Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 199999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #620 : 23 Mayıs 2020, 19:12:36 »
Arkadaslar Israil karsiti olabilirsiniz ama yapilmis olan her mesaja yuksek perdeden mesaj verip elinizin tersi ile itmenizi gerektirmiyor bu tur hareketlerimiz ic siyasete sadece prim verebilir o kadar.

Diplomasi bir santtir , gerekli olan once yapilan oneriyi bir incelememiz .  Yapilan oneri pek cazip degilse ,bize cazip olan sekildeki halini karsi tarafa onermek olmali. " Ben mesajin icerigini tam gormemis olsam da ornegin mesaj icerisinde oldugu belirtilen ,Covid-19 konusunda isbirligi yardimlasmanin ne tur zarari olabilir ki bilakis iletisim kanalinin acilmasini saglar.

*Israilin Dogu Akdeniz Gazi konusuna gelince onlarin su anda bizlere ne kadar ihtiyaclari var onu pek bilemem ama bizim icin Israil ile bu konuda anlasabilme her zaman icin arti getiri saglar. Bu nedenle benim onerim sadece israil ile ilgili olmamakla birlikte. Tum fervi cikislari artik birakma zamanin geldigi hatta coktan gectigine inaniyorum. Simdiye kadar bu tur politikalar neticesinde ulkemizin kazanc ve kayiplarinin hesabini yapmayi da size birakiyorum.

Ben sana cazip bir anlasma metni hazirlayayim o zaman.

1) israil, pkk/pyd ikilisine destegini kesmeli. Bizim bu ikiliye karşı süpürme operasyonlarimiza ses cikarmamali.

2) Tc'deki yahudi sermayesine getirecegimiz varlik vergisini kabullenmeli.

3) Tc'deki yahudi tebaanin hamisi oldugunu varsaymayi birakmali.

4) Tc'nin ortadogu'daki abilik rolünü kabullenmeli.

5) Dogu akdeniz dogalgazindan bize pay vermeli.

6) Bizim Misir, Suudi Arabistan, Bae, Katar gibi ulkelerle olan iyi iliskilerimizi icine sindirmeli, kendisinin tali bir ülke oldugunu kabullenmeli.

Tek bir maddesine itiraz etmeden imzalasin sonra konusalim.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #621 : 23 Mayıs 2020, 20:02:49 »

1) israil, pkk/pyd ikilisine destegini kesmeli. Bizim bu ikiliye karşı süpürme operasyonlarimiza ses cikarmamali.

6) Bizim Misir, Suudi Arabistan, Bae, Katar gibi ulkelerle olan iyi iliskilerimizi icine sindirmeli, kendisinin tali bir ülke oldugunu kabullenmeli.

Sn Uyvar,
Cazip bir anlasma metni hazirlayayim demissiniz. Daha sonra ise Tek bir maddesine itiraz etmeden imzalasin sonra konusalim."Demissiniz"

Belirtmis oldugunuz maddelere deginmiyorum cunku muhatap Israil .

Ancak hedeflediginiz " Anlasma" nin gerceklesebilmesi icin dusundugunuz yol haritasinin pek dogru olmadigi kanisindayim.

Herhangi bir anlasma imzalanmadan once , oncelikle tarflar arasinda iletisim kurulmasi gerekir  hali ile.
Iletisim kurulduktan sonra ise taraflar arasinda anlasilacak konular uzerinde fikir teatisi ve uzlasi sonrasi mutabakat saglanir .Anlasma tum bu etaplarin sonunda gerceklesir.  Bu belirtmis oldugum baska sekli dusunulemez.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #622 : 23 Mayıs 2020, 20:04:55 »
Arkadaslar Israil karsiti olabilirsiniz ama yapilmis olan her mesaja yuksek perdeden mesaj verip elinizin tersi ile itmenizi gerektirmiyor bu tur hareketlerimiz ic siyasete sadece prim verebilir o kadar.

Diplomasi bir santtir , gerekli olan once yapilan oneriyi bir incelememiz .  Yapilan oneri pek cazip degilse ,bize cazip olan sekildeki halini karsi tarafa onermek olmali. " Ben mesajin icerigini tam gormemis olsam da ornegin mesaj icerisinde oldugu belirtilen ,Covid-19 konusunda isbirligi yardimlasmanin ne tur zarari olabilir ki bilakis iletisim kanalinin acilmasini saglar.

