Gönderen Konu: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 218133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
Ynt: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ
« Yanıtla #440 : 22 Eylül 2021, 08:50:42 »
TEİ Mahmut Akşit Haberturk Airport programında TS-1400 için sivil motor-askeriyenin isterlerini karşılayamaz-istenirse üzerinde çalışmamız gerekir-dedi. Bu durum Gökbey in kullanılabileceği alanı kısıtlamaz mı? (Ayrıca Atak için de kullanılamayacağını belirtti.) https://tv.haberturk.com/program/airport/147/736729

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #441 : 22 Eylül 2021, 09:02:32 »
TEİ Mahmut Akşit Haberturk Airport programında TS-1400 için sivil motor-askeriyenin isterlerini karşılayamaz-istenirse üzerinde çalışmamız gerekir-dedi. Bu durum Gökbey in kullanılabileceği alanı kısıtlamaz mı? (Ayrıca Atak için de kullanılamayacağını belirtti.) https://tv.haberturk.com/program/airport/147/736729

Kısıtlamaz. Gökbey sivil bir helikopter. Motora gelince, motor askeri isterleri hem karşılıyor hem de karşılamıyor!  ;D

Askeriyede kullanılacaksa ana motorda değişiklik yapmaya gerek yok, bu açıdan askeri isterleri karşılıyor.

Öte yandan, askeriyede kullanılacaksa yağlama sisteminin modifiye edilmesi gerekiyor. Bu açıdan askeri isterleri karşılamıyor.

Bu modifikasyon da ufak bir iş merak etmeyin, öyle çok bir zaman almaz.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #442 : 22 Eylül 2021, 19:33:36 »
Evet Gökbey güzel görünüyor. Ancak helikopterde bir dengesizlik var. Özellikle Hower'dayken dengeyi zor sağlıyor gibi görünüyor. Yanındaki ATAK helikopterleri adeta heykel gibi kıpırdamadan dururken Gökbey sallanıyor sürekli. Geliştirme çalışmalarının sonunda, seri üretim aşamasına kadar bu sorunu çözebileceklerini düşünüyorum.

Bunu T129 Atak helikopterlerin prototiplerinde de hissediyordum ben. Şu an bakınca oturmuş görünüyor. Sanırım bu konuda ileriki safhalarda yapılan bazı ayarlar var.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #443 : 23 Eylül 2021, 15:58:08 »
Yeni bir dengeleme sistemi üzerinde calışılıyor dünyada örneği yok ancak gizli yürütülüyor.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #444 : 23 Eylül 2021, 16:10:23 »
Evet Gökbey güzel görünüyor. Ancak helikopterde bir dengesizlik var. Özellikle Hower'dayken dengeyi zor sağlıyor gibi görünüyor. Yanındaki ATAK helikopterleri adeta heykel gibi kıpırdamadan dururken Gökbey sallanıyor sürekli. Geliştirme çalışmalarının sonunda, seri üretim aşamasına kadar bu sorunu çözebileceklerini düşünüyorum.

Bunu T129 Atak helikopterlerin prototiplerinde de hissediyordum ben. Şu an bakınca oturmuş görünüyor. Sanırım bu konuda ileriki safhalarda yapılan bazı ayarlar var.
Atak ilk yapıldığında öndeki Flir yüzünden o kadar dengesizdiki kuyruk kısmına özel ağırlıklar kondu. Hala o ağırlıklarla uçuyor.
Gökbey’deki denge sorunu mutlaka hallolur.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #445 : 23 Eylül 2021, 16:11:06 »
Yeni bir dengeleme sistemi üzerinde calışılıyor dünyada örneği yok ancak gizli yürütülüyor.
Kaynak?

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #446 : 23 Eylül 2021, 16:18:55 »
Meslegim geregi biliyorum gömülü sistemlere yazılım yapıyorum. Daha fazla detay veremem

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #447 : 23 Eylül 2021, 18:00:05 »
Meslegim geregi biliyorum gömülü sistemlere yazılım yapıyorum. Daha fazla detay veremem

Mantık yürüteyim o zaman: Gömülü sistemlerle çalışılıyorsa, reaksiyon süresi çokomellidir ve makine dili seviyesine inildi demektir. Bu da aktif dengelemeyi işaret eder.

Hoverde dengeleme iki yolla olabilir: a) Ana paller ve kuyruk rotorunun bıçakları aktif yönlendirilecek, b) ölü ağırlıklar kullanılacak ama yerleri otomasyon rayları üzerinde aktif olarak değişecek. a) Şıkkı her helikopterde default olarak var benim bildiğim kadarıyla ama b) şıkkındaki sistem var mı yok mu emin değilim.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2021, 18:03:18 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #448 : 23 Eylül 2021, 19:03:24 »

Mantık yürüteyim o zaman: Gömülü sistemlerle çalışılıyorsa, reaksiyon süresi çokomellidir ve makine dili seviyesine inildi demektir. Bu da aktif dengelemeyi işaret eder.

Hoverde dengeleme iki yolla olabilir: a) Ana paller ve kuyruk rotorunun bıçakları aktif yönlendirilecek, b) ölü ağırlıklar kullanılacak ama yerleri otomasyon rayları üzerinde aktif olarak değişecek. a) Şıkkı her helikopterde default olarak var benim bildiğim kadarıyla ama b) şıkkındaki sistem var mı yok mu emin değilim.
Sn Merzifonlu,
Uçuş kontrol bilgisayarının yazılımıyla ilgili bir sorun olamaz mı? Pilota fazla görev vermeden otomatik olarak anlık düzeltmeleri hissettirmeden yapabilme becerisi kazanması lazım helikopterin. Bu da mekanik uçuş kontrol ekipmanı ile bilgisayar arasındaki uyuşumlu yazılımla ilgili değil mi? Bu da a) şıkkının daha iyi bir yazılımla iyileştirilmesi olmalı.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
T625 GÖKBEY HELİKOPTER PROJESİ
« Yanıtla #449 : 23 Eylül 2021, 19:53:40 »
Alıntı
Kesinleşmiş T625 Gökbey alımları.

- 20 adet JGK
- 24 adet HvKK
- 24 adet KKK
EGM de Gökbey'i tercih etti. Kesin sayı henüz bilinmiyor. T70 siparişlerini de düşürdüler.
https://mobile.twitter.com/BarbarosToprak2/status/1440931053439488001