Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 202746 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #990 : 18 Ekim 2023, 00:16:21 »
Günlerdir sosyal medyada İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden çocukların, hatta bebeklerin görüntülerini görüp kahroluyorum. Her zaman dediğim gibi savaş en çok masumları vuruyor. Ukrayna'da da böyle, başka yerlerde de.

Ancak Gazze'deki durum farklı. Orada yaşayanlar yıllardır hapishane hayatı yaşıyorlar. O bölgeye hapsedilmişler. Ne çıkmalarına, ne de yardım almalarına izin yok. Her gün eziliyorlar ve bu şartlar altında yaşamak kolay değil. Hamas'ın saldırısı da bu şartların doğurduğu bir tepki. İsrail'in de buna karşılık vermesi doğal. Fakat verilen karşılık bir savaş değil, terörle mücadele hiç değil.

Bu resmen bir SOYKIRIM!

Ve ne kadar ilginçtir ki herkesin gözü önünde gerçekleştirilen bu soykırımı tüm dünya sadece izlemekle yetiniyor. Tepki gösterenler de var tabi. Ancak o tepkiler oradaki masum çocuklara fayda sağlayamıyor malesef. Medeni olarak tanımlanan batı ülkelerinde İsrail destek görürken, Filistini savunanlar açıkça cezalandırılabiliyor. İsrail açık açık hastaneleri bile bombalayacağını duyururken tepki göstermesi gereken batı ülkeleri İsrail'e desteklerini açıklıyordu. Batı dünyası her geçen gün iki yüzlülük ve iğrençlikte seviye atlıyor.

Ülkemizdeki durum zaten içler acısı. Bu çatışamaların alevlendiği ilk günden beri sosyal medya yine ikiye bölündü. Ülkemizi zıt kutuplara iten siyasi fanatizm iğrençliği yine çok kişiyi tuzağına düşürdü. Bir taraf Filistinlilerin geçmişte bizi sırtımızdan vurduğunu vs hep bildiğimiz şeyler anlatırken, diğerleri ise karşı tarafı içimizdeki yahudiler gibi tuhaf tanımlamalarla suçladılar. Karşılıklı en uç hakaretler vu suçlamalar her zamanki gibi sınırsızca sürüyor. Bunları birileri bilinçli yapıyor.

Kendi adıma söylemem gerekirse ırkçı değilim. Ancak ne Arapları ne de Yahudileri severim. Onları sevemiyor olmam, çoluk çocuk katledilmelerine göz yummam anlamına anlamına gelmiyor. Ben bir insanım ve onlar da insan. Masumların katedilmelerine tepkisiz kalamam.

Müslümanların yoğun yaşadığı ülkelerde yoğun tepkiler var. Her zaman vardı. Ama o tepkiler bugüne kadar hiçbir işe yaramadı. Aynı şeyi tekrar tekrar deneyip farklı sonuç beklemek gibi yıllardır yaptıkları. Bir türlü öğrenemedilier, biz de öğrenemedik; birlik içerisinde olmazlarsa güçlü olamazlar, güçlü olamazlarsa güçlüler tarafından ezilirler. Arap dünyası özellikle çok ilginç. Birbirlerine düşmanlar. Bir bölümü ultra zenginlik içersindeyken, geri kalanı sefalet içerisinde. Savaşlar hiç eksik olmuyor yaşadıkları coğrafyada. Terör de aynı şekilde. Cehalet had safhada! Oysa gerçek anlamda birlik içerisinde olsalar ve sahip oldukları zenginliği verimli kullansalar bugün yaşanan trajediler asla gerçekleşmeyebilirdi!

Bugün Gazze'de yapılanların benzerlerini geçmişte bizlere de defalarca yaptılar. Fırsat bulduklarında tekrar yapmaktan asla çekinmeyecekler. O nedenle her zaman güçlü olmalıyız. Olmak zorundayız. Kaynaklarımızı siyasi rant vs değil, gerçekten her alanda güçlü olmak için harcamak ve harcadıkça çok daha fazla kaynak yaratmak zorundayız. Bu ülkenin kuruluşunun başlangıcında olduğu gibi. Eğer bir olamazsak Gazzelilerin yaşadıklarının benzerlerini bizler de görebiliriz.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2023, 01:06:13 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #991 : 18 Ekim 2023, 00:51:26 »
Hapishane bile diyemez aslında. Çünkü hapiste kimse bombalanmıyor kimse aç, susuz, ilaçsız bırakılmıyor.

