Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 202638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #120 : 02 Haziran 2010, 21:37:49 »
Sayın bosna_sancak, lütfen Türkçe yazım kurallarına uygun yazalım.

İlk uçak İsrail'den ayrıldı
İsrail'in yardım gemilerine saldırısında yaralananları taşıyan ilk uçak, İsrail'den ayrıldı.
02 Haziran 2010 Çarşamba, 20:48:18

Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye giderken saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinde yaralananları taşıyan ilk uçağın Tel Aviv'den havalandığını duyurdu.

Açıklamaya göre İsrail'de tedavi altındaki iki ağır yaralıyı taşıyan uçak İsrail'den ayrıldı. Uçağın 21.45'te İstanbul'da olması bekleniyor.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gelen uçakları havaalanında karşılayacak.

Taksim'de toplanan binlerce insan da İsrail'den gelenler için bir karşılama töreni düzenleyecek.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/520069-ilk-ucak-israilden-ayrildi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #121 : 02 Haziran 2010, 21:40:10 »
İsrail'in 2008'deki kanlı operasyonundan beri kapalıydı o kapı. Filistinlilerin Mısır'a geçmesine izin vermiyordu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #122 : 02 Haziran 2010, 21:44:29 »
Gazze sınırı açıldı
100 Filistinli Mısır'a geçti
01 Haziran 2010 Salı, 14:48:47

Mısır, Refah sınır kapısından Gazzelilerin geçişlerine izin verdi. Dün Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in sınır kapısının geçici olarak açılacağını açılmasının ardından bugün 100 Filistinli pasaportlarıyla geçiş yaptı.

HÜSNÜ MÜBAREK İZİN VERDİ

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah sınır kapısının açılması yönünde talimat verdiği bildirildi.

Mısır'ın MENA ajansının haberinde, gerekli tıbbi ve insani yardım ile hasta ve yaralı geçişinin sağlanabilmesi için Mübarek'in BU sınır kapısının açılmasını istediği belirtildi.

Refah sınır kapısının ne kadar süreyle açık kalacağına ilişkin ayrıntı verilmedi.

-GEÇİŞLER SERBESTÇE, PASAPORT GÖSTEREREK YAPILACAK

Mısır'ın sürpriz bir şekilde, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in talimatıyla Gazze Şeridi ile arasındaki Refah sınır kapısını açması kararının ardından, kapının bugün geçişlere açılacağı bildirildi.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta, Hamas hükümeti İçişleri Bakanlığına bağlı sınır koordinasyonundan sorumlu idarenin verdiği bilgiye göre, sınır kapısı bugünden itibaren 09.00-17.30 saatleri arasında düzenli olarak açık tutulacak.

Ayrıca Gazzelilerin Refah'tan geçmek için İçişleri Bakanlığından izin almalarına da gerek bulunmadığı, geçerli pasaportları bulunanların sınırdan pasaportunu göstererek geçiş yapabileceği de kaydedildi.

Gazze'de hem sevinçle karşılanan hem de sürpriz olarak görülen karardan sonra, normalde kapalı tutulan Refah'taki görevlilerin sınır kapısına gittiği, bazı Gazzelilerin de "en azından denemek amacıyla" ellerinde pasaportlarıyla sınıra doğru gitmeye hazırlandığı belirtildi.

Refah'ın açılması kararı, Gazze'ye yardım filosunun İsrail ordusu tarafından askeri bir operasyonla durdurulması, 9 kişinin ölmesi ve onlarca kişinin yaralanmasının ardından geldi.

Refah, en son iki hafta kadar önce 5 gün süreyle açılmış, kapıdan 8 binden fazla Gazzeli giriş-çıkış yapmıştı.

