Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 202110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #650 : 25 Mayıs 2020, 16:44:14 »
Sahsen ben ulus olarak bir konu uzerine degerlendirmelerimizi yaparken, konuya yaklasimimizda  duygularmizi mantigimizin onune koyarak degerlendirme yaptigimizi dusunuyorum.

Kisisel ilskilerde bu yaklasim gecerli olabilir ,ancak uluslar arasi iliskilerde bu tur yaklasimin pek gecerli olmadigina inaniyorum. Ulus olarak birinin bizler hakkinda yapmis oldugu degerlendirmeye nedense cok onem veriyoruz ama kendi icimizde yapilan veya yapilmaya calisilan degerlendirmelere pek acik kapi birakmayi sevmiyoruz.

Icerisinde bulunup yasadagimiz zaman ve ilerisini dusunecegimize ,gecmise saplanmislik izlenimi vermekteyiz nedense. Gecmis gecmistir yani iyisi kotusu ile tarihtir, gecmisten ders cikarmak , gecmisini bilmek ilerisi icin yararlidir . "Tarihin tekrardan ibaret oldugu iddia edilse de" Ancak gecmis bir saplanti olmamali aksi halde bu paranoya sekline donusur.

Maziye donusumuz imkansiz . Turkiye  Cumhuriyeti olarak yolumuza devam ediyoruz .Sinirlarimiz komsularimiz belli .Ekonomik askeri siyasi gucumuz belli . Asil odaklanmamiz gereken hedefimiz olan ve cocuklarimizin gelecegi icin icerisinde bulundugumuz Turkiye cumhuriyetini her alanda daha ileriye tasayibalicek konulara egilmemiz gerekligine inaniyorum. Gecmisi gecmiste birakmanin zamani coktan geldi catti beyler.

+1

Libya gitti,Mısır gitti ,Suriye gitti sırada İran var...
Bilin bakalım bunlar kimin baş düşmanı ?
Bilene benden bayram şekeri...
Bop nedir?
Zaten modern çağda emperyalistler , bir yere dalacakken önce kamuoyunu yavaş yavaş hazırlar... İran şöyle,İran böyle vb.
İşgal bitince görürsünüz Hanya'yı Gonya'yı...

İran ne kadar da sevmesem de bağımsız kürt devleti önündeki en büyük engeldir.Düşündüğünüz anlamda değil ama. İran parçalanırsa batı'nın İran içinden çıkaracağı ilk devlet Kürdistan olacaktır.Sonra başınızı taşlara vurursunuz.
 Suriye iç savaşını hesapsız körükledik ,denize açılacak kürt devletini yüzlerce şehit vererek zorla engelleyebildik....Aynı cahilliği İran'da yapmayın. Statükoyu koruyun doğu sınırımızda.
Yahu kafayı kullanın. İran parçalanırsa ne olacak?Türk kökenli şiiler "Hülloooğ hadi artık hanefi Türk olalım" mı diyecekler. Sizi dinledikçe rahmetli Enver Paşayı görüyorum,arkası dolmamış hayaller...

+1

Konudaki onca çocukça iletiden sıyrılan iki mantıklı ileti. Çok şükür duygularından çok mantığını kullanabilenler var. Yoksa işimiz çoktaaaan bitmişti!
2020'yi ortaladık. Tüm dünyayı bir salgın hastalık tehlikesi kapladı. İnsanlığın düşünce yapısında değişimler oldu. Ama halen bazıları kimi milletlerin bütün gün başka milletlerin altını oymayı düşünmekle zaman geçirdiğini sanıyor. Şunlar bize düşman, bunlar bize düşman, her zaman düşmandılar, her zaman da düşman olacaklar vs... Düşünce tamamen çevrelerindeki zihniyetin kendileri üzerindeki etkisi nedeniye duygusal! Zerre kadar mantık yok! Boş işler...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #651 : 25 Mayıs 2020, 17:40:27 »

Hocam Kasr-ı şirin'den beri savaşmamışmıyız ? Ohooo

1730-1735,1743-1746, 1775-1776, 1821-1823 toplamda 4 savaş. Zaten en sonuncusundan sonra iki devletinde savaşabilir bir gücü kalmadı.

