Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 193942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #1120 : 05 Şubat 2023, 23:29:47 »
Arkadaşlar biz hepimiz ucubeyiz herkes bizim uçaklarla silahlarla olan aşkımızla alay ediyor. Anneniz babanız çocuklarınız karılarınız bide hadi cinsiyetçilik olmasın kocalarınız bile sizi anlamayacak. Sadece bu forumdakiler sizi çok iyi anlar bu hayata.  Devrimcide olsa faşist de olsa bizi bir tek biz anlarız layığı ile. Ben yıllarca savunma havacılığı vapurda hızlıca okudum vapurda bıraktım ucube görünmemek için. Normal insanlar arabalardan filan hoşlanır uçaklardan değil. Bu yüzden bir birimize katlanalım başka bizi anlayacak kominite bulamayız
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2023, 23:32:23 Gönderen: re »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1121 : 05 Şubat 2023, 23:38:09 »
Hani bazı arkadaşlarca sanki gizli bir yerlerde "35000 ibf'lik yerli motor çalışması var" izlenimi yaratılmaya çalışılıyor... TEİ gizli bir proje yürütüyor deniliyor...

Ama daha TS-1400 , TF-6000 motorun üretilmesi bile bitirilememişken böyle bir gizli projenin olması mümkün mü?

Bence bir proje üzerinde çalışılıyor. Ancak ne kadar sürede tamamlanır bilemem. Önceki motorların gelişimine bağlı olabilir.
Ve kesinlikle bu aşamada gizli olmalı.
"35000 ibf'lik yerli motor mu? Yok canım öyle birşey.  8)
Bence, Sn Akşit’in bugüne kadar söylediklerinden ve vücut lisanından anlayabildiğim kadarıyla, TF35000 motoru gizli bir şekilde bilgisayar ortamında üretilmiş ve hazır durumda. Ancak TF6000 motorunun fiziksel olarak görülmesi ve performans değerlerinin alınıp bilgisayardaki TF35000’in boş kalmış satırlarının doldurulması gerekiyor. Ondan sonra TF35000’in prototipi yapılacak.
Sn Akşit boşuna çıkıp, biz artık F22’de kullanılan F119 ayarında motoru yapabilecek kapasitedeyiz demez. O lafın arkasında yatan, TEİ’nin ve ekibinin o kapasiteye ulaştığına olan inançtır.
F22 ilk yapıldığında 2nci nesil tek kristaller imal ediliyordu. Daha sonra 2004’lere kadar 3üncü nesil kristal bıçaklar kullanıldı. 4ncü nesil geliştirme çalışmaları 2004 yılından sonraya dayanır. Yani f119 motorunda kullanılan nesil tek kristal bıçakları artık üretebilecek kabiliyete geldik mesajını veriyordu Sn Akşit.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1122 : 05 Şubat 2023, 23:39:12 »
https://www.youtube.com/watch?v=-xqtsYknUJY

15:52

Şu an TEİ'de MMU motoru ile ilgili nasıl bir çalışma yapılıyor bilmiyorum ama bir şeyler yapıyorlar galiba :)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1123 : 06 Şubat 2023, 00:01:11 »
https://www.youtube.com/watch?v=-xqtsYknUJY

15:52

Şu an TEİ'de MMU motoru ile ilgili nasıl bir çalışma yapılıyor bilmiyorum ama bir şeyler yapıyorlar galiba :)

F-110 motorunu takip çıkaracak elemanlar bunlar.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1124 : 06 Şubat 2023, 01:13:50 »
Arkadaşlar biz hepimiz ucubeyiz herkes bizim uçaklarla silahlarla olan aşkımızla alay ediyor. Anneniz babanız çocuklarınız karılarınız bide hadi cinsiyetçilik olmasın kocalarınız bile sizi anlamayacak. Sadece bu forumdakiler sizi çok iyi anlar bu hayata.  Devrimcide olsa faşist de olsa bizi bir tek biz anlarız layığı ile. Ben yıllarca savunma havacılığı vapurda hızlıca okudum vapurda bıraktım ucube görünmemek için. Normal insanlar arabalardan filan hoşlanır uçaklardan değil. Bu yüzden bir birimize katlanalım başka bizi anlayacak kominite bulamayız

Putty doğru söylemiş, öyle ki Didim'deki yazlığı görmüş olsam bir beğeni bile ateşleyebilirdim.

Aslında, yaşanan sadece  siyasetteki hataların gerginliklerin topluma, bize kadar yansıması.

