Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 201705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marial

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Her Türk asker doğar
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #460 : 06 Mayıs 2013, 19:24:30 »
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2013, 19:53:47 Gönderen: marial »

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #461 : 06 Mayıs 2013, 20:02:00 »
Karisan birsey yok. Israilin Piyonu ÖSO Militanlari Isi basaramadi ve Israil devreye girme mecburiyeti gördü. Ey Türk Milletim, bak kiminle beraber Suriyeli Müslüman Kardeslerimizi katletmeye canak tutuyorsun.

Samanyolu TV gibi degerli Haber Sitemizde izlerim genelde Haberleri ve Internetten duydugum ÖSO Militanlari kayiplariyla Samanyolu Haberdeki "Sivil Ölü" sayisi neredeyse bire bir örtüsüyor hep...Ne kadar tuhaf degilmi? Sayin Hoca Efendimize bir sormam lazim bu yanlislik nasil oluyor?  :-\

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #462 : 29 Ocak 2015, 14:01:49 »
İsrail aracına saldırıyı Hizbullah üstlendi

İsrail aracına saldırıyı Hizbullah üstlendi Lübnan sınırında İsrail askeri aracına düzenlenen füze saldırısında, ilk belirlemelere göre 4 asker öldü...

İsrail aracına saldırıyı Hizbullah üstlendi. İsrail ordusuna ait bir askeri konvoyun Lübnan sınırında tanksavar füzesiyle vurulduğu ve en az 4 askerin öldüğü bildirildi. İsrail'in 10 gün önce düzenlediği saldırıya misilleme olduğu belirtilen saldırıyı Hizbullah üstlendi.

İSRAİL KARŞILIK VERDİ

Lübnanlı yetkililer, olayın ardından İsrail ordusundan Lübnan’a 25 top mermisi atıldığını duyurdu. Yetkililer, Hizbullah’ın Şebaa Çiftlikleri’nde İsrail’e karşı “büyük bir operasyon” başlattığını belirtti.

İSRAİL'E AİT 9 ARAÇ ZARAR GÖRDÜ

Hizbullah'tan yapılan açıklamada, "Kuneytra Şehitleri Taburu İsrail askerî konvoyuna saldırmıştır" denildi. Hizbullah'ın El Manar televizyonundan yapılan açıklamada, İsrail ordusuna ait 9 aracın zarar gördüğü belirtildi.

İSRAİL'DEN GAZZE GÖNDERMELİ TEHDİT

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan sınırındaki çatışmalara ilişkin, "Bize kuzey sınırımızda kafa tutanlara, Gazze'de olanları hatırlatmak isterim" dedi. Netanyahu, İsrail'in güneyindeki Sderot'ta yaptığı açıklamada, "Şu anda İsrail ordusu, kuzeydeki saldırılara yanıt vermektedir. Bize kuzey sınırımızda kafa tutanlara, Gazze'de olanları hatırlatmak isterim. Hamas, var olduğu günden bu yana en büyük kayıbını yaşamıştı. Şimdi de ordumuz her cephede savaşmaya hazırdır" ifadelerini kullandı. Öte yandan, İsrail ordusu Golan Tepeleri'ndeki askerî noktalarının da vurulduğunu açıkladı. Ordudan yapılan açıklamada, "Golan Tepeleri'ndeki İsrail askerî noktası havan topuyla vuruldu. Ölen ya da yaralanan yok" denildi.

GERİLİM 18 OCAK'TA BAŞLAMIŞTI

İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilim, İsrail’in 18 Ocak’ta Golan Tepeleri’ndeki Hizbullah konvoyuna saldırmasıyla başlamıştı. İsrail'in, Suriye-İsrail sınırındaki Kuneytra kentinde devriye gezen Hizbullah konvoyuna 10 gün önce düzenlediği hava saldırısında, Hizbullah'ın üst düzey saha komutanlarından Muhammed İsa'nın da aralarında bulunduğu 6 militanın öldüğü duyurulmuştu. İran makamları da saldırıda Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Ali Allahdadi’nin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın, söz konusu saldırıyla ilgili yarın açıklama yapması bekleniyordu.

http://www.sarizeybekhaber.com.tr/haberler/israil-aracina-saldiriyi-hizbullah-ustlendi-h1182.html

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #463 : 29 Ocak 2015, 14:23:25 »
İsrail: Hizbullah'tan 'Şiddet istemiyoruz' mesajı aldık

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Lübnan'ın güneyinde şiddetlenen çatışmaların ardından Şii Hizbullah hareketinden bir mesaj aldıklarını açıkladı. Yalon, Hizbullah'ın bölgede daha fazla şiddet istemediğini öne sürdü.