Ben akıllarda kalan genel kanaati yazdım. Kasr-ı Şirinden beridir Türk-İran sınırı değişmedi diye aklımızda kalmış... Ha, ben orada savaşmadı yazmışım, olabilir..! O kadar önemli değil. Olan olmuş, ölen ölmüş;

Soru şu:

Ben bu devirde,  İran' la niye savaşacağım?

Hiçbir mantığı yok. Türk Cumhuriyetleriyle bağlantıyı kurmak için diyorlar. Peki Türk Cumhuriyetleri buna hazır mı, altyapısı var mı? Diğer Türk Cumhuriyetlerinin birbirleriyle bağlantısı olduğu halde oturup bir araya gelebilmişler mi? her şeyden önemlisi; bu devletler bağımsızlığını kazanalı otuz yıl olmuş, Türkiye Cumhuriyeti olarak bu kardeşlerimize abîlik yapabilmiş miyiz?

Bunların hiçbirisi gerçekleşmediği halde, ben İran' la niye savaşacağım!

80 milyonluk iki tane dev kütle kafa kafaya gelecek ve savaşın hiç bir kazancı olmayacak! Kazancım olmayan bir savaşa neden gireyim? Ha... bunu İsrail, Amerika, Yunanistan, Kıbrıs Rum' u, Ermenistan ister; ve hatta göbek atarlar. zaten yıllardır bunun mücadelesini yapıyorlar. Şunlar bi' savaşa tutuşsa da bizler de bayram etsek! diyorlardı. FETÖ kalkışması başarılı olsaydı; Şii Hilali davasına, mezhep davasına İsrail' le bir olup İran' a saldıracaklardı. Bunlar bilindiği halde, halen İran aleyhtarlığı yapılmasına anlam veremiyorum.

Bi' de din-mezhep temelinde düşünmeyi artık terk etmek gerekiyor. Bunlar ilk çağ düşünceleri... Modern çağda insanlık için var olmaması gereken şeyler... Din üzerinden mezhep üzerinden dünyaya nizam verme düşüncesi ne kadar da yanlış! Artık bunların devri geçti. Din ve mezhepler, bilimsel düşüncenin gelişmediği çağlarda insanlığa yol gösterici olmuş olabilirler. Fakat artık akıl ve bilim çağındayız; bütün dinlerin hükmünü yitirdiğine dair sarsılmaz bir inancım vardır. Buna semavi dinler de dahildir... Hristiyanlık, Musevilik, İslamiyet. İnsanlığın büyük yaratıcıyı kavrayabilmek için artık dinlere ihtiyacı yoktur. Ha insanlar inanabilir, inanca saygımız da vardır; kültürel miras olması hasebiyle de değerlidir... fakat hepsi o kadar! Hele ki insanların din-iman üzerinden birbirlerini öldürmeye çalışmaları, benim hiçbir zaman anlam veremeyeceğim bir şeydir.

« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2020, 17:43:31 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #652 : 25 Mayıs 2020, 18:19:34 »
İran'a biz savaş açmayacağız ki. ABD girerse bizde pozisyon alacağız. Böyle bir senaryoda zaten İran bölünür tam fırsat işte. Bağımsız bir Türk bölgesi kurulabilir. İran öyle bir Şii devleti peşinde ki. Mekke' ye bile alternatif oluşturma peşinde. Inanılmaz bir bölücülük yapıyor. Zaten Esad gibi 1 milyon insanın katiline destek çıkmakla ne olduklarını gösteriyor. Ermenistan güneyden de  tamamen kuşatma altına girer adım atamaz. Enver paşa moskof'la savaşırken şehit düştü. Enver paşa çökmekte olan bir imparatorluğa kumandanlık yaptı. İmkânları yoktu. Ama şuan öyle değil. Kendi savaş doktrinini oluşturmaya çalışan bölgesini domine eden bir silahlı kuvvetler var. Ayrıca Azerbaycan da bütün imkânlarını seferber edecektir. Ben Twitter 'da devamlı iranda yaşayın Türklerle konuşmaya çalışıyorum. Kimle konuşsam savaş çıkmasını istiyor. İnanılmaz bir Türklük bilinci var. Traktör takımını falan araştırın.
https://youtu.be/iGesDy2vpZc
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2020, 18:29:09 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı apak

