Gönderen Konu: CH-47 CHINOOK  (Okunma sayısı 17871 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41832
 • 467
CH-47 CHINOOK
« : 09 Haziran 2010, 14:53:40 »
CH-47 CHINOOK

Afganistan'da NATO helikopteri düşürüldü

Afganistan'da düşen NATO helikopterinde 4 asker öldü.
09 Haziran 2010 Çarşamba, 13:48:35

NATO'dan yapılan açıklamada, helikopterin Helmand vilayetinde militanlar tarafından düşürüldüğü ve ölenlerin yabancı askerler olduğu belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu ise Taliban üstlendi.

Afgan yerel yetkili Davud Ahmedi, helikopterin yerden açılan ateş sonucu düştüğünü söylemişti.

2005'den beri kayıplar

2005'ten beri bir günde NATO'ya en çok kayıp verdiren saldırılar şöyle:

    * 2005:

Doğudaki Kunar vilayetinde Taliban militanlarının roketli saldırısı sonucu MH-47 Chinook tipi Amerikan helikopteri düştü, 16 Amerikan askeri öldü.

    * 2007:

8 Nisan: Afganistan'ın güneyinde araçlarının geçişi sırasında bir bombanın patlaması üzerine ISAF'ta görevli 6 Kanadalı asker yaşamını yitirdi.
31 Mayıs: Bir nakliye helikopteri roket isabet etmesi üzerine düştü. Helmand vilayetindeki olayda 5'i Amerikalı, 7 asker öldü.
4 Temmuz: Güneyde zırhlı araçlarının geçişi sırasında, yola döşenen bombanın patlaması üzerine 6 Kanadalı askerle Afgan tercüman hayatını kaybetti.
23 Temmuz: Ülkenin doğusunda araçlarının geçişi sırasında bombanın patlaması yüzünden 4 NATO askeri öldü. 2 asker de doğu ve güneydeki farklı olaylarda hayatını kaybetti.

10 Kasım: Kuzeydoğuda Taliban tarafından pusuya düşürülen 2 Afgan ordusu ile 6 NATO askeri öldü.

    * 2008:

13 Temmuz: Kunar vilayetindeki şiddetli çatışmalarda ISAF'ta görev yapan 9 Amerikan askeri yaşamını yitirdi.
18 Ağustos: Kabil'in doğusunda Uzbin vadisinde Taliban militanların kurduğu pusuda 10 Fransız askeri öldü.

    * 2009:

17 Eylül: Kabil'de düzenlenen saldırıda 6 İtalyan askeri hayatını kaybetti.
3 Ekim: Doğudaki Nuristan vilayetindeki çatışmalarda 8 Amerikan askeri öldü.
27 Ekim: Güneydeki birçok bombalı saldırıda 8 Amerikan askeri yaşamını yitirdi.

    * 2010:

11 Ocak: 3'ü Amerikalı, 2'si Fransız ve bir İngiliz olmak üzere toplam 6 NATO askeri doğu ve güneydeki çatışmalarda öldü.
18 Mayıs: 6'sı Kabil'de bir NATO konvoyuna yönelik intihar saldırısında olmak üzere toplam 8 NATO askeri hayatını kaybetti.
6 Haziran: 4 Amerikalı ile bir Kanadalı doğu ve güneydeki saldırılarda öldü.
7 Haziran: Güney ve doğudaki bombalı saldırılarda 7 Amerikalı, 2 Avustralyalı ve bir Fransız olmak üzere toplam 10 asker yaşamını yitirdi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/522032-afganistanda-nato-helikopteri-dusuruldu
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 01:04:03 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
CH-47 CHINOOK
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2011, 16:55:39 »


Kanada 5 Chinooks satışı

OTTAWA National Defence has put "For Sale" signs on the air force's Chinook helicopters in Afghanistan -- two years after taxpayers shelled out $282 million to buy them.

The department recently sounded out allies in the war-torn country to see whether any are interested in the heavy battlefield transports, purchased second-hand from the U.S. Army.