AA
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #123 : 02 Haziran 2010, 23:30:46 »
Taksim'de heyecanlı bekleyiş
Taksim Meydanı'nda toplanan kalabalık bir grup, Gazze'ye insani yardım götüren gönüllülerin Türkiye'ye dönüşünü bekliyor.
02 Haziran 2010 Çarşamba, 20:48:18

Türkiye'den Gazze'ye yardım götürmek üzere yola çıkan gemilere İsrail'in  saldırısında yaralanan iki kişiyi taşıyan Sağlık Bakanlığının ambulans uçağı Etimesgut Havaalanı'na indi.

Video için tıklayın

Havaalanında bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara'ya getirilenlerden birisinin Türk vatandaşı İmdat Avli diğerinin de İrlandalı olduğunu belirtti. Bakan Akdağ, iki askeri uçağın da toplam 17 yaralıyla 22.45'te Türkiye'ye hareket ettiğini bildirdi.

Askeri ambulans uçakları, operasyonda hayatını kaybeden ve 4'ünün Türk olduğu tespit edilen 9 cenazeyi de getiriyor.

Çoğunluğu Türk, 500'den fazla gemi yolcusunu İstanbul'a götürecek olan Türk Hava Yolları'nın 3 yolcu uçağının ise kısa süre içinde hareket etmesi bekleniyor.

İsrail İçişleri Bakanlığı ise toplam 5 uçağın havalandığını açıklamıştı. Bu açıklamaya karşın 5 uçağın tümünün tümünün henüz havalanmamış olduğu öğrenildi.

TAKSİM'DE BEKLEYİŞ

Akşam saatlerinden itibaren küçük gruplar halinde Taksim Meydanı'na gelenler, çeşitli pankartlar açarak Türk ve Filistin bayrakları taşıdı.

Taksim Meydanı'nda bir platform kurulurken, sloganlar eşliğinde bekleyişini sürdüren gruptakilerin sayısı sürekli artıyor. Göstericiler, aktivistler gelene kadar meydandan ayrılmayacak.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'den gelecek yardım gönüllülerini karşılamak üzere İstanbul'a geldi.

Atatürk Havalimanı'nda kısa bir açıklama yapan Arınç, "Arkadaşları karşılamak üzere buraya geldik. Oradaki işlemlerin bitmesini ve arkadaşların buraya gelmesini bekliyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığından, "Tek bir kişi kalsa dahi uçaklar hareket etmeyecek" açıklaması gelmişti.
http://www.haberturk.com/gundem/haber/520069-taksimde-heyecanli-bekleyis

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #124 : 03 Haziran 2010, 11:03:21 »
Yok artık dedirttirecek türden bir haber ,ama genede paylaşalım...

Gazze'ye donanma eşliğinde yardım gemisi mi?
Dünyanın önde gelen bazı haber siteleri, Başbakan Erdoğan'ın 'son kararının' Gazze'ye Türk donanması eşliğinde yardım gemisi yollamak olduğunu öne sürdü.

Başbakan Erdoğan grup toplantısındaki konuşmasında İsrail'i eleştirirken, "Artık yalanlarınızdan bıktık" dyerek yaka silkmişti.

Gazze'ye giden gemilerde endişeli bir yolculuk yapılırken, İsrail askerleri baskına hazırlanıyordu.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yardım filosuna kanlı baskınının ardından, Latin Amerika'dan dönüş yolunda, "Umarım son kararımız hayırlı olur" diye konuşmuştu. Bu konuşmanın içeriği ve bahsedilen son kararın ne olduğu dünyanın önde gelen haber sitelerinde tartışmaya neden oldu.

Drudge Report ve Debka File haber siteleri ile Jerusalem Post gazetesi, bahsedilen son kararın Gazze'ye Türk donanması eşliğinde yeni yardım gemilerinin gönderilmesi olduğunu söyledi.

Debka haber sitesi ve Jerusalem Post gazetesi, Ankara'dan bir kaynağa dayandırdıkları haberlerinde, "Başbakan Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Türk deniz kuvvetlerinin yardım gemilerine eşlik etmesi seçeneğini konuştuğunu" iddia etti.

Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25102243/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #125 : 03 Haziran 2010, 11:47:00 »
İki sayfa önce bununla ilgili haber eklenmişti. Debkadan masallar. Böyle birşey yapılırsa İsrail'in tuzağına düşmüş olunur.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #126 : 03 Haziran 2010, 12:23:59 »
Haklısınız sayın Skywolf,gözümden kaçmış...

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #127 : 03 Haziran 2010, 12:41:33 »
Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25102508/

ntvmsnbc
Güncelleme: 11:44 TSİ 03 Haziran. 2010 Perşembe

İngiltere'nin Channel 4 kanalının en ünlü sunucularından Jon Snow, Gazze'ye yardım filosuna düzenlenen saldırının ardından İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev'i canlı yayında konuk etti.

Ancak röportaj Regev için oldukça zorlu geçti. Sunucu Jon Snow, Regev'e oldukça sert sorular yöneltti ve kaçamak cevaplar aldıkça, Regev'in daha da üstüne gitti.

Snow röportaja "Türkiye ile ticaret ve turizm alanında önemli ilişkileriniz vardı ve onlara ödülü Türkiye’den gelen gemilere saldırıp, Türk vatandaşlarını öldürerek verdiniz. Bu dost kazanmanın harika bir yolu değil mi?" sorusu ile başlayarak, Regev'in zor dakikalar yaşayacağının sinyalini verdi.

Daha sonra Regev'e, 'Türkiye'den özür dileyecek misiniz?' diye soran Snow, 'Ne için özür dileyecekmişiz?' cevabını almasının üzerine "Türk vatandaşlarını öldürdüğünüz için" dedi.

'Türkiye bir daha ki yardım filosunu donanması ile gönderirse ne yapacaksınız?' sorusuna ise Regev, "Ciddi misiniz? Nereden duydunuz bunu?" şeklinde cevap verdi. Snow'un buna cevabı, "Bana soracağınıza, Türkler ile konuşun" şeklinde oldu.

DOST KAZANMA YOLUNUZ BU MU?

Jon Snow'un Regev'i sert sorularına, Regev şu şekilde cevap verdi:

Snow: Türkiye ile ticaret ve turizm alanında ilişkileriniz vardı ve onlara ödülü Türkiye’den gelen gemilere saldırıp, Türk vatandaşlarını öldürerek verdiniz. Bu dost kazanmanın harika bir yolu değil mi?

Regev: Evet bu gerçekten çok talihsiz. Son birkaç aydır Türkiye ile olan ilişkilerin geçmişteki gibi pozitif bir atmosferde olmadığı aşikar. Biz Türkiye ile daha pozitif ilişkiler istiyoruz ve Türk hükümetinin de aynı şekilde hissetmesini umut ediyoruz.

Snow: Yani Türkiye’den özür dileyecek misiniz?

Regev: Ne için?

Snow: Vatandaşlarını öldürdüğünüz için...

Regev: Bu olayı ve bu olayın nasıl gerçekleştiğini açıklığa kavuşturmak gerek. Dün 6 ele geçirme oldu. Hepsi İsrail donanması tarafından yapıldı. Beşi barışçıl, şiddetsiz ve insanlar zarar görmeden gerçekleşti. Bir tanesinde ise maalesef, gemide açıkça aşırılıkçılar vardı. Onlar şiddet kullandılar. Ve operasyondaki askerler kendilerini korumak zorundaydı. Tehdit altındaydılar ve cevap vermeliydiler.

YAPTIKLARINIZDAN BİR ŞEY ÖĞRENDİNİZ Mİ?

Snow: Son 48 saatte yaptıklarınızdan bir şey öğrendiğiniz mi? Şu an biz konuşurken yine Gazze’ye doğru hareket etmekte olan Rachel Corrie gemisine saygılı davranacak ve haklı olarak Gazze’ye yanaşmasına izin verecek misiniz?

