Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 202653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #680 : 11 Mayıs 2021, 23:55:48 »
Suriye kendisini yıktı. Yarım milyon insanın hayatına biz mi mal olduk? Keşke Suriye’ye daha önceden girseydik o zaman ne PKK ne de işit teröristleri yuvalanabilirdi sınırımıza.

Kuzey bölgelerine bugün biz yuvalandık ve alanımızı genişletmeye çalışıyoruz. Ve oradan bir daha çıkmaya niyetimiz yok. Durum bu.

Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan?

Temizleyin bakalım iç savaşın yıktığı Suriye'yi , 50 yıl temizleyebiliyor musunuz?
Ak partinin özel bir askeri kanadı mı vardı beni dahil ettin sende uzaktan seyretmen için?

Suriye’ye müdahil olmanın sebebini tüm detayli ile kaç kez analiz ettik ve tartıştık? Bozuk plak gibi takılıp dönüp dolaşıp aynı mevzuları tekrarlayarak neyin peşindesin gerçekten anlamış değilim. Afrin temizlendikten sonra Amanos dağları rahat bir nefes aldı. Yanı sıra ganimet olarak neredeyse bizim Ordu’nun envanteri kadar tanksavar füzeleri ele geçti. Bu harekatlar düzenlenmeseydi bu silahlar acaba kaç vatandaşımızın veyahut askerimizin canını yakacaktı bunu bir keren göz önünde bulundurdun mu? Bunun gibi durumların farkındalığı kaç kere tartıştık ve sayende acaba daha kaç kez tartışacağız?
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2021, 05:55:05 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #681 : 12 Mayıs 2021, 00:03:32 »
Bizim İsrail düşmanlığımızı anlamıyorum. Ama Hadi düşmanız çok müslümancıyız. Biz niye bu adamların birincil düşmanları olan Suriyeyi yıkıp İsrailin elini rahatlattık?

+1 Hakikat budur işte. Müslümanlar birbirine düştüğü için, İsrail bu kadar pervasızca hareket edebiliyor. Hükümet elle tutulur bir şeyler yapmak istiyorsa, derhal Suriye' yle diyaloğa geçip savaş durumuna bir son vermelidir. Suriye devletiyle başlatılacak normalleşme süreci, pek çok problemi kökünden çözmeye yardımcı olacaktır. Elbette bu hamleyi yapamazlar ve yapmayacaklardır. Filistinliler ezilmeye devam ederken, YPG terörizmi var gücüyle devletleşecek; bu arada bizde enayi gibi 10 milyon mülteciyi sırtımızda taşımaya devam edeceğiz. Ne Filistin ne başka birşey... bana göre dünyanın en mazlum milleti Türk milletidir. 

Normalleşme süreci elbette olumlu yansır. Ama kimle? Esat denen Rusya’nın  valisiyle mi?

İmkansız. Aramızda yarım milyon giden canlar var. Koyun değil insan canı.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #682 : 12 Mayıs 2021, 00:22:06 »
Suriye kendisini yıktı. Yarım milyon insanın hayatına biz mi mal olduk? Keşke Suriye’ye daha önceden girseydik o zaman ne PKK ne de işit teröristleri yuvalanabilirdi sınırımıza.

Kuzey bölgelerine bugün biz yuvalandık ve alanımızı genişletmeye çalışıyoruz. Ve oradan bir daha çıkmaya niyetimiz yok. Durum bu.

Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan?

Temizleyin bakalım iç savaşın yıktığı Suriye'yi , 50 yıl temizleyebiliyor musunuz?
Ak partinin özel bir askeri kanadı mı vardı beni ettin sende uzaktan seyretmen için?

Suriye’ye müdahil olmanın sebebini tüm detayli ile kaç kez analiz ettik ve tartıştık? Bozuk plak gibi takılıp dönüp dolaşıp aynı mevzuları tekrarlayarak neyin peşindesin gerçekten anlamış değilim. Afrin temizlendikten sonra Amanos dağları rahat bir nefes aldı. Yanı sıra ganimet olarak neredeyse bizim Ordu’nun envanteri kadar tanksavar füzeleri ele geçti. Bu harekatlar düzenlenmeseydi bu silahlar acaba kaç vatandaşımızın veyahut askerimizin canını yakacaktı bunu bir keren göz önünde bulundurdun mu? Bunun gibi durumların farkındalığı kaç kere tartıştık ve sayende acaba daha kaç kez tartışacağız?

