Gönderen Konu: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 202532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İsrail İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler
« Yanıtla #100 : 02 Haziran 2010, 13:51:37 »
İsrail sonunda dize geldi

02 Haziran 2010 Çarşamba 09:30
Türkiye'nin yoğun diplomasi atağı İsrail'e geri adım attırdı. İsrail ordusu tutukluları serbest bırakacağını açıkladı.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara'ya düzenlenen kanlı baskının ardından gözaltına alınan 368'i Türk, 610 kişinin serbest bırakılacağı açıklandı.

Reuters'a açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü Nir Hefez "Mavi Marmara" gemisi dahil Gazze'ye yardım filosundan gözaltına alınanların derhal serbest bırakılacağını söyledi. Habere göre İsrail Bakanlar Kurulunun kararında, "İsrailli askerlere saldırdığı" ileri sürülen 24 kişinin de derhal sınırdışı edileceği belirtildi.

Serbest bırakılarak sınırdışı edileceklerin toplam sayısının 680 olduğu bildirildi. Netanyahu'nun sözcüsü Nir Hefez "Tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılacak" dedi. Ancak Başbakanlık kaynakları, İsrail'in gözaltına alınanları serbest bırakacağı yönünde kendilerine bir bilgi ulaşmadığını bildirdi. Başbakanlık kaynakları, bu konunun teyit edilmediğini kaydetti. İsrail askerlerinin baskınının ardından Türkiye'nin İsrail Büyükelçiliği yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 368 Türk vatandaşı Ber Şeva Cezaevi'ne konuldu. İsrail Devlet Radyosu'na göre de çoğu Türk 45 yolcu çeşitli hastanelerde tedavi altında.
 6 uçak gidiyor
İsrail'in, Gazze'ye yardım taşıyan filoya düzenlediği saldırıdan sonra İsrail'de alıkonulan çoğunluğu Türk tüm yardım gönüllüleri, 6 uçakla Türkiye'ye dönecek.

Tel Aviv'deki Büyükelçilik yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin gönderdiği 3 ambulans uçak ile 3 Airbus, sabah Tel Aviv'in Ben Gurion Havalimanına inerek, yolcuları alacak.

Hala çoğu Ber Şeva'daki ''Ela'' cezaevinde bulunan çoğunluğu Türk, 520'den fazla kişinin gün içinde Türkiye'de olmaları bekleniyor.

Ancak yetkililer, ağır yaralanan ve yoğun bakımda olan birkaç kişinin bulundukları hastanelerde tedavilerinin devam edebileceğini de kaydetti.

Uçaklar, İsrail'in gemilere baskını sırasında hayatını kaybeden, 4'ü Türk olduğu açıklanan cenazeleri de Türkiye'ye getirecek.

İsrail'in gemilere saldırısında 9 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de İsrail'in saldırısında hayatını kaybeden 9 kişiden 4'ünün Türk olduğunu açıkladı. Ölen 4 kişinin isimleri şöyle: Ali Haydar Bengi, Ali Ekber Yaratılmış, Muharrem Koçak, İbrahim Bilgen. İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharanoviç, İsrail askerlerine linç girişiminde bulunanların cezalandıracaklarını açıkladı. İsrail Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı Albay Turgeman da, Mavi Marmara'yı durdurmanın, büyüklüğü, gücü ve hızı nedeniyle mümkün olmadığını söyledi. Turgeman, geminin güvertesinde bulunan iki silahın olayda kullanıldığını, bu nedenle içinde kurşun bulunmadığını ileri sürdü.

AİLELER ENDİŞELİ

Gemilerde bulunanların ailelerinin endişeli bekleyişi de sürüyor. Gemideki Mazlumder Genel Sekreter Yardımcısı Recep Karagöz'ün (50) Zonguldak Çaycuma'daki eşi Gülizar Karagöz, gemilere saldırıldığı gece 01.00 sıralarında görüştüğü eşinin hayatından endişe ettiklerini söyledi. Karagöz, "Umarım herkes sağ olarak evine döner, 8 yaşımdaki oğlumla endişe içinde haber bekliyoruz" dedi. Mavi Marmara'daki amca çocukları Vedat ve Nedim Altun'dan haber alamayan aileleri de endişe içinde. Darıca'da yaşayan Nedim Altun'un ağabeyi Lütfü Altun, "Endişeliyiz. Sağlıklı bir şekilde eve dönmelerini bekliyoruz. Devlet büyüklerimizin yardımını bekliyoruz" dedi.

http://www.internethaber.com/israil-sonunda-dize-geldi-257268h.htm
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #101 : 02 Haziran 2010, 13:58:35 »
Bu arada TV haberlerinde Mısır'ın Refah sınır kapısını geçici olarak açtığı söylendi. Dünya kamuoyundaki tepkiler nedeniyle Mısır'ın böyle bir uygulamaya gitmek zorunda kaldığı yorumları yapıldı. Araplar ne güzel destekliyorlar kardeşlerini değil mi?

