Gönderen Konu: Yeni bir Ortadoğu doğuyor  (Okunma sayısı 4115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Yeni bir Ortadoğu doğuyor
« Yanıtla #10 : 13 Mart 2024, 11:30:37 »
Suudi Arabistan esas itibarı ile kurulduğundan beri kendi dengeleri içinde bize anlaması çok zor gelse de aslında solda bir rejimdir. Bu biraz karikatürize ifade oldu kabul ediyorum ama doğru kelimeleri bulmak kolay değil. Şu anda ve daha öncesinde Suudi Arabistan idarelerinin hepsi ülkede aşırı dindarların iktidara gelememe si üzerine idare tesis etmişlerdir. Suudi Krallarının da daha sağı olunca bu idare solda kalıyor haliyle. Kısacası El Kaide gibi adamlar gelmek istiyor Suudi Arabistan idaresine. Usame bin ladin de Suudi Arabistan rejim muhalifidir ülkesinin dindarlığını yeterli bulmuyordu. Bu kraliyet ailesi aslında biraz komik kaçıyor ama zaten bir çeşit onlarda ülkenin sol kanadıdır. Tabi her ülkeyi kendi gerçekleri içinde değerlendirmek gerekirse böyle. Bu kraliyet ailesinden yeni nesillerden aydınlanma yönünden biri çıkması şaşırtıcı olmaz. Cemal Kaşıkçı yı katletti Delku onu diyor ama Kaşıkçı kimdi acaba. Kaşıkçı rejim muhalifi olunca sanmayın ki o ülkeye demokrasi istiyordu. Suudi Arabistan'da muhalefet deyince akla demokratlar değil aşırı dindarlar gelir. Tabiki kadınlara araba bile sürdürmeyen idareyi böyle ifade etmek hiç inandırıcı değil ama gerçek bu. Tüm Arap ülkeleri için bu aşağı yukarı böyledir hepsinde kökten dinciliğe karşı bir mücadele vardır idareler hep bir tık soldadır kendi gerçekleri içinde.

Mantıklı. Demokrasiyi amaç değil, araç olarak gören kökten dinci muhalifler olabilir. Suudi kralının reformları da bunu destekler nitelikte görünüyor.

Bir beğeni ateşledim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com