Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 202695 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #790 : 08 Ekim 2023, 09:56:49 »
Bizim sınır ötesi operasyonlar ile Gazze de İsrail in operasyonlarını paralel tutalım hatta söylemleri bile benzer yapalım. Şimdi mesela İsrail gibi bölgeyi boşaltın taş taş üstünde kalmayacak diyelim, savaştayız filan diyelim. Hatta "İsrail gibi bizde savaştayız" diyelim.  Amerika ve Batı çifte standardı afişe olsun

+1 Mantıklı.
Ben her zaman bunu diyorum zaten. Ülkemize karşı birileri sürekli terör örgütlerini kullanıyor. Ha kendi silahıyla bize saldırmış, ha bir terör örgütüyle. O örgüt, onu kullanan ülkenin elinde bir silah. Bir ülkenin, diğer bir ülkeye karşı silahlı saldırı düzenlemesi dünyanın her yerinde açık bir şekilde savaş nedenidir. Bugün bize terör örgütleri aracılığıyla saldıran her ülkeyle savaş halindeyiz. Ama bu dile getirebilecek yürek var mı bilemem.

Tankları personeli koruduysa işini yapmış demektir

Acaba vurulan tankların personelin can durumu ile ilgili haber kaynağı olanımız var mı?

Ama işin trajik kısmı esir alınan tank mürettebatı var galiba koskoca tanka yaklaşıp tank mürettebatını esir almak utanç verici durum.

Arkadaşlar ne yalan söyleyeyim belki içimizde ümmet yada İslam ile ilgili olarak Filistin'e sempati duyanlar vardır.saygı duyuyorum.

Ama bende geçmis özellikle 90 yıllarda sıkı fıkı ilişkileri ve modernizasyon programlarından dolayı İsrail'e sempati duyuyorum.yadırgarsınız veya yadırgamazsanız siz bilirsiniz ona da saygı duyarım.
  (Kişi sevdiği ile beraberdir) hadis-i şerifine göre, herkes bu dünyada kimi severse ahirette onunla beraber olacaktır. Her hadis-i şerif bir âyet-i kerimenin açıklamasıdır. Bu hadis-i şerif de Maide suresindeki "Hristiyanları ve yahudileri dost edinmeyin...demokratik laik bi ülkedeyiz istediğinize sempati de duyar sevebilirsiniz de

Evet haklısınız mesela müslümancık ülkeler , Filistin bizi Kıbrıs meselesinde çok güzel destekliyor , onlar da ahirette Yunanlı ortodokslarla mı birlikte olacak?

+1
Hak bela yazmaz, kul azmayınca!
Acaba o coğrafyada yaşayanların yıllardır çektikleri acıların, başlarına gelen musibetlerin sebebi ne olabilir? Mesela yaklaşık bir asır kadar önce, sevdikleriyle beraber olmak yerine Hristiyanlarla beraber olup Müslüman Türk askerlerini katletmeleri olabilir mi?  :o
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #791 : 08 Ekim 2023, 10:15:13 »
Genel duruma bakalım.

Forumda olaylar hakkında şüpheli bir yaklaşım var. Çünkü çelişkili çok konu var.

Birkaç ay önce de bugünküne benzer şekilde ama kıysalarsak çok daha küçük roketli saldırılar düzenlenmişti. Yani birşeylerin ayak sesleri geliyordu.

Bugün oldukça geniş bir alanda yoğun saldırılarla sızma harekatlarıyla İsrail Ordusuna ait noktalar ele geçirilmiş gibi görünüyor. Peki bu kadar geniş çaplı bir harekatın hazırlığı gerçekten Mossad'ın gözünden kaçmış olabilir mi?

Çok ilginç olan diğer bir konu da Filistinliler, gerçekleştirdikleri operasyonları sosyal medyada detaylı şekilde paylaşıyorlar. Bütün taktiklerini dünyanın ve aynı zamanda düşmanlarının gözleri önünde seriyorlar. Acaba neden?

Diğer ilginç olan konu da Filistinlilerin sivilleri hedef alan görüntülerinin de benzer şekilde sosyal medyada paylaşılması. Birileri sürekli yazıyor aynı mecralarda, İsrail halkında sivil yoktur, hepsi askerdir vs. Ayrıca yıllardır onlar Filistinli masum halka zulm ediyor, katlediyorlar. Bunlar yalan değil! İsrail bu konuda masum değil! Ama yine de bu durum suçlu olduğu kesin kanıtlanmamış sivillerin katledilmesini haklı çıkarmıyor. Mesela sosyal medyada gördüğüm bazı fotoğraflarda bir durakta sanıyorum otobüs vs bekleyen ve o sırada öldürülmüş sivilller vardı. Bu tarz görüntüler dünya genelinde Filistin direnişine ve Müslümanlara karşı negatif tepkiye  neden olacaktır! Acaba bu durum tam olarak negatif tepkiyi artırmak için bilerek mi yapılıyor?