Biz Suriyeye girerken en başta ne diyorduk? Zalim Esed Suriye halkına zulmediyor.  Demokratik değil; demokratik bir seçim yapılması gerekiyor vs (Tam da Amerikan ağzıyla)

Biz bunu Amerika ve yandaşları füze attıktan sonra yapmaya başladık. Sorunumuz PKK ise çok daha önceden girebilirdik. Ama bize Suriye sınırından giren terörist unsur Irak’a göre çok azdı.  Bizim ÖSO’ya desteklerimizden sonra Suriye madem öyle alın o zaman deyip sınır şeridini PKK’ya vermedi mi? (Buna bir nevi biz sebep olduk)

Bizim Suriyede mevcut rejimin sahibiyle ne işimiz var? Bu coğrafyada 2 tane kıstasımız var. Terörist yapılanma ve Soydaşlarımıza kötü muamele. Girdik ve terör hususunda herşey tertemiz değil mi? Daha dün yine İdlip tarafından bir şehidimiz vardı Akhisarlı bir çocuk.

Orada PKK temizlendi mi? Yok Kontrol altında toprakları var... Rejim değişti mi? Yok... Suriyeliler nerede? Türkiyede nargile içiyor... Bunlar olurken İsrail hiç bize engel oldu mu? Olmadı aksine güneyden havaalanı vurdu. Demek ki işlerine gelen adımları attık.

Şu an defacto elimizdeki alana para döküp yatırım yapıyor muyuz? Evet... İlhak edebilecek miyiz? Zor...  Elinize sağlık hadi şimdi gidin derlerse tepkimiz ne olacak? Bilmiyorum.

Sürecin sonunda kar-zarar hesabı yapıyorum. Bana hep zarar görünüyor.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #683 : 12 Mayıs 2021, 00:28:02 »

Normalleşme süreci elbette olumlu yansır. Ama kimle? Esat denen Rusya’nın  valisiyle mi?

İmkansız. Aramızda yarım milyon giden canlar var. Koyun değil insan canı.

Çözümsüzlüğü öneriyorsun yani! İyide Araplar birbirini 1500 senedir kesiyor. Sadece Sıffin Savaşında 100 Bin Sahabe ölmüştü. Bi' düşün..! Çözümsüzlük çözüm değildir demişler. Zaten bu hükümetin çözemeyeceğini de söylemiştim.

Rusya, kazanımlarını kaybetmek istemeyecektir. Artık Suriye' de komşumuz oldu... bu gerçeği kabul etmek lazım. İllaki kendine bir kukla hükümet yaratacaktır. Esad olmazsa başkası olur yani. O nedenle Arapların işine karışmamak lazım. Bunlar bugün kavga eder, yarın barışır... Bu ilk defa olmuyor ki! Sonuçta Araplar millet olamamış ve hiçbir zamanda olamayacak bir kavimdir. Bırakın kendi haline diyorum yani. Evet Filistinliler mazlum, garip, gureba... Ama bırakın da Araplar kendi haklarını savunsun. Veya haklarını savunmayı öğrensinler. Arapları her türlü musibetten karşı bin yıl boyunca koruduk... karşılığında aldığımız mükâfat ortada! ...de yeter artık. Şu kadar küsur Arap devleti var, bir araya gelip Filistin meselesine bir hal çare bulmaları gerekir. Bizim meselemiz olduğunu düşünmüyorum yani.

MEHMETÇİK KUDÜS' e diye slogan atanları da şiddetle kınıyorum. Mehmetçik Araplar için yeteri kadar kanını akıttı. Mehmetçiğin kanı içilecek şerbet değildir. Özgürlüğünü kazanmak isteyen halklar bedel öder. Biz ödedik hakkımızı aldık. Onlarında bedel ödemesi gerekiyor. Birbirlerini keseceklerine, ortak düşmana karşı savaşsınlar. Türk milleti hiçbir halkın kurşun askeri değildir. Burada hükümete düşen görev, keçi inadından vazgeçip Suriye' yle diyaloğun yollarını açmaktır. İsrail' in en büyük düşmanını getirdiler, Türk milletinin başına sardılar. Bundan daha büyük bir aymazlık düşünemiyorum. 

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #684 : 12 Mayıs 2021, 08:50:26 »
İsrail’in son saldırıları bir kez daha şunu göstermiştir.
Arap - Fars; Türk - Arap; Türk - Fars gerilimini kızıştırmak; Sünni - Şii gerilimini derinleştirmek, İslam dünyasının aleyhinedir. ABD ve İsrail’in lehinedir. Mezhepçilik ve etnikçilik, sadece iç siyasette değil, dış siyasette de kaybettirmektedir.

"Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İsrail açıklaması: Hep böyle kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor"

https://t24.com.tr/haber/disisleri-bakani-cavusoglu-ndan-israil-aciklamasi-hep-boyle-kiniyoruz-ama-ummet-adim-atmamizi-bekliyor,951890

** Ummet adim atmamizi bekliyor ne demek?

Oncelikle Ummet bizi temsilcileri olarak mi atadi da haberimiz olmadi .Yoksa biz kendi kendimizi Ummetin basi olarak mi goruyoruz!

Kocaman Islam alemenin basina silah mi dayamisler ki sesleri cikmiyor. Benim ulkemin halki 1001 sorun yaninda ,gunluk ekonomik guclukler icerisinde kivranirken. Devlet olarak vicdanen ve tarihsel baglantilarimiz olan Filistin halkinin maruz kaldigi baski ve zulume kinamadan ote onculuk yapalimmis. "Daha neler."

Filistin halkinin maruz kaldigi baskilar ve zorluklara, her zaman oldugu gibi Turkiye Cumhuriyeti olarak ne kadar azami destekte bulunuyorsak o kadar destek vermeye devam edecegiz ne fazla ne az "."

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2021, 08:51:11 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #685 : 12 Mayıs 2021, 09:29:57 »
Daha camide tartaklama olunca aşırı hassas tepkimiz

Ardından tam kapanmayı göz ardı edecek kadar protesto etmemiz.

Bu esnada İsrailin yedek askerlerini göreve çağırması

Hamasın sature roket saldırıları yapması

Filistinlilerin şehirleri ayaklanmayla ele geçirmesi ama İsrail güvenliğinin pasif durarak saldırıya uğramış görünmesi.

Bütün bunları art arda okuyunca bana gayet planlanmış bir durum var gibi geliyor. İsrail psikolojik durumu lehine çevirip öyle vuracak gibi. Belki de total bir kontrol ve temizlik gerekiyordu İsraile. Ortadoğuda gerginlik yükselip bir şeyler karışıyorsa Kazananı hep İsrail oluyor. O yüzden ülkemizdeki bu sert çıkışı sağlıklı bulmuyorum. Hele ki Mehmetçik göreve diyenlere şüpheyle bakıyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #686 : 12 Mayıs 2021, 10:23:59 »
Birbirleriyle tamamen zıt iki toplumun, özellikle de içerisinde oldukça fazla fanatiğin olduğu iki toplumun bir arada yaşama olasılığı ne kadardır? Bu fanatiklerin hayatalarındaki en büyük gayeleri diğer tarafın yok olmasıyken üstelik!

Şu bağlantıdaki videoya ve altındaki cevaplarda bulunan fotoğraflara bakın... >> https://twitter.com/Zeeshan9272/status/1392283622053490694

Görüntülerde ki fanatikler ne kadar da mutlular. Hastalık seviyesindeki yaşam amaçlarına uygun bir görüntü karşısında, zevkten yerlerinde duramıyorlar.  Altındaki yorumda bulunan fotoğraflar da bu hastalıklı insanları dünyaya haklı çıkartacak malzeme sunmaktan başka bir işe yaramıyor.

İsrail 1967'den beri işgal ettiği Doğu Kudüs'de yine kendisine yakıştırdığı şekilde sivillere saldırılarda bulunuyor. Buna karşılık olarak Hamas da İsrail şehirlerine rastgele roket saldırıları düzenliyor. Sivilleri hedef alıyor.

Birbirlerinden nefret eden iki toplumdan güçlü olanı diğerini sindirmeye çalışıyor. Düşününce eğer bu güç dengesi tam tersi durumda olsa acaba orada daha mı az kan dökülürdü, yoksa tarih kitaplarına geçecek bir kanlı katliam mı olurdu demeden duramıyor insan.

Bu tarz durumlarda en fazla zararı masumlar, özellikle de çocuklar görüyor. Ölen çocuklar için sessiz kalmak insanlık dışı bir davranış. Gerçi böyle bir ortamda büyüyen çocukların geleceklerin de bu çatışmanın bir parçası olmaları kaçınılmaz görünüyor.

Metin Bey'in arabulucu olalım önerisine her zaman katılırım. Ancak iki taraf da bu kadar nefret doluyken arabuluculuk girşimimizin pek işe yarayacağını sanmıyorum. Yine de denemekte fayda vardı. Ancak bu bizim yapabileceğimiz bir siyasi girişim değil! Çünkü genelde her konuda olduğumuz gibi duygusal davranarak kendimizi "taraf " olarak görüyoruz, "taraf" gibi davranıyoruz ve taraf olduğumuzda da "arabulucu" sıfatı ortadan kalkmış oluyor.

