Gönderen Konu: T625 ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 110440 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boxer

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 377
 • 0
Alıntı yapılan: tr(b)
HDS, elinde bezbol sopasıyla forumları gezip farklı fikir beyan edenlerin kafasına vurmaya çalışıyor. Kusura bakmasın ama bende bu intibaayı uyandırıyor...

Taş devrinde tekerlek bulunduğunda farklı arayış içine girenler olmasaydı biz halen tekerleği yuvarlıyarak oynuyor olurduk. 8) Farklı fikirlere ve teknolojiye açık olmalıyız. Skorsky babasının hayrına helikopter satmıyor. Parayı verdikden sonra ister skorsky den ister AW den alırız. Önemli olan bizim ihale şartlarımızın kabul edilmesi... Kabul eden kim olursa olsun anlaşma yaparız. Gerisi onların bileceği iş.
http://www.tei.com.tr/yeni/urunler-ve-hizmetler.asp?kategoriNo=8&kategoriBasligi=Projeler


Yahu zeminsiz fikirleri ne zamandır böyle kutsallıklarla birleştiriyoruz.. Ben kimseye "böyle düşüneceksin!" demiyorum ki.. Bilmeden yargıya varıyorsun, bunu neye dayandırıyorsun?, diye.. Kimse bir şey söylemiyor.. Herkes başka bir kibritçinin lafını bana tekrarlıyor.. Beriki yan çiziyor "ohoo o kadar konuşuldu, hala bilmiyorsan yuh!" diye zevzeklik ediyor.. Bir dolu laf dönüyor.. Ama arkasında bir veri yok.. İtalyan firma CEO'su "Amerikalı veremez bunu!" diyormuş da.. Burada cahillik ve kahve muhabbeti var t(b), başka bir şey yok.. İki senedir dilimde tüy bitti.. "Neye göre, kim ne veriyor, bir dizin bakalım.." diyorum.. Bir dizebilen yok.. Ondan sonra da "farklı düşünce, tekerleğin icadı" bin türlü geyik..

Ben halen veriye dayalı bir şeyler bekliyorum.. Bu kadar lafı olan adamın bunu destekleyecek bir şeyleri olur..

..

Projeyi unutmuş herkes.. GMHP'nde, T-70 de, AW-149 da olsa, tamamen Aselsan'ın görev bilgisayarı dahil aviyonik süiti ile uçacak.. Yani, "Sikorsky görev bilgisayarını vermeyecek" diye bir şey yok.. Bunlar cahillik.. Süpersonik jet tayyereye aviyonik ve görev bilgisayarı yapan memleketin, döner kanat tayyarein görev bilgisayarını başkasından almaya ihtiyacı olur mu?.. Efendiler?.. Kime neyi veriyorsunuz?.. Kimden neyi almanın muhasebesindesiniz?.. Proje daha başından beri milli aviyonik süiti üzerindendi.. Halen de öyle.. Hatta Sikorsky Aselsan süitini o kadar beğendi ki, bunu yabancı müşterilerine bir opsiyon olarak sunacağını değerlendirdi..

Ne dersin tekerlekçi?.. Hakkım yok mu?..

