Gönderen Konu: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 220994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
sizleri şaşırtan şeylerin sizlere nasıl şaşkınlık verdiği konusunda şaşkınlıklar içindeyim
A-129 zaten bir taarruz helikopteri idi ilk uçan konfigi ile son hali arasında fark olmasına rağmen kendisi bir taarruz helikopteri ve biz temel gövdenin üzerine T-129 u inşa ediyoruz
AW-139 sivil bir platform ve bundan AW-149 diye askeri genel maksat platformu çıkıyorsa tabi şüpheyle bakılır sivilden askeriye çevirmek gövdeyi büyütmeyle olmuyorki en üst düzey askeri standartlara uymak zorunda ve bu standartlarda ürettiğinizi sandığınız platformunuzu test etmeniz gerekmekte sıfır toleransla testleri geçmek zorunda bu bakımdan AW-149 ile a-129 un T-129 a dönüşümünü bir tutmayı anlamak imkansız.

Saygılar.

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Günümüzün modern helikopterleri neler bu arada bilgilendirirseniz mutlu olurum yanlız bu helikopterlerin proje başlangıç ve ilk uçuş tarihleri ile beraber beni aydınlatırsanız çok sevinecem.
Birde T-129 birkaç sene içinde göreve başladığında günümüzün modern helikopterimi olacak yoksa 80 lerin eskisimi.

Saygılar.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
@ süper çavuş, şuanda videyo sitelerinde farklı helikopter tasarımları görüyoruz.  Farklı tasarımlar geliştiriliyor. Terörle mücadele için T129 lar 80 lerin demode helikopteride olsa da fark etmez yeterki iş görsün. 10+50 helikopter azımsanamıycak bir rakam... terörle mücadele getireceği avantajları düşündükce demode olmasına bakmamak gerekiyor... Bizim acelemiz var onların acelesi yok.  Bundan sonraki aşamada kendi ATAK helikopterimizi kendimiz tasarlıyıp kendimiz üretiriz. Eldeki imkanlarla bukadar oldu. Bunada şükür etmek lazım.

Alıntı
Ne teklif edildiğini anlamak için arkadaşlar bir zahmet Savunma ve Havacılık No:138 i bir zahmet  okusunlar Sikorsky başkanı Jeff Pino nun söyleşisi umarım buradaki arkadaşları aydınlatacak en azından fikir verecektir.

Azcık özet geçte bizde bilelim... Ne teklif edilmiş

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Daha önce başka bir konuda SSM ( Savunma sanayi müsteşarlığı ) nin BİD ( bilgi istek dökümanı ) ve TÇD ( Teklife çağrı dosyası ) bunları verdim aralarındaki farkları okuyup anlayın son hali bilin diye ama hiç kimseye anlatamadık şimdi neden vaktimi ayırıp dergiden yazayım Sikorsky nin teklifinin ayrıntılarını ayrıca elimde tarayıcımda yok evinde hem dergi hemde tarayıcısı olan koyabilir .

Saygılar.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
Dergiye bakarak yazmanıza gerek yok akılınızda kalanları yazsaydınız olurdu.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Dergiye bakarak yazmanıza gerek yok akılınızda kalanları yazsaydınız olurdu.
Sikorsky aynen Türkiye de ki F-16 üretimi benzeri bir helikopter üretimi öneriyor , Agusta ise T-129 üretimi modelini öneriyor.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Alıntı yapılan: tr(b)
HDS, elinde bezbol sopasıyla forumları gezip farklı fikir beyan edenlerin kafasına vurmaya çalışıyor. Kusura bakmasın ama bende bu intibaayı uyandırıyor...

Taş devrinde tekerlek bulunduğunda farklı arayış içine girenler olmasaydı biz halen tekerleği yuvarlıyarak oynuyor olurduk. 8) Farklı fikirlere ve teknolojiye açık olmalıyız. Skorsky babasının hayrına helikopter satmıyor. Parayı verdikden sonra ister skorsky den ister AW den alırız. Önemli olan bizim ihale şartlarımızın kabul edilmesi... Kabul eden kim olursa olsun anlaşma yaparız. Gerisi onların bileceği iş.
http://www.tei.com.tr/yeni/urunler-ve-hizmetler.asp?kategoriNo=8&kategoriBasligi=Projeler

