Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 202855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #1180 : 11 Kasım 2023, 20:02:25 »
Yada, biraz dışardan bakıp; Daha ileri gitmek için, sebep yaratıyor olmasın... Tıpkı ilk saldırı gibi veya sonraki gibi belki de amaç baştan itibaren bu olmasın...

Şu soruları soralım,
Hamasın, İsrail'den toprak alma şansı nedir?
Hamas ne zaman ve kim tarafından kurulmuştur?
Hamasın kurucusu hatta şuanki liderinin oğlu kimdir?
Filistin kurtuluş örgütü, haması neden "hain" ilan etmiştir?
Filistin yönetimi, neden hamasa destek vermemiştir?
Hamasın saldırılarının şiddeti, İsrail'in ilerlemesinin önünü açmakmıdır?
BM Görüşmeleri iyi bir zemine gelmişken, Bu saldırıların Gazze halkına faydası ne olmuştur veya Hamas ne gibi bir kazanım sağlamıştır?
En nemli soru; Tüm bunlardan kim yararlanmıştır ve yararlanmaktadır?

Sizin çok bilgi içeren ve nötral bakışınızı beğeniyorum. Doğan bey lütfen bu forum için biraz daha  zaman ayırın , yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1181 : 11 Kasım 2023, 20:14:41 »
Yada, biraz dışardan bakıp; Daha ileri gitmek için, sebep yaratıyor olmasın... Tıpkı ilk saldırı gibi veya sonraki gibi belki de amaç baştan itibaren bu olmasın...

Şu soruları soralım,
Hamasın, İsrail'den toprak alma şansı nedir?
Hamas ne zaman ve kim tarafından kurulmuştur?
Hamasın kurucusu hatta şuanki liderinin oğlu kimdir?
Filistin kurtuluş örgütü, haması neden "hain" ilan etmiştir?
Filistin yönetimi, neden hamasa destek vermemiştir?
Hamasın saldırılarının şiddeti, İsrail'in ilerlemesinin önünü açmakmıdır?
BM Görüşmeleri iyi bir zemine gelmişken, Bu saldırıların Gazze halkına faydası ne olmuştur veya Hamas ne gibi bir kazanım sağlamıştır?

Sizin çok bilgi içeren ve nötral bakışınızı beğeniyorum. Doğan bey lütfen bu forum için biraz daha  zaman ayırın , yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum.
Benim de nötral bakışımı seviyor musun? ;D :P

Bu konuyla ilgili burada ve defencehub'da aynı şeyleri kaç kere yazdım.  :D

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1182 : 12 Kasım 2023, 09:32:46 »
Şuan Gazze Güneyinde çok yoğun çatışmalar ve bombardıman,

