Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 199921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hiram

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #20 : 31 Mayıs 2010, 02:59:59 »
bu ne perhiz bu ne lahana suyu.
Herkes konusurken biz susarız , biz konuşunca tarih yazarız. DefenceTURK

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #21 : 31 Mayıs 2010, 11:47:18 »
İsrail Türk Yardım Gemisine Saldırdı

İsrail donanmasının dün gece Gazze'ye yardım götüren başta Mavi Marmara olmak üzere 6 gemilik filoya yaptığı operasyonun ardından, İsrail'de bir televizyon kanalı 16 kişinin öldüğünü bildirdi.

İsrail televizyon ve radyo yayınlarında ölü ve yaralı sayısına ilişkin, İsrail kaynaklarına dayalı bir bilgi verilmezken, hep yabancı kaynaklara atıfta bulunulması dikkati çekti, ayrıca gemiye İsrail helikopterlerinden komandoların indiğine ilişkin, Türk televizyonlarından aktarılan görüntüler ekranlara getirildi.

İsrail televizyon kanalları, yaralananların Aşkelon'daki hastaneye sevkedildiklerini belirtirken, operasyonda yaralı askerler de bulunduğunu, bunlardan ağır yaralı birinin de Hayfa'ya nakledildiğini bildirdiler.

Bu arada Kanal 10 televizyonu, gözaltına alınanların bir kısmının cezaevlerine konulması için hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

Televizyon ayrıca, Gazze Şeridi'nden botların denize açılmasını önlemek için, Gazze kıyılarının da tümüyle abluka altına alındığını kaydetti.

Kanal 2 televizyonu, gemidekilerin daha önce söyledikleri gibi pasif bir direniş içinde olmadıklarını, askerlere bıçak ve çubuklarla saldırdıklarını da ifade etti.

İsrail televizyonları ve radyoları, Ankara ve İstanbul'da protesto için toplanan kalabalıkları ve Ankara'daki İsrail büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını da haberlerinde duyurdular.

Bu arada, İsrail'den şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadığı dikkati çekti.

Görüşlerine başvurulan bir askeri kaynak, şu aşamada herhangi bir açıklama yapılmasının söz konusu olmadığını belirtirken, gemilere rotalarını geri çevirmeleri veya Aşdod'a yönlendirmeleri konusunda uyarı yapıldığını hatırlatmakla yetindi.

İki sivil Hayfa'da

İsrail askerlerinin Gazze'ye giden Türk yardım gemilerine düzenlediği operasyonda yaralanan iki sivilin, İsrail'in Hayfa kentinde hastaneye kaldırıldığı bildirildi. İsrail kaynakları, Rambam Sağlık Merkezi'ne kaldırılan kişilerin sağlık durumlarının belirsiz olduğunu duyurdu. Yaralıların bilinçlerinin ise açık olduğu bildirildi.

İsrail polisi alarmda

İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere gerçekleştirdiği operasyonun ardından, İsrail polisinin de olası protesto gösterilerine karşı alarma geçtiği belirtildi. İsrail radyosu, İsrailli Arapların ve Filistinlilerin olası protesto gösterilerine veya şiddet eylemlerine karşı polisin alarma geçtiği kaydedildi.

İsrail turistleri geri çağırıldı

İsrail askerlerinin Gazze'ye giden yardım gemilerine düzenlediği operasyonda en az 2 kişinin ölmesinin ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı?nın da acil olarak toplandığı bildirildi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, Kudüs'teki ofisinde acil bir toplantı gerçekleştirdiği belirtildi. Bakanlık ayrıca Türkiye?de bulunan İsrailli turistlere tatillerini iptal ederek geri dönme çağrısında bulundu.

İsrail televizyon kanallarının şu ana kadar 16 kişinin öldüğünü duyurduğu olaylarla ilgili İsrail makamlarından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Lieberman?ın toplantısının ardından bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor.