Uzun lafın kısası; acaba Mossad Filistinli grupların içerisine sızmış ve İsrail'in nihai hedefine ulaşması için zemin hazırlayacak şekilde o grupların hareket etmelerini sağlıyor olabilir mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #792 : 08 Ekim 2023, 10:27:58 »
Bütün bunların dışında farklı bir konu daha var.

Ukrayna'ya yapılan yardımları ekonomik nedenlerle azaltmaktan bahseden ABD İsrail'e milyarlarca dolar yardımı onaylayıveriyor. Bu Rusya'nın işine gelir. Ukrayna'daki savaşta kendileri için bir avantaj sağlar.

Rusya'nın Ukrayna'da düştüğü bataklığın benzeri şekilde Batı ülkeleri de Filistin'de bir bataklığa düşebilir. Putin'in yerinde olsam kesinlikle el altında Filistinlileri desteklerdim. Destek verecek bir şeyim kaldıysa tabi.  ::)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #793 : 08 Ekim 2023, 10:37:41 »
Genel duruma bakalım.

Forumda olaylar hakkında şüpheli bir yaklaşım var. Çünkü çelişkili çok konu var.

Birkaç ay önce de bugünküne benzer şekilde ama kıysalarsak çok daha küçük roketli saldırılar düzenlenmişti. Yani birşeylerin ayak sesleri geliyordu.

Bugün oldukça geniş bir alanda yoğun saldırılarla sızma harekatlarıyla İsrail Ordusuna ait noktalar ele geçirilmiş gibi görünüyor. Peki bu kadar geniş çaplı bir harekatın hazırlığı gerçekten Mossad'ın gözünden kaçmış olabilir mi?

Çok ilginç olan diğer bir konu da Filistinliler, gerçekleştirdikleri operasyonları sosyal medyada detaylı şekilde paylaşıyorlar. Bütün taktiklerini dünyanın ve aynı zamanda düşmanlarının gözleri önünde seriyorlar. Acaba neden?

Diğer ilginç olan konu da Filistinlilerin sivilleri hedef alan görüntülerinin de benzer şekilde sosyal medyada paylaşılması. Birileri sürekli yazıyor aynı mecralarda, İsrail halkında sivil yoktur, hepsi askerdir vs. Ayrıca yıllardır onlar Filistinli masum halka zulm ediyor, katlediyorlar. Bunlar yalan değil! İsrail bu konuda masum değil! Ama yine de bu durum suçlu olduğu kesin kanıtlanmamış sivillerin katledilmesini haklı çıkarmıyor. Mesela sosyal medyada gördüğüm bazı fotoğraflarda bir durakta sanıyorum otobüs vs bekleyen ve o sırada öldürülmüş sivilller vardı. Bu tarz görüntüler dünya genelinde Filistin direnişine ve Müslümanlara karşı negatif tepkiye  neden olacaktır! Acaba bu durum tam olarak negatif tepkiyi artırmak için bilerek mi yapılıyor?

Uzun lafın kısası; acaba Mossad Filistinli grupların içerisine sızmış ve İsrail'in nihai hedefine ulaşması için zemin hazırlayacak şekilde o grupların hareket etmelerini sağlıyor olabilir mi?

Son yazdığınız kelime mantıklı gelmiyor değil hocam bu kadar büyük ve geniş çaplı bir saldırıdan İsrail Ordu istihbaratının ya da Mossad'ın haberdar olmaması imkansız. Sosyal medyadaki görüntülerden sonra bir kaç İslam ülkesi hariç neredeyse tüm dünya İsrail'in yanında şu anda İsrail Gazze'yi ve Batı Şeria'nın tamamını işgal edip topraklarına katmaya kalksa kimsenin sesi çıkmayacaktır. İran'ın ise sonunun Suriye ve Irak gibi olacağını bildiğinden İsrail ile savaşacağını düşünmüyorum. Kasım Süleymani'nin intikamını bile göstermelik bir kaç füze atarak almaya çalıştılar.

