Gönderen Konu: T625 GÖKBEY ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ  (Okunma sayısı 220898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: T625 ÖZGÜN GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROJESİ
« Yanıtla #360 : 04 Aralık 2020, 11:58:57 »
Yerli ATAK motoru için , bu TS-1400 motorunun üzerinde biraz oynanması yeter mi ? Yoksa sadece çekirdeği alınıp bambaşka bir motor tasarımı mı yapılması lazım?

Bu motor Atakta olduğu gibi uygulanabilir sanıyorum, çünkü bizimkiler Pakistan için üretilecek Ataklarda kullanmayı planlıyorlardı. Ayrıca Atak'ın ihtiyacından daha çok güç veren bir motor bu...

Ama daha fazla faydalı yük taşıyabilen genişletilmiş bir gövde ile başka bir modele başlamak uygun olacaktır.

Gövdeyi modifiye etmek, motorla oynamaktan kat ve kat kolaydır. PD-170 ile oynamaktansa, TB3 gövdesine bu nedenle geçildi. Burada da aynı durum söz konusu.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2020, 00:49:03 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #361 : 04 Aralık 2020, 13:29:09 »
Ts-1400 , Atak'ın ihtiyacından daha fazla güç üretebiliyorsa Atak helikopterinin güç-ağırlık oranı da iyileşir. Daha fazla yükle de kalkabilir( tabi silah takacak yer bulabilirlerse, helikopterde birşey takacak yer kalmadı, yamalı bohçaya döndü)

Ben Gökbey'e güç verecek Ts-1400 motorunun Atak için güçsüz kalacağını düşünmüştüm oysaki Atak için fazla bileymiş... Harika

2020 sonunda ilk defa Gökbey'e takilacak bir motorun 4 sene sonra seri üretime geçecek olması yine de bana çok uzun geldi ...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #362 : 04 Aralık 2020, 14:23:26 »
O yüzden aklı başında kimse havacılık motorunu sıfırdan geliştirmeyi pek düşünmez! Yapılan masrafı kurtarma ihtimali çok düşüktür. Bizim için zaruret hasıl oldu, o başka.

ABD mırın kırın etmese iş çok kolaydı: Gövdeyi üret, ithal avionikleri, ithal aktarma organlarını ve motoru tak gitsin.

Ahaliye de "Gördünüzmü looo, ne qadder de milli ve yerliyiz!" diye ucuzundan havanı basarsın.  ;)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #363 : 04 Aralık 2020, 16:03:50 »
Peki Merzifonlu hocam; bu ilk prototip motordan seri üretime geçiş için gereken 3,5-4 yıllık süre ; bizim gibi ilk defa motor yapan ülkeler için gerekli bir süre mi?
Yoksa ABD de üretse yeni prototip motor yine 3,5-4 yıl sonra mı ancak seri üretime girer?

Bana bu sürenin uzunluğu biraz bizim zayıf bir ülke olmamızdan kaynaklanıyor gibime geliyor

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #364 : 04 Aralık 2020, 17:35:55 »
Peki Merzifonlu hocam; bu ilk prototip motordan seri üretime geçiş için gereken 3,5-4 yıllık süre ; bizim gibi ilk defa motor yapan ülkeler için gerekli bir süre mi?
Yoksa ABD de üretse yeni prototip motor yine 3,5-4 yıl sonra mı ancak seri üretime girer?

Bana bu sürenin uzunluğu biraz bizim zayıf bir ülke olmamızdan kaynaklanıyor gibime geliyor

@serkan1976 uzun süre test edilmemiş bir motoru başta kendi silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere kimse almaz. Bu testler hem kullanıcı hem üretici için zaruri. Hürkuşun test sürecini ve silahlı kuvvetlerimizin zorlu testlerini hatırlatmak sorunuzun cevabı olacaktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #365 : 04 Aralık 2020, 17:37:02 »

Bence süre uzun değil. Aksine bu kadar sürede bir motor geliştirip kullanıma başlamak mükemmel. T700 motorunu örnek alalım.  General Electric GE12 çalışmalarına 1967'de başladı. Kullanıma ise 1978'de girdi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #366 : 04 Aralık 2020, 18:17:38 »

Bence süre uzun değil. Aksine bu kadar sürede bir motor geliştirip kullanıma başlamak mükemmel. T700 motorunu örnek alalım.  General Electric GE12 çalışmalarına 1967'de başladı. Kullanıma ise 1978'de girdi.

Benim kafam somut örnek olmadan çalışmaz...Sayın Skywolf T700 motoru örneğinden hareketle konuyu somutlaştırdı...Teşekkürler...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #367 : 04 Aralık 2020, 23:33:34 »
Bu süre kısa aslında. TEİ çok iyi bir iş çıkartıyor. İnşallah saha testleri de sorunsuz geçer.

Tank motoru da geldiği zaman, turbofan hariç motor konusunda bir karın ağrımız kalmıyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #368 : 04 Aralık 2020, 23:54:20 »
Konu başlığı Gökbey ama bahsettiğiniz için sorayım;
Tank motoru nereden gelecek ki?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #369 : 05 Aralık 2020, 00:55:30 »
Konu başlığı Gökbey ama bahsettiğiniz için sorayım;
Tank motoru nereden gelecek ki?

Tank motoru üzerinde çalışılıyor. BMC Power çalışıyor. Zor iş, ama yapılabilir gibi.

Vites kutusu daha büyük sorun. Kore mekanik vites kutusu ile vites işlevini çözemedi. Ürettikleri vites kutusu yeterince dayanıklı çıkmadı. Galiba bizimkiler vites işlevini hibrit sistemle çözmeyi düşünüyor.