Some defence analysts suggest Canada might be better served by bringing the choppers home for domestic operations, perhaps improving the search-and-rescue system.

So far there have been no takers for the five CH-147D choppers, which were Rushed into Afghanistan after the Manley commission made it a condition of Ottawa continuing the war until 2011.

Canada initially purchased six aircraft in a government-to-government arrangement with Washington, but one was shot down by Taliban small-arms fire in Panjwaii district, west of Kandahar city, last August.

To make up for the loss, Ottawa leased a D model American Chinook for the reminder of the mission. Defence officials refused to say at what cost.

If no buyers are found for the Canadian Chinooks they will be packed up and brought home when the combat mission ends in July, said the general who leads the transition headquarters.

"We're still looking to divest ourselves of them," Brig.-Gen. Charles Lamarre said in a recent interview with The Canadian Press.

"They're going to have to push that through and get them sold before we shut things down. If by chance we don't, we'll still have a responsibility to look after that equipment."

The air force picked up the Afghanistan choppers intending to sell them once the combat mission ended. The decision was made, in part, because there was a new fleet of helicopters on order.

The Conservative government signalled its intention to spend $4.7 billion on 15 new Chinooks a few years ago. The new choppers are latest model -- the F series -- and have been modified with extra-large fuel tanks and improved sensors.

But Rob Huebert of the Centre for Strategic Studies at the University of Calgary said the older Chinooks could serve a vital role in Canada.

They could free some of the newer helicopters for operations in the Arctic, or even bolster the country's hard-pressed search-and-rescue
fleet, he said.

"I don't think having too many helicopters is a bad thing," Huebert said. "The type of capability and the type of lift the Chinooks provide can always be put to use here."

Having the surplus Chinooks around would give the military the opportunity during the summer to station one or two of the newer long-range helicopters in the North, where the Harper government has said it wants a more robust presence.

The air force has long had availability and spare parts woes with its CH-149 Cormorant search-and-rescue helicopters, and operations of that aircraft have been restricted to the East and West Coasts.

Huebert said the extra Chinooks could slide into search-and-rescue operations in Central Canada, where the smaller Griffon helicopter has been covering the gap.

The cost of maintaining and operating the older Chinooks might be slightly higher, he said, but likely not prohibitive to the extent that other fleets would have to be shut down.

The air force has said it would be expensive to keep the D model aircraft.

The Defence Department was asked for comment, but refused to discuss the rationale for ditching the helicopters.

The Canadian Press
Date: Tuesday Feb. 1, 2011 6:38 PM ET

« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 01:03:27 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
Kanada 5 Chinooks Satışı
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2011, 16:57:39 »
- OTTAWA Milli Savunma Afganistan'daki hava kuvvetlerinin Chinook helikopterleri işaretler "Satılık" koymuştur.282 milyon dolar $ fiyat biçmiştir.

Bölüm son zamanlarda, herhangi bir ağır savaş aktarımları ilgilenen olmadığını görmek için savaş yorgunu ülke müttefik dışarı kulağa ABD ordusundan ikinci el satın aldı.

Bazı savunma analistlerinin Kanada daha iyi, yerli işlemleri için helikopterlere eve getirerek belki de arama-kurtarma sistemi geliştirerek hizmet olabileceğini düşündürmektedir.

Şimdiye kadar Manley komisyon 2011 yılına kadar savaşa devam o Ottawa bir şartı yaptıktan sonra Afganistan koştu edilen beş CH-147D helikopterler, hiçbir girenlerin olmamıştır.

Türkiye başlangıçta, ama Washington ile hükümet-to-devlet düzeninde altı uçak satın biri Kandahar kenti, geçen Ağustos batısında, Panjwaii bölgesinde Taliban küçük silah ateş ile vuruldu.

kaybını telafi etmek için, Ottawa misyonunun hatırlatma için D model Amerikan Chinook kiraladı. Savunma yetkilileri maliyet ne de söylemek reddetti.

