Gönderen Konu: Yiğit Bulut:Savunma toplantılarında neler oluyor? Türkiye uyanabilecek mi?  (Okunma sayısı 10678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı shadowww

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Yiğit bulut taraf değiştirdikten sonra iyice saçmalamaya başladı. Türkiye israilden silah almamak için güya silah geliştirmeye başlamış. Bugün gelinen noktanın ne israille ne deakp ile ilgisi var. Aselsan dergisi 79. sayıyı okuyun. IR sensör geliştirme projesi ne zaman başlamış? ta 92 de tansu çiller hükümetiyle. aselsan ın kurulması daha önemlisi tskgv nın kurulması. Dünya da hiçbir ordunun holdingi yok diye spekülasyon yaratıp bu alanda da malı götürmek için tskgv den kurtulmak isteyen bir hükümet bu yapılanların kaynağı olamaz. Bu gelinen nokta skywolf ünde dediği gibi 25-30 yılın birikiminin artık meyve vermeye başlamasıdır ki akp iktidarına denk gelmiştir. Sadece bu işlerin siyasi otorite tarafından da desteklenmesi gerektiği hususunda akp ye aferin demek gerek.
Ayrıca biz israilden aldığımız silahları yapmaya çalışmıyoruz, savunma ve havacılık da murad bayarla yapılan bir röportaj da yol haritamızın israilinkiyle aynı olduğunu müsteşar söylemişti. o yüzden yapılan ürünleri israilin yaptıklarıyla karşılaştırarak takip edebilirsiniz.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Yiğit bulut taraf değiştirdikten sonra iyice saçmalamaya başladı. Türkiye israilden silah almamak için güya silah geliştirmeye başlamış. Bugün gelinen noktanın ne israille ne deakp ile ilgisi var. Aselsan dergisi 79. sayıyı okuyun. IR sensör geliştirme projesi ne zaman başlamış? ta 92 de tansu çiller hükümetiyle. aselsan ın kurulması daha önemlisi tskgv nın kurulması. Dünya da hiçbir ordunun holdingi yok diye spekülasyon yaratıp bu alanda da malı götürmek için tskgv den kurtulmak isteyen bir hükümet bu yapılanların kaynağı olamaz. Bu gelinen nokta skywolf ünde dediği gibi 25-30 yılın birikiminin artık meyve vermeye başlamasıdır ki akp iktidarına denk gelmiştir. Sadece bu işlerin siyasi otorite tarafından da desteklenmesi gerektiği hususunda akp ye aferin demek gerek.
Ayrıca biz israilden aldığımız silahları yapmaya çalışmıyoruz, savunma ve havacılık da murad bayarla yapılan bir röportaj da yol haritamızın israilinkiyle aynı olduğunu müsteşar söylemişti. o yüzden yapılan ürünleri israilin yaptıklarıyla karşılaştırarak takip edebilirsiniz.

AKP iktidarına denk gelen bişey yok.Adamlar kendilerine verilen fırsatı iyi kullandı ekonomiyi toparladılar ve bunu sonucunda savunma projelerinde sıçrama yaşandı.Bundan öncekiler kendilerine verilen fırsatı avrupaya yalakalıktan yana kullandı ve memleketin içine ettiler.Savunma işleri para işidir eğer AKP de eskiler gibi o yoldan ilerleseydi bugün ne milgem olurdu ne atak ne mitüp ne göktürk projeleri vs vs.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ne alaka?  Önceki iktidarlar nasıl Avrupaya yalakalık yapmışlar anlayamadım? Teknolojik birikimizin ve altyapınız olmadan nasıl bugün bu kadar sistemi geliştirebiliyorsunuz? Teknolojik birikim ve altyapı yatırımları ne kadar uzun sürede verimli hale geçebiliyor? Bu kadar gelişme on yıllarca süren çalışmanın eseridir. Kimsenin elinde sihirli bir değnek yok.

Doğrudur.
Biraz da şöyle düşünelim. Mesela daha önceki hükümetler dönemimde de helikopter projesi vardı. Yıllar süren çalışmalar sonunda teknik olarak bizim için en uygun helikopteri seçmiştik ama ABDli firmayla anlaşamadık. Nedeni de helikopterde kendi görev bilgisayarımızı kullanmamızı istediğiydi. O kadar emek ve zaman boşa gitti. Sonra yine uzun yıllar süren ihalelere devam edildi.

Mesela tank konusuna bakalım. Önceki hükümetler de tank ihalesi açmışlardı. Ancak iptal oldu. Savunma sanayimiz o zamanlar yeterli seviyede bile değildi. Teknolojiyi vermeyi kimse istemiyordu. Şimdi ihale de ise teknolojiyi Güney Kore'den aldığımız destekle geliştiriyoruz. Bunun da bedeli az değil.

Biraz daha mantıklı düşünelim. Elinizdeki parayı tesise yatırırsanız, üstelik üreteceğiniz ürünlerin teknolojisi başkalarına aitse bu işten kar elde etmeye başlamanız uzun süre alacaktır. Bu süre içerisinde kendinizi geliştirirken ekonomik krizlere girmeniz de kaçınılmazdır. Savunma sanayimizin son yıllardaki ilerleyişine kadar geçen doğal gelişimi böyleydi.