Yahu zeminsiz fikirleri ne zamandır böyle kutsallıklarla birleştiriyoruz.. Ben kimseye "böyle düşüneceksin!" demiyorum ki.. Bilmeden yargıya varıyorsun, bunu neye dayandırıyorsun?, diye.. Kimse bir şey söylemiyor.. Herkes başka bir kibritçinin lafını bana tekrarlıyor.. Beriki yan çiziyor "ohoo o kadar konuşuldu, hala bilmiyorsan yuh!" diye zevzeklik ediyor.. Bir dolu laf dönüyor.. Ama arkasında bir veri yok.. İtalyan firma CEO'su "Amerikalı veremez bunu!" diyormuş da.. Burada cahillik ve kahve muhabbeti var t(b), başka bir şey yok.. İki senedir dilimde tüy bitti.. "Neye göre, kim ne veriyor, bir dizin bakalım.." diyorum.. Bir dizebilen yok.. Ondan sonra da "farklı düşünce, tekerleğin icadı" bin türlü geyik..

Ben halen veriye dayalı bir şeyler bekliyorum.. Bu kadar lafı olan adamın bunu destekleyecek bir şeyleri olur..

..

Projeyi unutmuş herkes.. GMHP'nde, T-70 de, AW-149 da olsa, tamamen Aselsan'ın görev bilgisayarı dahil aviyonik süiti ile uçacak.. Yani, "Sikorsky görev bilgisayarını vermeyecek" diye bir şey yok.. Bunlar cahillik.. Süpersonik jet tayyereye aviyonik ve görev bilgisayarı yapan memleketin, döner kanat tayyarein görev bilgisayarını başkasından almaya ihtiyacı olur mu?.. Efendiler?.. Kime neyi veriyorsunuz?.. Kimden neyi almanın muhasebesindesiniz?.. Proje daha başından beri milli aviyonik süiti üzerindendi.. Halen de öyle.. Hatta Sikorsky Aselsan süitini o kadar beğendi ki, bunu yabancı müşterilerine bir opsiyon olarak sunacağını değerlendirdi..

Ne dersin tekerlekçi?.. Hakkım yok mu?..

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
Sayın HDS sizin müzmin bir muhalefet olduğunuzu önceki forumdan gayet iyi biliyoruz. Diğer forumdaki gibi köşelere yerleşip insanların yorumlarına saldırmayı alışkanlık haline getirmeyin. İstiyen istediğini söylesin. Yok herşeyi biz biliyoruz kimseye yorum yazdırmayız yazılan yorumlarada saldırız anlayışı çok yanlış... Bırakın herkes özgürce yorum yapsın. katılırsınız katılmazsınız o size kalmış.  Muhalif olunca duramıyorsunuz sizi anlıyorum... umutsuz vaka olmayın hayat gayet güzel...

Ben Agustanın şansını yüksek olduğunu düşünüyorum. Kim ne düşünürse düşünsün umrumda değil.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Özgün Helikopter Geliştirme Projesi (hafif genel maksat helikopteri)
« Yanıtla #78 : 20 Şubat 2011, 19:09:18 »
hds nin eleştirilmesi gereken yerler var da, burada adam haklı ve mantıklı bir soru soruyor. linç etmeden öne dinleyin, anlayın, cevap verin.

ben bilmiyorum, cevap yazamıyorum.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Alıntı yapılan: tr(b)
Sayın HDS sizin müzmin bir muhalefet olduğunuzu önceki forumdan gayet iyi biliyoruz. Diğer forumdaki gibi köşelere yerleşip insanların yorumlarına saldırmayı alışkanlık haline getirmeyin. İstiyen istediğini söylesin. Yok herşeyi biz biliyoruz kimseye yorum yazdırmayız yazılan yorumlarada saldırız anlayışı çok yanlış... Bırakın herkes özgürce yorum yapsın. katılırsınız katılmazsınız o size kalmış.  Muhalif olunca duramıyorsunuz sizi anlıyorum... umutsuz vaka olmayın hayat gayet güzel...

Herkes istediği yorumu yapıyor zaten.. Ben de sorumu soruyorum.. Sen bundan sıkılmış olabilirsin.. Bu da beni ilgilendirmiyor.. Sana dilediğini yazmak özgürlüğünü veren şey, bana da istediğimi sorgulama hakkı veriyor..

Ama nedense, şu soruyu cevplayabilen yok.. Hemen "HDS şöyle, HDS kötü, saldırgan.." 10 sayfa yazılmış.. Kararlar verilmiş.. Bir dolu lakırdı.. Ama "neye göre?" bilen yok.. Sıkışınca da "HDS şöyle böyle.."