Cahil ve kahve muhabbettini yapan sensin Aselsan suitinin seçilmesi Aselsan ın yazılımlarının kullanılacağı anlamına gelmez ki zaten ABD buna izin vermeyecek.
Agusta Westland Başkan Yardımcısı Ugo Rossini ihaleyi kazanmaları halinde Türkiye'yi 16 milyar dolarlık bir helikopter pazarının en büyük oyuncusu yapacaklarını belirtiyor.Rossini, Türkiye'ye önerdikleri TUHP149 model helikopterden önümüzdeki 20 yılda 8 bin adet üretileceğini ifade ediyor. Helikopterdeki en hassas teknolojilerin ortak üretileceğine dikkat çekerken, "Misyon bilgisayarı da Aselsan'la birlikte üretilecek. Hepsinden önemlisi kaynak kodları da her iki tarafa açık olacak. Amerikalılar bunu yapamaz." diyor. Rossini ayrıca, TUHP 149'un Türkiye'deki tesislerde üretilip test edileceğini belirtiyor. Ugo Rossini, TUHP149 programının hem TAI'nin, hem de başta Aselsan, TEI, Roketsan ve Havelsan olmak üzere Türk havacılık ve uzay sanayiinden pek çok başka şirketin yeni teknoloji geliştirme ve üretme sürecine daha etkin katılımı sağlayacağını söylüyor. Rossini ayrıca, Agusta Westland'ın teklifini TAI ile yüzde 50 eşit ortaklık üzerine kurduğunu kaydediyor. Türkiye'nin sınırsız ihracat hakkına sahip olacağını belirten Rossini, "Türkiye, kendi ihtiyacı olan 109 tane helikopteri ürettikten sonra bu helikopteri istediği üçüncü ülkeye, istediği şartlarda satabilir." diyor. Agusta Westland'ın TAI ile birlikte geliştirdiği taarruz helikopteri T129 ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Ugo Rossini, "Terörle mücadelenin taarruz kısmında T129 ana taşıyıcı olmaya aday." ifadelerini kullanıyor.

Sikorsky: Türkiye 25 yılda 8 milyar dolarlık parça satar

Sikorsky Başkan Yardımcısı Stephen Estill, ihaleyi kazanmaları halinde Türkiye'nin Sikorsky'den alacağı her bir Blackhawk için, şirketin TAI'ye ihraç etmek üzere bir helikopter siparişi vereceğini söylüyor. Türk savunma sanayiinin 25 yıl içinde Blackhawk satışları, parça imalatı ve sağlanacak hizmetlerden 8 milyar dolar gelir elde edeceğini vurgulayan Estill, helikopterlerin Türkiye'de Sikorsky ile ortak üretileceğini kaydediyor. Tüm dünyaya satılacak bu Blackhawk'ların üzerinde, Türkiye'de üretildiğine dair bilgi yer alacağını dile getiren Estill ayrıca, anlaşma imzalandığı anda TAI'ye 1 milyar dolarlık helikopter parçası siparişi vereceklerini dile getiriyor. Sikorsky'nin önümüzdeki 5 yıl için 12 milyar dolarlık sipariş aldığını anlatan Estill, "Bu helikopterleri üretmek için yardıma ihtiyacımız var. Ve altyapısını hazırlamış olan Türkiye'den daha iyi gidebilecek bir yerimiz yok." diyor. Estill, Türkiye'ye en son teknoloji ürünü olan T-70 modelini teklif ettiklerini söylüyor. Bu modeli 'Türk Blackhawk'ı' olarak adlandıran Estill, Türkiye'de üretilecek helikopterlerin Sikorsky adı altında tüm dünyaya ihraç edileceğini dile getiriyor. Projenin ortalarına doğru işçiliğin yüzde 90'ının Türkiye'de yapılacağını belirten Estill, ABD'den gelen parçaların zaman içinde azaltılacağını vaat ediyor. Stratejik hammaddelerin ise ABD'den gelmeye devam edeceğini belirtiyor. Estill'e göre eğitim için yabancı pilotlar Türkiye'ye gelecek, parçalar Türkiye'de tamir edilecek.

Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı süper çavuş

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 54
 • 0
AW başkan yardımcısının söylediği saçmalıklar sikorsky nin son hamlesinden sonra yani mevcut hükümet nedeniyle kendilerini rahat hisseden italyanların yapılan sikorsky karşı hamlesinin telaşından sarfettiği lakırdılar
hakikaten 8 bin helikopter satacaz vs. 16 B $ gelir laflarına inanılıyorsa söylenecek laf yok piyasanın küçüldüğü harcamaların kısıldığı zaten başat aktörlerin pastayı götürdüğü bir pazarda 8bin satış martavalına inanılmamıştır umarım.

