Gönderen Konu: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 220972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ
« Yanıtla #560 : 09 Nisan 2023, 10:56:24 »
Bizimkiler çok büyük olasılıkla  chip teknolojisi elde etmek için Malezya'ya bütün kapıları açmışlar....

Bizim roket ve füze teknolojisini Çin'den aldığımız gibi... Varyag uçak gemisini hatırlayın...

Yani Malezya'ya bu imtiyaz win-win için verilmiştir...

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #561 : 09 Nisan 2023, 16:24:18 »
Bizimkiler çok büyük olasılıkla  chip teknolojisi elde etmek için Malezya'ya bütün kapıları açmışlar....

Bizim roket ve füze teknolojisini Çin'den aldığımız gibi... Varyag uçak gemisini hatırlayın...

Yani Malezya'ya bu imtiyaz win-win için verilmiştir...
Çok önemli çip teknolojisi, ne isterlerse verelim denir ya, o derece yani...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #562 : 09 Nisan 2023, 22:25:36 »
Tayvan tamam da Malezya da gerçekten iş yapan bir çip teknolojisi var mi?

Başkaları için üretim hattı değil,  hakiki teknoloji yani?

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #563 : 09 Nisan 2023, 22:54:33 »
Tayvan tamam da Malezya da gerçekten iş yapan bir çip teknolojisi var mi?

Başkaları için üretim hattı değil,  hakiki teknoloji yani?
Malezya'da 90 nm ye kadar olan çiplerin üretimi mevcutmuş. 2004-2005 yılları arası güncel olarak kullanılan teknoloji. bu seviyedeki bir teknoloji ile tüketici elektroniği kısmında rekabetçi bir varlık sergileyemezsek de özellikle bazı askeri alanlarda elalemin eline bakmaktan kurtarır. ayrıca güzel de bir başlangıç noktası.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #564 : 09 Nisan 2023, 23:46:05 »
Bu seviyedeki bir teknoloji ile tüketici elektroniği kısmında rekabetçi bir varlık sergileyemezsek de özellikle bazı askeri alanlarda elalemin eline bakmaktan kurtarır. ayrıca güzel de bir başlangıç noktası.

+1

Bu seviyeden başlamak hiç kuşkusuz önemlidir; ama aynı zamanda daha düşük nanometreler için kendimize bambaşka bir üretim metodolojisi geliştirmek zorundayız. Dronlarda yaptığımız gibi kabaca.

Çünkü, mevcuttaki 10 nanometre ve altı üretim ekosisteminde, her taraf ama her taraf, ABD tarafından hukuki anlamda mayınlandı. Adamlar kıl tüy her şey için IP hakkı oluşturdular. Ve ekosisteme her türlü girişi de kapattılar. Çin bile aşamadı bu surları ve İran gibi kaçakçılık yapmak zorunda kaldı!!  :o :o

https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/woman-with-fake-baby-bump-caught-smuggling-computer-chips-into-china

O nedenle, "Ya bir yol bulacağız, ya da bir yol açacağız." sözündeki yol bulma şıkkı bu konuda geçerli değildir. Yeni bir yol açacağız el mahkum. Allah yardımcımız olsun; amin!
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2023, 09:21:58 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #565 : 10 Nisan 2023, 00:23:05 »
Amarika değilde Hollanda engeli var. Fotolitografi diye bir alet var Hollanda bu alette tekel durumunda ve o olmadan yeni nesil chip ler yapılamıyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #566 : 10 Nisan 2023, 00:41:11 »
Amarika değilde Hollanda engeli var. Fotolitografi diye bir alet var Hollanda bu alette tekel durumunda ve o olmadan yeni nesil chip ler yapılamıyor.

Hollanda, arkasında ABD olmadan Çin'e engel çıkartamazdı. ;)

Ben bu makineden bahsediyorum aslında. Bu makinenin yaptığı işi, bambaşka bir şekilde yapacak kendi makinemizi geliştirmeliyiz. Aklıma da bir yol geliyor açıkçası!

Amaaaa, ilk etapta 90 nanometrelik çiplerin ölçekli üretimi ve özellikle paketlenmesi konularında yol almalıyız. Malezya bu anlamda bize çok yardımcı olabilir.
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2023, 00:42:50 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #567 : 10 Nisan 2023, 00:55:29 »
Hollandalı ASML firması başını ABD'nin çektiği bu yarıiletken ekosisteminin önemli parçalarından biri.
ABD menşeili yazılım ile tasarlanan mikroçipler Hollanda malı makinelerle Tayvan'da üretiliyor.
Telefon işlemcisi, ekran kartları gibi son teknoloji çiplerin üretiminde sistemin işleyişi aşağı yukarı bu şekilde. Daha alt seviye ürünlerde Çin, Malezya, G.Kore gibi diğer ülkeler de yeteneklerine ve maliyetine göre dahil olabiliyor.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #568 : 10 Nisan 2023, 01:01:05 »

Hollanda, arkasında ABD olmadan Çin'e engel çıkartamazdı. ;)

Ben bu makineden bahsediyorum aslında. Bu makinenin yaptığı işi, bambaşka bir şekilde yapacak kendi makinemizi geliştirmeliyiz. Aklıma da bir yol geliyor açıkçası!

Amaaaa, ilk etapta 90 nanometrelik çiplerin ölçekli üretimi ve özellikle paketlenmesi konularında yol almalıyız. Malezya bu anlamda bize çok yardımcı olabilir.
+1

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #569 : 10 Nisan 2023, 01:11:20 »
Bilin bakalım son yıllarda en çok nereden mühendislere kondular.