Regev: Neden haklıymış? Burada birçok mesele var. Eğer yapabilsem, hepsine cevap verirdim.

Snow: BM Gazze’ye olan ablukanın kalkması için varolan iradenin haklı olduğunu söyledi çünkü. Son olarak Güvenlik Konseyi’nde dile getirildi bu.

Regev: Abluka eğer bir çatışmanın içindeyseniz meşrudur. Biz de biliyorsunuz Gazze’deki Hamas rejimi ile çatışma halindeyiz. BM kurallarına göre denizden abluka tamamen meşru bir uluslararası davranıştır. Birleşmiş Milletler Şartı’nın 47. maddesi de bunun yasal olduğunu söyler. Sizin neden bahsettiğinizden haberim yok. Gazze’ye uygulanan yaptırımlara gelince, bunlar da Gazze’nin uyguladığı şiddete cevaptır ve uluslararası hukuka tamamen uygundur.

BİZİMLE UĞRAŞMAK İSTEMEZSENİZ, MÜSLÜMAN MISIR VAR

Snow: Peki Rachel Corrie’ye ne yapacaksınız?

Regev: Biz, yardım götürmek isteyen herkese, 'Aşdod limanına getirirseniz, hepsinin Gazze Şeridi’ndeki insalara ulaştıracağımızı garanti ediyoruz' diyoruz. Eğer bizimle uğraşmak istemiyorsanız, Müslüman bir ülke var: Mısır. O da El Ariş limanı aracılığı ile benzer bir öneri sunuyor.

MALZEMELERE EL KOYUYORSUNUZ

Snow: Ama kimsenin önerinizi kabul etmemesinin nedeni, malzemelerden kesinti yapmanız. Gazze’ye giden yardım malzemelerinin yüzde 78’ine el koyuyorsunuz. Bunu Kızılhaç ve BM raporları söylüyor. Sizden geriye malzemelerin yüzde 20’si kalıyor.

Regev: Hadi burada açık olalım. Bizim teklifimizi kabul etmiyorlar, çünkü blokajı kırarak siyasi bir mesaj vermek istiyorlar. Malzelemelerin gönderilmeyeceğine inandıklarından değil. Ve izin verirseniz, size neden bu ablukaya ihtiyacımız olduğunu anlatayım. Bu abluka olmasa, Gazze’ye İran ve Suriye’den çok tehlikeli silahların gireceği açıktır. Gazze’den İsrail şehirlerine ve İsrailli sivillere binlerce roket atıldığını biliyorsunuz. Kısa menzilli roketler Gazze Şeridi’nde yapılıyor. Ama uzun menzilliler, savaş başlıklı olanlar Suriye ve İran’dan geliyor. Bu yüzden Gazze’ye giren kargoyu kontrol etmek zorundayız.

TÜRKLER BİZE SALDIRMAK İÇİN SAVAŞ GEMİSİ Mİ YOLLUYORMUŞ!

Snow: Eğer müttefiğiniz Türkiye, yani hala müttefiğiniz olan Türkiye , savaş gemileri ile yeni bir yardım filosu göndermeye kalksa ne yaparsınız? Çünkü bunu yapacaklarını söylüyorlar.

Regev: Bu varsayım...

Snow: Hayır. Türkiye Başbakanı bugün mecliste bir sonraki filonun büyük ihtimalle askeri bir gemi eşliğinde geleceğini söyledi. Ne yapacaksınız?

Regev: Ben bunun ciddi olduğunu düşünmüyorum.

Snow: Ne yapacaksınız?

Regev: Ciddi olduğunu düşünmüyorum.

Snow: Oh, tabii ki ciddi! Bu kesinlikle ciddi bir durum.

Regev: Emin misiniz?

Snow: Bu büyük bir savaş haline yol açabilir.

Regev: Bana Türklerin İsrail’e saldırmak için savaş gemileri yolladığını mı söylüyorsunuz?