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #653 : 25 Mayıs 2020, 18:38:13 »
İran'a biz savaş açmayacağız ki. ABD girerse bizde pozisyon alacağız. Böyle bir senaryoda zaten İran bölünür tam fırsat işte. Bağımsız bir Türk bölgesi kurulabilir. İran öyle bir Şii devleti peşinde ki. Mekke' ye bile alternatif oluşturma peşinde. Inanılmaz bir bölücülük yapıyor. Zaten Esad gibi 1 milyon insanın katiline destek çıkmakla ne olduklarını gösteriyor. Ermenistan güneyden de  tamamen kuşatma altına girer adım atamaz. Enver paşa moskof'la savaşırken şehit düştü. Enver paşa çökmekte olan bir imparatorluğa kumandanlık yaptı. İmkânları yoktu. Ama şuan öyle değil. Kendi savaş doktrinini oluşturmaya çalışan bölgesini domine eden bir silahlı kuvvetler var. Ayrıca Azerbaycan da bütün imkânlarını seferber edecektir. Ben Twitter 'da devamlı iranda yaşayın Türklerle konuşmaya çalışıyorum. Kimle konuşsam savaş çıkmasını istiyor. İnanılmaz bir Türklük bilinci var. Traktör takımını falan araştırın.
https://youtu.be/iGesDy2vpZc
sayın mermi sizinkisi tamamen hayal olmuş enver paşanın yaptığı saçma sapan hataların imparatorluğu iuice açmaza soktuğuda ortadadır ve iran konusunda önümüzde ırak örneği varken hayal kurmamak lazım saçma hayaller yüzünden illaki büyük kürdistanı kurdurucaz adamlara onlar kurmayacak ama bizim içimizdeki tarih bilmez osmanlıcılar kurduracak zorla

Çevrimdışı Dr kimbell

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #654 : 25 Mayıs 2020, 18:51:11 »
İran´ın şii mezhebini kullanıp pers yayılmacılığını yaptığını farketmeyen kalmamıştır herhalde, Dünya´nın her tarafından adam toplayıp her yeri karıştırmaktan asla vazgeçmeyecekler. Irak´ta ABD´yle Suriye´de Rusya ile neler yaptığını, kaç milyon insan katlettiğini görmeyen yoktur. Yemen´i hiç konuşmuyorum bile. İran ile hiçbir zaman dost olamayacağız mevcut mollalar rejimi olduğu sürece. Ne zaman belini doğrultsa bizle ve tüm ortadoğu ile uğraşmaya devam edecekler. Pkk/ypg ile nasıl ittifak kurup bize karşı kullandıklarını Kasım Süleymani ölünce unuttuk galiba, adamlar seni İsrail´den Amerka´dan daha tehlikeli görüyor. Nihai amaçları bizi kendilerine benzetmek, benzemeyenleri yok etmek, bu amaçlarına ulaşana kadar durmayacaklar.

Kimse İsrail´le kanka olup İran´ı parçalayalım demiyor ama bu tepesi açık mollaların acem oyunlarına kanıp sürekli arkamızdan iş çevirmelerine daha fazla sabredemeyiz, ne kadar pasifize olurlarsa bizim için kâr. Ülkemizin çıkarları ne ise onu yapmalıyız, içinde sıkışıp kaldığımız paradokstan kurtulmanın yolu neyse bu devlet onu yapmalı.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #655 : 25 Mayıs 2020, 19:07:29 »
İran´ın şii mezhebini kullanıp pers yayılmacılığını yaptığını farketmeyen kalmamıştır herhalde, Dünya´nın her tarafından adam toplayıp her yeri karıştırmaktan asla vazgeçmeyecekler. Irak´ta ABD´yle Suriye´de Rusya ile neler yaptığını, kaç milyon insan katlettiğini görmeyen yoktur. Yemen´i hiç konuşmuyorum bile. İran ile hiçbir zaman dost olamayacağız mevcut mollalar rejimi olduğu sürece. Ne zaman belini doğrultsa bizle ve tüm ortadoğu ile uğraşmaya devam edecekler. Pkk/ypg ile nasıl ittifak kurup bize karşı kullandıklarını Kasım Süleymani ölünce unuttuk galiba, adamlar seni İsrail´den Amerka´dan daha tehlikeli görüyor. Nihai amaçları bizi kendilerine benzetmek, benzemeyenleri yok etmek, bu amaçlarına ulaşana kadar durmayacaklar.

