Gönderen Konu: Yiğit Bulut:Savunma toplantılarında neler oluyor? Türkiye uyanabilecek mi?  (Okunma sayısı 10663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
SON iki gündür dikkat ediyorsanız; Savunma Sanayii Müsteşarı en üst düzeyde toplantılara katıldığı gibi, bu yazıyı yazmamdan birkaç saat önce Başbakan Erdoğan ve ilgili bakanlar müsteşarlığa gittiler... Peki bütün bunlar ne anlama geliyor?

Sevgili dostlar, anlamayanlara anlatmakta yarar var; yazıma başladığımdan bu dakikaya kadar “1 şehit, 3 yaralı” haberi geldi! Olan çok açık; Türkiye, taşeron örgütün kullanıldığı ağır bir saldırı altında! Amerika’dan İsrail’e birçok yerleşik dinamik, Türkiye’nin son dönemdeki çıkışından rahatsız oldular ve “bu çıkışın” daha doğrusu “denklemde yeni rol tanımlamanın” bedelini de ödetmek için kendilerince gerekeni yapıyorlar!

Peki bundan sonra neler olabilir?

Olacaklar da bence “olanlar” kadar açık; saldırının dozu artacak “birileri” Türkiye’yi “girdiği yeni yoldan” çıkana kadar zorlamaya devam edecek. Uzun lafın kısası; Türk halkı “ucu dışarıda” bir saldırının hedefi olduğunu bilmeli ve idrak etmeli. Bu noktada daha doğrusu “bu tezi ortaya koyduktan sonra” başlığa dönmek ve “neler oluyor” sorusuna cevap vermek istiyorum. Hükümet “yaşananların” farkında ve “Türk Silahlı Kuvvetleri”nin İsrail uzantılı “kullandığı her üründen” kurtulma kararı almış durumda! İşte “söz konusu” toplantılarda olan da bu. Konu tartışılıyor ve “neler yapılabileceği” masaya yatırılıyor. Bu noktada soracaksınız; hemen “radikal kararlar” çıkar mı?

Sevgili dostlar, bugünden yarına “acil ve radikal” adımlar beklemeyin. Burada önemli ayrıntı zaten “bu detayda da saklı” değil. Önemli olan “bu yola girilmesi”, yıllardır uyuyan “aklımızın, şuurumuzun ve şuuraltımızın” ayağa kalkması, toparlanması!

Not: Türkiye için atılan adım çok önemli. “Sen üretme, biz veririz” modeliyle bizi yıllarca “pasif bir konumda” tuttular ve “savaşamayacağımızdan emin olana kadar” zorladılar. Türkiye zaman zaman bu oyuna uyandı ve “Ege Ordusu’nu kurmak dahil özellikle Güneydoğu’da askeri faaliyet çözümleri” üretmeye kadar birçok adım attı. Şimdi sıra “mantığı değiştirmeye” geldi ve Türkiye bunu başaracak güçte!

Hükümet ‘adım attı’, çağrımı yeniliyorum!
İSRAİL ile yaşananlar bize bir gerçeği net olarak gösterdi: Ortadoğu’daki yeni denklemde hatta yeni dünya düzenindeki “restleşme sürecinde”, dost ve müttefik diye bir kavram olamaz.

Bu yazıyı yazdığım saatte Türkiye “bu gerçeği” devletin “ortak aklı” düzeyinde algılamış durumda. Şimdi adım atma ve yıllardır “bize yaptırılmayanları” hayata geçirme zamanı. Peki ne yapacağız?

Uçuş kartlarının Türkiye’de yazılmasından, Aselsan ve Roketsan’ın ürettiği ürünlerin çeşitlendirilmesine kadar birçok adım atabiliriz. Yapabiliriz ama yeter ki yapmaya karar verelim ve “aramız birileri ile düzelse bile” bu kararımızdan asla vazgeçmeyelim!

Sevgili dostlar, kendi askerliğimde başıma gelen ve TV’de anlattığım bir olayı yazmak ve “bazen ne kadar bağımlı olduğumuzu” vurgulamak istiyorum: Gemilerde “yangın söndürme” talimatnamesini 1998 yılında hâlâ 1950’lerin “NATO metinlerinden” çeviriyorduk ve “ne yapsam, ne etsem” elimdeki teknik imkân ve personele rağmen “bir satırını” değiştiremedim!