Alıcılar onlar kadar dolu olacak ve mücadele misyonu Temmuz ayında bittiğinde eve getirdi Kanadalı Chinooks için bulunursa, geçiş merkezi açar genel söyledi.

Brig.-Gen "Biz hala, bunlardan kendimizi kurtarmak için arıyoruz." Charles Lamarre Kanada Basın ile son röportajda söyledi.

"Onlar biz bu ekipman bakmak için bir sorumluluğumuz var hala, itmek olduğunu yoluyla ve biz aşağı şeyler kapatmadan önce onları sattı. Değiliz tesadüfen alıyorsan sahip olacak gidiyoruz."

Hava kuvvetleri savaş misyonu sona erdi kez onları satmak isteyen Afganistan helikopterlere aldı. sipariş üzerine helikopterlerin yeni bir filo vardı çünkü karar, kısmen yapıldı.

Muhafazakar hükümeti birkaç yıl önce 4700000000 $ 15 yeni Chinooks harcamak niyetini gösteriyordu. F serisi - - Yeni helikopterlere son model ve ekstra büyük yakıt tankları ve gelişmiş sensörler ile modifiye edilmiştir.

Ama Calgary Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Rob Huebert büyük Chinooks Kanada hayati bir rol hizmet söyledi.

Onlar, ya da Kuzey Kutup bölgesindeki operasyonlar için yeni helikopterlerin bazı ücretsiz olabilir hatta ülkenin sıkışık arama-kurtarma destek
filo, dedi.

"Ben çok fazla helikopter sahip sanmıyorum kötü bir şey olduğunu," Huebert dedi. "Yetenek tipi ve türünü Chinooks hep burada kullanmak için konabilir sağlamak kaldırın."

çevresinde fazlalık Chinooks olması istasyonu bir veya Harper hükümeti vardır Kuzey, içinde yeni uzun menzilli helikopterler iki yaz boyunca askeri fırsat verecek onu daha güçlü bir varlık istediğini söyledi.

Hava kuvvetleri uzun ve onun CH-149 karabatak arama-kurtarma helikopteri ile durumu ve yedek parça sıkıntılardan sahip olduğu uçaklarının operasyonları Doğu ve Batı Kıyıları sınırlı olmuştur.

Huebert ekstra Chinooks küçük Griffon helikopter boşluğu kapsayan olmuştur Merkez Kanada, arama ve kurtarma operasyonlarında slayt söyledi.

korumak ve işletim büyük Chinooks maliyeti, dedi, biraz daha yüksek olabilir ama olası değil diğer filolar kapatılacak olurdu ölçüde engelleyici.

Hava kuvvetleri bu D model uçak tutmak için pahalı olacağını söyledi.

Savunma Bakanlığı, yorum yapmak için istendi ancak helikopterler hendek açılması için gerekçe tartışmayı reddetti.

Kanada Basın
Tarih: Salı 1 Şubat 2011 18:38 ET

« Son Düzenleme: 05 Şubat 2011, 17:03:05 Gönderen: Falcon »

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
İngiltere’nin Chinook Açmazı
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2011, 13:58:38 »
Takvimler 2009 yılının Aralık ayını işaret ettiğinde İngiltere’nin henüz ekonomik sıkıntısı baş göstermemişti ve İngiltere döner kanatlı hava araçları konusunda radikal hedefleri tutturmak adına çalışmalara başlamıştı.
Özellike Afganistan kanadında döner kanatlı hava araçlarının etkinliğini artırmak isteyen İngiltere, 2009 yılında açıkladığı planlarda İngiliz ordusunun hareket kabiliyetinin artışını öncelikle dşnerkanatlarla sağlamayı planlıyordu. Bu plan kapsamında eğitim ve operasyonlarda sarfedilen toplam helikopter uçuş saati sayısında %95 artış hedeflenmiş, ancak bunun için somut bir tarih belirlenmemişti.