Kimse İsrail´le kanka olup İran´ı parçalayalım demiyor ama bu tepesi açık mollaların acem oyunlarına kanıp sürekli arkamızdan iş çevirmelerine daha fazla sabredemeyiz, ne kadar pasifize olurlarsa bizim için kâr. Ülkemizin çıkarları ne ise onu yapmalıyız, içinde sıkışıp kaldığımız paradokstan kurtulmanın yolu neyse bu devlet onu yapmalı.

+1

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #656 : 25 Mayıs 2020, 19:20:46 »
Bir durun arkadaşlar ve sadece deediğim açıdan objektif olarak düşünün belki bana hak verebilirsiniz.

1- Arkadaşlar bu kadar humanistik olmayın. İran'ın ırakta , suriye de yaptıkları ortada, düşünün bizim gibi tarihsel düşman ve toprakları hayallerinde dolanan adamlar bize ne yapmazlar.

2- İran'a tabi anti-amerikan gözüyle baktığınızdan müslüman diye baktığınızdan, biraz daha olumlu bakıyorsunuz. Devletler arasında duygular, bağlar olmaz ebedi çıkar ilişkileri olur.

3- Sizi de anlıyorum diyorsunuz ki libya düştü , ırak düştü o düştü bu düştü, iranı düşürsünlerde sıra bize mi gelsin ? Arkadaşlar O saydığınız devletlerin hepsi olsaydı bile abd bize girmek ise bize girer. Bknz. Irak, diğer tüm müslüman devletler ayakta idi. Şunu da unutmayın bu yıkılan tüm devletlerin hepsinin başında diktatör vardı. Ha yıkıldı tam demokrasiye geçemediler yine diktatörler çıktı ama buda bir gerçek.

Yani o devletlerin başında eğer diktatör olursa o diktatör kendi çıkarı doğrultusunda ya abd'yi tutacak, ya Rusya'yı yoksa devrilir. O yüzden öyle veya böyle bunların yıkılması , gerekirse parçalanıp sonradan halkın iradesi ile demokratlaşarak tekrar gerektiğince birleşmesi lazım. Ve başa ülkenin çıkarlarını düşünen seçimle gelen adamların olması lazım. Evet bu süreçler çok kanlı oluyor ama olması lazım. Aynını avrupa da yaşadı yüz yıllar önce emin olun onlarınki çok daha kanlı oldu.

Yani onu düşürdüler bunu düşürdüler bizi düşürecekler gibi popüler korkulardan uzak olalım .

4- Birde şu var, biz müslümanız biz avrupalı ırk değiliz, bizi sevmiyorlar. Biz naparsak yapalım bizi köle yapacaklar.  Artık günümüzde bu çok saçma arkadaşlar. Eğer siz demokratik bir devletseniz ve abd'ye terso yapmıyorsanız. Kimse sizi yıkmaz. E bu japonlar, Koreliler, hintliler, pakistanlılar, bangladeşliler vs. de hristiyan değil, avrupalı değil. Bu dış güçler niye bunları yıkmıyor ? Hatta nasıl oluyor da bazıları ile en büyük müttefik ?

Arkadaşlar bu durumu anlatmak için bizim çok güzel bir lafımız var. "Köprüyü Geçene Kadar Ayıya Dayı Diyeceksin.", kendi çıkarlarına maksimum derecede el değdirmeden bu adamlara  ne kadar faydalı olduğunuzu gösterir ve düşmanlarına karşı bir koz olursanız, başınıza birşey gelmez. Diğer yandan sizin yapmanız gereken bu adamların etinden sütünden yararlanarak bir an önce , sanayileşmiş , eğitim sorununu çözmüş milliliği sağlamış bir nükleer güç olmalısınız.