Uyan Türkiye uyan! Kuru sözle “ne gemi yürür, ne de uçak uçar”. Aç kendini ve gereğini her düzeyde yap! Yazılımından mermine kadar “her dinamik parçanı” kendin üretmezsen, bu bölgede “büyümek değil, var olmak bile” imkânsız hale gelebilir!

http://www.haberturk.com/yazarlar/524064-savunma-toplantilarinda-neler-oluyor-turkiye-uyanabilecek-mi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Yazının tamamını okuyunca sanki israil ile gerilen ilişkilerimizden sonra hükümet adım atmış da yerli savunma sanayimize önem vermeye başlamışız gibi bir izlenime kapılıyor insan. :D
Oysa bugün savunma sanayimizde gerçekleşen başarılar 30 yıldır yapılan yatırımların sonuçlarıdır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0

Oysa bugün savunma sanayimizde gerçekleşen başarılar 30 yıldır yapılan yatırımların sonuçlarıdır.
Bu konuda size katılmıyorum sayın SKYWOLF çünkü son 7-8 senede ülke her alanda çok büyük gelişmeler yaşamıştır.Bugüne kadar yapılan yol,hastahane,okul ... miktarından daha fazlası son 7-8 senelik süreçte yapılmıştır.En basitinden bir örnek verirsek GSYH üç kat büyümüş 800-900 milyar dolar civarına yükselmiş buna paralel olarak devletin 2002 yılında vergi geliri 60 milyar TL iken bugün 170 milyar TL yi krize rağmen geçmiş , Kamu net borç stoğunun GSYH ye oranı  maastricht kriterlerinin altına inmiş(%60 dan %30 a) yaşanan tüm bu gelişmeler sonucunda Savunma araştırma ve geliştirmeleri için hiç korkmadan bütçeler ayrılmış ve bugünkü askeri projeler bu dönemin meyvesidir.Biraz çabuk unutuyoruz yaşadıklarımızı IMF den gelecek 150 milyon dolar için gün sayan bir ülke 3 milyar dolara Atak ihalesini yapabilir miydi ,Altay,Tiha,Milgem,Nükleer Santraller bunların toplam maliyeti IMF nin bize 2001 krizinde sağladığı kredi miktarını geçiyor.Bunlar 2002 de başlayan küresel ekonomik büyümeye paralel olarak yaşanmış ve 2001 krizinden çıkarılan derslerle harmanlanmış bir ekonomik programın sonucudur.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Elbetteki büyümenin etkisi var. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke için bundan doğal ne olabilir? Ama savunma sanayindeki bugünkü başarının temelleri 2003'den çok önceleri atıldı ve o zamandan beri oldukça gelişti. Öncelikle temel ihtiyaçlarımızın pek çoğunun üretilmesi ile başlanıldı işe. Birçok tesis kuruldu. Aselsan, TAI, TEI, FNSS, Otokar, Nurol, Yonca-Onuk vs bugün üretim yapan pek çok firmamız o zamanlar kuruldular, son 7 yılda değil. Tekerleği yeniden icad etmemek için teknoloji transferiyle pek çok edinimler sağlandı. Bu bilgiler geliştirilerek bugün kendi teknolojimizi geliştirmeye başladık. Kendi tekonolojimizi kullanmakdan daha önemlisi satmaya başladık. Zaten bu alanda dışa bağımlılıktan kurtulmak için yapmamız gerekenlerde bunlardı. Yoksa ekonomimiz şu ankinden iki kat büyük olsa bile bu noktada olmazdık.

Kısacası bu sadece birilerinin siyasi çıkar reklam yapabilecekleri birşey değil. Her ne kadar katkıları olmuş olsa bile sadece kendi eserleriymiş gibi göstermeleri hiç hoş değil.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
yalnız abi kusura bakmayında ben bu konuları daha takip edeli çok olmadı sizin çok daha iyi bilmeniz gerekmektedirki savunma sanayine bu hükümet bütçe ayırana kadar bugün gerçekleşen projelerin bir çoğu sadece dosyalardan ibaretti :D

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Her ne kadar katkıları olmuş olsa bile sadece kendi eserleriymiş gibi göstermeleri hiç hoş değil.
Tamamen soyutlanmaları hiç hoş değil 10 milyarlarca dolar bütçe ayrıldı unutmayın ki önceki hükümetler kaç kere milli tank seferberliğine çıkıp bütçe ayıramadılar ama bu hükümet milli tank gibi birçok projeye bütçeler ayırdı tabiki en büyük katkı mevcut hükümetindir çok fazla siyasete kaydık galiba.Kısacası mevcut küresel düzende kapital sağlam olmadan hiçbirşey yapamazsınız.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Doğrudur.
Biraz da şöyle düşünelim. Mesela daha önceki hükümetler dönemimde de helikopter projesi vardı. Yıllar süren çalışmalar sonunda teknik olarak bizim için en uygun helikopteri seçmiştik ama ABDli firmayla anlaşamadık. Nedeni de helikopterde kendi görev bilgisayarımızı kullanmamızı istediğiydi. O kadar emek ve zaman boşa gitti. Sonra yine uzun yıllar süren ihalelere devam edildi.