Naziler Yahudilere ne yaptıysa, nasıl gettolara mahkum edip, çalışma kamplarında katlettiyse bugün İsrail'de aynısını yapıyor. Elektrikleri kesiyor, su vermiyor, interneti kesiyor, ilaç, gıda vermiyor. Hastane bombalıyor, Sivilleri katlediyor. Çocuk, kadın, yaşlı, muhtaç demeden kan kusuyor.

İşin ilginç yanı 80 yıl önce büyük acılar yaşayan bu kavim bugün Nazilerden farksız mezalime imza atıyor.

Bazı şeyleri yazmak istiyorum ama insaniyetim izin vermiyor. Zira bu kavmin artık insaniyetle, medeniyetle bir alakası kalmamış. İnsanlık bizde kalsın.

Zalimler için yaşasın cehennem.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #992 : 18 Ekim 2023, 01:27:39 »
Gerçekten soykırımdan dert yanan bir toplumun yada kavimin soykırımvari hareketlere girişimi gerçekten şaşırtıcı....

Yalnız Filistinlilere asker sivil ayırmadan 1000 kişiyi öldürdüler ve bu katliamın kapısını araladılar

Madem sen Filistin için özgürlük için savaşıyorsun senin muhattabın İsrail askeri,polisi

Madem öyle yok sıkıldım yok İsrail bizi bunaltıyor yok yaşam hakkı tanımıyor yardımlar el koyuyor bizi kalkındırmıyor diyorsan o zaman barış zamanı asker yetiştircen.kimse o kampları İsrail vurur demesin gerekirse yeraltında tünneler şehirler inşaa edip yetiştirirsin çünkü sana silah, roket,tanksavar,kamikaze İHA yapman için malzeme geliyor.bir zahmet askerde yetiştir yap kurtuluş savaşını ya kazan yada kaybet gir İsrail güdümüne;her gün ölümle yaşam arasında kalma.

Gelelim israil'e

İsrail ve Türkiye bölgede mini usaf'a sahipler her ikiside sivillere zarar vermeden nokta atışı yapabilecek hava kuvvetlerine sahip her ikiside kendi mühimmatlarını ve insansız hava araçlarını üretebiliyor.

Biri yani biz sivillerden ayrı olarak ayırt ederek nokta operasyon yapabilirken gerek hava gerek kara birlikleri ile.

İsrail ise tam bir kasap gibi davranıyor,hatta kural tanımadan ve olan kuralları bile hiçe sayabiliyorlar.

Sonuç olarak gerek Filistin gerek İsrail ikisininde savaşı ele alış biçiminden tiksiniyorum ikiside sivil ayırt etmiyor.ikisindende nefret ediyorum bu bakımdan

Ve gelelim son sözüme yani bize olan kısmına belki bu görüşlerime forum olarak aykırı bulabilirsiniz ve söylemekten de çekinmeyebilirsiniz

Benim görüşüm her ne olursa olsun karışmamalı ve taraf olmamalıyız.
Arabuluculuk ve insani yardımlar için uğraşmalıyız iki tarafıda ki özellikle İsrail'i karşımıza almamalıyız

Ve gelelim taraf olmak zorunda kalırsak

Açıkca İsrail yani güçlü olan taraftan yada başka deyişle çıkarımız olan taraftan olmalıyız illa bir taraf olmamız gerekirse İsrail seçmeliyiz ve savunmalıyız.
Ermenistan'ı ve G.kıbrıs'ı destekleyen filistin'i değil yada Türk ordusunun Suriye'de yaptığı operasyonu kınayan filistin'i değil...

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #993 : 18 Ekim 2023, 11:52:20 »
Ve gelelim taraf olmak zorunda kalırsak

Açıkca İsrail yani güçlü olan taraftan yada başka deyişle çıkarımız olan taraftan olmalıyız illa bir taraf olmamız gerekirse İsrail seçmeliyiz ve savunmalıyız.
Ermenistan'ı ve G.kıbrıs'ı destekleyen filistin'i değil yada Türk ordusunun Suriye'de yaptığı operasyonu kınayan filistin'i değil...

Hocam tarafsız olabiliriz. Fakat Hintliler gibi İsrail'i körü körüne destekleyemeyiz. Siyonistlerin bir kere her şeyden önce kafa yapıları hastalıklı.