İngiltere’nin helikopter açılımındaki diğer öğeler, Afganistan‘da ilk Merlin’lerin konuşlandırılması, mevcut CH-47 Chinook filosunda 408 milyon sterlinlik motor ve aviyonik yenilemesi, Puma filosunun 300 milyon sterlinlik bir yatırımla hizmet ömrünün 2022′ye kadar uzatılması, ilk 8 adet Chinook Mk.3′lerin hizmete sokulması gibi 6 kalem iş ve 6 milyar sterlinlik bir maliyet gözden çıkarılmıştı. AW159 Future Lynx (Diğer bir deyişle Lynx Wildcat) helikopterlerinin 2011 yılında operasyonlara başlaması ile birlikte İngiltere’nin hedeflerine ulaşması bekleniyordu.

O tarihlerde mevcut 48 adet Chinook helikopterine 12 adet ilave yapmak için Boeing ile görüşmelere başlayan İngiltere’nin bugün savunma bütçesindeki kesintiler kapsamında Chinook siparişinin tehlikeye girip girmediği tam bir soru işareti. Geçen hafta İngiliz Parlementosu’na da konu olan siparişler üzerindeki soru işaretleri henüz kalkmış değil.

Zira geçtiğimiz hafta soru önergeleri ve yanıtlar şeklinde gerçekleşen diyalogtan ortaya çıkan şu: İngiltere, 12 adet CH-47F Chinook için hala müzakere içinde. Yani kesin siparişe dönüşmüş bir şey yok, ancak 2011 yılı içinde sonucun kesinliğe dönüşeceği de garanti. Başbakanın savunma kesintilerinin Afganistan’daki operasyonları etkilemeyeceğine dair sözü kendisine hatırlatılarak bir tür baskı mekanizması da kurulmuş durumda. Üstelik Chinook’lara Afganistan’da çok fazla ihtiyaç olduğuna yönelik söylemler mevcut.

Planlanan kesinti taslaklarında iki tartışmalı kalem daha var: 134 adetlik Tornado filosunun 60’a düşürülmesi ile yılda 300 milyon Sterlin tasarruf sağlanması düşünülürken, Reaper ve Predator filolarının küçültülmesi ile de 100 milyon Sterlin kazanım elde edilecek.

Tevfik UYAR


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41832
 • 467
ABD Ordusunun İkinci CH-47 Üretim Sözleşmesi
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2013, 14:22:21 »
ABD Ordusunun İkinci CH-47 Üretim SözleşmesiABD Ordusu ve Boeing, Mayıs ayında açıklanması beklenen CH-47 Chinook ağır kaldırma taşıma helikopteri için ikinci bir çok yıllık üretim anlaşması için bir fiyat üzerinde anlaşmaya vadılar. ABD Ordusunun proje yöneticisi Albay Bob Marion "kargo helikopteri için her iki taraf da yaklaşık %19,2 tasarruf sağlayarak 810.000.000 $ kadar düşük bir maliyette anlaştılar. Resmi işlemlerin tamamlanmasını takiben önümüzdeki ay sözleşme imzalanacak" dedi.

 İkinci çok yıllık sözleşme 60 kadar opsiyon ile birlikte 155 helikopterden oluşuyor. 60 opsiyonun 16 adedi de Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi yabancı müşteriler için ayrılmıştır.

CH-47F için ürün müdürü Yarbay Michael "Reese" Hauenstein, "İkinci çok yıllık sözleşme kapsamında üretilecek helikopterler ile şu anda Philadelphia, Pennsylvania, fabrikasında inşa edilen helikopter ile karşılaştırıldığında biraz farklı bir yapılandırma var" dedi. İlk helikopter Nisan 2015 tarihinde üretim hattında olacak.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41832
 • 467
Ynt: CH-47 CHINOOK
« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2013, 23:19:12 »
İngilterenin Yeni Chinook Helikopteri İlk Uçuşunu GerçekleştirdiYakın zamanda İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri için üretilen yeni CH-47 Chinook ağır nakliye helikopteri ilk uçuşunu tamamladı. Philedelphia yakınlarında Boeing helikopter tesisinde  15 Mart'taki gerçekleştirilen uçuş testi ile  Mk6 Chinookun uçuşa elverişliliği doğrulandı.