Maalesef siyaset 20 sene öncesinden bazı kesimlerin tahmin ettiği gibi iki merkezli oldu ve maalesef iki merkez içinde de marjinal kesimler, görüşler fazlası ile söz sahibi oluyor. Genel çoğunluğun ise maalesef siyasi etkinliği marjinaller kadar değil. Buna siyaset biliminde baskıcı azınlık demokrasisi deniliyor. İktidar olabilmek için uzak oy farklarına önem veren partiler, bu ufak farkı yaratabilecek organize azınlık görüşlere, genel kamuoyundan daha fazla önem veriyorlar.

Aslolan merkezin, kamuoyu çoğunluğunun siyasete şekil vermesi ve insanlar için cazibe merkezi oluşturması. Ancak siyaset o kadar rant merkezli işliyor ki, legal rant merkezli bir genel kamuoyu ise zaten mümkün olmadığı gibi halkın geneli siyasette bu amaçla bir görüş içinde yer almıyor. Ancak bu baskıcı azınlıkların ise ajandalarının önemli bir kısmı siyasi etkinliği azınlık çıkarına fiili ayrıcalık veya maddi çıkara çevirmek. İşte bu ise genel kamuoyunu rahatsız ederken siyasi mekanizmanın merkezlerinin ise kayıtsız davranışlarına karşın bir ara kararsız oyu kamuoyu yoklamalarında %35leri bulmuştu. Ancak bu noktada siyasi merkezlerin adeta bize muhtaçsınız anlamında kayıtsızlıkları görüyorum ki rahatsızlığı gittikçe artırıyor.

Sizlere somut hayatımdan bir örnek vererek açıklamam gerekirse, oğlumuzun okulu sebebiyle aile dostumuz olan diğer bir aile vardı. Bu aile Kürt kökenli vatandaşlarımızın yoğun oldukları bir şehir kökenli ve akrabaları halen orada. Anne A, toplumun geneline yakın, Türk kültürüne karşı olmayan, uyum içinde yaşayıp, çocuklarını toplumun geneli ile uyumlu yetiştirmeye çalışan özverili bir kadın. Baba ise belli bir yaşa kadar savrulmuş, siyaseten de savrulduğu anlaşılan karısını hayatının şansı, hayata ve topluma bağlanma sebebi olarak gören birisi.  Çocuk B ise belli bir yaşa kadar bizim çocuklarla, toplum ile hiçbir problem yaşamadan gelişmekte iken memleketinde amcaları yanında bir yaz tatili sonrası döndüğünde ise, İstiklal marşında çocuğun İstiklal marşını söylemediğini fark ettim. Oğluma sorduğumda "o benim marşım değil ki neden söyleyeyim" diyormuş. O an içim cız etti. Küçük bir aileden çıkarım işte bizim siyasi meselemiz. Sorunda anne A'yı merkez alıp, mutahap yapıp güçlendirsek belki geri kalan ona yaklaşacak. Ama biz amcaları muhatap alıp aileyi ve geleceği marjinalin yanına itiyoruz. Bu bize giydirilen sonu hayır getirmeyecek bir deli gömleği. Sırf Kürt Meselesi değil, diğer konularda da genelde  marjinallerin çok aktif oldukları noktalardayız maalesef. Hatta bazen umuyorum ki devlet bunları takip edebilmek, istihbarat yapabilmek için bu kadar yol veriyor.

Detayına da girmek istemiyorum, ama bazı arkadaşların o veya bu için söylemleri beyanları, doğru, kısmen doğru veya yanlış olabilir. Ama kimin eli kimin cebinde, kim hangi dönem neredeydi, kime yakındı, o bunu yaparken öteki taraf ne yapıyordu, yada o tam tersini yaparken diğer taraf ne yapıyordu, farklı zamanlarda neler yapıyorlardı gibi sorular da sorulabileceği gibi, diğer tarafa dair bunları iddia edenler için (herhangi bir taraf, o veya buna dair) bu soruların  umulmadık cevapları da olabilir. Yani kişi ve kurumlar üzerinden değil; olması gereken, ahlaki, ideal üzerinden tartışmalarımızı, değerlendirmelerimizi yapmak daha faydalı olabilecektir.