Arz-ı Mevud ideali(Vadedilmiş Topraklar) bizim topraklarımıza da göz dikiyor. Planları takır takır işlerse bir gün sıra bize de gelecek. Bu yüzden ne olursa olsun İsrail bu savaşı  kazanacaksa bile çok güç kaybetmeli.

Eski MİT müsteşarı rahmetli Mahir Kaynak'ın çok güzel bir tespiti var. "Diyorlar ki terör örgütleri yeni devlet kurma derdinde. Hayır efendim yanlış. Hiçbir örgüt devlet kuramaz. Ortadoğu da ki tüm örgütler Büyük İsrail devleti kurulsun diye kurulup finanse edilmiştir." Daeş, PKK, Hizbullah vs hep bu bağlamda değerlendirmeli.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #994 : 18 Ekim 2023, 12:19:34 »
Hocam tarafsız olabiliriz. Fakat Hintliler gibi İsrail'i körü körüne destekleyemeyiz. Siyonistlerin bir kere her şeyden önce kafa yapıları hastalıklı.

Arz-ı Mevud ideali(Vadedilmiş Topraklar) bizim topraklarımıza da göz dikiyor. Planları takır takır işlerse bir gün sıra bize de gelecek. Bu yüzden ne olursa olsun İsrail bu savaşı  kazanacaksa bile çok güç kaybetmeli.

Eski MİT müsteşarı rahmetli Mahir Kaynak'ın çok güzel bir tespiti var. "Diyorlar ki terör örgütleri yeni devlet kurma derdinde. Hayır efendim yanlış. Hiçbir örgüt devlet kuramaz. Ortadoğu da ki tüm örgütler Büyük İsrail devleti kurulsun diye kurulup finanse edilmiştir." Daeş, PKK, Hizbullah vs hep bu bağlamda değerlendirmeli.

Aman şimdi sana komplocu demesinler... :o

Ukrayna'da nasıl taraf olmadıysak, bu konuda da taraf olmaktan kaçınmakta fayda var.

Bir de şu var. Bugün Gazze'de bebekleri bile katledenler, yarın bizim evlatlarımıza da aynı şeyi yapmak isteyeceklerdir. İsrail'in hızla yayılımına, Filistin'i nasıl işgal ettiğine bakalım. Tüm Filistin'i işgal edip ortadan kaldırdıklarında duracaklarını düşünüyor musunuz? Ele geçirmeyi istedikleri ülkelerdeki karışıklıkların kendiliğinden mi ortaya çıktığını düşünüyorsunuz? Bu ülkelerdeki milyonlarca insanın birbirini can sıkıntısından mı öldürdüğünü düşünüyorsunuz? Kalanlardan milyonlarcasının tatile gitmek için mi başka ülkelere sığındığını düşünüyorsunuz? İsrail'in yıllardır yapmakta olduğu vahşete rağmen batı tarafından ısrarla destek görmesinin tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Bu soruların sonu yok! Ama biraz düşününce tek cevabı olduğu görünüyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #995 : 18 Ekim 2023, 12:24:44 »
ABD'den İsrail'e ziyaret: Biden Gazze saldırısına 'patlama' dedi.

İsrail'e giden ABD Başkanı Biden, Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Biden, 'ABD İsrail'in yanındadır' dedi. Hastana saldırısına 'patlama' diyen Biden, 'Üzgünüm, İsrail değil diğer taraf yapmış görünüyor' ifadesini kullandı.

Bugün İsrail'e giden ABD Başkanı Biden, İsrail'e desteğini bir kez daha dile getirdi.

Biden, 'Bugün basit bir sebepten burada olmak istedim. Dünyanın ABD'nin İsrail ile birlikte olduğunu görmesini istedim. Hamas binlerce insanı öldürdü, katliam demek abartı olmaz. Onlarca insanı esir aldılar. Böyle bir şeyi hayal etmek benim hayal gücümün dışında' dedi.

Biden sözlerine şöyle devam etti;

'Öyle korkunç şeyler yaptılar ki DAEŞ'ı mantıklı gibi gösterdiler. Amerikalılar sizi anlıyor ve endişeleniyor. Tercihinizin kolay olmadığını biliyorlar. Hamas Filistin halkını temsil etmiyor, onlara sadece acı getirdi.'

Hastane saldırısına 'patlama' diyen Biden, 'Üzgünüm, İsrail değil diğer taraf yapmış görünüyor' ifadesini kullandı.