Bu sabah gazetecilere bir açıklama yapan Yalon, mesajın Lübnan'la aralarındaki sınır bölgesinde görev yapan Birleşmiş Milletler (BM) barışgücü (UNIFIL) aracılığıyla gönderildiğini ima etti. Hizbullah'tan ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hizbullah'ın dün İsrail ordusuna ait bir konvoya düzenlediği saldırıda iki asker ölmüştü. İsrail saldırı sonrası Lübnan'ın güneyindeki bazı bölgeleri topçu ateşine tutmuş, bölgedeki İspanyol bir BM barışgücü askeri kimin açtığı belli olmayan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

İsrail Savunma Bakanı Yalon, dünkü saldırının ardından askeri güçlerinin alarm konumunda olduğunu açıkladı.

Lübnan medyası da İsrail savaş uçaklarının sınır köylerinde uçuşlar yaptığını bildirdi.
Bölgede gerginlik arttı

Bölgede gerginlik, İsrail'in 18 Ocak'ta düzenlediği hava saldırısında İranlı bir generalin ve Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütünün bazı mensuplarının ölmesi ile artmıştı.

Hayatını kaybedenler arasında, Hizbullah'ın askeri kanadının eski lideri olan ve 2008'de Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen bir bombalı saldırıda ölen İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye de vardı.

Hizbullah da dünkü saldırı ile İsrail'e misillemede bulunduğunu bildirmişti.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150129_israil_hizbullah
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #464 : 25 Ağustos 2015, 08:23:33 »
İsrail, son 3 ayda 1 milyar dolarlık Kürt petrolü aldı
HÜRRİYET 25 Ağustos 2015
Peşmergenin maaşı İsrail’den

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (İKBY) son 3 ayda petrol ihracatının 3’te birini İsrail’e yaptı. Financial Times’in haberine göre 1 milyar dolarlık ihracat İsrail’in petrol ihracatının yüzde 77’isine denk geliyor. İKBY ise bu petrol geliriyle IŞİD’le mücadele eden peşmerge güçlerinin maaşlarını ödüyor.

İngiliz Financial Times gazetesi, İsrail’in son aylarda petrol ihtiyacının yüzde 77’sini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden aldığına ilişkin bir haber yayınladı. Gazetede yer alan habere göre, İsrail, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) mayıs ayı başından 11 Ağustos’a kadar geçen sürede 1 milyar dolar civarında değere sahip toplam 19 milyon varil petrol aldı. Uydu ve petrol tankeri kayıtları ile petrol komisyoncularına dayanılarak elde edilen verilere göre İsrail’e satılan petrol Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin petrol ihracatının da 3’te birini oluşturuyor.

UCUZA ALIYOR İDDİASI
Kuzey Irak petrolünün önce Türkiye’de Ceyhan’a oradan da İsrail’e gönderildiği bilgisine yer verilen haberde, Kuzey Irak petrolünün yüzde 9’unun ise Türkiye’ye satıldığı iddia ediliyor. İsrail’in Kürt petrolünü daha ucuza aldığı yönündeki söylentilerin de gündeme getirildiği haberde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkililerinin bu iddaları reddettiği de yer alıyor. Haberde görüşüne yer verilen bir üst düzey IKBY yetkilisi konuyla ilgili, “Petrol komisyoncularına sattıktan sonra petrolün kime gittiği ile ilgilenmiyoruz. Bizim önceliğimiz IŞİD’e karşı savaşmak üzere peşmerge güçlerinin maaşlarını ödeyebilmek” diyor. Bazı uzmanlar da, İsrail’in Irak Kürtlerine finansal destek vermek amacıyla petrol aldığını alınan bu petrolün bir kısmını yeniden ihraç ettiğini bir kısmını da depoladığını dile getiriyor.

BAĞDAT İLE İŞBİRLİĞİ
İsrail ve ABD kısa süre önce Erbil yönetimine, petrol satışı konusunda Bağdat’la işbirliği yapma çağrısında bulunmuştu. Bağdat ve Erbil yönetimleri geçen yıl Kuzey Irak petrolünün ülke dışına satışı konusunda anlaşmaya varmıştı. Anlaşma uyarınca Irak bütçesinden Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yüzde 17’lik pay düşüyordu. Bu da yıllık 17 milyar dolara denk geliyor. Son dönemde ise Bağdat yönetimi ekonomik sıkıntılar nedeniyle Kürtlere gerekli ödemeyi yapamamış, Irak Kürtleri kendi hesaplarından petrol satmış, Bağdat da Erbil’i ülkenin kalanına yeterince petrol tahsis etmemekle suçlamıştı.