Ayrıca iki yardım gemisinin de yola çıktığı haberleri geliyor. Aynı şekilde bir girişimde bulunurlarsa İsrail'in benzer bir tutum sergileyeceği aşikar. Bu kez kendi karasuları içerisinde gerçekleştirecektir tahminim. Bu gemiler Mısır'a yönlendirilerek, Mısır üzerinden yardım malzemelerinin ulaştırılmasının daha mantıklı olacağı düşüncesindeyim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #102 : 02 Haziran 2010, 14:38:57 »
abiler bence türkiye bu konuda en doğrusunu yaptı.

evet israilin yaptığı bir savaş sebebidir ama savaş açamassın ama ekonomin 100 milyardolarlık bir savaş bütçesine bile eyvallah diyebilecek kadar güçlü olur.kendi savaş uçağını üretebilirsin türkiyeden israile füze yağmuru yapabilecek kadar füze teknolojisinde ilerlemiş olursun ve bu gemilere müdahele edilmesini savaş sebebi sayıp savaş açarsın ama şu durumda türkiye galip gelsin gelmesin israile israil bize saldırmadığı sürece savaş ilan etmez.artık kanuni dönemlerinde değiliz dünyanın süpergücü değiliz kabul etmesi zor olsada bunu kabul etmek gerekir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #103 : 02 Haziran 2010, 15:30:21 »
Meclis: İsrail özür dilemeli!

TBMM'de partilerin metin üzerinde anlaşamaması üzerine kriz çıktı. Ortak deklarasyonla açıklanacağı belirtilen kınama metnin açıklanması önce ertelendi. Yaşanan tartışmaların ardından metne sadık kalınarak açıklanmasına karar verildi. Deklarasyon Meclis'te okundu.
02 Haziran 2010 Çarşamba, 11:10:46

TBMM'de parti temsilcileri ve Meclis Başkanı arasında, önce İsrail'i kınama deklarasyonu üzerinde anlaşmaya varıldı. Uzlaşı sağlanan metin parti gruplarına gönderildi. Metne bütün partiler imza atarken, AK Parti'den itiraz geldi. Muhalefetteki partilerden gelen tepkiler üzerine AK Parti de metni imzaladı. Tartışmaya neden olan paragrafa dokunulmadı.

Öğle saatlerinde açıklanacağı belirtilen metin üzerinde yapılan görüşmelerde kriz çıktı. AK Parti, metnin son paragrafında yer alan, "Meclis İsrail'e karşı, ekonomik ve askeri tedbir almasını beklemeketedir" ifadesine itiraz edince kriz çıktı.

Bu gelişme üzerine kriz üzerine metnin yayınlanması önce süresiz ertelendiği açıklandı. Meclis'te tartışmalar devam ederken MHP'li "OKtay Vural, Metni yayınlamak istiyoruz, AKP imzalamalı" dedi. CHP'li "Kemal Anadol da, bu çok büyük bir skandaldır, kınıyorum" dedi. Muhalefet partilerin yoğun itirazı ve isteği üzerine AK Parti kriz büyümeden metnin ilk haline sadık kalarak imzaladı.

"İSRAİL ÖZÜR DİLEMELİ"

Aşılan krizden sonra Meclis'te okunan deklarasyonda, İsrail'in derhal özür dilenmesi istendi.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun Başkanlık Kürsüsü'nden okuduğu deklarasyonda, İsrail ile siyasi, ekonomik, askeri ilişkilerin gözden geçirilmesi, saldırının araştırılması için uluslararası bir soruşturma komisyonu kurulması, İsrail'in resmen özür dilemesi ve saldırı mağdurlarına tazminat ödenmesi istendi.

Genel Kurulda kabul edilen deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Büyük Millet Meclisi, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin 31 Mayıs 2010 Pazartesi sabahı, çoğunluğu Türk olan, 32 ülke vatandaşının bulunduğu insani yardım taşıyan gemi konvoyuna yaptığı ve çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan insanlık dışı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınamaktadır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir.

Bu saldırı, Birleşmiş Milletler yasasının ve uluslararası hukukun açık bir ihlalidir.

TBMM, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu olaydan dolayı İsrail'i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesini beklemektedir. Bu menfur saldırının bütün boyutlarıyla araştırılması için bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmalıdır.

İsrail Hükümeti, bu saldırı dolayısıyla resmen özür dilemeli, olayın sorumlularının yargılanarak cezalandırılmalarını sağlamalı, saldırının mağdurlarına tazminat ödemelidir.