Gördüğüm kadarıyla burada herkesin ortak paydası, hobisi dışında,  memleket  faydası. Bir iki kişi dışında acaba kaygıları, olabilirlik eleştirileri de genel olarak yapıcı. Ama işin içinde, çok bilgili insanlar olmadığımız gibi, bazı şeylerin de gizli bilgi, devlet sırrı olduğu açık. Ama bunca çaba varken, şirketlerimizin, kurumlarımızın, mühendislerimizin yaptıkları varken umuyorum ki dedikleri gibi A,B ve C planları vardır. 

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #1125 : 06 Şubat 2023, 02:25:46 »
Seçimlerden sonra F110 sorunumuz kalmaz. Daha iyisi motorda zaten allah kerim ne zaman olursa
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2023, 03:30:37 Gönderen: re »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1126 : 06 Şubat 2023, 09:08:51 »
Hani bazı arkadaşlarca sanki gizli bir yerlerde "35000 ibf'lik yerli motor çalışması var" izlenimi yaratılmaya çalışılıyor... TEİ gizli bir proje yürütüyor deniliyor...

Ama daha TS-1400 , TF-6000 motorun üretilmesi bile bitirilememişken böyle bir gizli projenin olması mümkün mü?

Bence bir proje üzerinde çalışılıyor. Ancak ne kadar sürede tamamlanır bilemem. Önceki motorların gelişimine bağlı olabilir.
Ve kesinlikle bu aşamada gizli olmalı.
"35000 ibf'lik yerli motor mu? Yok canım öyle birşey.  8)

ABD’nin en iyi savaş uçaklarından Raptor’a sahip olduğunu söyleyen Akşit, , "ABD bu uçakları kimseye satmıyor. Biz Raptorların motorunun itiş gücünü verebilecek seviyeye geldik. Milli Muharip Uçak için 35 bin pound güçte bir motor yapabileceğimize eminiz. Kendimize güveniyoruz."

Buna inanıp , bunu iddia ettikten sonra hâlâ yapmaya başlamadılarsa yuh ki ne yuh.Kim üstüne alınırsa alınsın umurumda değil....Siyasiler de mühendisler de...
 Ama başladılar da bu açıklama kör göze parmak sokar gibi niye yapılır? O da ayrı bir soru işareti...

Motora başladılar mı başlamadılar mı bilemeyiz ama benim gördüğüm hala bu görev kime verildi belli değil.Bir ihale yapılmadı.TEİ mi yapacak Kale-RR mi yapacak ha bir de ne olduğunu pek anlayamadığım TRMotor isminde garip bir oluşum vardı hisseleri TUSAŞ'a geçen onlar bu işin neresinde olacak.Sorular sorular! Daha motoru kimin hangi firmanın yapacağı belli değilken bu uçak 2028 de milli motorlarla uçacak demek milletin aklıyla dalga geçmektir.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1127 : 06 Şubat 2023, 09:10:56 »
Seçimlerden sonra F110 sorunumuz kalmaz. Daha iyisi motorda zaten allah kerim ne zaman olursa

Yani seçimi millet ittifakı kazanır tavizleri verir motoru da hatta F-35 leri de alır mı demek istediniz?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1128 : 06 Şubat 2023, 10:07:31 »

Yani seçimi millet ittifakı kazanır tavizleri verir motoru da hatta F-35 leri de alır mı demek istediniz?

Zannetmiyorum. Her ne kadar ucube olsak da, silahın milli çıkarları korumak için olduğunu biliyoruz, yoksa silah fetişizmi için silah elde edeceğiz diye milli çıkarlarımızı satacak değildirler herhalde ???

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1129 : 06 Şubat 2023, 10:13:28 »
RR ile pazarlıklar sürüyor...İhale falan hikaye...

İhale şöyle olur... İsteklerini,şartnamesi açıklansın firmalarda İhale dosyasını alır , ileri sürülen şartları değerlendirip teklifini yapar...

Bizim iş biraz farklı ... Bu iki becerecek tek istekli firmanın RR olduğunu bildiğimiz için daha ihaleyi yapmadan RR'yi ikna etmeye , şartlarını yumuşatmak çalışıyoruz....

Bu iş bizim istediğimiz şartlarda olmaz ve olmayacaktır orası belli artık...RR ne veriyor bizimkiler ne istiyor gizli görüşmeler devam ediyor...

Teknoloji transferi , ıp haklarından zaten vazgeçtiğimizi düşünüyorum artık...

İstediğimiz kadar motor üretseler diyeceğim " siyasi bir krlzde teslimatlar" kesilebilir...3.ülkeler için motor üretmeye de yanaşmazlar....

Yani bu iş zor....
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2023, 10:20:35 Gönderen: serkan1976 »