5- Ama biz ne yapıyoruz ? Tam kendini gerçekleştirme olayını sağlamadan mahallenin aynalı tahirini oynamaya çalışıyoruz. Arkadaşlar kusura bakmayın dünya o kadar mert bir yer değil. Öten horoza çöküyorlar.  "Bir arkadaş demiş 4k tvleri de izlemeyiz. "
Arkadaşlar bu 4k tv'yi izleyip izlememe meselesi değil.

Mesele şu mesele Adam doları 7'ye vurdurmuş ;

+ Kendine yetemeyen bir ülkesin , dışardan ithalat yapamıyorsun çünkü elde dolar yok , kendi paranı bozduramıyorsun dolar artıyor ve eline geçen dolar çok daha azalıyor.

+ Bu adamlarla takıştığından ve onlarında ülkeler üzerindeki ekonomik ve siyasal baskılarını kullandıklarından , ülkene dış yatırımcı gelmiyor. Dolar ve para gelmiyor.

+ Tarımın dışa bağımlı, Nasıl ? , Petrol dışardan dolarla geliyor, tohum, gübre, ilaç dışarıdan dolar ile geliyor. Dolar yoksa bunlarda yok bunlar yoksa verim üretimde yok , üretim yoksa fiyatlar tavan insanlar aç.

+ Orta tabaka diye birşey kalmıyor. Alım gücü düştüğünden sanayinde alt sistemler bazında yabancı malzeme kullandığından üretim yapması yapsa da fiyatlandırması fiyatlandırsa da halkın bunu alımı düşüyor.

+Yine para yoksa proje de yok , eğitime para yatıramıyorsun , sanayiye para yatıramıyorsun , diyoruz projeler niye kesildi diye burada ağlıyoruz niye para yok , para yoksa mühendis yok yabancı alt sistem yok ilerleme yok proje yok .

vs.
vs.

Bu uzar gider.

6- Şimdi siz bu ahval ve şeraitte nasıl müslümanları koruyacaksınız ? , Nasıl bu adamlarla mücadele edeceksiniz ? Açlıktan ölürsünüz açlıktan . Tek çareniz kalır, ya Rusya'ya yamanırsınız, yada bu adamların yanında çıkarlarınızı maksimum derecede koruyarak , bir an önce kendinizi kurtarana kadar ayıya dayı derseniz.

Rusyayı seçerseniz, rusya bunlardan çok daha kötü , iranın bin katı senin can düşmanın , Osmanlı'yı direk parçalayan devlet. Zaten herşeyini batı altyapısında olduğu için total bir izolasyondan bu adamlarda seni yeteri kadar koruyamazlar.

7- Her türlü siyasi görüşten ayrılıp objektif olarak değerlendirmek gerekirse , Türkiye'nin gidişatı şöyle görünüyor. Ya mevcut hükümet İsrail ve abd ile arayı düzeltecek ve eski ruslara yanaşmayan ortak olacak , yada ekonomi o kadar  kötüye gidecek ki  halk 17 senedir rey verdiği liderden vazgeçip abd ve israil ile iyi geçinebilecek lidere yönelecek ki oda belli. Diğer yandan eğer ki mevcut hükümet halkın bu seçimini tanımazsa iç savaş gibi bir ihtimalde mevcut (Allah Korusun.)

Allah, Devletimizin, Milletimizin Yardımcısı Olsun. Herkesin görüşüne saygı duyarım.

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #657 : 25 Mayıs 2020, 19:42:53 »
İran'ın politikası bana TSK'nın 1990'lardan sonra terörle mücadele stratejisindeki değişimini hatırlatıyor. 90'larda ne oluyordu? Karakollarımız,şehirlerimiz basılıyor asker-polis mevzi savaşında , devriyelerimiz pusularda şehit oluyordu , baskından sonra teröristler Irak'ın kuzeyine geçip kayboluyordu.Bizim terörle mücadeleden anladığımız şey yıllarca karakol binalarını korumaktan öteye gitmedi.

Bizimkiler baktı ülke elden gidiyor stratejiyi değiştirdiler mevzi , karakol savunmasından alan savunmasına döndük , artık karakollarda saldırıyı beklemek,devriyelerde pusuya düşeceğimize biz pusu attık , sınırı geçtik , terör alanlarını kontrol etme yani insiyatifi alma tekniğiyle terörü yendik...