Mk6 Chinook İngiltere'ye  özgü aviyonikler, bir ileriye dönük kızılötesi sistemi ve birlikte çalışabilir iletişim ve navigasyon aletleri de dahil olmak üzere  ileri teknoloji özelliklere sahip olacak. Helikopter bu yıl sonunda İngiltere'ye teslim edilmeden önce Mesa Ariz'de kapsamlı testlerden geçecek.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41832
 • 467
ABD'nin Dev Chinook Siparişi
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2013, 17:54:10 »
ABD'nin Dev Chinook SiparişiABD ordusunun yeni Chinook helikopterleri için Boeing ile geçtiğimiz aylarda anlaşmaya vardığı açıklanmıştı. Bu anlaşmanın resmiyete dökülmesiyle birlikte detayları da ortaya çıkmış oldu. ABD hükmeti ve Boeing, 800 milyon dolarlı tasarruf sağlayarak toplam değeri 4 milyar dolar olan CH-47F helikopteri üretim anlaşmasını imzaladı. Çok yıllık bu sözleşmeye göre Boeing 177 adet CH-47F üreterek ABD ordusuna teslim edecek. Opsiyonlarla birlikte bu sayı 215 adete kadar çıkabilecek. İlk teslimat 2015 yılında başlayacak.

ABD ordusunun  envanterinde şu an 241 adet CH-47F helikopteri bulunuyor. Bu sözleşme ile bu modelin sayısı 464 adete çıkacak.

Tandem rotorlu CH-47 helikopterinini dünya çapında ABD Ordusu dışında 18 kullanıcısı daha bulunuyor. CH-47F ünitelerinin Afganistan'da 86000 saat gibi oldukça fazla bir uçuş süresi bulunuyor. Hava saldırı, ulaşım ve tıbbi tahliye ve destek görevleri yürütürken %80 oranında göreve hazırlık oranı ile bu kadar büyük uçuş süresini gerçekleştirdiler.

DefenceTurk.com

« Son Düzenleme: 13 Eylül 2015, 17:21:20 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41832
 • 467
Kanada İlk CH-47F Helikopterini Aldı
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2013, 19:22:28 »
Kanada İlk CH-47F Helikopterini AldıKanada hükümeti, 2009 yılı Haziran ayında Boeing ile 15 adet  Orta-Ağır Yük Helikopterleri (MHLH) için destek hizmetleri dahil bir sözleşme imzalamıştı. Bu 15 CH-47F Chinook helikopterinin ilki 21 Haziran tarihinde Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri 450. Taktik Helikopter Filosu tarafından kabul edildi. Bu teslimat aynı zamanda CH-47F helikopterinin küresel pazardaki ilk teslimat oluyor. Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri bu yıl içerisinde 6 helikopteri daha kabul edecek. Geriye kalan helikopterler 2014 yılında teslim edilecekler.

Uçağın özellikleri arasında uzun menzilli yakıt sistemi ile geliştirilmiş gövde, geliştirilmiş elektrik sistemi, tam entegre Ortak Aviyonik Mimarlık Sistemi kokpit ve Dijital Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi yer alıyor. Ayrıca Yönlendirici Kızılötesi Karşı sistemi ile beka özellikleri geliştirdi.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2015, 17:22:58 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı sephiroturk

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 310
 • -3
Ynt: CH-47 CHINOOK
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2013, 23:40:50 »
4 sene mi sürmüs anlasmadan itibaren  ???

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41832
 • 467
Ynt: CH-47 CHINOOK
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2013, 00:20:29 »
4 sene mi sürmüs anlasmadan itibaren  ???


Evet. Ayrıca aynı yıl 20 sene sürecek teknik destek hizmeti anlaşması da imzalanmış.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com