Estill in lakırdıları ise projenin içine girdiği aşamalardan birkaç aşama öncesine ait son teklifle alakası yok
Sikorsky teklifinden kısaca rakamlara boğulmadan özet
"Sikorsky temel konfigürasyondaki T-70 platformunu ASELSAN ürünü aviyonik donanımlar ile kontratın yürürlüğe girmesini müteakip 28 ay içinde teslim etmeyi taahhüt ederken , TSK ihtiyaçları için özel ularak uyarlanacak ilk T-70 helikopterlerinin ise 52 ay içinde teslim edilmesi öngörülmektedir
Sikorsky proje kapsamında TAİ liderliğinde yürütülen çift motorlu TÜRK HAFİF HELİKOPTER projesine tasarım ve teknoloji desteği sağlama taahhüdünde bulunurken , BU ÇERÇEVEDE ORTAYA KONAN İLK TASARIMLARDA RAH-66 HELİKOPTERLERİNDE YER ALAN SESSİZ FAN TAİL KUYRUK ROTOR SİSTEMİ İLE DİNAMİK VE SÜRÜŞ SİSTEMLERİNİN KULLANILMASI DİKKAT ÇEKİCİDİR.
5 PALE SAHİP OLAN 6 YOLCU KAPASİTELİ TÜRK HAFİF HELİKOPTERİ TASARIMINDA İKİ ADET T-800 MOTORU KULLANILACAKTIR .
SİKORSKY AYRICA X-2 HAFİF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİNDE TAİ VE TÜRK SAVUNMA SANAAYİ İLE JSF BENZERİ BİR ORTAKLIK ÖNERMEKTEDİR.
SİKORSKY nin son SSİK daki tehirden önceki yaptığı son tekliftendir bu kapsamda önümüzdeki 20 senede 8 B $ lık gelir teklif etmektedir
başta en büyük tedarikçi ABD ordusunun tedarik programı kapsamıda dahildir bizim alacağımız her platform içinde ihracat garantisi var .
Birde şu aviyonik techizat konusunda ya adamlar aselsan tesislerine geliyorlar bakıyorlar ve gereken çalışmaları dahi aselsan ile başlatıyorlar bırakın bizdeki platformları uluslararası satışlardada aselsan aviyonik mimarisini kullanılması ve sikorsky nin altın seviye tedarikçisi oluyor biz haladaha kaynak kodu o bunu verdi vermedi gibi safsatalarla uğraşıyoruz ve kötüsü inanıyoruz .

Son birkaç yılda milyarlarca avroluk ihaleyi italyanlara tevdi eden mevcut hükümet devrinde dahi eğer bu AW çok daha iyi bir teklifle gelmişse hala daha neden seçilmedi ve süreçler uzadı şunun cevabını nasıl vereceksiniz
madem SİKORSKY tukaka ayrıca çok önemli stratejik milli projeleri başlatmışız hükümette sağolsun italyanlara pek bir sıcak neden hala AW almadı ihaleyi .

Saygılar.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 39555
 • 355
Sikorsky bu kadar taahhütte bulunuyorsa harika. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı süper çavuş

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 54
 • 0
sikorsky ayrıca üçüncü ülkelere ait 1 milyar dolarlık bakım anlaşmasınıda garanti etmekte
birde 8 bin rakamını kim salladıysa bizide şaşırttı yav adaMlar önümüzdeki 20-25 yıllık dönemde hesapladıkları 8000 adetlik pazardan 780 adetlik satış hedeflemekteler AW149 için ve bu tahminlerinden de %50 pay önermekteler.
bunu söyleyen ise AW nin CEO su GİUSEPPE ORSİ .
YANİ ne SİKORSKY nede AW hangisinin alacağı önemli değil ikisininde önemli avantajları mevcut kendine göre ve belkide proje bölünecek ve iki firmaylada ortaklık kurulacak o nedenle nedir bu kırıcılık ve anlayışsızlık.

Saygılar.

Çevrimdışı süper çavuş

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 54
 • 0
Bugün italyanların envanterindeki hali ile A-129 bizde görev yapabilecek olsaydı ne diye biz bir sürü masraf yapıp motoru değiştirdik orjinal RR motorunu kullanmak varken enayimiyizde gidip maliyetleri yükseltiyoruz
Hi-Hot şartlarında a-129 görev yapabilirmi sanıyorsunuz yada ne kadar faydalı yükle ne kadar yükselebilir o şartlarda ve orada kalabilir önce bu zorlu görev şartlarını araştırsanız da ondan sonra getirdinde denedinmi türünden muhabbete girseniz.

