsenin yerli motoru olmaz normal olan önce platformu sonra motorun yapılmasıdır. Helikopter yapmadan kimse motorunu yapmaz enayi gibi. Önce helikopteri tankı gemiyi uçağı yaparsın sonra ona motor yaparsın. Tabi 100 yıldır bunları yapıyor olsaydık öyle olmazdı elde motor olurdu biri yeni model helikopterde yapardı ama biz her şeyi yeni yapan ülke olarak önce platformları yapmak durumundayız. İTÜ nün ARI projesinide burada atlamamak gerek bu helikopter bugün varsa o proje sayesinde var yoksa en az on yıl beklerdik şu videodaki görüntü için.

« Son Düzenleme: 01 Eylül 2018, 23:14:41 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #212 : 02 Eylül 2018, 14:28:20 »
ARI , ITU tarafından gerçekleştirilmiş  önemli  bir proje . Evet haklısınız unutmuşum.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #214 : 06 Eylül 2018, 09:50:12 »
Hayırlı olsun.

! No longer available

« Son Düzenleme: 06 Eylül 2018, 09:52:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #215 : 06 Eylül 2018, 09:59:10 »
Acaba üzerindeki motorlar helikopter için geliştirilen yerli motorlar mı? Yoksa yabancı mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı foxtrot101

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #216 : 06 Eylül 2018, 10:31:56 »
Yabancı diye biliyorum.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #217 : 06 Eylül 2018, 10:37:40 »
Acaba üzerindeki motorlar helikopter için geliştirilen yerli motorlar mı? Yoksa yabancı mı?

DEĞİL AMA ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR HAZİRANDA İLK ATEŞLEME YAPILDI MOTORUN YERLİLİK ORANI %60

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/yerli-helikopter-motorunda-ilk-atesleme/1171488

Geliştirilen motor T129 içinde yeterli güce sahip

http://www.kokpit.aero/yerli-helikopter-motoru-test
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2018, 10:39:35 Gönderen: bostancıbaşı »

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #218 : 06 Eylül 2018, 11:07:10 »
BU günleride gördük  ya Allah büyüktür. Insallah seri üretim ve TSK lerindede görürüz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #219 : 06 Eylül 2018, 11:46:19 »
İlk uçuşta görülüyor ki helikopterde henüz denge sorunu var. Helikopter yalpalıyor. Ancak bu gayet normal. Çünkü adı üzerinde, bu ilk uçuş. İlk prototipin ilk uçuşu. Amaç kendisinden beklenen performansı denemek, karşılaşılabilecek sorunları önceden belirleyip gidermek. Kullanıma hazır hale getirmek. Atak helikopterinde de vardı ve çözüldü. Yabancların hava araçlarında da olduğuna eminim.

Bu Türk havacılık tarihi için bir dönüm noktası. Yeni bir yolculuğun başlangıcı. Binlerce kilometrelik keyif veren yolculuklar bile her zaman atılan ilk adımla başlar.

Tekrar hayırlı olsun.  :) :)