Snow: Niye telefon açıp onlara sormuyorsunuz?

Regev: Bunu nereden öğrendiniz?

Snow: Bana soracağınıza Türklerle konuşun.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #128 : 03 Haziran 2010, 14:28:44 »
Savaş gemilerimiz sadece İsrail karasularına kadar koruma sağlayabilir.  İsrail gemileri kendi karasuları içerisinde durdurabilir. Bu durumda müdahale hakkımız olmaz. Edersek bu sefer haksız duruma düşeriz. Bu konuda özellikle batıya asla güvenilmez. ABD bile bir yere savaş açarken uluslararası kamuoyunun desteğiyle ve çok uluslu askeri güçle  hareket ediyor. İlle de Gazze'ye yardım götürülmek isteniyorsa bunun için Birleşmiş Milletler'den yardım ve Nato'dan koruma istenebilir. Onların yapacağı şey de yine sadece uluslararası sularda koruma sağlamaktır. Hiç olmazsa İsrail'le karşı caydırıcılık gücünü önemli derecede artırır. Yardım konusunda şu an en mantıklı ve tek yolun Mısır üzerinden gerçekleştirilmesi olduğu görülüyor.

"İsrail'in gemileri durdurma hakkı var"

ABD Başkan Yardımcısı Biden'dan şaşırtan açıklama
03 Haziran 2010 Perşembe, 09:34:42

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail'in Gazze'ye giden gemileri silah kaçakçılığını önlemek için durdurma hakkına destek verirken, ülkesinin oradaki Filistinlilerin içinde bulundukları durumdan endişe duyduğunu da belirtti.

PBS televizyonunda "Charlie Rose Show" adlı programda soruları yanıtlayan Biden, İsrail'in, gemilerdeki malzemeyi arama hakkına sahip olduğunu ifade ederken, "İsrail, gemiye askerleri çıkarmalı mıydı, çıkarmamalı mıydı, bunu tartışabilirsiniz. Ama işin doğrusu, Hamas ile savaş halindeki İsrail'in, silahların kaçırıp kaçırılmadığını bilmeye hakkı var. İsrail'in kendi güvenlik çıkarlarıyla ilgilenmeye kesin bir hakkı bulunuyor" diye konuştu.

Biden, "İsrail, 'Buyurun, işte Akdeniz'desiniz. Birazcık kuzeye kırıp yükünüzü boşaltırsanız, biz bunları Gazze'ye sokacağız' dedi. Bunda ne sorun var? Doğrudan Gazze'ye gitmede ısrar etmenin ne anlamı var? İsrail'in, 'Gemide ne olduğunu bilmiyorum. Bu kişiler (Hamas) benim halkına 3 bin roket atıyor' demesi meşru" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında meydana gelenlere dair şeffaf ve tarafsız bir soruşturulma yürütülmesine olan desteğini yineleyen Biden, ülkesinin olaya dair, uluslararası katılımın da olduğu, İsrail tarafından yürütülecek bir soruşturmayı desteklediğini kaydetti.

Bununla birlikte, Amerikan yönetiminin, abluka altındaki Gazze'ye yardımlar konusunda İsrail hükümetini etkilemeye çalıştığını da söyleyen Biden, ülkesinin İsrail'e, inşaat malzemesi ve diğer insani yardımların Gazze'ye girişine izin vermesi için, yapabildiği kadar baskı ve ikna yolunu uyguladığını ifade etti.

Biden, ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerde "çatlaklar" olduğu yönündeki fikirleri de reddederek, "İsrail hükümetinin izlediği taktiksel yollarda ya da bazı bakanlarının, yapıcı olmadığını düşündüğümüz bazı söylemlerinde görüş ayrılıklarımız var mı? Evet, ama bunlar her zaman var" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, tarihteki hiçbir Amerikan yönetiminin, şimdiki yönetim kadar İsrail'in güvenliği konusunda bu derecede olumlu ve destek veren bir tavır içinde olmadığını savundu.