Bu saldırı işinin altından çok pislik çıkacak gibi. Dünyanın bir çok ülkesinde İslam düşmanlığı yükseliyorken bu saldırıda ateşin üzerine benzin atmak gibi oldu maalesef.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #794 : 08 Ekim 2023, 10:42:32 »
Fırtına06

Ortadoğunun haritasını karşımıza alıp bakalım. Sınırlarımızın güneyinde Batı'nın oyuncağı olmayan Suriye ve İran var sadece. Bugünlerde yaşananların faturasıını İran'a kesmeleri beni hiç şaşırtmaz.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #795 : 08 Ekim 2023, 10:51:48 »
Fırtına06

Ortadoğunun haritasını karşımıza alıp bakalım. Sınırlarımızın güneyinde Batı'nın oyuncağı olmayan Suriye ve İran var sadece. Bugünlerde yaşananların faturasıını İran'a kesmeleri beni hiç şaşırtmaz.

Zaten şimdiden İran'ın adı geçmeye başladı bile Murat hocam. Fakat şu da bir gerçek Batı İran'a karşı geniş çaplı bir savaşa girişemez başında Rusya - Ukrayna gibi bir sorun varken. Silah ve mühimmat stoklarının çoğunu Ukrayna'ya destek için harcadılar. Ayrıca İran'ın kalabalık bir nüfusu ve geniş bir coğrafyası var. Batı için İran bataklık değil cehennem olur. İran Ordusunu da küçümsememek lazım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #796 : 08 Ekim 2023, 10:56:38 »

https://x.com/ssysfakb/status/1710746280949862588?s=20

Çok strateji meseleleri konuşmak istemiyorum Tigerfish hocam beni azarlıyor... :D :D :D :D

Ben sosyal medyada bizim gibi savunma sanayine ilgili olanların en çok konuştukları konuya gelmek istiyorum...Meşhur Troopy sisteminin yaşadığı fiyasko ve yanmış Merkava tankları...

Mesela muhafazakar Yusuf Akbaba yukarıdaki videoyu alıntılayıp : "Bizim tankçılardan, Amerikalıların hem getirdikten ağırlık hem de testler sırasında istenileni tam olarak veremediği için Trophy'den pek de memnun olmadığını duymuştum.  Videoda Trophy'nin RPG'ye karşı üç maymunu oynadığı görülüyor." yazmış...Böyle bir duyumunuz var mı?

RPG7 ve havadan drone bombalarıyla  Merkavaların vurulduğu , tankçıların esir alınıp yaka paça yanmış tankların içinden çıkarıldığı  videolar fışkırıyor sosyal medyada ancak bir taraftan da Trophy Etkin Koruma Sistemi (Trophy) sistemlerinin aktif olmadığını gösteren resimler var...

Bu konudaki yorumlarınız nedir?
Bende bu ani saldırıda don paça hazırlıksız yakalanan İsrail tanklarında savaş durumunda olmadıkları gibi bir algı oluştu...Yani Kornet,TOW , spike gibi modern sistemlere karşı kendini kanıtlamış Trophy Etkin Koruma Sistemi (Trophy) RPG7 gibi bir sisteme nasıl direnemez?

Mossad gibi Trophy'de mi bir BALON yoksa...

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2023, 10:58:29 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #797 : 08 Ekim 2023, 11:42:35 »
"Bugünlerde yaşananların faturasıını İran'a kesmeleri beni hiç şaşırtmaz."

Yahu, daha bugün, Hamas'ın sözcüsü, bu saldırı için İran'dan destek aldıklarını söyledi ya. Faturanın sahibi bizzat adresini veriyor karşı tarafa, buraya gönderebilirsiniz o faturayı diye!  ;D
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2023, 11:55:33 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #798 : 08 Ekim 2023, 12:12:09 »

Yahu, daha bugün, Hamas'ın sözcüsü, bu saldırı için İran'dan destek aldıklarını söyledi ya. Faturanın sahibi bizzat adresini veriyor karşı tarafa, buraya gönderebilirsiniz o faturayı diye!  ;D

Cezalandırma sırayla olur önce Hamas , sonra Hizbullah en sonra İran

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #799 : 08 Ekim 2023, 12:14:30 »

Zaten o nedenle ABD İsrail'e uzun menzilli balistik füzelerin verilmesini gündeme getiriyor ya!
Her şey ortada. İran uzun zamandır destek verdiği için ortalık bu kadar karışık. Suriye'de, Irak'da, Filistin'de vs...
İsrail bunları zaten görüyor olmalı değil mi? Mossad herhalde o kadar da uyumuyordur muhtemelen.