Türkiye, İsrail'e karşı milli ve uluslararası yargı yollarına başvurmalıdır.

TBMM, Türk Hükümeti'nden, İsrail ile siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerimizi gözden geçirmesini ve gerekli etkin önlemleri almasını beklemektedir.

TBMM, bu saldırıya karşı halkımızın gösterdiği haklı tepkileri saygıyla karşılamaktadır.

TBMM, bu tepkilerin şiddete dönüşmeyeceğine ve Türkiye'deki Musevi vatandaşlarımızı incitici bir nitelik taşımayacağına inanmaktadır. İsrail Hükümeti'nin saldırgan tutumuna karşı gösterilen tepkiler, İsrail milletini hedef almamalıdır.

TBMM, her zaman olduğu gibi Filistin halkı ile dayanışma içindedir ve Gazze'ye yönelik insanlık dışı abluka ve ambargonun derhal kaldırılmasını beklemektedir.''

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata'nın imzalarının yer aldığı deklarasyon, Genel Kurulda oy birliğiyle kabul edildi.

İLK KINAMA KOMİSYON'DAN

Bu arada TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İsrail'in Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan gemilere saldırısını görüşmek üzere toplandı.

Zafer Üskül, başkanlığında toplanan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu İsrail'in kınanması kararını aldı.

Saldırı sırasında yaşanan insan hakları ihlallerini gözden geçiren komisyon, İsrail'in saldırısı eleştirildi ve komisyon, İsrail'in kınanması kararını aldı.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/519894-meclis-one-minute-dedi-israil-ozur-dilemeli

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #104 : 02 Haziran 2010, 15:34:21 »
Alıntı
hava kuvvetlerinde  arada bukadar açık ara israilin üstün olduğunu nereden çıkarıyorsunuz ? sayılardan önemlisi  eğitimdir  biz dünyanın en iyi pilotları bizde en iyi eğitimi biz veriyoruz diye övünmüyormuyuz?hatta israil pilotları düne kadar  konyada  eğitim yapmıyorlarmıydı?
Siz gerçekten dalga mı geçiyorsunuz,sanki İsrail hava kuvvetleri tarihte pek çok başarıya imza atmışlardır.Allah aşkına bizim ne başarımız var neyle övünüyoruz sadece bosna harekatı sırasında hava kalma süremiz var onla övünüyoruz.

Dünyanın en iyi pilotları bizde değil,topgunda eğitiliyor.İsrail Hava Kuvvetleri  Konya'ya çevresindeki en iyi alana sahip olduğu için gidiyor ayrıca Konyada silahlı eğitim verilmiyor.

Artık savaşların insan sayısı ile bağıntısının kesildiği I.Dünya savaşının sonlarında anlaşılmıştır.Kim ileri seviyede ise o kazanır.Kahramanlığında artık pek para etmediğinide II.Dünya savaşında Japonlara sorabilirsiniz.

Nekadar meraklısın abartmaya,şunu kafana koy israil hava kuvvetleri bizden üstün olsada bu Türkiye'yi altetmeye yetmez.
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2010, 15:38:10 Gönderen: bosna_sancak »

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #105 : 02 Haziran 2010, 16:29:20 »
son dönemdeki israil-türkiye restleşmesiyle ilgili bence güzel bir değerlendirme :-D (bence)

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #106 : 02 Haziran 2010, 17:14:49 »
Diplomatik çabalar sonuç vermiş görünüyor, ayrıca filistine ikinci bir filo daha hazırlanıyormuş israilin bu olaydan dolayı kuyruk acısı olacaktır bakalım bu kuyruk acısını nasıl çıkarmaya çalışacak.

İkinci özgürlük filosu hazırlığı

İsrail’in Gazze ambargosunu insani yardım gemileriyle denizden delmeye çalışan Avrupalı insani yardım örgütleri, ilk girişimlerin İsrail ordusunun kanlı baskınıyla sonuçlanmasına rağmen, ikinci filonun hazırlıklarını sürdürüyor."Gazze Kuşatmasını Sonlandırmak İçin Avrupa Kampanyası" tarafından yapılan açıklamada, "Özgürlük Filosu 2" için ilk 3 geminin parasının toplandığı duyruldu.

İlk filonun uluslararası sularda "İsrail’in korsanlığına ve kanlı katliamına" hedef olmasına rağmen amaçlarından vazgeçmeyeceklerini bildiren Gazze Kuşatmasını Sonlandırma Kampanyası Başkanı Dr. Arafat Madi, birçok ülkeden daha çok gemiyle daha fazla yardım malzemesi ve insan taşıyacak ikinci filo oluşturulması için gelen çağrılara olumlu cevap verdiklerini, oluşturacakları yeni filonun birkaç hafta içinde Gazze yolunu tutacağını söyledi.