Erbil, petrolde bağımsız oldu
IRAK’ta Bağdat ve Erbil arasında, Irak petrollerinin ihraç edilmesi ve gelirlerinin paylaşımı konusunda geçtiğimiz yıl varılan anlaşma kısa süre önce yine çatırdamaya başladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Ceyhan’da Irak Milli Petrol Şirketi’ne (SOMO) teslim etmesi gereken petrolü bağımsız olarak kendisi satmaya başladı. Bu bilgiler, IKBY Petrol Bakanlığı’nın yayınladığı aylık ihracat raporunda da göze çarptı. Ceyhan’dan yapılan ihracat rakamlarına günlük olarak yer verilen raporda, haziran ayında SOMO’ya yalnızca 10 gün petrol teslim edildiği görülüyor. Irak Parlamentosu Doğalgaz ve Petrol Komisyonu Başkanı Arez Abdullah, “Kürdistan bölgesi, 1 Temmuz’dan itibaren Irak Milli Petrol Şirketi’ne (SOMO) petrol teslim etmedi. Üretilen ve ihraç edilen petrolün tamamını Erbil yönetimi sattı” açıklaması yaptı. Ortaya çıkan yeni duruma göre Erbil ile Bağdat arasında yapılan petrol anlaşmasının bir anlamı kalmadığını savunan Abdullah, “Parlamentoda, Irak Petrol Bakanlığı ve Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan bir araya gelerek bu sorunu çözmelerini talep ettik” yorumunu yapmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29893222.asp

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #465 : 17 Aralık 2015, 23:33:46 »
Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için taraflar arasındaki görüşmeler sürüyor.
Diplomatik kaynaklar, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için yapılan görüşmelerin en kısa zamanda sonuçlanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi

Diplomatik kaynaklar, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, abluka  altındaki Gazze'ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisinin 31 Mayıs  2010'da uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına maruz kalması ve  olayda 10 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından bozulan ikili ilişkilerin,  Türkiye'nin daha önce duyurduğu çerçevede normalleşmesi için taraflar arasındaki  görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

İsrail basınında yer alan, iki ülke arasında anlaşma sağlandığına  yönelik iddiaları değerlendiren kaynaklar, ilişkilerin normalleşmesi amacıyla  yapılan görüşmelerin en kısa zamanda sonuçlanması için çalışmaların devam  ettiğini ifade etti.

Türkiye, ilişkilerin Mavi Marmara olayı öncesine dönebilmesi için  saldırı nedeniyle İsrail'in özür dilemesini, hayatını kaybedenlere tazminat  ödemesini ve Gazze'ye yönelik ablukayı kaldırmasını şart koşmuştu. Bu şartların  ilki yerine gelmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 9 Aralık'ta Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde bir soru üzerine, Türkiye-İsrail arasındaki genel siyasi  ilişkilerin normalleşme sürecinin söz konusu olduğunu, İsrail'in Mavi Marmara  gemisine yönelik saldırıya ilişkin tazminat ve Gazze'ye uyguladığı ambargoyla  ilgili atılması gereken adımlar bulunduğunu söylemişti. Kalın, "İsrail tarafı bu  konuda adımlar atarsa biz de tabii ki o çerçevede gerekli adımları atarız, ama  burada özellikle tazminat konusunda daha önce varılan mutabakatın hayata  geçirilmesi, yapılan müzakerelerin neticelendirilmesi önem arz ediyor" diye  konuşmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold da 14 Aralık'taki  açıklamasında, "İsrail, Türkiye ile her zaman istikrarlı ilişkilere sahip olmayı  arzulamaktadır ve bu hedefe ulaşmanın yollarını sürekli araştırmaktadır"  ifadelerini kullanmıştı.

İsrail basınına göre taslak halindeki ön anlaşmada yer alan maddeler ise şu şekilde:
-Ülkeler, büyükelçilerini yeniden görevlendirecek.
-Türkiye, parlamentodan bir yasa geçirecek. Bu yasa sayesinde Mavi Marmara saldırısına katılan İsrail ordusu subay ve askerlerine karşı açılan bütün davalar kapatılacak. Yeni davaların açılması da engellenecek.

-İsrail, Mavi Marmara saldırısının kurbanları için fon oluşturacak. Saldırıda ölen ya da yaralananlar için 20 milyon dolarlık tazminat ödenecek.