Biden 'Biz ABD olarak böyleyiz. Dünya şu an izliyor. İsrail ABD gibi değerli bir konuma sahip. Diğer demokrasiler bizim ne yapacağımızı izliyor' dedi.

Netanyahu ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

'Hamas kadınları ve çocukları kaçırdı. Bizim sinirimizi siz de paylaşıyorsunuz biliyorum. 7 Ekim'de 1400 İsrailli öldürüldü. Bu 50 binden fazla Amerikalının öldürülmesi, onlarca 11 Eylül saldırısı gibi. ABD Nazi'leri yenmek için bizimle birlikte hareket etti şimdi de Hamas'ı alt etmek için bizimle birlikte hareket edecek. Bu savaş sırasında bir ABD başkanının ilk ziyareti. Sizin bireysel desteğinizi gösteriyor. İsrail halkı adına size teşekkür ediyorum.'

TEL AVİV'İN MERKEZİ KAPATILDI

BBC'nin Tel Aviv'den bildiren Muhabiri Tom Bateman, kentte 'kaotik' bir atmosfer olduğunu aktarıyor:

'Tel Aviv'in merkezi kapatıldı. Başkan Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun buluşacağı mekanın etrafındaki barikatların etrafını yüzlerce silahlı İsrail güvenlik görevlisi sarmış durumda' diyen Bateman şu ifadeleri kullandı;

'Bir ABD başkanının bu kadar kısa sürede bir çatışma bölgesini ziyaret etmesi son derece nadir gerçekleşen bir olay. Gazze'deki El Ehli Hastanesi'nde dün gece meydana gelen patlamanın ardından bu gezinin ikinci kısmı zaten iptal edildi. Daha önce bildirdiğimiz gibi Biden'ın bugün ilerleyen saatlerde Amman'da Arap liderlerle buluşması gerekiyordu. Seyahatin krizle çevrili olduğu açıkça görülüyor.'

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abdden-israile-ziyaret-biden-gazze-saldirisina-patlama-dedi-42347686

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #996 : 18 Ekim 2023, 12:25:24 »
Aynı Suriye iç savaşı , Körfez savaşı vb.  vb. öncesi iklimi ... Fevri hareket etmemek gerek...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #997 : 18 Ekim 2023, 12:42:28 »
Aynı Suriye iç savaşı , Körfez savaşı vb.  vb. öncesi iklimi ... Fevri hareket etmemek gerek...

Zaten sayın Cumhurbaşkanı İsrail hakkında çok sert bir dil kullanmaktan kaçınıyor. Fakat bu olayı kınaması gerekiyordu. Asıl İsrail'in olaydan sonra yaptığı Türkiye uyarısı aslında sinsi bir hareket. Bu uyarıyla sanki vatandaşları Türkiye'de güvende değilmiş gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Herkesi kendileri gibi zannediyorlar. Müslüman ülkeler arasında en güvenli ülke Türkiye. Bizi diğer kabile devletleri ile karıştırmasınlar.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2023, 12:43:24 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #998 : 18 Ekim 2023, 13:35:13 »
Bütün bu saldırılar, Hamas'ın İsrail'e saldırması, İsrail'in vahşice karşılık vermeye devam etmesi, ABD ve diğerlerinin açıklamaları, ABD savaş gemilerinin bölgeye gönderilmesi vs, ısrarla sivillerin katledilmesi, sanki bilerek birilerini çatışmanın içerisine çekerek daha büyük bir savaşa neden olma çabası gibi geliyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #999 : 18 Ekim 2023, 13:52:03 »
Cihat Yaycı ;
📌Türkiye’nin eğitim yapmak için yayımladığı 3 NAVTEX de aşağıdaki haritada sunulmuştur.
📌Bu alanların ve faaliyetlerin hiçbiri bir mesaj niteliği taşımamaktadır.
📌Eğitim yapılacağı denizcilere duyurulan alanlar kıyı önleri olduğu gibi, NAVTEX ile bir diplomatik mesaj verme gibi bir usul de söz konusu değildir.
📌NAVTEX BİR DİPLOMATİK NOTA VS DE DEĞİLDİR.
Denizcilere duyurudur.
📌Türkiye NAVTEX ile mesaj verdi demek, (hem de haritadaki konumunu ve içeriğini  dahi bilmeden) Türkiye’yi küçük düşürür.
📌Türkiye mesajlarını nasıl vereceğini bilen güçlü ve köklü bir devlettir.