AA

İşte ABD'nin İsrail'e açık desteği. Savaş tamtamları çalan arkadaşlar, yazdıkları savaş senaryolarında nedense İsrail'in doğal koruyucusu ABD'Yi hiç hesaba katmıyorlar. Herhalde hayal aleminde yaşadıkları için. Bu çok ciddi konuda çok hassas dengelerin olduğu bölgede atacağınız her adımı çok iyi hesaplayıp atmanız gerekir.

Dikkat ettiyseniz ABD başkan yardımcısı İsrail'İn gemileri durdurma hakkı olduğundan bahsediyor. Ama nedense olayın uluslararası sularda gerçekleştiğinden hiç söz etmiyor. Çünkü uluslararası sularda hiçbir gemiye bu şekilde askeri müdahale hakkı bulunmuyor. Özellikle birleşmiş milletler gözetimiyle yola çıkmış yardım gemilerine.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2010, 14:34:27 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #129 : 03 Haziran 2010, 17:07:36 »
"Bu müdahaleyi kabul edemeyiz"
Erdoğan Putin'le Gazze'yi konuştu
03 Haziran 2010 Perşembe, 16:06:34

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'le yaşanan kriz çerçevesinde dünya liderleriyle görüşmesi çerçevesinde, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın görüşmede, bu kafilenin uluslararası bir yardım kafilesi olduğunu, gemilerde 32 ülkeden gönüllülerin bulunduğunu, gemilerde yaşlı, genç, kadın, erkek bir çok insanın olduğunu, yine bu insanların Müslüman, Hristiyan, Yahudi bir çok dine mensup gönüllüler hareketi olduğunu söylediği öğrenildi.

Erdoğan'ın görüşmede ''Böyle bir müdahaleyi kabul etmemiz mümkün değil. Uluslararası hukuk açısından konuyu takip edeceğiz'' dediği kaydedildi.

Vladimir Putin'in de Başbakan Erdoğan'a Gazze'ye yardım götüren gemilerde hayatını kaybeden Türk vatandaşlarından dolayı üzüntülerini ilettiği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki tavırlarını anlattığı ifade edildi.

Putin'in görüşmede, ''Ortadoğu'da bir çatışmaya yol açılmaması için çaba gösterilmelidir. Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasından yanayız. Filistin'de insani ve sosyo-ekonomik durum düzeltilmelidir. Filistin'e bu konuda yardım yapılmalıdır'' dediği kaydedildi.

-RUSYA'NIN BAŞBAKANLIK İNTERNET SİTESİ-

Öte yandan Rusya'nın Başbakanlık internet sitesinde yayımlanan açıklamada da, Erdoğan'ın Putin'i 8 Haziranda İstanbul'da yapılması planlanan ''Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı''na davet ettiği belirtildi.

Açıklamada, Putin'in bu daveti 'memnuniyetle' kabul ettiği ifade edilerek, iki başbakanın bu ziyaret sırasında ikili görüşme yapma konusunda da anlaştıkları vurgulandı.

Erdoğan ve Putin'in telefon görüşmesinde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerle ilgili acil konuları da ele aldıklarını ifade edilen açıklamada, Putin ve Erdoğan'ın bölgedeki son durum ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Bu yıl devlet ve hükümet başkanları düzeyinde üçüncüsü gerçekleşecek konferansın dönem başkanlığını Kazakistan'dan Türkiye devralacak.

Türkiye'nin dışında Rusya, Çin ve Güney Kore ile birlikte 18 ülkenin dahil olduğu konferansın gündeminde Kuzey Kore tarafından Güney Kore deniz altısının vurulduğu iddiası ile ilgili tartışmaların yoğun bir şekilde ele alınması bekleniyor. 26 Mart'ta gerçekleşen olayda Güney Kore denizaltısında 46 kişi hayatını kaybetmişti.

AA