-Gush Etzion'da 3 yerleşimci gencin kaçırılıp öldürülmesi olayının arkasında olan ve -İstanbul'da ikamet eden Hamas üyesi Salah Aruri Türkiye'den sınırdışı edilecek. İsrail, -Aruri'nin Batı Şeria'daki Hamas mensuplarını yönlendirdiğini iddia ediyor. Anlaşma kapsamında Hamas'ın Türkiye'deki aktivitelerine de genel olarak sınırlama getiriliyor.

-Bu anlaşmada yazılı yer almasa da, Türkiye ile İsrail doğalgaz konusunda görüşmelere başlamak için prensipte fikir birliğine vardı. Bu kapsamda Türkiye İsrail'den doğalgaz alacak. Ayrıyeten İsrail'in, Avrupa'ya gaz ihracatına imkân verecek bir boru hattının -Türkiye'den geçmesi için izin verilecek.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-ile-israil-anlasmaya-yakin/dunya/detay/2165467/default.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #466 : 18 Aralık 2015, 00:12:36 »
O şartların ilki yerine getirilmedi. İsrail devleti özür dilemedi! Sadece bir bireyi özür diledi.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #467 : 18 Aralık 2015, 00:22:36 »
Hemen stres yapma Skywolf zaten anlasma olmaz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #468 : 18 Aralık 2015, 11:05:34 »
Hemen stres yapma Skywolf zaten anlasma olmaz.

Bizdeki fırıldak siyaset ile her şey olur!

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #469 : 19 Aralık 2015, 14:55:48 »
Alıntı
Rusya ile gerilim stratejisi son derece hatalıdır. Dengeleri bozarak iyi bir şey yaptıklarını mı zannediyorlar !?  Peki Türkiye' yi Amerika' nın elinden kim kurtaracak ! Bunu hiç düşünmüşler midir acaba ? Amerika bas bas bağırıyor. Ortadoğu' da haritaları yeniden çizeceğim; Kürtlere' de bir devlet kuracağım diyor. Ha keza Almanya, İngiltere ve Fransa da aynı şekilde... Öyle inanıyorum ki, İsrail ise perde arkasından  kıs kıs gülüyordur...

Yukarda ki ifadeleri; Suriye Krizi başlığı altında, Rus uçağı' nın düşürülmesi arifesinde söylemiştim. Özetle ne diyorum; Rusya ile gerilim siyaseti yanlıştır; Türkiye' nin manevra alanını daraltır. Yapabileceklerinin sayısını sınırlar, kabiliyetleri azaltır, elinde ki kartların hem sayısını hem niteliğini azaltır diyorum. Nitekim de öyle oldu. Rusya ile kavga edersen Amerika' nın kucağına düşersin diyorum. Rusya senin düşmanın da Amerika sanki dostun mu diyorum. Büyük devletlerin dost düşman tanımı farklıdır. İngiliz Başbakanı Lord Palmerston' un dediği gibi; '' İngiltere' nin ezeli ve ebedi dost yada düşmanları yoktur, ebedi çıkarları vardır '' diyor. Büyük devletler meseleye bu şekilde yaklaşır.

Gel gelelim bize; Amerika ne dedi: Musul' dan askerini çek ! Şimdi sen Rusya ile zıtlaşınc Amerika' nın elini güçlendirmiş olmadın mı yani ! Sonrada İsrail ile kanki olmak zorunda kalıyorsun.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek; geçen gün Rus Sputnik News kanalına bir demeç verdi, diyor ki;"Rusya'nın uçağını düşürürseniz, İsrail'in kucağına düşersiniz. Ortadoğu'nun denklemleri bunlar. '' diyor. Ayrıca Rusya' yı da uyarıyor, diyor ki; '' Tayyip Erdoğan yönetimi İsrail'e yaklaşıyor ya da Amerika'ya yaklaşıyor diye PKK'yı destekleyen eğilimler de çok ciddi yanlışlardır. Bütün Rusya kamuoyuna sesleniyorum, Rus devletine de sesleniyorum: Tayyip Erdoğan yönetimi geçicidir. Türkiye Atatürk'ün Türkiye'si olacaktır, göreceksiniz. Onun için bizim ilerideki Batı Asya birliği ve Avrasya birliğine zarar verecek adımları atmayalım diyorum" diyor.

http://tr.sputniknews.com/politika/20151218/1019751500/perincek-rusya-ucak-dusurme-israil-kucak-.html

Aynen katılıyorum...
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2015, 14:57:30 Gönderen: PARTİKÜL »