Canlı kamera https://www.youtube.com/watch?v=oqLav6DV1iY

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1183 : 17 Kasım 2023, 03:21:32 »
Filistin’in tüm dünyada şöyle ya da böyle halklar tarafından bir haklılık payı vardı ve biraz da olsa yaa bu adamlar zulüm duyuyor deniyordu. İskoçya’da Hamas’ın saldırısının sonucu bile stadyumlarda Filistin destekleniyor. Bir araştırma yapılsa İngiltere’de bile yüzde 30-40 en aşağı Filistinliler ve Filistin haklı diyordur.
Lakin ortada bir gerçekler ve birde hukuka yansıyan hukukun önünde  gerçekler var. Bu savaşı başlatan Hamas. Ve şu an uluslararası hukukta haksız olan da Hamas. Zaten dünya medyasında çok güçlü ve etkin olan bir Yahudi Lobisi var. Arkasında her türlü  manipülasyon yapacak bir güç var. Yani kitleleri etkileyecek oluşturulmuş bir yalanı gerçek göstermek gerekiyordu. Hamas saldırısı ile biraz bu sağlandı. Ee eline hukuk alanında güçte geçti. Filistin devleti bencede bu Hamas’a savaş ilan etmeli ve karşı durmalı. Çünkü onlara da patlayacak bu olay. Filistinliler Hamas’ı destekliyor denecek. MOSSAD bir iki operasyonu Filistin halkına atacak kitleleri yavaş yavaş etkileyerek  Hamas’ın saldırısını Filistin’e de yıkacak. Ee bundan sonrası askeri operasyon. Dünya hukukunda da İsrail kılıfını hazırlar hazırlıyor. Kim inanır böyle bir savaşta İsrail gibi zamanında Arap ülkelerini 6 günde dağıtıp parçalamış, dünyanın en güçlü en donanımlı etkin hava kuvvetlerinden birine sahip bir ordunun, her türlü  silah ve cephane desteğini arkasına almış bir Amerikan sanayisi varken İsrail devletibirkaç Hamas’lıya mı kaybedecekti. Çatılmalar uzadıkça Hamas’ın mühimmat ihtiyacı ne olacak kim karşılayacak , nasıl ulaştıracak.
Tüm bunları geçtim neredeyse tüm Arap ülkelerine çok güçlü İstihbarat ağlarına sahip darbeler yaptıracak ,uçak kaçırtacak ,yön verecek, 6 gün savaşlarında Mısır’ı istihbarat olarak dağıtan bir MOSSAD kendine en büyük tehditlerinden olan biraz romantik ve direnişçi mücahitleri gönüllü olarak alan bir örgüte mi sızamayacak. Arkasında CIA gibi bir güç de varken
.Kısacası Rus savaşında Rusya’nın yaptığı hatayı İsrail yapmadı. Bekledi sızdı rakibine hata yaptırdı onu hukuki ve toplumsal olarak haksızlık baskısına aldı ve savaşını başlattı. Göreceksiniz birçok ülkede bile bile İsrail karşıtı Filistinlilerin Hamaslı direnişçilere destek verdiğini hatta müslüman aleminin destek verdiğini, hamas liderlerini dünyadaki müslüman ülkelerde övüleceğini kahraman olarak gösterildiğini.(Bunu kendi MOSSAD’ı yapmasına gerek yok. Birkaç dinine bağlı siyaset hukuk bilmeyen vatandaşın gaza gelmesine bakar. Gider o biride Anadolu Hisar’ına Hamas liderlerinden birinin fotoğrafını asar) Bu adamları islam aleminde kahraman edecek olanda  İsrail Hamas’ı kötü propaganda ile dünyaya kötüleyecek olanda. . Kitleleri yönetmek uzmanlık işi vuranı da vurduranı da gerekirse aynı kişi yapacak. Hedef vuranı vurulan yapmak ise eğer. 
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #1184 : 17 Kasım 2023, 03:40:20 »
Biraz savaşın altındaki maksadı anlamak gerek. Gazze'dekileri dünya haksız buluyormuş bu çok önemli olmayabilir. Durağan bir durumda haklı bulmak ile savaşta haksız bulmak tartıda acaba Filistin in geleceği anlamında hangisi faydalıdır. Gazze'nin işgali insanların kahrolması yenilgi olmayabilir büyük resimde belki de. Filistin davasını durağanlaştırmak tercihi destekleniyor olabilir dikkat etmek lazım çünkü zaman hep hakim güçten yana işler durağan halde iken. Bu durağanlık nerdeyse 30 yıldır bir tekdüzeliğe sebep oldu Filistin mücadelesinde.  Şiddet ile savaş aynı şey değil savaş ahlaklı hukuki bir şeydir terör değildir savaşlar. Dünya süregelen barışı tüm kötü niyeti ile destekleyebilir bu barış Filistin in lehinde görünmüyor çünkü. Biraz müzakerelerin anlam kazanması için savaş gerekiyor savaşta bir bedeldir elbette ve bu bedeli ödediğinde kaybetmiş bir an görülebilirsin ama belki de kaybetmiyorsundur bunu zaman gösterecek inşallah. Yani ben özetle çok gün gün olay olay kritik etmeden şunu demek istiyorum. Durağanlık Filistin için bir yok oluşa gidiyordu bunu değiştirmek bedeli olan bir şeyde olsa iyi olmuş olabilir ve tek çarede olabilir çok zor alınmışta olabilir Gazze'nin işgali de biliniyordu olabilir buna rağmen mecbur olunmuş olabilir onu kastettim.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1185 : 17 Kasım 2023, 10:05:49 »
Bu savaş gazze savaşi değil bu savaş adım adım kapımıza kadar geliyor. Akdenizde Bukadar çok geminin gazzedeki küçük bir topluluk için geldiğini sanmak saflık olur.Sonuç olarak batı çin ile olan mucadeleyi türkiyeyi ve ortadoğuyu kontrol edemez ise kaybedeceğini çok iyi biliyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1186 : 17 Kasım 2023, 10:14:54 »
Bu savaş gazze savaşi değil bu savaş adım adım kapımıza kadar geliyor. Akdenizde Bukadar çok geminin gazzedeki küçük bir topluluk için geldiğini sanmak saflık olur.Sonuç olarak batı çin ile olan mucadeleyi türkiyeyi ve ortadoğuyu kontrol edemez ise kaybedeceğini çok iyi biliyor.