Madi, "yeni filoya özellikle Türk tarafının yarı resmi katılımı imkanını yok saymadıklarını" belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, maliyeti ne olursa olsun Gazze’ye insani yardım göndermeye devam edeceklerini söylediğini hatırlattı.

İSRAİL BASININDAN İLGİNÇ İDDİA

israil'in en önemli gazetelerinden Jerusalem Post, İsrail'in Başbakan Erdoğan'ın Gazze'ye yardım götüren konvoyun yanına Türk donanmasını eşlik etmesi için yollayacağından korktuğunu söyledi. Gazetenin haberinde bir Türk yetkiliyle yapılan görüşmede bu endişenin iletildiği ancak yetkilinin bunu çok küçük bir ihtimal oduğundan bahsettiği belirtildi. Gazete, Erdoğan'ın grup toplantısında verdiği gözdağı mesajları ve 'hayırlı olsun' dediği kararın bu olabileceği şüphesine de haberde yer verdi

İsrail istihbaratının yakınlığıyla bilinen DEBKAfile internet sitesi ise, "Türk generalleri, İsrail’in Gazze ablukasını kırmak ve dokuz ölümün imtikanını almak için planlar hazırlıyor" iddiasında bulundu.

Debka, "İsrail ile İran’ın liderliğindeki Suriye, Hizbullah ve Hamas arasında projeksiyonları yapılan savaş, birdenbire Türk-İsrail düşmanlığınca gölgelendi" dedi. Haberde şöyle devam edildi:

"ABD Başkanı Barack Obama’nın çatlağı giderme çabasına karşın Türk generalleri, İsrail’in Gazze ablukasını kırmak ve dokuz ölümün imtikamını almak için planlar hazırlarken, İsrail terörle savaşı nedeniyle bunları engellemeye mecbur, böylece ikisi açık çatışma eşiğine getiriliyor."

http://www.milliyet.com.tr/ikinci-ozgurluk-filosu-hazirligi/dunya/sondakika/02.06.2010/1245728/default.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #107 : 02 Haziran 2010, 17:56:27 »
Debka herzamanki gibi gerçekdışı masallarında birini yazmış. Saçmalama konusunda oldukça tecrübeli. Kimse umursamıyor artık kendilerini. :D

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #108 : 02 Haziran 2010, 19:30:15 »
görende toplanmış 20-30 tane çocuk yan mahalleyi basmaya gidiyolar sanıcak :-D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #109 : 02 Haziran 2010, 19:36:26 »
100'ün üzerinde gemi Gazze için hazırlanıyor!
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Vekili Yavuz Dede sivil toplum örgütlerinin bir sonraki gemiye hazırlık yaptığını söyledi
02 Haziran 2010 Çarşamba, 18:59:25

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Vekili Yavuz Dede, İsrail'in çok büyük psikolojik dezenformasyonuyla karşı karşıya olduklarını belirterek, ''Uçakların bu kadar gecikmesini de kayıpların örtülmeye çalışılması gibi algılıyoruz'' dedi.

Dede, bu konvoyda sadece 6 gemi olduğunu, bir sonrak konvoyda bu sayının 50'ye kadar yükseleceğini belirterek, dünyanın her yerinden desteklerin devam ettiğini, sivil toplum örgütlerinin bir sonraki gemiye hazırlık yaptığını, belki de 100'ün üzerinde geminin hazırlığının yapıldığını anlattı.

''Artık bu ambargonun önemsizliği ve gereksizliği ortaya çıkmıştır'' diyen Dede, insanlık anlamında ve kanunlar nezdinde artık ambargonun delindiğini kaydetti. Dede, yeni gemilerin bir an önce hazırlanmasını ve yola çıkmasını diledi.

Dede, giden malzemelerin dağıtımı konusunda da şu bilgileri verdi:

''Malzemeler bizden izinsiz indiriliyor ve Gazze'ye doğru yola çıkarılıyor. Gazze'de bir tek temsilciliğimiz var. İsrailli yetkililer, malzemeleri teslim etmek için aramışlar. Biz de 'kesinlikle bu malları almayacaksınız' dedik. Arkadaşlarımız tamamen serbest bırakılana kadar o malzemeler Gazze'ye girmeyecek. O ürünlerin alınması için ya BM'den ya da Türkiye'den bir gözlemci nezaretinde gemiden indirilmesi lazım. Olayın başından itibaren söylüyorum, gözlemcisiz ve kontrolsüz uygulamada çıkabilecek bir malzemeden sorumlu değiliz, bu malzemeleri kesinlikle İsrail koymuştur gemilerin içine.''

http://www.haberturk.com/yasam/haber/520046-100un-uzerinde-gemi-gazze-icin-hazirlaniyor