Gönderen Konu: CH-47 CHINOOK  (Okunma sayısı 26716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: CH-47 CHINOOK
« Yanıtla #30 : 12 Eylül 2018, 22:51:46 »

İran Hava Kuvvetlerine ait bir Ch-47 helikopteri bugün arızalanarak acil iniş yapmış. Helikopterdeki 5 asker hafif yaralanmış.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İngiltere’den 3,5 milyar dolarlık Chinook alımı
« Yanıtla #31 : 20 Ekim 2018, 23:41:17 »
İngiltere’den 3,5 milyar dolarlık Chinook alımı

İngiltere, Boeing’ten 16 adet H-47 olarak adlandırılan Chinook helikopterinin uzatılmış menzilli modelinden almak üzere 3,5 milyar dolarlık anlaşma yaptı.

Bu kapsamda 16 helikopterin yanı sıra pakette 4 adet yedek motor, gelişmiş seyrüsefer cihazları, multi-mode radar, elektro-optil sistemler ve 40 adet M-134D-T mini gun sistemleri yer alıyor.

Bu alımla birlikte İngiltere’nin elindeki Chinook ağır nakliye helikopter sayısı 60’a ulaşacak.

Helikopter ek yakıt tankları ile 370 kilometre görev çapına sahip. 10 bin 886 kilogram yük taşıyabilen H-47’ler, Amerikan Ordusu için tasarlanmıştı.

Türkiye Boeing’ten bugüne kadar 6 adet CH-47F helikopteri teslim aldı.

http://www.kokpit.aero/ingiltere-chinook-aliyor
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 21 Ekim 2018, 11:07:18 »
Türkiye agustosta 7.yi teslim aldı diye biliyorum abi. Haberde 6 adet yazılmış.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #33 : 21 Ekim 2018, 11:21:35 »
Türkiye agustosta 7.yi teslim aldı diye biliyorum abi. Haberde 6 adet yazılmış.

Haklısın, 7 olması lazım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #34 : 04 Ocak 2019, 12:42:58 »

Alıntı
İspanya Ordusunun CH-47D Chinook helikopter filosunun tamamı @BoeingDefense tarafından CH-47F konfigürasyonunda modernize edilecek. 17 adet CH-47F sahibi olacak olan İspanya'ya teslimatların 2021'de başlanması hedefleniyor.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1081116875415830528

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
“Chinook” Hindistan topraklarında
« Yanıtla #35 : 14 Şubat 2019, 22:00:19 »
Hindistan, Boeing’e sipariş verdiği ilk parti CH-47F Chinook ağır nakliye helikopterini teslim aldı.

Boeing firmasının Philadelphia’daki üretim tesisinde geçtiğimiz hafta düzenlenen törenle Hindistan Hava Kuvvetlerine teslim edilen ilk parti 4 helikopter Gujarat şehrindeki hava kuvvetleri üssüne ulaştı.

Hindistan ile ABD arasında Eylül 2015’te imzalanan anlaşma kapsamında 15 adet Chinook helikopteri tedarik edilecek. Hindistan Chinook helikopterlerini 1980’lerin ortalarında Sovyetler Birliği’nden satın aldığı Mi-26 helikopterleri ile değiştirecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/11/chinook-hindistan-topraklarinda/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Afganistan’da ABD’ye ait CH-47 düştü
« Yanıtla #36 : 25 Mayıs 2019, 19:01:35 »
Afganistan’da uçan Amerikan Ordusu’na ait CH-47 Chinook tipi ağır yük helikopteri düştü. Kazada helikopterde bulunan uçuş ekibinden ve yolculardan yaralananlar olduğu açıklandı.

Amerikan ordusu tarafından doğrulanan kazada, Afganistan’daki sözcü Albay David Butler helikopterin sert iniş yaptığı için kaza geçirdiğini söyledi. Helikopterde ABD’li askerlerin yanı sıra Afgan personel de yer alıyordu.

AĞIR YÜK HELİKOPTERİ

Türk Kara Kuvvetleri tarafından da 2016’dan itibaren kullanılmaya başlanan CH-47 helikopterleri ağır yük taşımada kullanılıyor. Toplam 55 tam teçhizatlı asker taşıyabilen helikopter, 741 kilometre menzilli. Havada maksimum saatte 315 kilometre hıza çıkabilen helikopterin faydalı yük kapasitesi ise 10,8 ton.

http://www.kokpit.aero/abd-chinook-dustu-afganistan

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 06 Haziran 2019, 22:03:18 »
Bizim chinookların teslimatının 2019 başlarında bitmiş olması gerekiyordu halbuki henüz 7 tanesi geldi. Geri kalan 4 taneyi vermeyecekler sanırım :S
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
BAE’den 830 milyon dolarlık CH-47F Chinook siparişi
« Yanıtla #38 : 09 Kasım 2019, 17:20:28 »
ABD Savunma Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 10 adet CH-47F Chinook Ağır Yük Helikopteri satışını içeren olası bir anlaşmayı onaylama kararı aldı.

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu olası satış; 10 adet adet CH-47F Chinook Ağır Yük Helikopterini, 26 adet T55-GA-714A motorunu, 24 adet Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi ile Ataletsel Navigasyon Sistemini (GPS/INS), 12 adet AN/AAR-57 Müşterek Füze Uyarı Sistemini (CMWS), 24 adet M134D-H Gatling Topunu, 20 adet M240H Makinalı Tüfeğini, çeşitli tiplerde alıcı/verici sistemini, Kızılötesi Bastırıcıları, yakıt ikmal, yangın söndürme ve balistik koruma sistemleri ile destek, eğitim ve yedek parça tedarikini kapsıyor.

Yaklaşık bedelin 830.3 milyon dolar olacağı proje kapsamında ana yükleniciler; Boeing, Honeywell ve Science and Engineering Services şirketleri olacak. Bu olası satışın gerçekleşmesi için, ABD Hükümeti ve firma yetkilileri 60 ay boyunca BAE’ye seyahat edecek.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/baeden-830-milyon-dolarlik-ch-47f-chinook-siparisi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 20 Ocak 2020, 20:52:41 »
Boeing, ACRB'yi Uçurdu

Harp meydanlarının efsanesi hâline gelmiş CH-47 Chinook helikopterlerinin taşıma kabiliyetlerinin artırılması için başlatılan ACRB (Advanced Chinook Rotor Blade / Gelişmiş Chinook Rotor Pali) Programı'nda Boeing, önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Firmadan yapılan açıklamada, ACRB ile donatılan CH-47 Chinook helikopterinin ilk uçuşunu 16 Ocak'ta gerçekleştirdiği duyruldu. Blok 2 model helikopterle yapılan uçuşta yeni rotor palleri, platforma 771 kilogram ilave kaldırma kuvveti sağladı. Boeing, daha önce yaptığı bildirilerde ACRB'lerin 4 bin feet irtifa ve 35 santigrat derecede CH-47'lere 680 kilogram ilave kaldırma gücü sağlanmasının hedeflendiğini belirtmişti.

Blok 2 Programı'na paralel başlatılan ACRB sürecinde, CH-47 Chinook'lara yıllar içinde farklı görev bileşenlerinin entegre edilmesiyle kaybedilen faydalı yük kapasitesinin yeniden kazandırılması hedefleniyor. Kompozitten imal edilen yeni nesil paller, asimetrik kanat kesiti ve gelişmiş geometrileri sayesinde öncüllerinden daha verimli.

https://www.c4defence.com/Gundem/boeing-acrb-yi-ucurdu/9213/1