*Israilin Dogu Akdeniz Gazi konusuna gelince onlarin su anda bizlere ne kadar ihtiyaclari var onu pek bilemem ama bizim icin Israil ile bu konuda anlasabilme her zaman icin arti getiri saglar. Bu nedenle benim onerim sadece israil ile ilgili olmamakla birlikte. Tum fervi cikislari artik birakma zamanin geldigi hatta coktan gectigine inaniyorum. Simdiye kadar bu tur politikalar neticesinde ulkemizin kazanc ve kayiplarinin hesabini yapmayi da size birakiyorum.

İngiltere'de yaklaşık bir yıl süren ''bilimsel'' araştırmadan sonra dünyanın en komik fıkrası seçildi. İngiliz Bilim İlerleme Birliği'nin araştırmasında, internet kullanıcılarından en çok beğendikleri espriyi bildirmeleri istendi. Araştırmada, 70 ülkeden 40 bin fıkra incelendi.Dünyanın en komik fıkrası şöyle: Ormanda dolaşan 2 avcıdan biri birden bire yere düşer. Arkadaşı, düşen adamın nefes almadığını ve gözlerinin ferinin söndüğünü görür. Bunun üzerine telefonla acil yardımı arar.''Arkadaşım öldü, ne yapabilirim'' diye sorar.  Telefondaki ses yanıtlar:  ''Sakin olun. Size yardım edebilirim. Ama önce arkadaşınızın ölüp ölmediğinden emin olalım.''  Telefonda bir süre sessizlik olur ve bir silah sesi işitilir. Avcı telefonu tekrar eline alır ve şöyle der:  ''Evet, tamam. Şimdi ne yapacağım?''

Bu araştırmayı yapanlar  , sizin İsrail'e önerdiğiniz anlaşma taslağını henüz görmemişler galiba...İlahi Sayın Uyvar alem adamsınız :D :D

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #623 : 23 Mayıs 2020, 20:15:30 »
İsrail karşıtı olmak mı? Fırat ve diclenin arasına kendileri için vadedilmiş toprak diyen, bir din, rejim, devlet de benim doğal düşmanım değilmidir?

Bu politika, siyaset, uluslararası ilişki değil direk tehdittir zaten.

Bu yüzdenden israil in her kazandığı bize tehdit değilmidir.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #624 : 23 Mayıs 2020, 20:19:43 »

İngiltere'de yaklaşık bir yıl süren ''bilimsel'' araştırmadan sonra dünyanın en komik fıkrası seçildi. İngiliz Bilim İlerleme Birliği'nin araştırmasında, internet kullanıcılarından en çok beğendikleri espriyi bildirmeleri istendi. Araştırmada, 70 ülkeden 40 bin fıkra incelendi.Dünyanın en komik fıkrası şöyle: Ormanda dolaşan 2 avcıdan biri birden bire yere düşer. Arkadaşı, düşen adamın nefes almadığını ve gözlerinin ferinin söndüğünü görür. Bunun üzerine telefonla acil yardımı arar.''Arkadaşım öldü, ne yapabilirim'' diye sorar.  Telefondaki ses yanıtlar:  ''Sakin olun. Size yardım edebilirim. Ama önce arkadaşınızın ölüp ölmediğinden emin olalım.''  Telefonda bir süre sessizlik olur ve bir silah sesi işitilir. Avcı telefonu tekrar eline alır ve şöyle der:  ''Evet, tamam. Şimdi ne yapacağım?''

+1 Fikrayi daha once isitmemistim  :)

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #625 : 23 Mayıs 2020, 22:10:22 »
İsrail karşıtı olmak mı? Fırat ve diclenin arasına kendileri için vadedilmiş toprak diyen, bir din, rejim, devlet de benim doğal düşmanım değilmidir?

Bu politika, siyaset, uluslararası ilişki değil direk tehdittir zaten.

Bu yüzdenden israil in her kazandığı bize tehdit değilmidir.

Gercegi bilmek istiyorsan bu devirde hangi ülke tamina tam kanka? Diyelim Israilliler bize düsman peki bizimkiler ne tutumda acaba?. Biz yahudilere öyle bir düsmaniz ki hatta bunun icin zamanimizda kendi cumhurbaskanimizi öldürmeye bile kalkanlar oldu.  Bizim yahudi düsmanliga bazen nazilere kök söktürüyorlar. Unutmayin ki bizim bu milletle 600 seneden fazla iyi veya kötü ortak gecmisligimiz var.
Almanyanin en büyük ticaret partneri Fransa. Ama Fransizlara sorsan almmanlari bir kasik suda bogacaklar. Aynisi almanlar icin de gecerli.
Örnegin Tayvanin Cin cumhurriyetiyle ne kadar düsman olduklarini herkez bilir. Ticaret hacimleri her sene Milliyarlari buluyor. Sadece Tayvanin Cine 20 Dollardan fazla yatirimi var.