İsrail Ulaştırma Bakanlığı, Antalya limanına gitmek üzere yola çıkan tur gemisini Kıbrıs'a yönlendirdi. Gemide 850 turistin bulunduğu belirtildi.

İsrail medyası böyle gördü

İsrail gazeteleri, Gazze açıklarındaki çatışmanın “yolcuların, komandoların ellerinde silahları almaya kalkışması üzerine” başladığını öne sürdü. Yediot Ahronot, yolcuların “çatışmadan kaçınacaklarını defalarca vurgulamasına rağmen İsrail askerlerinin ateş açtığını belirtirken, Jerusalem Post, çatışmada en az 2 İsrail komandosunun da yaralandığını öne sürdü.

HAARETZ: “EN AZ 10 ÖLÜ, 60’A YAKIN YARALI VAR”

Yardım gemilerine çıkan İsrail askerleriyle, komandoların silahlarını ellerinden almaya çalışan yolcular arasında çıkan çatışmada en 10 ölü, 60 yaralı bulunduğu bildiriliyor. Çıkan çatışmada 2 İsrail komandosu da yaralandı.”

JERUSALEM POST: “ÇATIŞMA YOLCULARIN, ASKERLERİN SİLAHLARINI ALMAYA ÇALIŞMASI ÜZERİNE ÇIKTI”

“Gazze’ye Yardım konvoyundaki yolcular, gemilere çıkan İsrail komandolarının ellerindeki silahları almaya kalkınca çatışma çıktı. İsrail komandoları ateş ve gazla karşılık verince en az iki kişi öldü, düzinelerce kişi yaralandı.

YEDIOT AHRONOT: “EYLEMCİLER ASKERLERE KARŞI KOYMAYACAKLARINI SÖYLEDİKLERİ HALDE ÇATIŞMA ÇIKTI”

“Eylemciler yardım gemilerine denizden ve havadan çıkarma yapan İsrail komandolarına karşı koymayacaklarını defalarca tekrarlamalarına rağmen çatışma çıktı. En az 2 ölü, düzinelerce yaralı bulunduğu bildiriliyor. İsrail kaynakları yolcuların masum olmadığını ve komandolara karşı şiddet kullandığını ve çatışma için hazırlıklı olduklarını öne sürdü.”

http://www.haberturk.com/gundem/haber/519180-en-az-10-kisi-oldu

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #22 : 31 Mayıs 2010, 11:55:41 »
Ortada belli belirsiz bişeyler dönüyor,birileri bişeylerin peşinde yine.Bir yanda yardım konvoyu gemileri diğer yanda İskenderun'daki birliğe saldırı olayı.Sanki adım adım İsrail ile Türkiye arasındaki uçurum derinleştiriliyor,saflar iyice ayrıştırılıyor.Adı konmayan bir mücadelenin başlaması için ortam yaratlıyor.

Son birkaç yıldır İsrail ve Türkiye'nin arası gitttikçe açılmaya başladı;karşılıklı restleşmelerle gerilen ortamın yumuşaması beklentileri bir yanda duruken diğer yandan iki ülkeyi karşı karşıya getirecek hamleler peşi sıra geliyor.One minute krizinden beri en büyük olay dün gece yaşandı ve Gazzeye insani yardım götüren gemilere İsrail komandoları saldırdı ilk haberlere göre 9 Türk toplam 16 ölü var.Bana ortada acayip bit provokasyon var gibi geliyor.Umarım bunun sonunda salak bir savaşın içinde bulmayız kendimizi.