O gemilerin İran'ın İsrail'e saldırmasına engel olması için geldiği söyleniyor genelde. Başta İran ve diğer tehdit olabilecek unsurlar üzerinde psikolojik baskı sağlaması nedeniyle. İsrail Akdeniz'in kıyısında. Gemiler Akdeniz'de. Ancak İran'ın Akdeniz'le doğrudan bağlantısı yok!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1187 : 17 Kasım 2023, 13:07:15 »
Bu noktada Trumph'ın iki üç sene öncesinde İran'ın Irak'taki ABD üssüne füze saldırısı ile demeci aklıma geliyor.

<a href="http://youtu.be/xfrHEYn-IWQ" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/xfrHEYn-IWQ</a>

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1188 : 21 Kasım 2023, 20:18:54 »

THS haber ajansı
@temmuzhaber

🚨İsrail ordusunundan Yarbay Nof Erez 7 Ekim Müzik Festivali'nde İsrailli sivillerin Gazze'ye götürülerek esir alınmasını önlemek için "Hannibal Protokolü"nün uyguladığı söyledi.

https://twitter.com/temmuzhaber/status/1726955050315219154

Kendi vatandaşlarını öldürecek kadar gözleri dönmüş. Konserdeki gençlerin öldürülmesi olayını da Hamasın üzerine yıktılar fakat gerçekler er geç ortaya çıkıyor tabiki.

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1189 : 24 Kasım 2023, 08:08:06 »
Katılıyorum. Savaşı hamas başlattı haksız tezini mantıklı bulmuyorum. İsrail canlı yayınlarda bombalayarak bebek öldürürken hamas bebek kellesi kesiyor tezini ana akım medyada yaymaya çalışan hatta abd başkanına söyletebilecek bir devlet zaten. Hamas haklı veya haksız zerre önemi yok çünkü her durumda israil ana akım medyada kendini haklı gösterme propagandasını illa ki devam edecek.

Bu mesele 7 ekimde başlamadı onlarca yıldır israil terörü bölgede zaman zaman yüksek zaman zaman düşük tonda zaten hep mevcut. Aynen tarif ettiğiniz gibi durağan görünen durum adım adım filistinin yok oluşuna doğru gidiyordu. Yerleşimci terörizmi ile zaten adım adım istila ediyorlardı bölgeyi. Filistin israil haritasının yıllar içerisindeki değişimine bakınca bu durum alenen gözüküyor.

Biraz savaşın altındaki maksadı anlamak gerek. Gazze'dekileri dünya haksız buluyormuş bu çok önemli olmayabilir. Durağan bir durumda haklı bulmak ile savaşta haksız bulmak tartıda acaba Filistin in geleceği anlamında hangisi faydalıdır. Gazze'nin işgali insanların kahrolması yenilgi olmayabilir büyük resimde belki de. Filistin davasını durağanlaştırmak tercihi destekleniyor olabilir dikkat etmek lazım çünkü zaman hep hakim güçten yana işler durağan halde iken. Bu durağanlık nerdeyse 30 yıldır bir tekdüzeliğe sebep oldu Filistin mücadelesinde.  Şiddet ile savaş aynı şey değil savaş ahlaklı hukuki bir şeydir terör değildir savaşlar. Dünya süregelen barışı tüm kötü niyeti ile destekleyebilir bu barış Filistin in lehinde görünmüyor çünkü. Biraz müzakerelerin anlam kazanması için savaş gerekiyor savaşta bir bedeldir elbette ve bu bedeli ödediğinde kaybetmiş bir an görülebilirsin ama belki de kaybetmiyorsundur bunu zaman gösterecek inşallah. Yani ben özetle çok gün gün olay olay kritik etmeden şunu demek istiyorum. Durağanlık Filistin için bir yok oluşa gidiyordu bunu değiştirmek bedeli olan bir şeyde olsa iyi olmuş olabilir ve tek çarede olabilir çok zor alınmışta olabilir Gazze'nin işgali de biliniyordu olabilir buna rağmen mecbur olunmuş olabilir onu kastettim.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2023, 08:14:42 Gönderen: MrWrong »