Mesela tank konusuna bakalım. Önceki hükümetler de tank ihalesi açmışlardı. Ancak iptal oldu. Savunma sanayimiz o zamanlar yeterli seviyede bile değildi. Teknolojiyi vermeyi kimse istemiyordu. Şimdi ihale de ise teknolojiyi Güney Kore'den aldığımız destekle geliştiriyoruz. Bunun da bedeli az değil.

Biraz daha mantıklı düşünelim. Elinizdeki parayı tesise yatırırsanız, üstelik üreteceğiniz ürünlerin teknolojisi başkalarına aitse bu işten kar elde etmeye başlamanız uzun süre alacaktır. Bu süre içerisinde kendinizi geliştirirken ekonomik krizlere girmeniz de kaçınılmazdır. Savunma sanayimizin son yıllardaki ilerleyişine kadar geçen doğal gelişimi böyleydi.

Kendilerini geliştirdikleri anda daha büyük işleri başarmaya başladılar. Belirli bir teknolojik seviyeye ulaşmış savunma sanayimize hükümetin verdiği pay doğal olarak arttı. Şahsi görüşüm, Türk savunma sanayi artık teknolojik birikim olarak kritik eşiği aştı. Artık kendi teknolojisini üreterek katlanarak büyüyecek.

Çevrimdışı Stryker

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
Arkadaşlar unutmayalım şu anda teknoloji üreten büyük savunma sanayii firmalarımız kıbrıs barış harekatından sonra abden yediğimiz büyük silah ambargosu sonucunda kuruldu.O zaman dan bu zamana bilgi birikimi edinler. Ve sonuçda ortaya altay,atak,milgem gibi hayal edemeyeceğimiz büyük projeleri üstlendiler.Sayamayacağım bir çok küçük projede mevcut.Bu hükümet olmasaydı bu projeler hayata geçmicekmiydi hayır yanlış geçicekdi.Dersenizki hükümet bir şey yapmadımı tabiki katkısı oldu.Ama hepsini hükümete bağlamak  yanlış.Savunma şirketlerimiz bu seviyeye gelmemiş olsaydı kimse hiç bir şey yapamazdı.Hepsi hazır alım olurdu.Saygılar.
Kuvvete dayanamayan adalet aciz;Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Her ne kadar katkıları olmuş olsa bile sadece kendi eserleriymiş gibi göstermeleri hiç hoş değil.
Tamamen soyutlanmaları hiç hoş değil 10 milyarlarca dolar bütçe ayrıldı unutmayın ki önceki hükümetler kaç kere milli tank seferberliğine çıkıp bütçe ayıramadılar ama bu hükümet milli tank gibi birçok projeye bütçeler ayırdı tabiki en büyük katkı mevcut hükümetindir çok fazla siyasete kaydık galiba.Kısacası mevcut küresel düzende kapital sağlam olmadan hiçbirşey yapamazsınız.

Haklısın.
Ben kesinlikle AKP'li değilim ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler.Evet bu işle belki bu hükümetten önce başladı o firmalar akp'den önce vardı ancak etkinliği nekadardı?

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Arkadaşlar unutmayalım şu anda teknoloji üreten büyük savunma sanayii firmalarımız kıbrıs barış harekatından sonra abden yediğimiz büyük silah ambargosu sonucunda kuruldu.O zaman dan bu zamana bilgi birikimi edinler. Ve sonuçda ortaya altay,atak,milgem gibi hayal edemeyeceğimiz büyük projeleri üstlendiler.Sayamayacağım bir çok küçük projede mevcut.Bu hükümet olmasaydı bu projeler hayata geçmicekmiydi hayır yanlış geçicekdi.Dersenizki hükümet bir şey yapmadımı tabiki katkısı oldu.Ama hepsini hükümete bağlamak  yanlış.Savunma şirketlerimiz bu seviyeye gelmemiş olsaydı kimse hiç bir şey yapamazdı.Hepsi hazır alım olurdu.Saygılar.

abi tamam katkısı olmuştur ama şuana kadarki en büyük katkı bu hükümete aittir.bu projeler tabiki hayata geçicekti ama sittin sene sonra hayata geçerdi ve bizde göremezdik !