İran'da aynı şeyi yapıyor. Dünyanın en güçlü 2-3 devleti (ABD,İsrail vb) sizi yıkmayı en stratejik hedefi olarak ortaya koymuş.
İran sınırlarını savunarak bunlarla baş edemeyeceğini biliyor. Bundan dolayı ÇEŞİTLİ BÖLGELERDE İDEOLOJİK YAKINLIĞI OLAN ülkeleri kontrol altına alarak rakiplerine tehdit unsurları yaratarak, daha ağır bedeller ödemek zorunda kalırsınız demek istiyor.

İran şii olmasa bunu sünnilik eliyle yapacaktı.Şiilik sadece bu egemenliği kurmak için bir araç... "Tüm Dünya şii olsun!" gibi bir ideoloji zaten ayakları üzerinde durmayan bir yaklaşım olur...

Adamlar sadece KIÇLARINI kurtarmaya çalışıyor."Bize saldırırsanız sizi şuradan , buradan da vururuz" taktiği yürütüyor...
Şiilik yaymaya çalışıyor hikayesi  bizim sünni yobazlar tarafından çıkarılmıştır. Tabi inanan inanır buna... Maalesef bu adamlar sözde müslüman ama İran bunlara göre müslüman olmadığından ABD bunlara saldırırsa sevinçten havaya uçarlar...Bu kadar da sapkınlar işte...

Tekrar ediyorum İran zayıflar veya parçalanırsa doğumhaneye gidin , Nurtopu gibi bir KÜRT devletiniz olmuş demektir.... Benden uyarması...

NOT: Esat 1 milyon insan öldürdü diyen arkadaşlar bir de İran'a dalsın diye gazlanan ABD kaç insan öldürmüş onuda yazıversin bi zahmet...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #658 : 25 Mayıs 2020, 19:50:16 »
Ben İsrail' le ilişkilerin düzeltilmesi taraftarıyım ama İran' la da düşman olmak istemiyorum. Bunlar birbirini dengeleyen ülkeler. Bölgede bu tür dengelere ihtiyaç var. İran aynı zamanda Suudi Arabistan' ı da dengeliyor. Onlar birbirlerini dengeleye dursunlar, bir aradan sıvışalım... Ama bu dediğim şey bağımsız olmakla mümkündür.

Bakınız, Yunanistan gitti Suriye' de konsolosluk açtı...  Libya' da; İran, Rusya ve Suriye ittifakını güçlendirmeye çalışıyor. Diğer taraftan Mısır, İsrail ve Lübnan' la da ilişkilerini geliştirme çabasında. Hatta Doğu Akdeniz'de Yunanistan' ın en en öneli müttefiki Mısır oluverdi. Çevremizde bir tanecik dost veya müttefik ülke kalmadı. Yahu, komşularımızı niye Yunanistan' a kaptırıyoruz ki?

Bağımsız güçlü bir devlet olmak istiyorsak, politikaları kendimiz belirlememiz gerekiyor. Türk-İran savaşı; Amerikan siyasetidir. 70 yıldır Amerika' ya yancılık yapıyoruz, bir arpa boyu yol alabildik mi? Bağımsız olamayan ülkelerin gelişip güçlenmesi mümkün değildir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #659 : 25 Mayıs 2020, 20:19:42 »
Partikül hocam, israil ile iran arası denge politikası diyorsunuz anlıyorum ama bu iki ülke de başa beladır. Çünkü, bunların politiği ne dengedir, ne dostlu içinde gelişim. Bunların tek politiği yayılmacı oldukları için bekle çökezlesin bin üstüne yok et dir. Çünkü var olmaları birilerinin yok olmasına endekslidir. Bu yüzden denge politiği bunlarda işe yaramaz. O zamanda bir anda birleşip üzerine atlarlar pkk olayı gibi. İkisindende uzak duracan, birbirini yedirecen hiç acımayacan.

Obama israil e yıllık 3 milyar vermiyecem dedi, bütçesi meclisden geçmedi abd de devlet kapandı hatırlayın. İşde bunlar böyle bi bela.

Enson iran generali kasimi öldürüldü, ortaya çıktı ki, iran bu adam ile birlikte ırakda şeytan dediği abd ile iş tutmuş. Var hesap et! Bize uzak belalarına yakın olsunlar!