Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 194070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #1190 : 28 Mart 2023, 20:58:26 »
Nasıl oluyor da Hürjet'te %90 yerlilik oluyor yaw? Motoru yabancı bir defa. Motor yüzde 10'u mu uçağın?
Sn Merzifonlu,
Fırlatma koltuğu, İngiliz.
Aesa Radarı, İtalyan.
Motor, ABD.
İniş takımları, İtalyan

https://gbp.com.sg/stories/magnaghi-aims-high-in-turkey-keen-on-expanding-global-presence/

Hakikaten usandık şu “milli ve yerli” nakaratından.

Kardeşim uçağın tasarımı ve kendisi Türkiye’de yapılıyorsa Yerlidir. 
Ama bir uçağın her parçasının teminin de sorunsuz olması zorunluluğu var.
Saab Gripen yapıyor ; uçak derleme toplama parçalardan oluşuyor. Ama İsveç malı sonunda.
Madem bize motor vermiyorlar o zaman o uçak yerli olamaz. %50 değil %100 yabancı demektir. Mutlaka o verilmeyen parçaları üretmek zorundayız.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2023, 21:06:25 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1191 : 28 Mart 2023, 21:31:10 »
GE - TEİ ortaklığı  ; Hürjet'in motoru olan F-404'ü tıpkı F-110 gibi Türkiye'de üretmeyi planlıyor mu?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #1192 : 28 Mart 2023, 21:34:26 »
Biz Fransız motoru ile onlarca yıl füze yapabilecek İsveç Norveç değiliz. Kendi kendine yeten ekol ülkelerden birisi olmak zorundayız. Bunlar hangileridir yani kendi her şeyi üretmeye mecbur olan ülkeler Amarika Rusya Çin dir. Fransa böyle bir ülke değil mesela ama ulusal bir gurur ile bunu yine de yapmaya çok istekli bir ülke. Biz ise mecbur olan bir ülkeyiz. Eğer bir uçak üretiyor ise bunu Çin gibi Rusya gibi üretmeliyiz. Bu yüzden her batı ülkesi İngiliz fırlatma koltuğunu kullanabilir biz kendimiz yapmak isteyeceğiz. % 90 böyle çıkmış bir hedeftir bence. Ben % 90 yerlilik hedefine inanıyorum ama şu anda o rakamdan tabi ki çok uzak. Biz bir ekol ülke olmak mecburiyetinde kalacağız Türk ekolü ile ordular silahlanacak belki bir gün gelecek.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1193 : 28 Mart 2023, 22:07:54 »
MMU'da yerlilik talebini ve takıntısını anlarım da, Hürjet gibi silahlı olmayan ve esasen silahlı olması da gerekmeyen uçakta yerlilik takıntısını anlamıyorum. İşin tuhafı şu: Kör gözüne parmak misali Hürjet'i silahlandıracağız diyorlar. Dertsiz başlarına dert alıyorlar.

Vezir Nizam-ül Mülk'ün Siyasetname adlı kitabında, siyaset bilimini tek cümleyle özetleyen bir tavsiye vardır.

Der ki bu bilge Selçuklu Veziri: Sultan (yani siyasi otorite), diğer Sultanlarla olan düşmanlığı dostluğa imkan verecek şekilde, dostluğu da düşmanlığa imkan verecek şekilde icra etmelidir. Yani kapıları tümden kapatmamak lazımdır.

Bizimkiler savunma sanayisi konusunda yabancı ülkelerle olan ilişkilerde bu tavsiyeye uymuyorlar gibime geliyor. Sen başkasının çok da stratejik olmayan işlerde para kazanmasına izin vermezsen, genel NATO pazarından adım adım dışlanırsın. Teknolojisine de erişemezsin. Bu riski düşünüyorlar mı acep?
« Son Düzenleme: 29 Mart 2023, 01:32:28 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1194 : 28 Mart 2023, 22:44:38 »
Farklı bir düşünce Merzifonlu hocam... Katılıyorum... Bırakalım belli bir uğraş ile kendimizin rahatlıkla yapabileceği  fırlatma koltuğunu vs. de ortaklarımız yapsın... Yarın bir gün sırf bu yemleme taktiğimiz nedeniyle bize siyasi destek de çıkarlar...

Dostunu Yakın Tut, Düşmanını Daha Yakın...

Ben bir noktaya kadar Osmanlı'nın ilk verdiği kapütülasyonları da bu kapsamda görüyorum...

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1195 : 29 Mart 2023, 01:09:48 »
MMU'da yerlilik talebini ve takıntısını anlarım da, Hürjet gibi silahlı olmayan ve esasen silahlı olması da gerekmeyen uçakta yerlilik takıntısını anlamıyorum. İşin tuhafı şu: Kör güzüne parmak misali Hürjet'i silahlandıracağız diyorlar. Dertsiz başlarına dert alıyorlar.

Vezir Nizam-ül Mülk'ün Siyasetname adlı kitabında, siyaset bilimini tek cümleyle özetleyen bir tavsiye vardır.

Derki bu bilge Selçuklu veziri: Sultan (yani siyasi otorite), diğer Sultanlarla olan düşmanlığı dostluğa imkan verecek şekilde, dostluğu da düşmanlığa imkan verecek şekilde icra etmelidir. Yani kapıları tümden kapatmamak lazımdır.