Iki devlet arasinda iliskiler cikar üzerinde temelidir ela göze kara kasa degil.

Sadece hislerle ve duygusalliga siyasetini dökersen ülke cikarlarina balta vurmus olursun ve en yakin zamanda kaybetmeye mahkum olursun. Taslari yerinden oynatacak kadar henüz tam güclü degiliz.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2020, 22:54:11 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #626 : 23 Mayıs 2020, 23:28:18 »

Devlet arasinda iliskiler cikar üzerinde temelidir .

Sadece hislerle ve duygusalliga siyasetini dökersen ,ülke cikarlarina balta vurmus olup ,yakin zamanda kaybetmeye mahkum olursun.

Taslari yerinden oynatacak kadar henüz tam güclü degiliz.

Sn Tigerfish, belirtmis oldugunuz tesbitlerin tumune katilmaktayim.

+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #627 : 23 Mayıs 2020, 23:40:03 »

Devlet arasinda iliskiler cikar üzerinde temelidir .

Sadece hislerle ve duygusalliga siyasetini dökersen ,ülke cikarlarina balta vurmus olup ,yakin zamanda kaybetmeye mahkum olursun.

Taslari yerinden oynatacak kadar henüz tam güclü degiliz.

Sn Tigerfish, belirtmis oldugunuz tesbitlerin tumune katilmaktayim.

+1

+1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #628 : 24 Mayıs 2020, 01:23:43 »
Ben de Tigerfish, Metin62 ve Serkan1976'ya katılıyorum.
İsrail'i sevmiyorum. Ancak ülkemin çıkarları duygularımdan önce gelir. Bugünlerde forumda en çok gördüğüm cümle şu: Hazinede para bitti, savunma projelerinin çoğu ya iptal olacak ya da ertelenecek!
Bunun nedenleri çok çeşitlendirilebilir. Peki bizi ekonomik depremlerden alıkoyacak neler yapabiliriz? Mesela Akdeniz'deki enerjinin Avrupa'ya aktarımının en kolay yolu Türkiye üzerinden olur. Bunu çok iyi biliyorlar. Bunu fırsata dönüştürmek mi bizim için daha iyi yoksa inatlaşarak silahlı çatışmaya vardırmak mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #629 : 24 Mayıs 2020, 10:09:42 »
İsrail konusu cidden karmaşık bir konu.

Suriye de 1 milyon sivil hayatını kaybetti Rus desteğiyle. Idlib de en son yapılan hava harekâtlarını gördük çoluk çocuk demeden vurdular. Yaşadığımız uçak krizinde Rus uçağı bizim sınırlarımızı ihlal ettiğinde orada uçan uçak sivilleri vurmak için oradaydı. Sınırlarımızın dibinde göz göre göre Türkmen dağını vuruyorlardı. Koscoka ülkeyi tarumar ettiler. İsrail de yılda birkaç sivil hayatını kaybettiğinde ortalığı ayağa kaldırıyoruz ama konu Rusya olunca dostum Putin oluyor. Hatta Şu idlib harekâtı olmadan önce müttefik olmuştuk bizim medyaya göre. 1 milyon sivilin katili ile düşünün.. Yani israil de ölen sivilde idlib de ölen değil mi ? Yahu bu ne iki yüzlülüktür.

Gelelim ısrail ile düşünceme Siyonizm Müslümanlar ile düşmandır. İsrail hiç bir zaman Kudüs'ten vazgeçmez. Filistinli kardeşlerimizi oralardan sürmek için elinden geleni yapıyor. Ben bi Müslüman olarak bu zulme sessiz kalamam. Rusya için ne düşünüyorsam İsrail içinde onu düşünüyorum. Ama ekonomik ilişkiler konusunda farklı bakıyorum. Karşılıklı kazan kazan ilişkisine dayalı belli başlı ekonomik fâliyet kurulabilir. Türk alımı ve Akkuyu nükleer santraline nasıl destek verdiysem. Israil ile ekonomik ilişkilere de çok ses etmiyorum. Ama siyasi ilişki kesinlikle kurulmamalı. Ekonomik ilişkiler Filistin davasında bizi geri durdurmamalı. Kudüs Müslümanlarındır ve öyle kalacak.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2020, 11:10:24 Gönderen: Mermi »