Kendilerini geliştirdikleri anda daha büyük işleri başarmaya başladılar. Belirli bir teknolojik seviyeye ulaşmış savunma sanayimize hükümetin verdiği pay doğal olarak arttı. Şahsi görüşüm, Türk savunma sanayi artık teknolojik birikim olarak kritik eşiği aştı. Artık kendi teknolojisini üreterek katlanarak büyüyecek.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
    Evet Kıbrıs Barış harekatı sonrası değişen konjektür ve çıkarılan dersler sonucu yapılması gerekenler kararlaştırılmış ama istenilenler tam olarak yapılamamıştır çünkü o dönemlerde ekonomimiz bunları karşılayacak güçte değildi bu nedenle çalışmalar yapılsada milli savunma sanayi için çalışmalar istenilen düzeyde değildi  90 lı yıllarda milli tank ve yerli savaş helikopteri gündeme gelmiş ama düzenli olarak ülkenin 3-4 yılda bir yaşadığı krizler tüm bu projeleri sürekli erteletmek zorunda bırakmıştır.2002 yılından itibaren yaşanan küresel ekonomik büyümeye paralel olarak ek düzenlemeler ile ekonomisini normale çeviren Türkiye bu tarihten sonra bütçe sıkıntısını atlatmış ve yıllardır dosyalarda kapalı duran projeler bir bir hayata geçirilmiştir.Tabiki burada bahsettiğiniz 30 yılın birikimleri kesinlikle yadsınamaz ama aslan payıda hükümetindir.Yani IMF den gelecek 150 milyon doların yolunu bekleyen bir ülke nasıl olurda 3 milyar doları Atak projesine ayırabilirdi bu sadece bir örnek bunun gibi birçok proje için bütçeler ayrıldı.
    Bugün bakıldığında gelinen ekonomik vaziyet 2002 öncesine göre bu ülkenin sınıf atladığını göstermektedir ama unutmayın ki bu ekonominin çok iyi olduğu anlamına gelmiyor sadece bir normale  dönüş süreciydi.Bugün ülkemiz karnesi bizden çok daha kötü olan iflas eşiğindeki ülkelerden daha yüksek faizle borçlanıyor bu durumunda düzeltilmesi gerekiyor bugünkü en önemli sorunlardan biriside budur.Bunun aşılması için ise tam demokratik bir Anayasa gerekiyor eğer bu problemde doğru bir şekilde çözülürse o zaman ekonomimiz bu normale dönüş sürecini aşarak gerçekten büyüyen zenginleşen bir yapıya sahip olur.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ben kendi gördüğümü yazıyorum AKP tek başına iktidar fırsatını çok iyi değerlendirdi,kritik eşikler atlatıldı.Birde karadeniz petrolü ve nükleere el atması AKP'yi uçurur,adamlar gerçekten iktidar fırsatını çok iyi değerlendiriyor ki zaten siyasette amaç nedir en verimli şekilde iktidarı kullanmak ve oy maksimizasyonunu sağlamak.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ben kendi gördüğümü yazıyorum AKP tek başına iktidar fırsatını çok iyi değerlendirdi,kritik eşikler atlatıldı.Birde karadeniz petrolü ve nükleere el atması AKP'yi uçurur,adamlar gerçekten iktidar fırsatını çok iyi değerlendiriyor ki zaten siyasette amaç nedir en verimli şekilde iktidarı kullanmak ve oy maksimizasyonunu sağlamak.

İyi de ben halen Avrupaya yalakalık konusunu anlayabilmiş değilim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0

İyi de ben halen Avrupaya yalakalık konusunu anlayabilmiş değilim.

Hangi hükümet bu hükümet gibi batı dışındaki bölgelerle ilgilenmiştir siyasi ve ekonomik olarak?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Hatırladığım kadarıyla Atatürk ve Özal döneminde doğu- batı ilişkilerinde daha dengeliydiler. Ayrıca daha önceki hükümetlerin AB yalakası olduğunu konusunda halen geçerli bir kanıt göremedim. Öyle ki daha önceki hükümetler döneminde AB üyeliği çalışmalarının adeta rest çekilerek dondurulduğunu bile hatırlıyorum. Oysa şimdi ABye gireceğiz diye yapmadığımız şaklabanlık kalmadı diyebilirim.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Hatırladığım kadarıyla Atatürk ve Özal döneminde doğu- batı ilişkilerinde daha dengeliydiler. Ayrıca daha önceki hükümetlerin AB yalakası olduğunu konusunda halen geçerli bir kanıt göremedim. Öyle ki daha önceki hükümetler döneminde AB üyeliği çalışmalarının adeta rest çekilerek dondurulduğunu bile hatırlıyorum. Oysa şimdi ABye gireceğiz diye yapmadığımız şaklabanlık kalmadı diyebilirim.
Galiba daha aktif bir dış siyaset yapıldığından bahsetmek istemiş bosna_sancak.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Açıkçası birkaç sene öncesine kadar pek de aktif değildi. Forum köşelerinde batıya bu kadar bağlı kalmamamızı, yüzümüzü biraz da doğuya dönmemizi bol bol yazıyorduk. AB'ye karşı en büyük koz doğuya yönelmek diyorduk. Ancak bu şekilde bizim değerimizi anlarlar diye yazıyorduk. Biz eşşek olursak bize semer vuran çok olur diyorduk. O zamanlar da aynı başbakan vardı. Dışişlerinde şimdiki cumhurbaşkanımız vardı. AB ne derse onu yapıyorduk, ama adamlar her seferinde bir bahane bulup bizi oyalıyorlardı. Sınır ötesi operasyon için bile oldukça uzun süre ABD'den izin bekledik. Ne çabuk unutuyoruz bazı şeyleri değil mi?

Şimdi sanki birileri bu söylenenleri duymuş gibi davranıyorlar. Biz doğuyla batının birleştiği yerdeyiz. Konumumuz her ikisi arasında bir köprü olmak. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz şart.