Burda Sn Merzifonlu o kadar haklı ki.Aynısının bir değişiği dış işleri bakanı.Oraya buraya posta koyduğunu zannediyor ya da öyle diyorlar.Tamam bazı olaylarda Türkiye’nin hakkı için Avrupa’nın ikiyüzlülüğünü yüzlerine vurursun ama her seferinde olmaz ki.Gelene geçene laf sokmak diplomatik ilişki değil ki.Rusya bile şu savaşta diplomatik toplantılarda bu kadar “ racon” kesmedi. Almanlar mesela yapmayacaklarını yapmıyorlar.Ama bunu saçma laflarla değil ince diplomatik laflarla ifade ediyorlar.Savunma sanayisinde de öyle ilk başta ihtiyacımız olan eğitim uçağımızı üreteceğimiz âna kadar silahlısını üreteceğiz demenin ne lüzum var.Sadece eğitim modelini düşünüyoruz demek zor olmamalı.İstediğin sayıda motoru alırsın sonra ihtiyaçlarımız olduğunu düşündüğümüz için silahlı model geliştirmeye karar verildi denir.Arkada sessiz sedasız ilerler mühendisler.Hee Amerika bunun haberini bir şekilde alır ama bunu bas bas bağırmaya gerek yok.Amerikan meclisine koz vermenin lüzumu yok bence
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1196 : 29 Mart 2023, 01:21:59 »
MMU'da yerlilik talebini ve takıntısını anlarım da, Hürjet gibi silahlı olmayan ve esasen silahlı olması da gerekmeyen uçakta yerlilik takıntısını anlamıyorum. İşin tuhafı şu: Kör güzüne parmak misali Hürjet'i silahlandıracağız diyorlar. Dertsiz başlarına dert alıyorlar.

Derki bu bilge Selçuklu veziri: Sultan (yani siyasi otorite), diğer Sultanlarla olan düşmanlığı dostluğa imkan verecek şekilde, dostluğu da düşmanlığa imkan verecek şekilde icra etmelidir. Yani kapıları tümden kapatmamak lazımdır.

Burda Sn Merzifonlu o kadar haklı ki.Aynısının bir değişiği dış işleri bakanı.Oraya buraya posta koyduğunu zannediyor ya da öyle diyorlar.Tamam bazı olaylarda Türkiye’nin hakkı için Avrupa’nın ikiyüzlülüğünü yüzlerine vurursun ama her seferinde olmaz ki.Gelene geçene laf sokmak diplomatik ilişki değil ki.Rusya bile şu savaşta diplomatik toplantılarda bu kadar “ racon” kesmedi. Almanlar mesela yapmayacaklarını yapmıyorlar.Ama bunu saçma laflarla değil ince diplomatik laflarla ifade ediyorlar.Savunma sanayisinde de öyle ilk başta ihtiyacımız olan eğitim uçağımızı üreteceğimiz âna kadar silahlısını üreteceğiz demenin ne lüzum var.Sadece eğitim modelini düşünüyoruz demek zor olmamalı.İstediğin sayıda motoru alırsın sonra ihtiyaçlarımız olduğunu düşündüğümüz için silahlı model geliştirmeye karar verildi denir.Arkada sessiz sedasız ilerler mühendisler.Hee Amerika bunun haberini bir şekilde alır ama bunu bas bas bağırmaya gerek yok.Amerikan meclisine koz vermenin lüzumu yok bence

Ya sıkıntı yapmayın bence bu kadar. Nato'ya girme derdinde olan ve devamlı sana laf sokmaya çalışan İsveç, Natoya girme aşamasında, boğazına kadar borçlu Yunanistan, paylaşalım demene rağmen, darbe kotarmaya çalışan ABD, sana terör örgütünü tercih ettiğini söylerken, yok ya kimsenin sizin gibi kaygıları yok. Koyverin gitsin bu utanmaz arlanmaz dünyada, gelişine vurun. Yoksa devamlı  alışkanlıklar  huy olur, yol olur, gelenek olur, gelen geçen  size gelişine vurur.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #1197 : 29 Mart 2023, 05:30:19 »
+1

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 47
« Yanıtla #1198 : 29 Mart 2023, 06:27:32 »
Japonların pasifikte bir tane dostu yoktur , ama önüne gelenle ağız dalaşına girildiği görülmüş mü, üstelik birçok şeyi istedikleri an kendileri üretebilme kabiliyetleri olduğu halde. Bazen susmak da bir erdemdir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1199 : 29 Mart 2023, 09:01:37 »
Japonların pasifikte bir tane dostu yoktur , ama önüne gelenle ağız dalaşına girildiği görülmüş mü, üstelik birçok şeyi istedikleri an kendileri üretebilme kabiliyetleri olduğu halde. Bazen susmak da bir erdemdir.

+1

Bireyler arası ilişkilerde, biriyle bir konuda anlaşamadığınızda onunla iletişimi kesebilirsiniz. Zaten onun gibi milyarlarca insan var. Çok sorun olmaz.

Uluslar arası ilişkilerde duygular değil, çıkarlar ön planda tutulur. Bir ülkeye bir nedenden dolayı kızıp ipleri kopardığınızda, o ülkeyle işbirliği içerisinde olduğunuz diğer konularda da kaybınız oluyor. O konular sizin için önemli konular da olabilir. Ayrıca o ülke başka ülkelerle müttefiklik ilişkisi içerisindeyse, diğerleri ile olan ilişkilerde de sorunlar olabiliyor. Bütün bu sorun yumağı, ileride daha büyük sorunlarla uğraşmanıza da neden olabiliyor. Bu sorunlar ülkenizde yaşayan herkese bir şekilde etki edebiliyor sonra!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com