Her iki olayda ölen askerlerimize ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.Allah sonumuzu hayır etsin bu gidiş gidiş değil.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #23 : 31 Mayıs 2010, 12:37:51 »
İskenderun'daki olayın İsrail ile hiçbir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum. Son zamanlarda terör olayları zaten artmış durumdaydı. Her geçen gün çatışmalar yaşanıyordu. Yardım gemilerinin İsrail tarafından durdurulduğu gün de bir saldırının olması sadece bir tesadüf bana göre.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #24 : 31 Mayıs 2010, 14:17:43 »
Filistin lideri Abbas'tan Rum kesimine destek

Kıbrıs Rum kesimini ziyaret eden Filistin lideri Mahmud Abbas, Kıbrıs sorununda Rum tezlerini desteklediklerini açıkladı. Rum Yönetimi ise, Filistin’de temsilcilik açma kararı aldı.
Mahmud Abbas, Dimitris Hristofyas   
Fiilistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Kıbrıs Rum lideri Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas
Petros Karadjias / AP

SELİM SAYARI
ntvmsnbc
Güncelleme: 21:28 TSİ 09 Temmuz. 2009 Perşembe

LEFKOŞA - Beraberindeki bir heyetle resmi davetli olarak Güney Kıbrıs’a gelen Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’la görüştü. İki lider kendi ifadeleriyle işgalin sona erdirilmesi için ortak mücadele edeceklerini söyledi.

Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada Hristofyas, Filistin Yönetimi’nin Rum halkının “mücadelesine” verdiği destekten ötürü minnettar olduklarını söyledi. Rum tezlerini İslam Konferansı Örgütü’nde savunduğu için Mahmud Abbas’a ayrıca teşekkür eden Hristofyas, Ramallah’ta Rum temsilciliği açılacağını, Filistin’le ekonomi, turizm ve eğitim alanlarında ikili anlaşmaların hayata geçirleceğini açıkladı.

Hristofyas, “her iki tarafça uzlaşılan ilkeler temelinde, Filistin halkının cefasına son vermek ve Filistin’in kalbinde bulunduğu Ortadoğu sorununa barışçıl bir çözüm getirmek için yeniden yaratıcı bir diyaloğun başlamasını istiyoruz” dedi.
Haberin devamı ↓reklam

Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın, Filistin halkının haklarıyla ilgili BM Komitesi üyeliğini sürdüreceğini, AB içerisinde de Filistinli “kardeşlerinin” davasını desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Mahmud Abbas ise, Güney Kıbrıs’ın Filistin halkının haklarının geri alınması, iki devletli bir çözüm çerçevesinde, başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız bir Filistin devleti kurulması mücadelesine verdiği istikrarlı destek için Hristofyas’a teşekkür etti.

Güney Kıbrıs’ın, Ortadoğu sorununda kendilerine verdiği desteğin İsrail’le müzakere çabalarında elini güçlendirdiğine işaret eden Abbas, “Filistin toprakları içinde, Ramallah’ta temsilcilik açma kararınız bizi ziyadesiyle memnun etti, aynı zamanda bize, aramızdaki ilişkileri daha da pekiştirme gücü verdi ve haklarımız için verdiğimiz mücadelenin çıtasını yükseltti” dedi.

Abbas, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ı, en kısa zamanda Filistin’e beklediğini de söyledi.

Abbas, Rum Meclisi Başkanı Marios Garoyan ve Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos'la da ayrı ayrı görüştü.

Garoyan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Abbas ile Kıbrıs sorununu, Orta Doğu'daki son durumu ve Filistinlerin Orta Doğu'da barışın sağlanması için yaptıkları çalışmaları ele aldıklarını belirtti.

Marios Garoyan, Güney Kıbrıs ve Filistin arasındaki mevcut ilişkileri ve özellikle iki parlamento arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusunu görüştüklerini kaydetti.

Başpiskopos Hrisostomos da görüşmede Filistinlerin en yakın zamanda kendi devletini kurulmaları dilediğinde bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi'nin Filistinlere destek vermeye hazır olduğunu ifade eden Başpiskopos Hrisosotomos, ''Filistin ve Kıbrıslı Rumların ortak mücadele verdiğini'' savundu.

Abbas, dün geldiği Güney Kıbrıs'taki temaslarını böylece tamamlamış oldu.