Saygılar.

Çevrimdışı HDS

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 296
 • 0
Özgün Helikopter Geliştirme Projesi (hafif genel maksat helikopteri)
« Yanıtla #85 : 21 Şubat 2011, 05:53:28 »
Bu 8000 rakamı hakikaten enteresan.. Kendince özel bir yeri olan, Amerika'nın eski nesillerini, bu kez yeni nesilleri ile değiştirmeye başladığı Black Hawk'lar dahi 3000 rakamına ulaşamadı.. Bu pencereden bakınca 8000 hedefi gerçekten enteresan kalıyor..

Ama ne önemi var.. Yeter ki birinin ağzından çıkmış olsun.. Yalapşap bir fikrimiz var ve onu destekliyorsa, yalan da olsa, yılanın deliğinde de olsa bulur getirir burnuna dayarız hasmımızın.. Ama "yahu bu ne iştir?" demeyiz..

Öyle bir acaip iş, hem bin tane komplo teorisi yazarız, külyutmaz diye geçiniriz, hem güya her şeyden şüpheleniriz, ama herkesin her dediğine de, tabi inanmak istersek, sorgusuz sualsiz inanırız..

..

@boxer, içini ferah tut.. Kodları tamamen yerli olacak tüm tayyarelerin.. O işler öyle çalışmıyor.. Bu "görev bilgisayarı" muhabbeti, oraya bilgisayar kasası koymak için kıyamet koparttırmıyor.. FADEC dışında.. Onda da gövde imalatçısının söz hakkı yoktur.. S-70'in de AW-149'un da motoru aynı olacağı için o konuda da bir fark olmayacaktır..

Bu arada, UH-60M'in fly-by-wire'ı olacak sanıyorduk, ama bu iş ertelenmiş meğer.. Dolayısı ile görev bilgisayarı konusunda pek bir sıkıntı kalmayacaktır..

Çevrimdışı boxer

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 377
 • 0
Özgün Helikopter Geliştirme Projesi (hafif genel maksat helikopteri)
« Yanıtla #86 : 21 Şubat 2011, 13:42:06 »
Herkes neden sonlandırılmadı diye soruyor Bakanın söylediklerini dinleyen yok fiyat yüksek diyor Vecdi Gönül.Süper Çavuş kaynak kodu gibi safsatalar demişsin cahil cahil konuşma Başbakanı Genelkurmay Başkanını taşıyan helikopterler düştüğü zaman ağzını açıp bakmaktan başka birşey yapamazsın.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı boxer

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 377
 • 0
Herkes neden sonlandırılmadı diye soruyor Bakanın söylediklerini dinleyen yok fiyat yüksek diyor Vecdi Gönül.Süper Çavuş kaynak kodu gibi safsatalar demişsin cahil cahil konuşma Başbakanı Genelkurmay Başkanını taşıyan helikopterler düştüğü zaman ağzını açıp bakmaktan başka birşey yapamazsın.

Tartışmak iyidir güzeldir de, birine cahil cahil konuşma deyip de sonra bunu söylemek afedersin ama eşşeğin bi yerine bişey kaçırmak oluyor. :)
Önceki sayfada yazdıklarıma safsata diyerek bir cahillik yapmış bende bu yaptığının cahilce bir yazışma olduğunu kendisine ilettim.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı RekarnO

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2181
 • 1
Fan Tail dediğimiz olay resimdeki sanırım. Yani Rotor pallerini daha sessizleştiren birteknoloji. Bu makineler hangi helikopterlerde var. AW de mi Skorsykde mi?
Ya da her ikisinde mi?

Ayrıca iki helikopterinde PAL teknolojisi nasıl? bileniniz var mı?


Çevrimdışı RekarnO

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2181
 • 1
Blue Edge Rotor Teknolojisi.. BERP


Bizdeki durum nedir?