Ne yazık ki geçenlerde arkadaşların forumda tartışma konusu olan "İngilizlerin dış sıyaset anlayışına" sahip değiliz! Olsa ne konumda olurduk hayal etmesi bile güç. Şu an masum çocukların ölümlerini durdurucak girişimlerde bulunmamız gerekir. Dünyanın dikkatini buraya çekerek her iki tarafın da saldırılarını durdurmalarını istememiz gerekir.

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2021, 11:55:04 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #687 : 12 Mayıs 2021, 10:48:08 »
Geçen bir kitap okudum. İsraillilerin hani şu kipa başlıklı , sakallı aşırı radikal Neturei Karta  yahudiler var ya FKÖ liderleriyle görüşen, Filistin direnişine en çok destek veren ,İsrail devletinin kuruluşuna en çok karşı çıkan kesim bunlarmış...

Bunlar İsrail devletinin bir mesih tarafından kurulacağını ama 1948'de daha mesih gelmeden kurulduğu için Siyonist İsrail devletinin yıkılması gerektiğini savunuyorlar....İlginç geldi bana. Demek ki onlarda da bayağı manyak bir kesim var bizdekiler gibi...

Suriye olayında emme basma tulumba gibi sürekli bizim hatalarımız olduğunu soylememin nedeni bir daha böyle stratejik hatalar yapmayın diye.
Madem bir işe kalkışacaksınız çarşıdan önce bir harita alın , bu haritada kim hangi ırk,millet,fikirde önce onu  öğrenin öyle gerçekçi kararlar alın.

Bir cinayetin faili , o cinayetten en çok menfaat elde edendir ki Suriye olayından en çok kar eden Israil-Abd ikilisi en fazla zarar eden Müslümanlardır...

Demek ki bu işi Israil-Abd tezgahlamıştır biz de bu tezgaha düşmüşüzdür. NOKTA....

Bu noktada Filistin için ağlamak,  İsrail'i ekmeğine yağ sürüp neden ümmet birleşemiyor demek  biraz garip ...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #688 : 12 Mayıs 2021, 10:59:16 »
Israilin plani, dinen ve tarihsel olarak kendisinin gordugu topraklari geri almaktir..

Kanimca, perde arkasindan butun buyuk devletler (Rusya, AB, ABD) ona onay vermistir..

Arap devletlerinin yoneticileri ve karar vericileri de bu devletlerin onayi ile koltuklarinda oturduklarindan dolayli olarak buna onay vermistir..

Sahsi dusuncelerim;

1. Iki devletli cozum planlari, basindan beri Israile zaman kazandirmak icin Filistinin agzina surulen baldan ibaret olmustur.

2. Iki devletli bir cozum sahadaki durum sebebiyle (filistin topraklarinin birbirinden kopuk olmasi, Yahudi yerlesimcilerin her gecen gun isgalleri, Filistinin sosyo-ekonomik durumu vs) her gecen gun daha da imkansizlasmaktadir.

3. Giriste yazdigim sebeplerden dolayi, uzulerek ifade ederim ki, hele hele Kudusun icinde oldugu bagimsiz bir Filistin devleti, tum dunya duzenini yerinden oynatacak bir olay olmadigi surece, hayaldan oteye gecemez.

4. Sahadaki durumdan hareket ederek gercekci bir cozum aranmak isteniyorsa (istenen cozumsuzluk ise o ayri), Filistinlilere genis capli ozerklik iceren , belkide bir konfederasyon seklinde insa edilecek tek bir devletdir (Birlesik Krallik altindaki Iskocya gibi ornegin, ya da Belcika gibi) Bir 70 sene daha boyle devam ederse cunku korkarim o bolgede Filistin tamamen ortadan kalkacaktir

5. Turkiye acisindan olaya bakilirsa, daha once farkli konu basliklari altinda pek cok kez tekrarladigimiz gibi, duygudan uzak ve cikarlarimiz acisindan yaklasmaliyiz. Insani yardim, taraflar arasi arabuluculuk, catismalarin durmasi icin gerekli calismalarin yapilmasi,Israil uzerinde baski vs bunlarin hepsi yapilabilir. Unutmayalim ki, Israilin ile iyi iliskilerin bize verebilecekleri, Filistin ile iyi iyiskilerin bize verebileceklerinden kat ve kat ustundur..

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2021, 11:03:22 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #689 : 12 Mayıs 2021, 11:39:50 »
Bizim İsrail düşmanlığımızı anlamıyorum. Ama Hadi düşmanız çok müslümancıyız. Biz niye bu adamların birincil düşmanları olan Suriyeyi yıkıp İsrailin elini rahatlattık?

Suriye neden israil için birincil düşman olarak gözüküyor anlamıyorum. adamlar suriye iç savaşı varken de her hafta esad ın sarayı üzerinde uçak uçuruyordu. aslında esad tampon görevi görüyordu israil için bence.