RUM BASINI: ENDİŞEMİZ ORTAK
Rum basını ziyareti, “Rum Yönetimi Türklerin, Filistin’se İsrail’in işgaline son verilmesi için birbirini karşılıklı destekliyor” ifadesiyle değerlendirdi.

Fileleftheros gazetesi haberi, “Endişe ve Tedirginlikler Ortak… Kıbrıs ve Filistin Bütün Alanlarda Karşılıklı Destek Konusunda Anlaştı” manşetiyle verdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/24982352/

Bu yalan bir haber.Abbas Türkiye'ye gelmişti bu söylentiden sonra ve burada böyle bir şey söylemediğini birinci ağızdan belirtmişti.Tipik bir rum oyunu.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #25 : 31 Mayıs 2010, 14:21:46 »
İsrail ile ilişkiler ilerleyen dönemde en aza indirilmeli ve zamanı gelince kesilmelidir.

İskenderun da ki saldırının İsrail ile bağlantılı olduğunu düşüyorum.Malum; zamanında heryerimizi açmıştık bu devlete.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2010, 21:31:01 Gönderen: bosna_sancak »

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #26 : 31 Mayıs 2010, 18:14:53 »
Olacağı buydu :x ölenlere allah rahmet eylesin.Donanma kıbrıs açıklarına intikal etmeli bence ama ölçülü davranarak adamların ne yapacağı belli olmaz kalkar vururlar. tepkimiz kağıt üzerinde olmamalı bence israille başta silah olmak üzere ticari ilişkiler askıya alınmalı

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #27 : 31 Mayıs 2010, 18:23:38 »
Olacağı buydu :x ölenlere allah rahmet eylesin.Donanma kıbrıs açıklarına intikal etmeli bence ama ölçülü davranarak adamların ne yapacağı belli olmaz kalkar vururlar. tepkimiz kağıt üzerinde olmamalı bence israille başta silah olmak üzere ticari ilişkiler askıya alınmalı

Katılılıyorum.

Şu an haksız bir şekilde bir gemimize uluslararası sularda el konulmuş durumda. Bu ciddi bir durum . Bu kondau bütün yasal girişimlere hemen başvurmamız gerek ki zaten bunu yapıyor gibiyiz.

İşin acı olan tarafı, böyle bir şeyin olacağını bile bile üzerine gitmemiz. İsrail insan hakları konusunda sabıkası oldukça kabarık bir devlet. Yıllardır yaptıkları vahşeti  görüyoruz. Defalarca o gemileri durduracaklarını belirttiler. İnsani yardım falan dinleyecek kadar insanlıkları yok ki.

Bu konuda çok sıkı güvenlik tedbirleri alınmalıydı. Birleşmiş milletler, NATO gibi kuruluşlardan yardım iş işten geçmeden önce istenmeliydi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #28 : 31 Mayıs 2010, 21:58:17 »
Evet israilin gemilere asker çıkaracağı çok belliydi,bence gemiler birazda bunu bilerek gittiler ve bazı kesimlerde belki bunu istiyordu çünkü böyle bir hareket savaş suçu sayılarak israilin, uluslararası kamoyu önünde resmen barış karşıtı olduğunu artık kimse inkar edemeyecekti.Yani filo yinede bir nebze amacına ulaşmış olacaktı.Ama kimse adamların on küsür kişiyi öldürüp daha fazlasını yaralayacığını tahmin etmemiş olmalı.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 47
« Yanıtla #29 : 31 Mayıs 2010, 22:47:16 »
KaptanHaber.Com Mavi Marmara gemisinin Türk Bayraklı olmadığını ortaya çıkardı.
Gemi İstanbul Belediyesi tarafından ihale ile satılıp el değiştirdikten sonra; İstanbul'dan hareketinden önce gemiye Comoros bayrağı çekilmiş.

http://www.kaptanhaber.com/gUNCEL/1834-Mavi-MarmaraComorosBandira.html